Според анкетата на порталот Ранкер, Питер Грифин од серијата “Family Guy” е најсмешниот телевизиски лик на сите времиња. Грифин води тешка битка со Ерик Картмен од “South Park” кој се наоѓа на второто место. Третото место му припадна на Стуи Грифин, уште еден карактер од “Family Guy”, a четвртото на легендарниот Хомер Симпсон. За неанимираните јунаци, немаше место на врвот од листата, така што на петото место се најде Шелдон Купер од “The Big Bang Theory” . Веднаш под него се Фил Данфи од “Modern Family”, Џејк Пералт од “Brooklyn Nine-Nine”, Стерлинг Арчер од “Archer”, Чарли Кели од “It’s Always Sunny in Philadelphia” и Реј Холт од “Brooklyn Nine-Nine”.
сите 8 | | | веќе видена

Aко сте во потрага по идеалните собни растенија кои ќе го украсат вашиот дом, треба да земете предвид дека некои од нив се исклучително опасни по здравјето на домашните миленици. Spathiphyllum Оваа популарна билка со бели цветови е убава, но е многу опасна за мачките и кучињата. Доколку вашиот миленик се обиде да ги јаде лифчињата тоа може да предизвика повраќање и потешкотии со голтањето. Ficus lyrata Ова собно растение често може да се види на Инстаграм и Пинтрест, но не е ни малку мудар избор доколку имате домашно милениче. Иако нема смртоносно дејство, ја надразнува устата кај мачките и кучињата. Colocasia esculenta Тропската билка колоказија, позната и под името слоново уво, според експертите, може да предизвика повраќање и дијареа. Eucalyptus gunny Наспроти пријатниот мирис и убавите листови, еукалиптусот може да предизвика депресија и омалаксаност кај домашните миленици. Ficus elastica Популарното собно растение кое го карактеризира восочниот изглед на листовите може да предизвика кожни иритации кај ...
сите 2 | | | веќе видена

Филипинскиот остров Боракај ќе биде затворен за туристи наредниве шест месеци, поради стравувањата за флората и фауната на брегот и еколошката состојба. Одлуката стапува во сила на 26 април, соопшти портпаролката на филипинскиот претседател Родриго Дутерте. На островот има околу 500 фирми коишто се тесно поврзани со туризмот, поради што филипинската Влада им вети финансиска помош. Овој потег на властите следеше како одговор на неконтролираното испуштање отпад во водите околу островот.
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов поради повреда во сабота нема да настапи на контролниот натпревар против Русија. Ракометарот на Вардар се пожалил на болки во ципите и најверојатно ќе мирува две до три седмици. Повредата на Стоилов е во исклучително неповолен момент и за Вардар, бидејќи „црвено-црните“ влегуваат во завршната фаза од одбраната на титулите во СЕХА лигата, а потоа и во Лигата на шампионите (ЛШ). Тој засега е неизвесен за СЕХА Ф4 турнирот што ќе се одржи во Скопје следниот викенд, а потоа Врадар го чека двомечот со Кил во ЛШ за пласман на фајналфор турнирот во Келн. Претходно беше соопштено дека и капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров по барање на неговиот клуб Нант нема да настапи против Русија. Саботниот натпревар е дел од подготовките пред мундијалскиот бараж со Романија за пласман на СП во Данска и Германија.
сите 29 | | | веќе видена

Викендов во туристичкиот комплекс Матка кај Скопје ќе се одржи 50-тата јубилејна трка во кајак слалом. На трката од Илинденскиот куп која е вредна и за европскиот куп, ќе учествуваат рекорден број натпреварувачи од вкупно 14 земји. Квалификациските трки почнуваат в сабота. Инаку, лани целосна доминација во двете конкуренции имаа турските кајакари додека оваа година како фаворити се сметаат Словенците и Русите. „ Ова значи дека сме направиле добра работа, кога почнавме со ова пред три години кога почнавме со организирање на Европскиот куп во спринт заедно со слаломот Илинден. На сите им го честитам 50-от јубилеј на една од најстарите кајак трки во Европа“ , изјави Томислав Црнковиќ- претставник на ФИНА
сите 8 | | | веќе видена

Во напад во универзитет Осман Гази во турскиот град Ескишехир се убиени четворица вработени. Инцидентот се случил откако вооружен напаѓач влегол во универзитетот и почнал да пука. Според извештаите, напаѓачот бил истражуван на универзитетот, а меѓу жртвите се заменик декан, секретарка и двајца членови на наставничкиот кадар. Полицијата го уапсила напаѓачот. Се уште не се знае мотивот за нападот./RSE
сите 18 | | | веќе видена

До крајот на април се очекува да заврши реконструкцијата на Владата, најави денеска од Штип премиерот Зоран Заев. Прашан дали министерското место за правда ќе остане за кадар на ДУИ, Заев со одговор дека преговорите за тоа прашање се во тек. – Разговараме веќе за одредени кадри. Јас почнав разговори веќе со политички партии и со пратеници во самиот Парламент. Верувам дека согласно квалитетот на кадарите ќе бидат и назначени самите луѓе. Заради тоа и веднаш не излегувам со ново решение за министер за правда. Сакам да го искористам просторот на преговорите околу реконструкцијата на Владата и нејзиното зајакнување, па во целиот овој пакет ќе го пополниме и испразнетото место – министер за правда, а секако ќе настапиме и со другите решенија, рече Заев.
сите 50 | | | веќе видена

Тековната сезона го достигна својот врв за домашните елитни тимови, со посебен акцент за двата тетовски тима, Шкендија и Ренова. Април ќе биде многу густ месец, каде овие два тима заедно со Пелистер и Академија Пандев ќе се натпреваруваат на два фронта. Шкендија игра за освојување на шампионската титула и во Купот на Македонија, додека Ренова за Купот и за да избега од бараж. За само еден месец овие два тима ќе играат осум натпревари. Почнувајќи од 7 до 29 април, во рок од 23 дена Шкендија и Ренова, пред себе имаат седум важни средби. Густата серија на овие два тима започнува в саботата со средбата од 26-то коло во Првата македонска фудбалска лига каде на програмата е и локалното дерби. Четири дена подоцна или на 11 април играат Ренова и Шкендија, овој пат во рамките на полуфиналето од Купот на Македонија. Густ распоред имаат и Пелистер и Академија Пандев кои ќе играат во полуфиналето од Купот. Со тоа екипата од Битола игра натпревар повеќе од овие три, што значи девет за еден месец. Овој густ распоред може ...
сите 58 | | | веќе видена

Банките имаат пари за кредити за стопанството, но не ги даваат бидејќи никој не им ги бара. Тоа е така, бидејќи, според гувернерот, Димитар Богов, бизнисмените се колебаат дали политичката состојба е навистина смирена. Според првиот човек на Народната банка, влезот на земјава во НАТО би придонело да се намалат ваквите стравови кај стопанствениците. „Политичката нестабилност е константа во Македонија. Влезот во НАТО би го намалил тој политички ризик. Така што во тој сегмент би креирало подобри, односно постабилни услови за економските субјекти“, вели гувернерот Богов. Додека црна точка во македонската економија се инвестициите, кои лани како и да не постоеја поради длабоката политичка криза, извозот актуелно урива рекорди. Во првите два месеци од годинава, тој е зголемен за 23,6 насто во однос на првите два месеци од 2017 година. „Извозот оди одлично, над нашите очекувања, стапката на раст е многу висока и таа главно е водена од новите производствени капацитети во слободните економски зони. Значи оние толку ...
сите 64 | | | веќе видена

Малите и средни претпријатија кои ќе конкурираат, но кои нема нема да ја добијат државната помош од Планот за економски раст, ќе немаат можност да се жалат. Сепак, директорот на Фондот за иновации уверува дека мали се шансите за малверзации при одлучувањето кој ќе ги добие парите. Имено, освен претставници од кабинетите на премиерот Заев и на неговиот заменик Кочо Анѓушев, во комисијата ќе бидат вклучени и експерти и членови од трите Стопански комори. „Ќе имаме доволен рок од неколку недели каде што ќе се врши административната проверка и стручните лица ќе може да направат проценка и да донесат одлука“, рече Јован Деспотовски – директор на Фонд за иновации. Но, според Сојузот на стопански комори, проблем е што дел од домашните мали и средни компании немата капацитет сами да ги напишат проектите за добивање на неповратните средства од државата. „Од наша страна веќе преземаме активност за зголемување на капацитетите, директно на компаниите, како и дополнително вмрежување помеѓу нив, помеѓу професионалци, ...
сите 29 | | | веќе видена

Апелациониот суд на денешната седница ги потврди одлуките на Кривичниот суд за 7-мината обвинети за настаните од Собранието на 27 април. Режисерот Борис Дамовски иако бараше да му се укине, сепак останува во домашен притвор. Меѓу останатите жалби за кои решаваше Апелација беа и на Абдулфетах Алими, кој тврдеше дека го спасил пратеникот Зијадин Села. Тој останува во Шутка. Иста одлука добија и Горан Ангелов од велешкото здружение „Ќосето“ и Младен Додевски од групата на Александар Василевски – Нинџа кои бараа да им се прекине затворскиот притвор. Претходно, од куќен во истражен затвор беа пренесени Митко Чавков и Јане Ченто, за кои претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев рече дека не ги почитувале правилата за домашен притвор.
сите 44 | | | веќе видена

Кумановскиот суд му изрече 6 години затворска казна на 30 годишниот Бобан Илиќ кој со своето возило на 25 јуни 2016 година го усмрти четиригодишниот Алмир Алиу по банална расправија со неговиот татко. Првично, Илиќ беше обвинет за „Убиство со умисла“, но откако Обвинителството достави две нови вештачења, кумановскиот суд го преквалификуваше делото во „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Судот за виновен го прогласи и второбвинетиот, Седат Алиу, таткото на Алмир, определувајќи му казна затвор од шест месеци. По девет месеци затвор, за сторено кривично дело насилство, добија трето и четвртообвинетите Сами Демири и Абдула Алиу. Адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспагиќ, по изрекување на казната за Бобан Илиќ кој го усмрти малиот Алмир, рече дека станува збор за монтиран случај. Според него, Илиќ е монструозен убиец кој не чувствува никаква морална одговорност. Додаде дека против пресудата ќе биде вложена жалба.
сите 65 | | | веќе видена

Народната банка на Република Македонија во моментов ја прави новата рунда проекции за растот за годинава и за наредната година, која ќе биде објавена на 3 мај. Гувернерот Димитар Богов вели дека се уште е рано да се кажат видувањата, но посочува дека од она што го имаат како цврсти индикатори од почетокот на годината може да се каже дека извозот оди многу подобро над очекувањата и оти тоа може да има значаен придонес врз економскиот раст годинава. – Стапката на раст на извозот е многу висока и таа главно е водена од оние нови производствени капацитети во слободните економски зони, значи оние многу критикувани капацитети го водат извозот и со тоа веројатно ќе имаат значаен придонес врз економскиот раст годинава, изјави Богов. Тој додаде дека се уште немаат информации и индикатори за тоа какви ќе бидат инвестициите кои, како што рече, минатата година беа слаби и од нив најмногу ќе зависи колку ќе биде растот оваа година, а какви ќе бидат инвестициите ќе зависи дали е вратена довербата во реалниот сектор. Оцени ...
сите 69 | | | веќе видена

Можни се брзи зголемувања на водостојот на некои водотеци и локални излевања по прогнозите од синоптичарите дека во текот на попладневните часови и особено за време на ноќта се очекуваат врнежи од дожд со пороен карактер и пообилни во северните и централните делови од земјата каде локално се очекуваат и над 25 л/м 2 воден талог. Како што посочуваат од УХМР, водостоите на реките низ Македонија се над просекот, што е карактеристично за овој период од годината, и поради релативно големата влажност во земјата (како резултат на изминатите врнежи и растопениот снег), се очекува брзо да реагираат и на помали количини на дожд да го зголемат својот водостој. Според прогнозата, на некои места локално се очекува процесите да бидат поинтензивни и за кратко време да наврне поголема количина на дожд, а во такви услови најмногу на удар се изложени водотеците со мали сливни површини и суводолиците кои немаат толку голем капацитет за кратко време да примат поголеми количини на дожд. – Токму на ваквите мали водотеци и ...
сите 11 | | | веќе видена

По брифингот со Коѕијас интензивирана е нашата загриженост, вели одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, по вчерашната средба со шефот на грчката дипломатија. – По брифингот на господинот Коѕијас со опозицијата за скопското прашање, нашите грижи се интензивираа. Нова демократија останува цврсто на потребата за едно комплетно, сеопфатно и конечно решение, кое целосно ќе одговара и на конкретните предуслови што од почеток ги поставивме и на оправданата чувствителност на Грците. Без такво решение, нема да ѝ се даде на ПЈРМ можност за било каков нејзин натамошен пристап во НАТО и ЕУ, вели надлежниот за надворешна политика во Нова демократија. Како што утрово јави дописничката на МИА од Атина, Кумуцакос и Коѕијас во грчкото МНР разговараа нешто помалку од 2,5 часа, на средбата што е во рамки на активностите на Никос Коѕијас за информирање на партиите за преговорите за името. Надлежниот за надворешна политика во најголемата грчка опозициска партија, на заминување од ...
сите 163 | | | веќе видена

Европската Комисија реагира на последните информации дека дополнителни 87 милиони корисници на Фејсбук, од кои околу еден милион во Европа, се погодени од скандалот со Кембриџ Аналитика. Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, пред една недела испрати писмо до Фејсбук барајќи разјаснувања околу аферата со Кембриџ Аналитика во која милиони лични податоци на корисници на социјалната мрежа биле најверојатно нелегално искористени. Портпаролот на комесарката во Брисел денеска повтори дека оваа „злоупотреба е неприфатлива“ и дека „последните бројки потвдуваат дека европските корисници биле погодени“, јави дописничката на МИА од Брисел. Фејсбук има рок од две недели по испраќањето на писмото да одговори на барањата на Европската Комисија. Потпаролот денеска потврди дека Фејсбук „покажале волја“ да соработуваат и дека двете страни ја разгледуваат можноста за контакти на „високо ниво“.
сите 155 | | | веќе видена

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров повика на „сеопфатна и одговорна истрага“ за труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Тој предупреди дека Лондон нема да може да ги „игнорира легитимните прашања на Русија“. – Нема да биде можно игнорирање на легитимните прашања што ги поставуваме, како што беше потврдено на седница на ОПЦВ што ја побара Русија, изјави тој во Моксва, еден ден по состанок на Организацијата за забрана на хемиско оружје и пред состанок на СБ на ОН за тоа прашање. – Инсистираме да се спроведе сеопфатна и одговорна истрага во согласност со одбредбите на конвенцијата на ОПЦВ, изјави Лавров. Четириесет и една држава од таа Организација вчера го отфрлија рускиот предлог Лондон и Москва да спроведат заедничка истрага за труењето на Скрипал и неговата ќерка во Солсбери, кои се уште се во болница.
сите 162 | | | веќе видена

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „ТНТ“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани. Одбраната на 26 март побарала од СЈО информација кои се прислушуваните судии, но досега не добиле одговор. По поднесувањето на ова барање на адвокатите, дадена е пауза за негово разгледување. На рочиштето се присутни сите обвинети: поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки. Предметот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски. На денешното рочиште требаше да бидат слушани 16 аудио разговори од т.н. „бомби“ во врска ...
сите 286 | | | веќе видена

Албанската опозиција блокира четири главни делници протестирајќи против Владата, обвинувајќи ја за поврзаност со организираниот криминал, зголемувањето на даноците и за сиромаштијата. Главната опозициска Демократска партија денеска ја бојкотираше собраниската седница со цел да покрене „граѓанска непослушност“, блокирајќи патишта и повикувајќи ги граѓаните да не плаќаат даноци. На четири главни автопатишта ширум земјата се собраа стотина приврзаници на опозицијата барајќи оставка од премиерот Еди Рама. Полицијата соопшти дека протестите се нелегални, бидејќи претходно не биле најавени. Демократската партија на минатогодишните избори освои само 43 од вкупно 140 места во Парламентот. Албанија е членка на НАТО од 2009 година, а во 2014 година доби кандидатски статус и се надева оти годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европска унија.
сите 38 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска изјави дека западнобалканската рута иако со помал интензитет се уште е жива. Тој на на дипломатски брифинг на Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци порача дека по официјалното затворање на рутата, се појавиле голем број криумчари на мигранти и се почесто мигрантите се нивни жртви, а неретко се жртви и на трговија со луѓе. Според него, проблематиката е виско на агендата на МВР, како и на ЕУ и на сите регионални и меѓународни организации. Спасовски посочи дека ЕУ го идентификува Западен Балкан како влезна порта за мигрантите. Во текот на 2015 и првата половина на 2016 година меѓу 800.000 и еден милион лица транзитирале низ Македонија, при што околу 200 од нив побарале азил во земјата.
сите 64 | | | веќе видена

next