Светскиот шампион во Формула 1 Луис Хамилтон е казнет со преместување на пет позиции од оној пласманот обезбеден во квалификациите за трката за Големата награда на Бахреин. Казната за возачот на Мерцедес, бидејќи неговиот тим изврши замени погонската единица. – Имавме дефект на хидрауликата во Мелбурн и сме среќни што воопшто ја завршивме трката. За жал, не успеавме да го поправиме, е објавено во соопштението на Мерцедес. Хамилтон трката во Мелбурн ја заврши на второто место зад Себастијан Фетел од Ферари.
сите 106 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без ментори. „Ако би разговарале отворено за поделба на Косово без ментори, Приштина тргнувајќи од свои интереси, би го прифатила тој предлог“, изјави Дачиќ. Дачиќ додава дека големите сили предлогот за поделба на Косово не сакаат да го разгледуваат, бидејќи мислат дека прашањето за Косово го затвориле во 2008 година со тоа што признале независност. Запрашан дали е точна изјавата на претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ дека претседателот на Србија Александар Вучиќ понудл југ на Србија за север на Косово, Дачиќ тврди дека „никакви разговори за обиди за трајно решение на Косово немало“.
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија. – Денот на Воскресението Христово – Велигден е најголемиот христијански празник. Овој светол ден е темелот на нашата вера. Се вели дека преку Христос, Бог се стави на наше место. Благодарение на Божјата саможртва на крстот, Божјата љубов кон човештвото победи над Божјиот гнев. Свесни дека таа цена е платена за секој човек независно од разликите што со себе ги носи, наша должност е да се однесуваме кон секој човек во согласност со неотуѓивото човечко достоинство, се вели во честитката. Како што големото помирување меѓу Бог и човештвото е основа за надежта во победата на животот над смртта, се посочува во честитката, така и помирувањето во македонското општество треба да биде обновување на посветеноста кон нашата заедничка иднина. – И ...
сите 242 | | | веќе видена

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. – Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на сите верници им посакувам топлина во домот, лична среќа и љубов до своите ближни и до секој човек. Апелирам заеднички да побараме разбирање, почит и човекољубие меѓу сите нас кои живееме во Република Македонија, без разлика на верската или етничката припадност, се вели во честитката. Водени од оваа верба, се посочува, треба да ги продолжиме воспоставените вредности во Република Македонија, почитување на верските различности и на религиозните посебности, афирмирајќи ги човечноста и начелата за мир и заедништво. – Соживотот и религиското почитување се традиционални вредности меѓу сите граѓани, а наша должност е тие вредности да ги зачуваме и надградуваме. Честит Велигден и за многу години!, стои во честитката од Џафери.
сите 242 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вели дека нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција за спорот за името. Тој во интервју за МИА вели дека за решение вреди да се жртвува и политичката кариера. Премиерот најавува средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас, а ја потврди и средбата на 12 април меѓу министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Кога ќе ја слушнете најавата за средба Заев и Ципрас да знаете дека сме тука со достоинственото решение за државата“, порачува премиерот . Тој вели дека знае на кого да му се заблагодари во Владата, во врска со најавената реконструкција. Заев додава дека за него е сосема логично некој што не може да испорача резултати да биде разрешен или сам да се повлече. Прашан дали ова проветрување ќе важи и за најголемиот коалициски партнер зашто има многу забелешки што се упатуваат на таа адреса, затоа што, пред се, оттаму се очекуваа нови луѓе, премиерот во интервјуто излегува со ставот декаДУИ понуди луѓе кои не беа во претходната власт, луѓе кои даваа надеж дека ќе се работи. ...
сите 367 | | | веќе видена

Во несреќа на автобус што превезувал членови на младински хокеарски тим во канадската провинција Саскечеван, загинаа 14 лица кога тоа возило удрило во камион со приколка. Канадскиот весник Глоуб енд мејл, објави дека во автобусот биле хокеари на возраст од 18 до 21 година и дека во возилото имало вкупно 28 луѓе. Несреќата се случила синоќа во близина на Тиздејл, на 300 км од покраинскиот главен град Реџина. Повредени се 14 лица од кои тројца се во критична состојба. Хокеарите на тимот Хамболт Брокос патувале на петти натпревар од плеј-оф серија против тимот Нипавин .
сите 20 | | | веќе видена

Со натпреварот Реал Мадрид – Бамберг 106: 86, синоќа заврши основниот дел од кошаркарската Евролига. Од 16 екипи учеснички, осумте најдобропласирани одат во четвртфиналето кое ќе се игра по системот прв со осми, втор со седми, трет со шести, четврти со петти. Најуспешна по 30 рунди е ЦСКА Москва со биланс 24 победи и шест порази. Двојки за плеј-офот: ЦСКА Москва – Химки, Фенербахче – Басконија, Олимпијакос – Жалгирис и Панатинаикос – Реал Мадрид.
сите 7 | | | веќе видена

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвиненија против 11 луѓе на високи позиции меѓу кои и министер и повеќе пратеници осомничени за непочитување на рамноправниот статус на државјани и граѓани на Косово. Според обвинението, тие злоупотребиле службени позиции за да обвезбедат незаконски привилегии и предности за личности кои конкурирале на различни функции. Со тоа оневозможиле и ограничиле со закон загарантирани права и слободи на други кандидати. Според соопштение на Специјалното обвинителство на Косово, обвинение е подигнато за министер и пратеници, но и против поранешни пратеници, двајца генерални секретари во министесртва, еден замненик министер, двајца политички советници, директор на јавно претпријатие и службеник. Предметот се нарекува Пронто, што е назив и серијал текстови и аудио записи од телефонски разговори на највиоски косовски официјални лица кои во 2016 година ги објави порталот Инсајдер. – Обвинетите злоупотребувале службена функција, соработувале меѓусебно давајќи привилегии и ...
сите 16 | | | веќе видена

Нови потпретседатели на Движењето Беса, на чело со Биљал Касами, се Фадил Зендели, Кастриот Реџепи и Абдуш Демири, е одлучено синоќа на првиот состанок по одржаниот Конгрес. За генерален секретар е избран Аријанит Хоџа. Како што информираат од партијата, на состанокот се избрани и раководители на секретаријатите во рамки на Претседателството, а одлучено било на некој од следните состаноци да се избере и четвртиот претседател кој ќе биде од редовите на Форумот на жени.
сите 67 | | | веќе видена

Русија нема да остане без одговор за новите санкции што ги воведе САД, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Крајно време е Вашингтон да ја отфрли илузијата дека може да користи јазик на санкции спрема Москва, се нагласува во соопштението. – Не постојат мерки за притисок што може да ја одвратат Русија од нејзиниот курс. Санкциите само го обединуваат руското општество, се додава во соопштението. Администрацијата на Трамп воведе дополнителни санкции спрема седум руски олигарси кои имаат врски со рускиот претседател Владимир Путин преку 12 компании што се во нивна сопственост или кои ги контролираат. Со нив се опфатени и 17 претставници на руската Влада и руската државна компанија за трговија со оружје „Рособоронекспорт“, која има долгогодишни врски со Сирија и својата подружница – Банка на руската финансиска корпорација.
сите 47 | | | веќе видена

Унапредувањето на јавното здравје, подобрување и унапредување на здравјето и добросостојбата на сите граѓани преку одржлив и високо квалитетен здравствен систем, секој и секаде да го оствари своето право на највисока можна здравствена заштита и да има можност и пристап до квалитетна здравствена услуга, се пораките од македонските здравствени институции по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, кој се одбележува под мотото „Здравје за сите, здравје насекаде“. Тие посочија дека фокусот ќе биде ставен на подигнување на квалитетот на здравствените услуги за пациентите со обезбедување на пристап и можности за секој и секаде, на дигнитетот на здравствените работници, на подобрување на инфраструктурата на постојните објекти, инвестиција во капитални објекти, промена на легислативата, реформа во начинот на здравствено осигурување и на целосна електронска интеграција на сите јавни здравствени установи. Светската здравствена организација во клучните препораки по повод Светскиот ден на здравјето наведува дека ...
сите 15 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а во југоисточните делови ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од пет до 12, а дневната од16 до 22 степена. Во Скопје слично време, умерено облачно со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе биде во интервал од 9 до 19 степени. Како што соопшти УХМР, од недела следува период на претежно стабилно и топло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени. Најсончево ќе биде во недела, а краткотрајно наоблачување со услови за појава на слаб локален дожд во западните делови ќе има во понеделник попладне. В понеделник времето ќе биде сончево со мала умерена локална облачност. Во западните делови облачноста краткотрајно ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе биде во интервал од два до девет степени, а дневната од 18 до 24 степени. Времето во вторник ќе биде сончево со ...
сите 261 | | | веќе видена

Промената на имињата на тетовските училишта кои носат комунистички називи со имиња кои ја одразуваат реалноста и етничкиот состав на учениците и понатаму е проблематично. Претседателот на општинскиот Совет на Тетово, Беким Мемети вели дека сега нема поволна политичка клима за решавање на овој проблем, алудирајќи на советниците Македонци. „ Во иднина ќе се обидеме да најдеме поширок консензус за да не биде само со мнозинството што го имаме сега, туку тоа да биде поддржано од мнозинството советници и решението да биде прифатливо за сите страни и како такво да го одрази и бројот на ученици во училиштата“, рече Беким Мемети, претседател на советот на општина Тетово. Против иницијативата на професорите и родителските совети и понатаму се советниците на ВМРО-ДПМНЕ, но ниту оние од СДСМ не прифаќаат промена на имињата. „ Имаме многу поголеми проблеми за граѓаните. Приоритет ни е реконструкција на улиците, јавното осветлување и зеленилото. Сега засега не планираме да го отвориме ова прашање“, изјави Живе Алексовски, ...
сите 6 | | | веќе видена

Вечерва зад решетки завршија и останатите шест лица по кои полицијата трагаше по синоќешното убиство и престрелка во тетовска Мала Речица. Станува збор за лицата Нуредин Мисини, Хајредин Мисини, Флорим Мисини, Башким Мисини, како и Мурсел и Дритон Ферати. Претходно во текот на денов, полицијата поднесе 11 кривични пријави за лицата вмешани во синоќешната престрелка во тетовска Мала Речица каде беше убиен Наим Реџепи од Куманово. Ранети беа две други лица. Полицијата уапси четворица, додека осомничениот сторител на убиството с è уште е во бегство. Според информациите на МВР, лицата биле поделени во две групи кои имале нерасчистени сметки. Се сретнале на критичното место и сите излегле од возилата. Некои биле вооружени со огнено оружје, а други со бејзбол палки и други предмети. Најнапред започнале вербална караница која наскоро прераснала во физичка тепачка и престрелка. Поднесените кривични пријави се однесуваат на убиство и обид за убиство, додека за некои од обвинетите за недозволено поседување оружје. ...
сите 134 | | | веќе видена

Полицијата поднесе 11 кривични пријави за лицата вмеѓани во синоќешната престрелка во тетовска Мала Речица каде беше убиен Наим Реџепи од Куманово. Ранети беа две други лица. Полицијата уапси четворица, додека осомничениот сторител на убиството с è уште е во бегство. Според информациите на МВР, лицата биле поделени во две групи кои имале нерасчистени сметки. Се сретнале на критичното место и сите излегле од возилата. Некои биле вооружени со огнено оружје, а други со бејзбол палки и други предмети. Најнапред започнале вербална караница која наскоро прераснала во физичка тепачка и престрелка. Поднесените кривични пријави се однесуваат на убиство и обид за убиство, додека за некои од обвинетите за недозволено поседување оружје. Двајцата ранети се надвор од животна опасност. Ф.М. 22 годишен, моментално е на скопската клиника, а другото лице е задржано од полицијата по лекарската помош која ја добил во тетовската болница. Од МВР информираат дека на местото на настанот биле пронајдени 8 чаури, 3 зрна, траги од крв ...
сите 134 | | | веќе видена

Советот за протести за случајот со Алмир Алиу не е изненаден од вчерашната судска пресуда. Според нив, од страна на еден, како што го нарекуваат нелегитимен суд, не се очекувала друга одлука. Актерот Висар Вишка најавува следни чекори, но не конкретизираше какви ќе бидат. „Лично, воопшто не сум изненаден од судењето и не сум изненаден од ДУИ или Али Ахмети со 80.000 негови крадци. Бев изненаден и разочаран од СДСМ, кој не успеа и се покажа ист како и другите кога станува збор за Албанците. Многу сум разочаран и не знам каде поголемиот дел од граѓаните Албанци ќе најдат партнер од македонските политички партии со кои ќе соработуваат. Што се однесува до следните чекори, сега засега е тајно. Ние работиме и правиме план и наскоро ќе излеземе со акција“, вели Висар Вишка, Совет на протести. За судската одлука реагираа и албанските политички партии, со исклучок на ДУИ, која не кажа ништо за скандалозната одлука. Албанските опозициски партии ја осудија пресудата на судот обвинувајќи за етничка дискриминација. Во ...
сите 30 | | | веќе видена

Законодавниот дом очекува документот од ВМРО-ДПМНЕ за гласање недоверба на Владата да го добие в недела, велат за Алсат извори од Парламентот. Од друга страна, од ВМРО велат дека барањето ќе го поднесат согласно роковите за потоа да може в среда да се вратат во Собрание заедно со расправата за недоверба на владата. Според нив, единствена причина за интерпелацијата е неуспехот на власта во овие десет месеци владеење. Според аналитичарот Никола Дујовски, гласањето недоверба за работата на владата е губење време, имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ нема доволно пратеници за да ја урне Владата на Зоран Заев. Според него, ВМРО може да ги врати поддржувачите само ако ги поддржи реформските процеси. Расправата за гласањето недоверба за Владата треба да трае истиот ден до полноќ, по што треба да се гласа. За владата да падне потребен е најмалку 61 глас. ВМРО има 49 пратеници од вкупно 51 кои ги обезбеди во текот на парламентарните избори во 2016 година. Пратениците Чедомир Саздовски и Амди Бајрам ја напуштија групата на ...
сите 220 | | | веќе видена

Официјална Атина отфрли секаква можност за членство на Македонија во НАТО без претходно решавање на спорот со името. Заменик-претседателот на Собранието, кој е од редовите на опозициската Нова Демократија, Никитас Какламанис изјави дека ако името не се реши до Самитот на НАТО во јули, Скопје најмногу што може да биде е набљудувач во НАТО. Тој упати критики до власта бидејќи не ја прашува опозицијата за ова мошне важно национално прашање. „Мојата прогноза е дека на Самитот на НАТО, бидејќи сметам дека до тогаш нема да се постигне договор како што бара Грција, особено поради уставните измени, може да се прифати предлогот на Грција, Ципрас и Каменос, иако не е постигнат целосен договор, Скопје да го остават како набљудувач во НАТО“, вели Никитас Какламанис, Нова Демократија. Од друга страна, грчките медиуми известуваат дека блиски соработници на премиерот Ципрас бараат гласови од 180 пратеници за поддршка на евентуален договор со Македонија. Но, не се знае дали тоа би било можно бидејќи од 300 пратеници, 154 ...
сите 451 | | | веќе видена

Предлог-измените во Законот за високо образование ги подобруваат, но не ги решаваат најсериозните проблеми со кои се соочуваат образованието и науката во земјава. Според поранешниот министер за образование, Ненад Новковски, направен е сериозен чекор со одредбите за регулирање на надлежностите на раководните тела и автономијата на универзитетот. Новковски вели дека институциите треба да најдат начин да се инвестира повеќе во научни истражувања. Новковски го смета за позитивното враќањето на асистентите на универзитетите. Претходно, според него, вклученоста во системот на докторанти без потребна поддршка бил неразумен чекор. Во иднина тој бара да се направи паралелно финансирање на асистенти докторанти. Валмира Зендели
сите 41 | | | веќе видена

Поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал повеќе не е во критична состојба и добро реагира на лекувањето по нападот со нервниот агенс минатиот месец, објави болницата во Солсбери. – Тој добро реагира на лекувањето, неговата состојба брзо се подобрува и повеќе не е критична, соопшти Кристин Бланшард, медицинска директорка во болницата во Солсбери.
сите 140 | | | веќе видена

next