Германските медиуми откриваат: Ова е руската ракета која го преплаши НАТО! Во нејзин дострел поголем дел од Европа


Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел. Во центарот на вниманието е новата ракета од типот 9M729. Што всушност се знае за неа? Откако претседателот на САД, Доналд Трамп, во октомври најавил отстапување од договорот "INF" - Intermediate Range Nuclear Forces со Русија, Вашингтон продолжил со работа. По состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во вторникот во Брисел, Алијансата застанала на страната на САД и ја обвинила Русија дека го крши тој договор за разоружување потпишан во 1987-ма година, со кој се забрануваат ракети со дострел меѓу 500 и 5.500 километри. Вашингтон од своја страна и поставил ултиматум на Москва во рок од 60 дена да почне да го почитува Договорот - во спротивно, САД ќе се повлече од него. Пред тоа Пентагон со НАТО-партнерите разменил информации кои ги добил од тајните служби. Станува збор за ракета која во медиумите се нарекува " Новатор 9М729 " или преведено во НАТО ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Известија – Москва Политичари од некои држави што се граничат со Русија, во последно време се понагласено ги канат американските војници на нивна територија. Желба за отворање на постојани американски бази на нејзина територија изрази Варшава, а по провокацијата во Керченскиот Теснец – и Киев. Имајќи ги предвид најавите на Американците дека планираат да се повлечат од Договорот за ракетите со среден и краток дострел (ИНФ), таквите покани би можеле да имаат критично значење. Денешната безбедност на Европа е гарантирана едноставно поради немањето оружје кое би било способни за кусо време да ги погоди индустриските и политичките центри на европските држави. Во такви услови сега секој може на своите граници да отвори американски бази без да стравува за себе. „Радиусот на војната“ изнесува 500 километри, колку што е дострелот на руските ракетни системи „Искендер“. Во таков случај заложници стануваат балтичките држави кои се покажаа како неспособни да мислат два чекори однапред. Нив како воопшто да не ги ...
| | веќе видена | слични

Проектил експлодира во воздух само неколку минути по неуспешното лансирање во регионот Астрахан во Русија. Видео од неуспешното лансирање се појави на социјалните мрежи синоќа и почна вирално да се споделува. На видеото се гледа како ракетата експлодира по лансирањето, а потоа застранува од предвидената траекторија и паѓа во близина на лансирната рампа. Според локалните служби за итно реагирање, неуспешното лансирање на проектилот земја-воздух се случило на 7 декември, од базата за лансирање и развој Капустин Јар во Астрахан, област меѓу Волгоград Знаменск, во југозападна Русија. Наводно се работи за проектил земја-воздух со среден дострел S-350 Vityaz, што моментално го тестира руската војска. Развојот на проектилот почна во 2007 година, а првите тестирања во 2013 година. Се очекува овој систем да ги замени S-300PS и BUK-M1-2. Тестирањата требаше да завршат во 2017 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската војска соопшти дека успешно го тестирала новиот систем за противракетна одбрана. Системот е претставен како пресвртница и потврда на способноста на САД да одговорат на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, пренесува „Ројтерс“. Системот штосе користи во најновото тестирање има вградено пресретнувачи СМ-3 IIA, кои се развиени со заедничко вложување на компанијата Rejteon и јапонската компанија „Мицубиши“, која е специјализирана за т.н. тешка индустрија. Овие пресретнувачи исто така ќе бидат дел од системот за одбрана на Aegis во Романија и Полска. Дел од ракетениот штит во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. Соединетите Држави почнаа ракетен штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија, пишуваат медиумите во САД. Во почетокот на декември Америка постави рок од два месеца за Русија да се врати на спроведувањето на договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел или во спротивно САД ќе го суспендираат своите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американската војска соопшти дека денеска успешно тестирала нов клучен ракетен систем. Системот претставува пресвртница и потврда на американската способност да одговори на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, се наведува во соопштението. Системот Аегис, кој е користен во најновото тестирање, има вградени пресретнувачки ракети СМ-3А, кои се развиени во заеднички проект на компанијата „Рејтеон" и огранокот на јапонската компанија „Митцубиши" што се занимава со тешка индустрија. Ракетите ќе бидат дел и од одбранбениот систем Аегис стациониран во Романија и Полска. За дел од ракетниот штит што се наоѓа во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. САД го активираа ракетниот штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија. На почетокот на декември САД и дадоа на Русија рок од два месеца „да се врати на почитување" на Договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел во Европа. Во спротивно, Вашингтон најави ќе ги стопира своите обврски ...
| | веќе видена | слични

Системот Aegis кој е користен во најновото тестирање бил опремен со проектил за пресретнување Standard Missile 3 Block IIA. Директорот на американската Агенција за одбрана од проектили , генералот Сем Гривс изјави дека направениот тест е од исклучителна важност. За време на тестирањето американскиот воен авион Ц-17 лансираше над Тихиот океан проектил со среден до голем дострел , додека проектилот – пресретнувач бил лансиран од Хаваи. Се очекува исти вакви системи да бидат дел од опреамата на американските бази во Полска и Романија.
| | веќе видена | слични

Останато

Мицкоски на „Граѓанскиот протест против неправдата", посочи дека таа работи за лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев. -Мислам дека е многу невкусно ...
сите 245 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 233 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи има доволно обрасци за лични карти и возачки дозволи и треба уште да пристигнат. Нема причина овие документи да се издаваат ...
сите 167 | | | веќе видена

,,Обвинителството ќе докаже дека обвинетите кои седат во оваа судница изготвиле план со намера за загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата со ...
сите 131 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ со видео од вчерашниот протест против неправдите кои власта на Зоран Заев ги нанесе на Македонија, порача дека изборот е ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германските медиуми откриваат: Ова е руската ракета која го преплаши НАТО! Во нејзин дострел поголем дел од Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: