Ковачевски: Експертски тимови бараат прифатливо решение со Бугарија


Општинскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичката војна на Македонија (1941-1945), заедно со граѓаните продолжувачи од ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на борци од Битола и граѓаните продолжувачи објавија проглас во кој истакнуваат дека не е само јазикот елемент на национална идентификација, туку ништо ...
| | веќе видена | слични

Сите желби на Бугарија дел од протоколот останаа сокриени од јавноста. Министерот Бујар Османи и вчера вети на екипата на „А1он“ дека протоколот ќе биде јавен, ...
| | веќе видена | слични

„Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на европската иднина, тоа е аманет од нашите предци и завет за идните генерации. Таков погубен ...
| | веќе видена | слични

Светиот Синод на МПЦ – ОА меѓу редови порачува дека францускиот план кој ги содржи сите антимакедонски барања не е добар за Македонците и дека владата мора да ...
| | веќе видена | слични

Не е само јазикот елемент на национална идентификација, туку ништо помалку таков елемент е и историјата. Не го прифаќаме дефокусирањето на проблемот преку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 214 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 166 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Мерик Гарланд рече дека Одделот за правда поднело барање за претрес и потврда за имот во врска со рацијата на имотот на поранешниот ...
сите 98 | | | веќе видена

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за „Макфакс“ универзитетскиот професор ...
сите 129 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 118 | | | веќе видена

Војската на Кина успешно заврши различни воени задачи околу Тајван по речиси една недела, но ќе спроведува редовни патроли и ќе продолжи со воената обука за да ...
сите 501 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Експертски тимови бараат прифатливо решение со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: