Уште еден мигрант загина во несреќа на пруга


10 копии

Товарен воз кај Велес прегазил двајца браќа од Сирија на возраст од 22 и 23 години... Уште двајца мигранти загинаа синоќа по полноќ во железничка несреќа што се случила на пругата Гевгелија - Табановце, информираат од МВР. Товарен воз кај Велес прегазил двајца браќа од Сирија на возраст од 22 и 23 години. Несреќата ја пријавил машиновозачот. Мигрантите нелегално ја преминуваат границата со Грција и се ориентираат по пругата за да го најдат патот кон европските земји. Минатата недела животот го загуби Авганистанец и неговото бебе кое било старо само 45 дена.
| | веќе видена | слични
7 копии

Двајца браќа на возраст од 22 и 23 година се усмртени синоќа околу 1 часот по полноќ од товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија-Табановце. Несреќата се случила на железничкиот мост на реката Тополка во Велес, кога возот удрил во две лица кои се движеле по пругата, при што на лице место истите починале. Од полицијата информираат дека се работи за двајца браќа сиријски државјани. Увид на лице место изврши Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Велес.
| | веќе видена | слични

Несреќата се случила на железничкиот мост на реката Тополка во близина на стариот пат за Градско. Најверојатно жртвите кои биле на мостот не можеле да избегаат од возот кој предоцна го забележале. Браќата биле на возраст од 22 и 23 години. Со нив носеле сириски здравствени картони во кои биле наведени нивните генералии со што полицијата успеала да ги идентификува жртвите. По направениот увид на местото, железничкиот сообраќај е нормализиран. За петнаесетина дена ова е веќе 5-та железничка несреќа во која загинаа вкупно 7-мина илегални емигранти од Сирија и од Авганистан. Најмладата жртва беше бебе старо само 45 дена кое загина со неговиот татко во близина на Гевгелија. Емигрантите по илегалниот премин на границата сега наместо со таксиња или комби возила одат пеш покрај пругата која им е најдобар ориентир за правецот кон западна Европа каде се упатиле. Машиновозачите знаат за овој проблем и во неофицијални разговори потврдуваат дека емигрантите во групи се движат покрај и по пругата. Кога ќе го забележат ...
| | веќе видена | слични

Двајца браќа од Сирија се нови жртви на железничка несреќа која се случила синоќа на пругата Гевгелија - Табановце, информираат од Министерството за внатрешни работи. Товарен воз, кој сообраќал во овој правец, прегазил двајца браќа од Сирија на возраст од 22 и 23 години кои загинале на самото место. Несреќата ја пријавил машиновозачот. Железничките несреќи во кои жртви се мигранти од Сирија и од Авганистан се сè почести во Македонија. Мигрантите нелегално ја преминуваат границата со Грција и се ориентираат по пругата Гевгелија - Табановце за да го најдат патот кон европските земји. Минатата недела животот го загуби Авганистанец и неговото бебе кое било старо само 45 дена.
| | веќе видена | слични

Желбата да стигнат до Западна Европа напати завршува кобно за емигрантите од Сирија, Авганистан... Соништата за Западна Европа, за еден Сириец и четворица Авганистанци деновиве завршија на македонските пруги. За само две недели, тие беа прегазени од возовите кои сообраќаат на пругата Скопје - Гевгелија, кај Велес и Неготино. Најмладата жртва е бебе старо само 45 дена. „Во последните денови зачестени се таквите случаи. Единствено нешто што можеме да направиме е со координирани акции на сите надлежни колку што можеме да го спречиме движењето по пругите“, вели Оливер Дерковски, директор на „Македонски железници - Транспорт“. За социолозите, пругите се и пријател, и непријател на емигрантите. Како и течението на реките, тие се ориентација за патот до саканата дестинација. Гладни и изморени, бегалците од Африка и Азија минуваат илјадници километри и многу граници, главно пеш, без лични документи и со малку пари. Рутата што илјадници од нив секојдневно ја минуваат, според невладините организации што се занимаваат ...
| | веќе видена | слични

Наместо пат кон светла иднина и подобро утре, мигрантите често го завршуваат животот на пругата на Коридор 10. Машиновозачот Ристо Пејковски, кој триесет години е на македонските пруги, има стотици приказни за судбината на овие луѓе. „Тие одат во група. Нивната психофизичка состојба е на ниско ниво. Ако малку застанат, тие заспиваат. Група од 8 - 10 луѓе седнале среде пругата. Јас им свирев, тие не регираа, си велев, готово ќе ги прегазам. Се тетерават лево- десно, не знаат кај сѐ. Среќа се свестија и се тргнаа од пругата“, објаснува Ристо Пејовски, машиновозач. За три децении бил сведок кога полицијата ги симнувала мигрантите од возовите. Според Пејковски, ни во време на војните во соседството немало толкав наплив мигранти како сега. „Во последните денови зачестени се таквите случаи. Единствено нешто што можеме да направиме е со координирани акции на сите надлежни колку што можеме да го спречиме движењето по пругите“, изјави Оливер Дерковски, директор на „МЖ Транспорт“. Дерковски потсетува дека возовите се ...
| | веќе видена | слични

Полицијата само вчеравечер откри 24 илегалци во близина и на железничката станица во Гевгелија. Овој град на крајниот југ на државата за емигрантите е портата преку која го минуваат долгиот пат за западна Европа. Со поглед на запад, многумина илегални емигранти по влегувањето на македонска територија кај Гевгелија не застануваат. Последен изум им е пешачењето по пругата од коридорот 10. Води кон Скопје и потоа и кон крајната цел западна Европа Последната седмица вкупно 5-на емигранти загинаа на македонските пруги. По долгиот пат од сиромашните и со војна зафатени татковини кај нас ги прегази воз. Најмладата жртва, бебе старо 45 дена, родено на долгиот пат од Авганистан. На мапата, крвавите дамки ја означуваат пругата на трагедијата. Машиновозачите со кои синоќа зборувавме на гевгелиската станица ни објаснуваат дека постојано гледаат емигрантски групи како крстарат покрај пругата. Кога ќе видат воз скокаат настрана во тревата, „Господ да ги чува и нас и нив“, ни објаснуваа од железничкиот персонал. Југот на ...
| | веќе видена | слични

Велес – Животот на уште еден мигрант-бегалец заврши трагично на пругата кај Велес. Утрово воз на „Македонски железници“ го прегазил бегалецот кој се движел по пругата. Од СВР Велес информираат дека се работи на откривање на идентитетот и возраста на лицето, за кое е извесно дека е бегалец од Блискиот Исток. Настанот се случил во Велес, во близина на спортската сала Гемиџии, нешто пред 6 часот изутрина. Според очевидците, група од 20-ина лица се движела по пругата Кочани - Велес, кога наишол товарен воз од правецот Гевгелија за Скопје. Од необјасниви причини, еден од нив ја напуштил групата и преминал на пругата каде што сообраќал возот, по што бил удрен и починал на лице место. По ова бегалците се разбегале, но наишла друга група од 10-ина лица, која била приведена од полицијата, која вршела увид на местото на несреќата. „Приведените лица се на распит во ПС Велес. Но, бидејќи тие не биле во група со прегазеното лице, засега нема кој да го идентификува. Кај него нема ниту документи за лична идентификација. ...
| | веќе видена | слични

Товарен воз усмрти мигрант што се движел по пруга, вчера пред железничката станица во Велес, соопшти МВР. Несреќата се случила околу 6 часот. Во илегалецот удрил возот што сообраќа на релација Гевгелија-Табановце. Идентитетот на починатиот не е утврден. Мигрантите што полицијата ги затекнала на местото рекле дека не го познаваат и оти дошле подоцна. Ова е петтиот мигрант што загина на пругата Гевгелија - Табановце за само десетина дена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште еден мигрант загина во несреќа на пруга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: