Страв од нова трка во вооружувањето помеѓу САД и Русија


Реакции по ултиматумот за договорот за нуклеарно оружје САД се заканија со повлекување од договорот за нуклеарни сили со среден дострел доколку Русија не ги почитува своите обврски од спогодбата. Од друга страна, пак, Русија предупреди дека во случај на повлекување на Вашингтон од договорот, Москва ќе ги смета за легитимна цел сите земји каде што се распоредени американски проектили со среден и краток дострел САД ѝ поставија ултиматум на Русија, давајќи ѝ 60 дена да ги исполни своите обврски од договорот за нуклеарни сили со среден дострел. Во спротивно, како што предупреди шефот на американската дипломатија Мајк Помпео, Вашингтон ќе се повлече од спогодбата од 1987 година. Од друга страна, Русија предупреди дека во случај на повлекување на САД од договорот, Москва ќе ги смета за легитимна цел сите земји каде што се распоредени американски проектили со среден и краток дострел. Москва порача дека станува збор за опасен чекор на американската страна, кој би можел негативно да влијае врз безбедноста на целиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии
7 копии
2 копии

Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел. Во ...
| | веќе видена | слични

Кремљ денес го отфрли повикот на САД за Русија да ги отстрани поставените крстосувачки ракети 9М729 кои што можат да носат нуклеарни боеви глави. Руските власти порачаа дека тој систем е во рамките на договорот за нуклеарните ракети од среден домет кој што е потпишан во 1987-ма година помеѓу Москва и Вашингтон. Претходно, американската државна подсекретарка за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност, Андреа Томпсон изјави дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9М729 и нивните лансери, или да го променат дометот на тоа вооружување со цел да биде во рамките на “INF” договорот и со тоа да се избегне повлекување на САД од договорот. Russia must scrap or alter missiles U.S. says violate arms treaty https://t.co/Xe0G4aw4sS — U/S of State Andrea Thompson (@UnderSecT) December 6, 2018 „Или повлечете го системот и лансерите, или променете ги така да имаат помал домет“, порача таа. „Можам само да ви кажам дека Русија ги нема прекршено и нема да ги прекрши одредбите од договорот. Русија останува посветена ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кремљ денеска го отфрли повикот на САД за отстранување на инсталираните крстосувачки ракети 9M729, кои можат да носат нуклеарни боеви глави, наведувајќи дека системот е во согласност со Договорот за нуклеарно оружје од среден и краток дострел (ИНФ), потпишан во 1987 година помеѓу Москва и Вашингтон. Висок американски претставник вчера порача дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9М729 и нивните лансирни рампи или да го замени опсегот на оружјето за да биде во согласност со ИНФ и со тоа да се избегне повлекување на САД од тој договор. – Русија нема ништо прекршено, не крши и останува посветена на сопствените обврски кон ИНФ – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
| | веќе видена | слични

Не помина ни еден месец од изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека САД ќе го напуштат Договорот за ракетите од среден и краток дострел, па во вторникот попладне американската амбасада во Москва испрати документ во руското Министерство за надворешни работи во кој се најавува напуштање на Договорот по истекот на 60 дена, доколку Русија не почне да ги почитува условите од него. Пред десетина дена на страниците на Фактор се запрашавме дали изјавата на Трамп и изјави на други американски политичари за напуштање на Договорот не значат игра на нерви или подготвки за нова светска војна. Играта очигледно продолжува, но овој пат со ултиматум од американска страна. Или-или, беше изјавата на државниот секретар Мајк Помпео, кој ја потврди содржината на документот кој Американците го испратија до Русите. Очигледно играта на нерви продолжува и опасноста од нов светска војна не е отстранета. За поткрепа на својот став Американците во Брисел деновиве инсистираа и добија јавна поддршка од другите членки на ...
| | веќе видена | слични

Русија мора да ги уништи своите крстосувачки проектили со ознака „ 9M729“ или да го замени дострелот на ова оружје за да го почитува клучниот договор за контрола на вооружувањето од периодот на Студената војна и да го избегне излегувањето на САД од овој договор, изјави во четвртокот висока американска функционерка. Американскиот претседател Доналд Трамп најави во саботата на 20-ти октомври дека САД предвидуваат излегување од Договорот за елиминација на проектилите со среден и мал дострел (INF – Intermediate Nuclear Forces Treaty) кој во 1987 година го потпишаа тогашните лидери американскиот и последниот советски челник, Роналд Реган и Михаил Горбачев. Договорот INF беше потпишан на 8-ми декември 1987 година, а стапи на сила на 1-ви јуни 1988 година. Со него се опфатени распоредените и нераспоредените проектили со помал дострел, од 500 до 1.000 километри, и со среден дострел, од 1.000 до 5.500 километри. Како причина за одлуката Вашингтон го истакнува наводното руско кршење на договорот, што Мосвка го отфрла ...
| | веќе видена | слични

Сателитски снимки покажуваат нова база за балистички ракети со голем дострел во Северна Кореја. Американската телевизија Си-Ен-Ен ги објави сателитските снимки од новата база Јеонгџео-донг, лоцирана во планински предел во внатрешноста на земјата, чие постоење се уште не е објавено. Експертите истакнуваат дека локалцијата на базата е погодна за распоредување на нови севенокорејски ракети со голем дострел, кои би можеле да носат нуклеарни глави. – Ја набљудуваме Северна Кореја но не можеме да разговараме за разузнавачки прашања, се наведува во соопштението на американското Министерство за одбрана. На средбата во во јуни во Сингапур, американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскито лидер Ким Џонг-ун се договорија за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Но, во договорот не е прецизиран рок, како и начинот на реализација.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јас сум кажала дека апсолутно „Рекет“ не може да се врзе само за обвинетиот, Бојан Јовановски, тоа е невозможно, вели во интервју за ТВ Алфа професорката ...
сите 368 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 70 | | | веќе видена

Немам јас повеќе информации од тоа што има Владата, но има суштинска разлика помеѓу мене и МНР или претседателот на Владата, а тоа е дека јас истите ги ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Страв од нова трка во вооружувањето помеѓу САД и Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: