Макрон за референдумот: ЕУ изостана, повика да се гласа за Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со Грција овозможува иднина за земјата и оти верува во мудроста на граѓаните. Тоа е драги пријатели, дами и гопода, едноставната, јасна и скромна порака која сакам да Ви ја пратам. Јас не можам да се ставам на Вашето место зашто вие гласате незавинсо во оваа политичка дебата која е важна за земјата. Вие треба да изберете и да се одлучите дали сте за промена на Уставот или не, за Спогодбата да стане важечка. Да станете Северна Македонија, согласно Спогодбата. Јас одлучно сум ЗА и цврсто верувам дека овој договор е добар! За Вас, за целиот регион и за Европа. Сметам на Вас, вели францускиот претседател Емануел Макрон во видео пораката што ја упати до македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во својата анализа пак, интернет порталот Екпсрес.мк пренесува дека сепак молбата на Премиерот Заев од Францускиот Претседател Макрон да помогне во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе се обиде да состави „најширока можна листа” за изборите за Европскиот парламент идната година, тврдејќи дека тие избори се „борба за цивилизацијата”. Во исто време, тој се обиде да преземе реторика на неговите противници на популистичката десница како што се заменик италијанскиот премиер Матео Салвини и унгарскиот премиер Виктор Орбан. „Јас не сум Европеец ниту глобалист”, изјави тој за весникот Журнал ди Диманш. Тој додава дека верува во силниот идентитет на секоја нација и верува во „амбицијата на нашиот народ”. “За европските избори, ќе направам се што можам за да го слушнам гласот на прогресивците, демократите, оние за кои зборувам и се надевам дека ќе бидат претставени во Франција со најширока можна листа”, додаде тој. “Ова е борба за цивилизацијата, историска борба и нема ни малку да им попуштам на екстремите”, истакна Макрон.
| | веќе видена | слични

Тој драматично рече дека овие избори се ,,борба за цивилизацијата” . Тој истовремено се обиде да ја копира популистичката реторика на десничарите , како на заменик премиерот на Италија , Матео Салвини или на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. ,,Не сум Европјанец , ниту глобалист . Верувам во силен идентитет на секој народ , верувам во историјата и во амбицијата на нашиот народ.“ , рече Макрон во интервју за Le Journal du Dimanche.
| | веќе видена | слични
2 копии

Африканските жени да имаат сопствен избор за бременост и поголем пристап до образование и планирање на семејство, порача францускиот претседател Емануел Макрон. Тој истакна дека голем број африкански жени би избрале да имаат помали семејства, односно да родат помалку деца, доколку имаат поголем пристап до образование и планирање на семејство. Макрон, кој наиде на остри критики поради неговите погледи кон Африка во минатото, нагласи дека иднината на младите луѓе на овој континент мора да биде тие да останат во ревитализирана Африка и инсистираше на тоа дека е „чиста глупост“ да им се сугерира на африканските луѓе од Њујорк што да прават со нивните животи. „Едно од критичните прашања за демографијата на Африка е тоа дека не се работи за сакана бременост“ рекол Макрон, кој додал: „Јас секогаш кажувам: Претстави ми ја жената која одлучила, била перфектно образована, да има седум, осум или девет деца. Ве молам претставете ми ја младата девојка која одлучила да го напушти училиштето на 10 години, за да се омажи на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон и премиерите на Велика Британија и на Канада, Тереза Меј и Џастин Трудо се заложија во Обединети нации до 2030 година сите девојчиња во светот да можат да посетуваат училиште. – Денес во светот 130 милиони девојчиња во светот не посетуваат училиште, истакна Меј. Макрон, Меј и Трудо најавија дека Глобално партнерство за образование ќе добие фонд од 2,5 милијарди долари за три години. Средствата ќе бидат обезбедени од Франција, Велика Британија, Канада, Обединети Арапски Емирати, Норвешка и Холандија. – Тоа е огромен предизвик, бидејќи 440 милиони африкански деца треба да посетуваат училиште до 2030 година, посочи Макрон. Тој додаде дека 63 проценти од неписмените возрасни лица се жени. – Постојат уште многу препреки за школување на девојчињата – од сиромаштија до рана бременост, сексуално насилство и се уште премногу рестриктивни општествени норми, истакна Макрон. Меѓу предложените мерки за надминување на проблемот се усвојување на закони, обезбедување на 12-годишно ...
| | веќе видена | слични

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон драстично падна овој месец, покажаа резултатите на најновата анкета. Како што наведува Ројтерс ова дополнително ја отежнала работата на неговата администрација, која се соочува со проблеми настанати поради заминувањето на некои министри од кабинетот и скандалот со телохранителот на Макрон. Само 29 проценти од испитаниците кажале дека се задоволни од работата на францускиот претседател, што е 34 проценти помалку во однос на август и 39 проценти помалку во однос на јули, покажуваат резултатите од анкетата на агенцијата Ифоп, објавени во францускиот неделник „Журнал ду диманш“. Популарноста на Макрон е лоша во поголемиот број од анкетите, наведува агенцијата и потсетува дека тој во 2017 година победил на изборите до 66,1 процент од гласвоите, за својот реформаторски проект за модернизација на втората по ред најголеми сила во еврозоната. Меѓутоа, голем број гласачи, меѓу кои се конзервативните пензионери и оние со пониски примања, се жалат дека неговата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Франција преку пораките на претседателот Емануел Макрон, почесниот амбасадор Ален Ле Роа и амбасадорот на оваа земја во Македонија Кристијан Тимоние во изминатите денови искажаа поддршка за европската интеграција на земјата, повикувајќи ги граѓаните да гласаат на претстојниот референдум на 30 септември. Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака вчера им се обрати на македонските граѓани во која вели дека договорот со Грција овозможува иднина за земјата и оти верува во мудроста на граѓаните. – Дами и господа, драги пријатели, ќе Ви одземам малку од Вашето време за директно да ви се обратам. Веќе 25 години нашите две земји негуваат дипломатски односи. 25 години заедничко минато и поврзани судбини меѓу нашите народи, чии корени се длабоко вкоренети низ вековите. Во тој поглед, во последните години беа направени многу нешта, но на 17 јуни 2018 година се направи голем исчекор. Исчекорот беше направен со храброста на вашите лидери, меѓу Вашата земја и Грција, со кој се стави крај на 27-годишниот ...
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој најави дека ќе го бојкотира референдумот на својот Фејсбук профил му се заблагодари на францускиот претседател, Емануел Макрон за неговото обраќање во врска со референдумот и смета дека тоа ќе помогне во „демократска одбрана на нашиот Устав, име и достоинство!“
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ му се заблагодари на како што вели искрениот француски Претседател Макрон, што во видео порака се обрати за референдумот. Милошоски вели дека тој имал доблест да го каже она што го лажат Заев и Димитров. -Макрон: референдумот е за преименување во Северна Македонија (значи не е за Европска како што лаже Зоран Заев)! Макрон: референдумот е за спогодбата со Грција да стапи на сила (не е за членство во ЕУ како што лаже Димитров, и во договорот нема никаква гаранција дека “Република Северна Македонија” во догледно време би станала членка на ЕУ; џабе би се менувало името, Уставот и џабе би се понижувања цела една нација и држава)! Макрон: референдумот е за да смени Уставот на Република Македонија и сите документи и државни институции (не е за бесплатно здравство во ЕУ, ниту за лажните 25.000€ по земјоделец годишно, ниту за бесплатни студии, како што лаже Заев) Макрон: Вие и Грција, вашата земја (може да замериме на ословувањето, но, барем е искрен дека во договорот нема ниту “М” од ...
| | веќе видена | слични

Откако францускиот претседател Емануел Макрон преку видео-обраќање директно и порача на македонската јавност да го промени државното име во Северна Македонија и на 30 септември да излезе да гласа, пратеникот Антонио Милошоски побра од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров да го следат неговиот пример и да бидат конкретни. Макрон, за разлика од сите други големи политички личности кој овој месец јапосетија Македонија или на каков било начин побараа да се гласа на реферндумот, делуваше „многу искрено“ кога напомена во еден момент дека името треба да се промени во Северна Македонија. Еве што напиша Милошоски на својот фејсбук-профил: „Му благодарам на искрениот француски претседател Макрон, што во видео порака се обрати за референдумот. Тој имаше доблест да го каже она што го лажат Заев и Димитров. Макрон: референдумот е за преименување во Северна Македонија (значи не е за Европска како што лаже Зоран Заев)! Макрон: референдумот е за спогодбата со Грција да стапи на сила (не е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот ...
сите 633 | | | веќе видена

Француската блокада и бескрајнта неизвесност дали земјава ќе добие датум за преговори за членство во Европската унија, го „урна“ македонскиот берзански индекс, ...
сите 77 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 49 | | | веќе видена

 Секојдневно се наоѓаме пред избори кои сериозно може да влијаат на нашата иднина, па неретко се двоумиме долго, со часови, пред да донесеме конечна одлука. ...
сите 145 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 14 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон за референдумот: ЕУ изостана, повика да се гласа за Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: