Законот за употреба на јазиците нема да му наштети на никого. Оставете да се спроведе за да се уверите. Со овие зборови премиерот Зоран Заев и се обрати на јавноста, повторувајќи дека усвојувањето на законот е во согласно со Деловникот за работа на Собранието и согласно Уставот на Република Македонија. Според него, единственото решение да се деблокира Собранието било да се отфрлаат 36 илјади неуставни амандмани кои ја блокираа работата на Собранието. Опозициската ВМРО – ДПМНЕ и понатаму е на ставот дека Законот е противуставен како и начинот како е усвоен бидејќи се отфрлени амандманите што ги поднесоа. Велат и дека е изгласан спротивно на деловникот за работа на Собранието. Според нив, прогласувањето на Законот во Службен Весник без потпис од Претседателот претставува кривично дело. Од Службен Весник велат дека до нив не стигнало никакво писмо од Собранието. Тие не сакаат да коментираат околу објавувањето на Законот, но велат дека ќе постапат согласно законот. СЛУЖБЕН ВЕСНИК: Ние не сакаме да ги коментираме ...
сите 148 | | | веќе видена

Украинскиот пилот Владислав Волошин, кого Русија го обвини дека го соборил малезискиот авион над Украина во 2014 година, е пронајден мртов во неговиот стан. Авионот Боинг 777 на авиокомпанијата „Малезија Ерлајнс“ на лет од Амстердам кон Куала Лумпур, на 17 јули 2014 година се урна над териротијата на Украина, при што загинаа вкупно 298 патници и членови на екипажот. По 15-месечна истрага, холандската безбедносла служба заклучи дека авионот се урнал откако бил погоден со ракета земја-воздух од типот БУК од руско произвоство. Украинската армија и проруските бунтовници во источна Украина, кои во тое време водеа жестоки борби, меѓусебно се обвинуваа за уривање на авионот. Киев тврдеше дека ракетата ја истрелале проруските бунтовници или руски војници мислејќи дека станува збор за украински авион, додека Москва обвини дека Боингот го соборил пилотот Волошин. Волошин, кој во тоа време беше пилот на авион Су-25 на Военото воздухиопловство на Украина, ги отфрли ваквите обвинувања, тврдејќи дека е жртва на „руската ...
сите 23 | | | веќе видена

Мислам дека не постои опасност Каменос да ја напушти Владата, вели владиниот портпарол на Грција, Димитрис Ѕанакопулос во однос на последните шпекулации во грчките медиуми за зголемено несогласување меѓу двајцата коалициски партнери, особено во однос на прашањето со двајцата грчки војници, притворени во Турција. Ѕанакопулос, говорејќи за грчката телевизија „Скај“, рече дека двајцата коалициски партнери утре ќе одржат средба. Печатот во Грција, како што веќе објави МИА во петокот, веќе неколку дена пишува за „облаци“ врз владината коалиција, а изутрината дел од медиумите тврдеа дека Панос Каменос побарал од неговите пратеници да не излегуваат со јавни настапи се до состанокот на парламентарната група на Независни Грци, состанок за кој за сега нема официјална информација кога би можело да се одржи. – Според информациите, на седницата на парламентарната група се очекува да излезе со некое важно соопштение, додека пак постојат информации во денешниот печат дека Каменос одново ја разгледува неговата позиција во ...
сите 92 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за избори и именувања на денешанта седница ги констатира оставките на петмина членови на Државната комисија за спречување на комисијата кои поднесоа оставки по скандалот со ревизорскиот извештај. Членот на Комисијата Артан Груби од ДУИ ги повика и преостанатите двајца антикорупционери да поднесат оставки за оваа комисија да почне да ја извршува вистинската функција, а не, како што вели, да се претвори во комисија за одбрана на корупцијата. Констатираните оставки ќе се најдат на пленарна седница на Собранието.
сите 25 | | | веќе видена

Европската унија и Велика Британија се усогласија околу најголем дел од условите во договорот за истапување на земјата од блокот, изјави денеска во Брисел главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние. – Преговарачите се договорија за најголемиот дел од она што ќе овозможи соодветно истапување на Обединетото Кралство од Унијата, рече Барние на заедничката прес-конференција со британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис. Согласно договореното, предвидено е воспоставување на преоден период, што ќе трае од излезот на Велика Британија од Унијата на 29 март 2019 година., па до 31 декември 2020 година. Барние нагласи дека останува уште да се постигне целосен договор околу копнената граница меѓу британската покраина Северна Ирска и Република Ирска, која е дел од ЕУ. Дејвис, од своја нагласи, дека постигнатиот напредок во преговорите за Брегзит претставува „значителен чекор“ напред кон конечен договор. Тој воедно изрази надеж дека договореното ќе биде поддржано од лидерите на ЕУ на Самитот предвиден за в ...
сите 9 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека земјата нема да се вклучи во трка за вооружување и дека ќе бара конструктивни врски со другите земји. Но, тој посочи дека Русија мора да ги брани своите интереси и не зависи се само од земјата. Говорејќи на средбата со неговите противници на изборите, Путин истакна дека ќе направат се да ги решат сите спорови со нивните партнери врз основа на политички и дипломатски пат, но и дека отсекогаш ги бранеле и ќе продолжат да ги бранат националните интереси.
сите 86 | | | веќе видена

Половина од увезениот цемент во државата не ги исполнува стандардите за квалитет. Ова го покажува испитувањето коешто било направено по барање на неколку домашни градежни компании. Според анализата, за време на градежната експанзија во Македонија пред неколку години , се увезувале големи количини на неквалитетен цемент. Во државата во исто време била увезена и арматура која ги нeмала потребните карактеристики согласно нашите стандарди. Производите веднаш биле тргнати од употреба. Но, штетата е веќе направена. Дел од нив веќе биле вградени . Арматурата ако не чини, може да се сруши. Мрежи увезени од Косово при контрола, да речеме ако мрежа Kу-181 треба да е формирана од мрежи со дебелина од 6 милиметри, овие мрежи беа до дебелина од 5,2 односно 5,3 милиметри, немаа ни толеранција. А, знаеме дека претежно основните школи се работат на арматурни мрежи… “, рече Андреа Серафимовски, Стопанската комора на Македонија. Инаку, според новиот Закон за градежни материјали, компании кои нема да ги имплементираат новините ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски ù предложи на Владата да формира посебно извршно тело со кое ќе се подобрува безбедноста на сообраќајот и ќе се намали бројот на несреќи со фатални последици. Таа би требало да ги нотира сите критични точки низ патиштата и да предлага мерки. Просечно секоја година во земјава гинат меѓу 160 и 200 лица, но тој број е и поголем затоа што во билтените не се опфатени лицата кој починале во болница како последица на некоја сообраќајна несреќа. „Ние заедно со сите други органи кој ќе бидат вклучени во овој период од шест месеци како што се Агенцијата за државни патиша, Македонија пат, Републичкиот совет за сообраќај, ќе бидат вклучени во таа анализа која ќе се направи за да формираме едно тело со јасно дефинирани надлежности кое преку предлог Закон до Владата и Парламентот ќе биде донесено и ќе биде орган кој се бори да се намали бројот на жртви на патиштата“, рече министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.
сите 35 | | | веќе видена

Одиграни се натпреварите на 24-то коло во домашната фудбалска елита каде Шкендија и Вардар постигнаа идентични победи со 1:0 против Силекс, односно Ренова. Со овие три бода двата тима ја задржаа бодовната разлика меѓу нив, што значи плус 16 во корист на Шкендија. Со оваа победа тетовскиот тим е чекор поблиску до шампионската титула, но од друга страна се чини дека Вардар не сака да ја пропушти втората позиција која му ја загрозува Силекс. Ренова продолжи со својата негативна серија во пресметките со Вардар кога станува збор за натпреварите одиграни во Скопје. Ренова цели 11 години не успева да победи во главниот град, односно нивната последна победа против Вардар на гости беше во 2007 година, кога го совлада Вардар со 1:0, а последниот бод од средба со црвено-црните го освои во 2014. Во меѓувреме, старо-новиот тренер на Шкупи, Зекирија Рамадани имаше лош почеток на клупата на тимот од Чаир. Две години откако замина во Фљамуртари од Валона, се врати дома за повторно да го преземе Шкупи. Сепак, неговиот тим ...
сите 25 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија ќе покрене дисциплинска постапка против Вардар поради однесувањето на дел од неговите навивачите на натпреварот на 24-то коло против Ренова. Имено, комитите извикува анавреди кон Албанците, но истакнаа и транспарент со политичка содржина. Тој се однесуваше на 44 пратеници кои гласаа за законот за употреба на јазиците. Службените лица на натпреварот постапија во согласност со член 19 став 17 од Деловникот за натпреварувања и го прекинаа мечот додека да се отстрани натписот. ФФМ: Ги очекуваме извештаите на службените лица на натпреварот Вардар – Ренова и потоа ќе се донесе одлука во врска со покренување на дисциплинска постапка. Ако службените лица на натпреварот потврдат, тогаш против Вардар ќе иницираме дисциплинска постапка.“ Таквата постапка би се покренала врз основа на членови од Деловникот за натпреварувања каде се предвидуваат казни за однесувањето на навивачите. Сафет Адеми
сите 26 | | | веќе видена

Триесеттина барања за обештетувања на штети кои ги направи саботното невреме во Охрид пристигнале само за неколку часа до општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди. Силниот јужен ветар кој дуваше со брзина од 100 километри на час, како и високите бранови направија пустош и вистински хаос на Охридското крајбрежје. Најголемите оштетувања се кај угостителските објекти, а уништени беа и делови од градскиот кеј, чијашто санација с è уште не е почната. „ Има оштетувања на возила од паднати дрвја. Такви се околу шест и кај нив бевме на неколку места. Има оштетувања на покриви од куќи, станбени објекти на деловни објекти, паднати оџаци. Има и во Пештани и Трпејца, крајбрежниот дел има најмногу оштетувања“, рече Раде Вељаноски- општинска комисија за проценка на штети. А, хидробиолозите стравуваат од нови поплави. Нивото на езерото постојано расте, па денеска е 11 сантиметри над максимумот. „ Стравувам ако е пропратено и со ветрови да има големи поплави и да има дополнителни материјални штети ...
сите 75 | | | веќе видена

Грчките медиуми откриваат нови детали за нацрт-договорот меѓу Македонија и Грција за прашањето за името. Договорот содржи 55 ставови поставени на 20 страници, открива грчкото радио “Атина 984”. Исто така, се наведува дека нацрт-договорот е подготвен од страна на Министерството за надворешни работи на Грција, детално разгледан од премиерот Алексис Ципрас и министерот Никос Коѕијас, а ги содржи точките кои дури и самиот министер за надворешни работи на Грција ги најави пред извесно време. Овој договор, според грчките медиуми ќе пристигне во Скопје в четврток за кога е најавена и посета на Коѕијас во Скопје. Во меѓувреме, премиерот Зоран Заев посетата на Коѕијас и разговорите со посредникот на ОН, Метју Нимиц, ги гледа како можност за приближување на ставовите за решавањето на проблемот со Грција. „ Верувам дека е можно да се најде решение и оптимист сум ако притоа водиме сметка за достоинството и за идентитетот. Мене ми е важно како тоа ќе го прими грчката јавност и дали ќе биде прифатливо низ нивните ...
сите 513 | | | веќе видена

Според евроамбасадорот Семуел Жбогар, преговорите кои се водат со јужниот сосед и спорот околу името на Република Македонија одат во добра насока, а ЕУ нема да се ангажираат директно врз тој процес. Со овој став, Жбогар одговори на новинарско прашање во врска со евентуална промена на форматот на преговорите и вклучување на европската дипломатија. – Преговорите за прашањето со името под покровителство на ОН, течат добро. Сметам дека тие во овој формат треба и да продолжат. Такашто не очекувам дека промената на форматот на преговорите ќе придонесе кон постигнување на договор и решение за прашањето со името. Сметам дека таа одлука, односно решение треба да ја донесат двете инволвирани страни. Во моментов и двете страни се одлучни тоа да го направат. Европската унија е тука да го поддржи процесот и да ги охрабри двете страни да дојдат што поскоро до конечното решение, рече Семуел Жбогар, шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија на прес конференцијата по посетата на Гостивар. Тој ја повтори и изјавата на ...
сите 512 | | | веќе видена

Јавноста ќе може да ја види целосната снимка обезбедена со посебните полициски истражни мерки, каде наводно Зоран Заев како градоначалник на Струмица, бара пари од бизнисменот Иван Николов. Кривичниот суд денеска дозволи видеото целосно да се пушти идниот понеделник на инсистирање на адвокатите и на самиот Заев. Денеска рочиштето се одложи бидејќи големата судска сала беше зафатена, а само таа има технички можности за да се пуштат видео-материјали. На следното рочиште ќе сведочи и струмичкиот бизнисмен Николов. Според обвинението Заев од него побарал пари за легализација на градежно земјиште.
сите 125 | | | веќе видена

Специјалното обвинителство бара ефективна затворска казна за новинарката Ивона Талевска. Денеска поднеле жалба до Апелацискиот суд за првостепената одлука на Кривичен да досуди две годишна условен затвор. Од СЈО посочуваат дека се жалат и на висината на паричните казни кои Талевска и фирмите во кои таа се јавува како управител треба да ги платат. Според првостепената пресуда која следуваше откако Талевска призна вина, таа требаше да плати над 50 илјади евра за затаен данок. Од своја страна, одбраната на новинарката Талевска најави жалба до Апелацискиот суд за првостепената пресуда на Кривичен.
сите 15 | | | веќе видена

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер го доживеа првиот пораз за годинава и тоа во финалето на мастерс турнирот Индијан Велс. Загуби од Хуан Дел Потро, кој во исто време ја освои својата прва мастерс титула. Н и покрај поразот, 36-годишниот Федерер и понатаму останува број еден на светската тениска ранг-листа.
сите 36 | | | веќе видена

Четирите голови на Кристијано Роналдо му овозможија убедлива победа од 6:3 на Реал Мадрид против екипата Жирона. Но, овие погодоци донесоа и нов рекорд за Роналдо, односно ова е 50-тти пат како тој постигнува три или повеќе голови на еден натпревар. Друг интересен факт за Португалецот е дека од 2009 година, кога се пресели од Манчестер Јунајтед, постојано дава по најмалку 20 голови секоја сезона во шпанската Ла Лига. Најдобрата сезона му е 2014 / 2015 кога постигна дури 48 погодоци на 35 натпревари.
сите 51 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство се откажа од обвинителниот акт за случајот „Сопот“, бидејќи според деталните анализи што ги направило ова Обвинителство не постојат докази дека обвинетите го сториле делото за кое се товарат. Според специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема докази со кои може да се утврди обвинението за обвинетите. Судот одлучи да ги ослободи и да го одбие обвинението и обвинетите ги упати да бараат отштета Обвинителот од СЈО Бурим Рустеми на денешното рочиште рече дека единствениот доказ на кој им се заснова пресудата е исказот на сведокот Рамадан Бајрами, кој го дал под изнуда од УБК. Припадници на УБК, како што рече Рустеми, вршеле психичка и физичка тортура врз сведокот, при што бил незаконски приведен и тепан во објект во Банско, струмичко. – Сведокот добил закани дека ќе биде лишен од живот и бил присилен од припадници на УБК да напише изнудена изјава врз која се базира пресудата, рече обвинителот на СЈО. СЈО утврдило дека лицата кои го испитувале Бајрами направиле тортура, но ...
сите 58 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на ЕУ го осудија труењето на поранешниот руски шпион во Британија и посочија дека многу сериозно ги земаат во предвид наводите на земјата дека Русија стои зад нападот. Британија и нејзините сојузници ја обвинуваат Москва за нападот со нервен гас во Салсбери врз Сергеј Скриал и неговата ќерка Јулија кои се во критична состојба. Според соопштението на министрите, ЕУ ја поздравуваат посветеноста на Британија да работи со Организацијата за забрана на хемиското оружје во истрагата за нападот. Кремљ порача дека Британија мора да ја докаже вмешаноста на Русија во нападот или да се извини за обвинувањата.
сите 39 | | | веќе видена

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува непроменета. Регулаторната комисија за енергетика ги објави цените на нафтените деривати во малопродажба. Од полноќ, цените на ЕУРОСУПЕР БС 95 и ЕУРОСУПЕР БС 98 остануваат исти. 95 октанското гориво ќе чини 65,5 денари, а 98 октанското 67,5 денари еден литар. Дизелот поевтинува за половина дена и од полноќ, неговата цена ќе биде 57,5 денари за литар.
сите 32 | | | веќе видена

next