ЕЛЕМ: Виктор Стојчевски е примен на оглас и ги исполнува сите критериуми

Синот на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ, Виктор Стојчевски е примен во редовен работен однос – потврдија денеска од ЕЛЕМ.За работното место за кое конкурирал, а за кое претходно бил објавен оглас за вработување, наведениот ги исполнувал сите критериуми наведени во огласот. Комисијата одлучила почитувајќи ги сите законски одредби“, додаваат оттаму.
| | веќе видена | слични

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски , одговарајќи на новинарско прашање поврзано за критиките во јавноста поради низата роднинско-партиски вработувања во администрацијата, ја даде следната недоследна изјава: 10 години сите членови на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата со тоа што им беше забрането да се вработуваат во јавен и приватен сектор и ова е факт. Денеска е чудно што било кој симпатизер на оваа власт се вработува и во јавни институции. Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата… Сега има Антикорупциска комисија и сето она за што се смета дека е проблематично треба да се поднесе претставка и да се одлучува по неа. [Извор: ТВ „Сител “ , датум: 11.02.2019 ] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Оваа изјава на министерот Манчевски, со која тој сака да ги оправда вработувањата на личности блиски до функционерите од власта, ја сметаме за недоследна . Да се правда непотизмот на власта при вработувањето на блиските роднини и партиските кадри, со образложение дека „ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кривичниот законик има сосема доволно толкувања и санкции и за омразата и за говорот на омразата и за кривичните дела кои настануваат од омраза. Сепак, секогаш треба да се внимава на балансот што мора да постои помеѓу уставно гарантираното право на слобода на говор и говорот на омраза Со последните измени и дополнувања на Кривичниот законик , извршени на крајот од 2018 година, овој главен казнен нормативен акт во државата станува покомплетен за справување на појавите поврзани со омразата. Тој и досега ја нормираше омразата, посебно говорот на омразата, но сега е додадена дефиниција. Воедно се додадени зборовите „од омраза“ или „ако делото е сторено од омраза“ , со што се санкционираат појасно кривични дела кои настануваат како последица од омразата. ШТО Е ОМРАЗА? Кривичниот законик беше изменет на крајот од декември, а измените беа објавени во Службен весник бр.248 на последниот ден од годината. Со овие измени и дополнувања една од главните работи во врска со омразата беше појаснувањето, ...
| | веќе видена | слични

1 И покрај сѐ, оваа земја сепак опстојува благодарение на добри луѓе. Луѓе што се свесни и совесни. Луѓе што не се штедат да покажат човештина. Луѓе кои си ја сакаат својата работа и посветено ја работат. И треба да сме среќни дека добрите луѓе уште не се изедени од лошотилакот на оние што и трагедија предизвикана од автобуска несреќа ја третираат како меѓуетничко прашање. И уште имаат задржано здрав разум, наспроти мрднатите, што и во сообраќајна несреќа открија теорија на заговор, демек смислен за да се дефокусира јавноста од промените на таблите со новото име на државата. Потенцијалот што уште ја оддржува оваа држава не се само недоволно платените доктори и сестри во јавното здравство што веднаш по несреќата дошле на работа без да бидат повикани. Или пак пожарникарите со возила купени во минатиот век. Тоа се граѓаните што очајно се обидувале да го исправат превртениот автобус на автопатот Скопје – Тетово за да спасуваат патници. Тоа е оној што извлекувајќи повредени си ја скршил раката, ама не се откажал ...
| | веќе видена | слични

Преструктуирања, спојувања на институции, кратење на работни места се дел од мерките кои ќе стартуваат наскоро во рамки на проектот на Владата за реорганизација на јавната администрација. Министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски денеска обелодени дека следната недела ќе го презентира планот за оптимизација на јавната администрација. „До крајот на февруари ќе го презентираме концептот за целосна реорганизација и оптимизација на јавниот сектор кој (н.з. институции) треба да се спојат, на кој начин, предлог на промена на закон за организација на органите на јавна управа којшто треба да направи поефикасна администрација“, рече Манчевски. Голем дел од вработените во јавната администрација стравуваат дека реорганизацијата ќе значи укинување на голем број работни позиции и прогласување на технолошки вишоци по што многумина би останеле без работа. Манчевски најави и ново законско решение со кое ќе се промени начинот на вработување на менаџерски и раководни позиции по примерот на ...
| | веќе видена | слични

Во меѓувреме по обелоденувањето на повеќе случаи на вработување на блиски роднини на функционери од власта во државни министерот Дамјан Манчевски најавува темелна анализа и барање за повлекување на вработувањата кои предизвикаа жестоки реакции во јавноста. Законот којшто е веќе во подготовка предвидува изборот на лица за раководни и менаџерски позиции да се бира на начин сличен на изборот на членовите за Државната комисија за спречување корупција. Во јавноста за само неколку дена се објавија десетина случаи на вработување на роднини на функционери меѓу нив се издвои случајот на пратеничката Мира Стојчевска чиј син и брат се вработиле во ЕЛЕМ. Директорот на оваа државна компанија каде се направени најголем дел од вработувањата вели ќе направи внатрешна анализа, но за конкретни чекори ќе ги почека препораките од надлежните институции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев ќе побара од сите роднини на функционери на СДСМ кои изминатиов период биле вработени во државни институции и компании да се повлечат од местата. Ова го изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во гостување на телевизија Телма. -Зошто токму сега огласи? Ќе повторам, затоа што институциите имаат реална потреба за тој кадар. За блиски роднини и пријатели кои се вработени, морам да кажам дека тоа не се наши вредности. Ние правиме анализа, и за тоа ние немавме информација. На барање на прeмиерот, тој бара сите тие да се повлечат. Излеговме од еден ситем со такви вредности каде имаша партиски вработувања и ние се бориме да го промениме тој систем и да го смениме таквиот начин на размилсување. Ние признаваме дека имаме притисок и од наши членови дека тие очекуваат да бидат вработени во државни институции и некои успеале – рече Манчевски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за информатичко општество и јавна администрација Дамјан Манчевски, синоќа соопшти дека на барање на премиерот Зоран Заев ќе биде побарано сите роднини на функционери кои биле вработени последниов период, да се повлечат. -Тоа не се наши вредности. Како што кажа и премиерот Заев, ние веднаш почнавме со тоа да правиме анализа и веднаш да кажам на негово барање, ќе се побара сите да се повлечат. Таа анализа во секој случај и не е толку релевантна, но ќе ја повикам Комисијата за спречување корупција да ги истражи сите аргументи и ние гарантираме дека ќе постапиме по тие укажувања, рече Манчевски во Топ тема на Телма. На прашањето, зошто вработувањата се токму пред избори, тој рече дека тоа е поради тоа што следи период кога вработувања ќе бидат забранети, поради изборите, а имало потреба од пополнување на овие места.
| | веќе видена | слични

Вработувањата во државната компанија за прозводство на електрична енергија ЕЛЕМ се причина за поскапување на струјата. Така барем пред седум години тврдеше тогаш опозиционерот Јани Макрадули, обвинувајќи ја тогашната партија на власт ВМРО ДПМНЕ дека се обидува да вдоми партиски војници. Една од причините за поскапувањето на цената на струјата се и новите 625 партиски војници кои треба да се вработaт во ЕЛЕМ. Во изминативе 7 години нема ниту една нова инвестиција, бројот на вработени во хидроелектраните е многу мал, a доколку, се инвестирало во автоматизација и модернизација во блоковите во Битола, сосема е нелогично да постои потреба од толку нови вработени. Последното поскапување на цената на струјата e по барање на државната компанија ЕЛЕМ по што со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика приходот на ЕЛЕМ за 2012 година се зголеми за 15 милиони евра - тврдеше тогаш Јани Макрадули. Ако пред седум години имаше вработувања во ЕЛЕМ, сега истата компанија стана вистинско дувло на непотизам, каде речиси ...
| | веќе видена | слични

АД ЕЛЕМ го потврди вработувањето на синот на пратеничката од редовите на владеачкото мнозинство во Собранието, Мира Стојчевска. Станува збор за Виктор Стојчевски, а според Електрани на Македонија, тој е примен на работното место затоа што ги исполнил бараните услови на конкурсот. „Виктор Стојчевски е примен во редовен работен однос во компанијата по претходно објавен оглас за вработување. За работното место за кое конкурирал, наведениот ги исполнувал сите критериуми наведени во огласот. Комисијата одлучила почитувајќи ги сите законски одредби”, соопшти АД ЕЛЕМ. Засега дискутабилни за јавноста како нововработени во АД ЕЛЕМ се ќерката на собранискиот спикер Талат Џафери и синот на Мирослав Грчев, истакнат член на СДСМ. Инаку Стојчевска од претходно и е позната на јавноста и по големите исплати за патни трошоци од страна на Собранието.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 310 | | | веќе видена

Според расположливите податоци, околу 14.900 лица чекаат нови патни исправи, додека уште неколку илјади граѓани се во процедура на вадење нови лични ...
сите 192 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Факт е дека постои истражување според коешто сума од два и пол милиони евра завршила во телевизија Алфа и во три интернет портали Курир, Лидер и Нетпрес, сите ...
сите 204 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 83 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕЛЕМ: Виктор Стојчевски е примен на оглас и ги исполнува сите критериуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: