Израел започна копнена инвазија на Појасот Газа


И покрај предложеното примирје израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху нареди копнена офанзива врз Појасот Газа. Очевидци и репортери од теренот јавуваат дека долж границата со Газа во моментов се одвиваат тешки артилериски напади и бомбардирање од море.
| | веќе видена | слични

Шеснаесет лица денеска рано изутрина загинаа во Газа кога тенковски гранати погодија училиште под управа на ОН, во кое стотина Палестинци побараа засолниште. Според зборовите на официјални претставници од здравството, во нападот се повредени 40 Палестинци. Портпаролот на ОН за пружање помош, Аднан Абу Хасна изјави дека училиштето „Абу Хусеин“ во бегалскиот камп Џабалија е погодено в зори, во 4,30 часот по локално време. Во предходнотое гранатирање на север од Појасот Газа загина едно 11-годишно хендикепирано девојче, изјави портпаролот на итните служби, Ашраф ал Кидра, а во гранатирањето која уследи во центарот на таа мала територија на брегот на Средоземното Море убиено е 16-годишно девојче. Набрзо потоа на југот во Јан Јунис се убиени 10 членови на едно семејство, вклучувајќи и дете. Бројот на загинати во Газа се искачи на речиси 1.260 лица, изјави Кидра, а пренесува АФП. Само вчера загинаа 109 Палестинци. Изарел денеска го почна најтешкиот воздушен и артилериски напад врз Газа, во судирот кој трае ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелската Влада и нареди на армијата да продолжи со жестоките напади врз Газа, јавија вечерва израелските медиуми. Цел на нападите е да се неутрализираат тунели под границата со Појасот Газа за уфрлување во Израел. Висок израелски армиски претставник го потврди тоа за Хаарец, прецизирајќи дека е наредено продолжување на нападите врз Хамас и други терористички организации во Газа. Израел и понатаму ќе овозможува привремен прекин на огнот во одредени подрачја каде нема воени акции, додаде тој. За време на денешниот 4-часовен прекин во израелски напад со авиони, беа убиени 17 луѓе и околу 200 ранети на пазар во Газа.
| | веќе видена | слични

Најмалку 17 Палестинци се убиени и 160 се повредени во среда откако израелски ракети погодија пазар на истокот на појасот Газа, соопштија официјални палестински извори. Очевидци велат дека две израелски ракети од воздух го погодиле подрачјето Шејаја, на периферијата на градот Газа, во време на хуманитарниот четиричасовен прекин на огнот, од 15 до 19 часот по локално време. Во меѓувреме, Израел соопшти дека уште тројца израелски војници биле убиени во Газа. Во среда во појасот Газа се убиени повеќе од 100 луѓе, со што се смета за најкрвав ден од почетокот на офанзивата на 8 јули, во која се убиени повеќе од 1.300 Палестинци, повеќето цивили.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реки крв течат низ Газа, додека домовите се разурнати до темел, а приемните одделенија на итната помош во болниците се преполни. Плотуни од ракети од Хамас кон Израел продолжуваат да летаат, дури и кога се пресретнати со превентивен оган од бомби, проектили и штитови од израелската армија. Легиите од загинати се мерат во стотици. Страшно е. Но светот го видел ова и претходно – двапати. Операцијата „Заштитнички раб“ е многу слична како и претходните во 2008 и 2012 година. Хамас нема да отстапи. А Израел одбива да сопре, се додека не почувствува дека работата е завршена. Милиони луѓе низ светот гледаат и се прашуваат: Што Израел се надева да постигне? Си-Ен-Ен им го отвори ова и други прашања на двајца познати израелски колумнисти: еден е поранешен воен дописник, а другиот новинар кој ги покрива човековите права и се фокусира на Палестинците. Иако двајцата не се согласуваат по многу прашања, изненадувачки е што по некои се надополнуваат. Еве како тие одговорија: 1. Која е крајната цел на Израел во оваа ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 15 Палестинци загинале, а 160 биле повредени во Појасот Газа во израелски воздушен напад на еден пазар, соопшти министерството за здравство. Жители соопштија дека израелски ракети и гранати го погодиле реонот Шејаиа, кој се наоѓа на префиреијата на градот Газа. Портпаролот на министерството за здравство, Ашраф ал Кидра изјави дека во денешните напади загинале 90 лица.
| | веќе видена | слични
5 копии

Најмалку 76 Палестинци загинаа денеска во израелската воена операција во Појасот Газа, со што за 23 дена конфликт, загинале 1.306 Палестинци и околу 7.200 се ранети, наведуваат палестински официјални лица. Од почнувањето на израелската офанзива на 8 јули, убиени се 53 израелски војници. Тоа се најтешки загуби на израелската армија од војната против либански Хезболах во 2006 година. Според Бирото за координирање на хуманитарни прашња на ОН, во израелската воена операција во Појасот Газа убиени се 1.118 луѓе меѓу кои 827 цивили од кои 243 деца. Ранети се 6.233 луѓе од кои 1.949 деца. Освен тоа, над 240.000 Палестинци ги напуштиле своите домови заради насилствата во Појасот Газа. Над 200.000 од нив побарале помош во 85 спасувачки центри на агенцијата на ОН. извор: МИА
| | веќе видена | слични

На крвопролевањето во Појасот Газа не му се гледа крајот откако и Израел и Хамас најавија битка до остварување на целите. Во вторникот ноќта било погодено уште едно училиште под заштита на ОН, при што се проценува дека биле убиени околу 20 Палестинци, а најмалку 90 биле ранети, пренесува „Русија денес“. Бомбардирањето следувало по израелските предупредувања да се напушти областа. - Во израелските гранатирања и воздушни удари врз куќи и училиште во Џебаија во северна Газа убиени се најмалку 43 лица, вклучително и 20 во училиште на ОН, а голем е бројот на ранетите - изјави портпаролот на министерството за здравство во Појасот Газа, Ашраф ал-Kудра. Меѓу убиените се и еден болничар и бебе. Осум луѓе, меѓу кои и пет члена на исто семејство во Џебаија, се убиени во друг напад, изјавија функционери во Газа. Портпаролката на израелската армија изјавила дека податоците се проверуваат. Последните неколку дена конфликтот во Газа ескалира. Во 23-те дена од крвавата пресметка бројот на палестинските жртви се искачи на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелската армија се согласи на четиричасовно примирје денеска од 12 часот до 16 часот по Гринич. Прекинот на огнот нема да се применува во зоните во кои израелските војници учествуваат во операции, се вели во соопштение на израелската армија. Палестински извори наведуваат дека во израелско гранатирање на Појасот Газа, денеска загинале 67 луѓе. Последните жртви се во јужниот град Хан Јунис. Меѓу нив, четири се жени. Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци, ја обвини израелската армија за сериозно непочитување на меѓународното право по гранатирањето училишта во Појасот Газа. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

На војната во Газа не и‘ се гледа крајот. Во напад врз училиште на ОН загинаа најмалку 16 лица. Повиците за прекин на огнот стануваат се‘ погласни, но двете страни продолжуваат со напади. Три недели по почетокот на воената операција, израелските напади во Газа продолжуваат со несмалена жестокост. Во напад врз едно училште на организацијата на ОН - УНРВА, сместено во бегалски камп во Џабалија, денеска загинаа најмалку 16 лица, соопшти портпарол на палестинските спасувачки екипи. Во палестинските медиуми се зборува за 20 и повеќе загинати. Во тој дел на Газа, кој и онака важи за пренаселен, владее уште поголема турканица, со оглед на тоа што десетици илјади Палестинци од другите делови на енклавата таму бараат засолниште од израелските напади. Портпаролот на УНРВА, Крис Гунеш, соопшти дека во нападот загинале и петмина соработници на ОН, од кои тројца наставници кои работеле за организацијата. Портпаролка на израелската армија изјави дека привремената истрага на инцидентот покажала дека милитантни Палестинци ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Израел започна копнена инвазија на Појасот Газа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: