Русите го отфрлија барањето на Американците: Нашите ракети остануваат!


Кремљ денес го отфрли повикот на САД за Русија да ги отстрани поставените крстосувачки ракети 9М729 кои што можат да носат нуклеарни боеви глави. Руските власти порачаа дека тој систем е во рамките на договорот за нуклеарните ракети од среден домет кој што е потпишан во 1987-ма година помеѓу Москва и Вашингтон. Претходно, американската државна подсекретарка за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност, Андреа Томпсон изјави дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9М729 и нивните лансери, или да го променат дометот на тоа вооружување со цел да биде во рамките на “INF” договорот и со тоа да се избегне повлекување на САД од договорот. Russia must scrap or alter missiles U.S. says violate arms treaty https://t.co/Xe0G4aw4sS — U/S of State Andrea Thompson (@UnderSecT) December 6, 2018 „Или повлечете го системот и лансерите, или променете ги така да имаат помал домет“, порача таа. „Можам само да ви кажам дека Русија ги нема прекршено и нема да ги прекрши одредбите од договорот. Русија останува посветена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел. Во центарот на вниманието е новата ракета од типот 9M729. Што всушност се знае за неа? Откако претседателот на САД, Доналд Трамп, во октомври најавил отстапување од договорот "INF" - Intermediate Range Nuclear Forces со Русија, Вашингтон продолжил со работа. По состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во вторникот во Брисел, Алијансата застанала на страната на САД и ја обвинила Русија дека го крши тој договор за разоружување потпишан во 1987-ма година, со кој се забрануваат ракети со дострел меѓу 500 и 5.500 километри. Вашингтон од своја страна и поставил ултиматум на Москва во рок од 60 дена да почне да го почитува Договорот - во спротивно, САД ќе се повлече од него. Пред тоа Пентагон со НАТО-партнерите разменил информации кои ги добил од тајните служби. Станува збор за ракета која во медиумите се нарекува " Новатор 9М729 " или преведено во НАТО ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли оцени дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров греши во врска со војската на Косово. Тој нагласи дека Србија претставува единствена опасност за мирот на Балканот. – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров греши. Србија останува единствена закана за мирот на Балканот и единствен извор на нестабилност. Косово се обедини со миротворните народи. Никој не треба да се плаши од вооружените сили на Косово, тие му служат на мирот и имаат само одбранбена мисија, напиша Пацоли на Твитер. Лавров изјави дека Косово останува главен извор на регионална нестабилност и предизвикува разни провокации.
| | веќе видена | слични

Коментирајќи го планот на Вашингтон за прекин на придржувањето до Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) за 60 дена, објавен од државниот секретар Мајк Помпео, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, истакна дека Москва никогаш не добила документи од САД во врска со наводните прекршувања на договорот, уште еднаш истакнувајќи дека обвинувањата на Вашингтон против Русија се неосновани. Според Лавров, ракетниот систем „9M729“, кој ја поттикна загриженоста на американската страна, беше тестиран од руската војска во дометот дозволен со ИНФ. Тој изјави дека Москва предложила да се дискутира за ова прашање во советот НАТО-Русија, но САД ја блокираа иницијативата. Дипломат исто така изјави дека ситуацијата во рамките на ОБСЕ е напната истакнувајќи дека некои членки на организацијата го зголемуваат своето воено присуство во близина на нивните граници со Русија. „Гледаме дека нашите колеги од НАТО следат курс за одвраќање на Русија, дека ја зголемуваат својата воена активност во близина на ...
| | веќе видена | слични

Атина и Скопје се согласија Македонија да го смени своето име во Република Северна Македонија, за да се стави крај на неколку деценискиот спор. Тоа воедно ќе и овозможи на балканската земја да се приклучи на трансатлантскиот воен сојуз и Европската Унија, за што Русија е против. „Јасно е дека има постојано мешање од страна на САД и Европската унија во внатрешните работи на Македонија“, вели Сергеј Лавров – Министер за надворешни работи на Русија. Вашингтон изрази загриженост поради големото влијание на Русија во Македонија и пошироко на Балканот, обвинувајќи ја за обиди за поткопување на владите и блокирање на нивниот напред кон европската интеграција. Москва негира и го обвини Западот дека се обидува да влијае врз регионот. Како што велат од таму, гласањето за поддршка на името во Собранието на Македонија било манипулирано преку уцени, закани и купување гласови. „Вреди да се нагласи дека таквото брзање оди во корист на целта на Вашингтон за присилното членство на Скопје во НАТО“, додава Сергеј Лавров – ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во врска со предлог законот за Јавно обвинителство од 12.Дек.20 ја искористивме денешната средба со министерката Дескоска за:1. Да и ја честитаме ...
сите 423 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 270 | | | веќе видена

Гостиварц пријавил во полиција дека бил измамен од женско лице на кое ѝ дал пари за да помогне при вработување во државна институција. Според СВР Тетово, Ј.М. ...
сите 192 | | | веќе видена

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од ...
сите 45 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите го отфрлија барањето на Американците: Нашите ракети остануваат!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: