Песков: Русија нема ништо прекршено, посветена е на обврските кон ИНФ


4 копии

Кремљ денеска го отфрли повикот на САД за отстранување на инсталираните крстосувачки ракети 9M729, кои можат да носат нуклеарни боеви глави, наведувајќи дека системот е во согласност со Договорот за нуклеарно оружје од среден и краток дострел (ИНФ), потпишан во 1987 година помеѓу Москва и Вашингтон. Висок американски претставник вчера порача дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9М729 и нивните лансирни рампи или да го замени опсегот на оружјето за да биде во согласност со ИНФ и со тоа да се избегне повлекување на САД од тој договор. – Русија нема ништо прекршено, не крши и останува посветена на сопствените обврски кон ИНФ – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
| | веќе видена | слични

Проектил експлодира во воздух само неколку минути по неуспешното лансирање во регионот Астрахан во Русија. Видео од неуспешното лансирање се појави на социјалните мрежи синоќа и почна вирално да се споделува. На видеото се гледа како ракетата експлодира по лансирањето, а потоа застранува од предвидената траекторија и паѓа во близина на лансирната рампа. Според локалните служби за итно реагирање, неуспешното лансирање на проектилот земја-воздух се случило на 7 декември, од базата за лансирање и развој Капустин Јар во Астрахан, област меѓу Волгоград Знаменск, во југозападна Русија. Наводно се работи за проектил земја-воздух со среден дострел S-350 Vityaz, што моментално го тестира руската војска. Развојот на проектилот почна во 2007 година, а првите тестирања во 2013 година. Се очекува овој систем да ги замени S-300PS и BUK-M1-2. Тестирањата требаше да завршат во 2017 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската војска соопшти дека успешно го тестирала новиот систем за противракетна одбрана. Системот е претставен како пресвртница и потврда на способноста на САД да одговорат на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, пренесува „Ројтерс“. Системот штосе користи во најновото тестирање има вградено пресретнувачи СМ-3 IIA, кои се развиени со заедничко вложување на компанијата Rejteon и јапонската компанија „Мицубиши“, која е специјализирана за т.н. тешка индустрија. Овие пресретнувачи исто така ќе бидат дел од системот за одбрана на Aegis во Романија и Полска. Дел од ракетениот штит во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. Соединетите Држави почнаа ракетен штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија, пишуваат медиумите во САД. Во почетокот на декември Америка постави рок од два месеца за Русија да се врати на спроведувањето на договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел или во спротивно САД ќе го суспендираат своите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американската војска соопшти дека денеска успешно тестирала нов клучен ракетен систем. Системот претставува пресвртница и потврда на американската способност да одговори на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, се наведува во соопштението. Системот Аегис, кој е користен во најновото тестирање, има вградени пресретнувачки ракети СМ-3А, кои се развиени во заеднички проект на компанијата „Рејтеон" и огранокот на јапонската компанија „Митцубиши" што се занимава со тешка индустрија. Ракетите ќе бидат дел и од одбранбениот систем Аегис стациониран во Романија и Полска. За дел од ракетниот штит што се наоѓа во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. САД го активираа ракетниот штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија. На почетокот на декември САД и дадоа на Русија рок од два месеца „да се врати на почитување" на Договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел во Европа. Во спротивно, Вашингтон најави ќе ги стопира своите обврски ...
| | веќе видена | слични

Системот Aegis кој е користен во најновото тестирање бил опремен со проектил за пресретнување Standard Missile 3 Block IIA. Директорот на американската Агенција за одбрана од проектили , генералот Сем Гривс изјави дека направениот тест е од исклучителна важност. За време на тестирањето американскиот воен авион Ц-17 лансираше над Тихиот океан проектил со среден до голем дострел , додека проектилот – пресретнувач бил лансиран од Хаваи. Се очекува исти вакви системи да бидат дел од опреамата на американските бази во Полска и Романија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел. Во центарот на вниманието е новата ракета од типот 9M729. Што всушност се знае за неа? Откако претседателот на САД, Доналд Трамп, во октомври најавил отстапување од договорот "INF" - Intermediate Range Nuclear Forces со Русија, Вашингтон продолжил со работа. По состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во вторникот во Брисел, Алијансата застанала на страната на САД и ја обвинила Русија дека го крши тој договор за разоружување потпишан во 1987-ма година, со кој се забрануваат ракети со дострел меѓу 500 и 5.500 километри. Вашингтон од своја страна и поставил ултиматум на Москва во рок од 60 дена да почне да го почитува Договорот - во спротивно, САД ќе се повлече од него. Пред тоа Пентагон со НАТО-партнерите разменил информации кои ги добил од тајните служби. Станува збор за ракета која во медиумите се нарекува " Новатор 9М729 " или преведено во НАТО ...
| | веќе видена | слични

Кремљ денес го отфрли повикот на САД за Русија да ги отстрани поставените крстосувачки ракети 9М729 кои што можат да носат нуклеарни боеви глави. Руските власти порачаа дека тој систем е во рамките на договорот за нуклеарните ракети од среден домет кој што е потпишан во 1987-ма година помеѓу Москва и Вашингтон. Претходно, американската државна подсекретарка за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност, Андреа Томпсон изјави дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9М729 и нивните лансери, или да го променат дометот на тоа вооружување со цел да биде во рамките на “INF” договорот и со тоа да се избегне повлекување на САД од договорот. Russia must scrap or alter missiles U.S. says violate arms treaty https://t.co/Xe0G4aw4sS — U/S of State Andrea Thompson (@UnderSecT) December 6, 2018 „Или повлечете го системот и лансерите, или променете ги така да имаат помал домет“, порача таа. „Можам само да ви кажам дека Русија ги нема прекршено и нема да ги прекрши одредбите од договорот. Русија останува посветена ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 246 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Песков: Русија нема ништо прекршено, посветена е на обврските кон ИНФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: