Архива на вести за 25 Март 2020

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се ...
сите 57 | | | веќе видена

Согласно Уредбата со законска сила за организирање авионски превоз на македонски граѓани со моментален престој во странство за време на вонредната состојба, ...
сите 286 | | | веќе видена

Владата донесе ригорозни мерки за ограничување на движењето на граѓаните, но во маркет мора да се оди за да се испазарат основните намирници што им се потребни ...
сите 28 | | | веќе видена

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ...
сите 180 | | | веќе видена

Коронавирусот ја зема третата жртва во Република Македонија. Денес почина пациентката од Дебар, за која извесен период се информираше дека е во критична ...
сите 659 | | | веќе видена

Од вкупниот број заболени од корона вирусот во Македонија 15 се здравствени работници, вклучувајќи ги и новодијагностицираните во Скопје, информира министерот ...
сите 686 | | | веќе видена

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на ...
сите 353 | | | веќе видена

Задоцнетите мерки на СДСМ и на Зоран Заев ќе се прекршат на грбот на граѓаните. Поради тоа, граѓаните ќе плаќаат повисоки камати на задолжувањата кои сигурно ...
сите 296 | | | веќе видена

Почина нова пациентка заболена од коронавирусот, соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во Владата. Станува збор за ...
сите 71 | | | веќе видена

Комбинацијата на лековите хлоркинин и азитромицин, која се покажа ефективна во повеќе земји, од денеска ќе се применува за лекување на пациентите со ...
сите 774 | | | веќе видена

Ниту британското кралско семејство не е поштедено од пандемијата на коронавирусот. Бакингемската палата утрово соопшти дека принцот Чарлс (71) е позитивен на ...
сите 32 | | | веќе видена

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. ...
сите 392 | | | веќе видена

Стивен Блокманс, холандскиот професор на Универзитетот во Амстердам и шеф на оделот за надворешна политика на највлијателниот центар за студии на европската ...
сите 209 | | | веќе видена

Во Прилеп се регистрирани првите два случаја на заразени од коронавирусот, потврдуваат од Центарот за јавно здравје од Прилеп. Според директорот на Центарот, ...
сите 80 | | | веќе видена

Од вкупниот број заболени од коронавирусот во земјава, 14 се здравствени работници, вклучувајќи ги и овие сега дијагностицирани во Скопје, информира министерот ...
сите 744 | | | веќе видена