Вуковар

  во

  Марио Хроњак од Вуковар објавил на својот Фејсбук профил видео - снимка на која се гледа како од месото додека се сече излегува некаква течност. Парчето месо, по сечењето имало и непријатен мирис. Месото е прописно спакувано а на пакувањето стои дека рокот на траењето е до јануари 2018. година. - Мајками и татко ми купиле месо. Го сечат и ова излегува од него... има необичен мирис... искуство! - напишал Марио во коментарот под видеото. Случајот е пријавен во Лидл од каде е купено месото, а тие се понудиле да го заменат. - Ме праша продавачот дали сакаме некое друго парче. Мајка ми одговори дека веќе никогаш нема тоа да го купи. Вратете ги парите и чао. Родителите отидоа во месара и купија - објавил Марио. Видеото поради досега необјавени причини е отстрането од Фејсбук, но од Лидл се огласиле по повод шокантната видео снимка која во целост ви ја пренесуваме: "Почитувани купувачи, Многу ни е жал и се извинуваме поради немилиот настан поврзан со купеното месо во нашата продавница во Вуковар. Добивме ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Додека во Македонија ретко кој прволигаш има свој фан шоп и место каде што може да се купи дрес, во Хрватска вистински хит се два тима кои воопшто не се ни во првата тамошна лига. Третолигашот Вуковар за само еден и пол час продаде речиси 200 дресови, а побарувачката е многу поголема, додека второлигашот Хрватски Драговољац ги продаде сите 600 дресови. Вуковар имаше оригинална идеја и направиле дрес со мотивите од градот, па многумина сакаат да го имаат. Барања за овој дрес пристигнуваат и од дијаспората, што значи дека допрва ќе започне вистинската продажба на дресот на екипата која се натпреварува во Трета лига Исток. Дресовите се продаваат по 2000 денари, но тоа сума која не може да ја одвојат луѓето од дијаспората од Канада, Австралија, Италија, Германија... Додека Вуковар се обидува да направи што е можно повеќе дресови, овој „проблем“веќе некое време го има и второлигашот Хрватски Драговољац. Овој клуб веќе ги продаде сите 600 направени дресови и сега се подготнува нова тура. Едноставно одлична ...
  | | веќе видена

  Во 2025 година Србија и Црна Гора би требало да ѝ пристапат на ЕУ. Но дотогаш неопходно е да се стори многу во сузбивањето на криминалот и корупцијата. По минатонеделната посета на Западен Балкан претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вчера (8.3.), состанок одржаа министрите за внатрешни работи на 28 членки ЕУ. Тие ги одобрија акциските планови кои Европската комисија го предлага во својата нова Стратегија за Западен Балкан за можно членство на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово во Унијата. Според мислењето на министрите за внатрешни работи на ЕУ, секоја од државите во областите „безбедност и миграција“ би требало да спроведе програма од 14 точки, за поефикасно сузбивање на илегалната миграција, организираниот криминал и трговијата со оружје, но и за овие земји да се приближат до стандардите на ЕУ. Цела редица задачи Домашните задачи кои се формулирани во планот се протегаат до 2020 година. ЕУ сака тогаш повторно да испита кои напредоци се постигнати во ...
  сите 134 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, неофицијално било потврдено за „Новости“ од Институтот за онкологија во белградската клиника. Зад себе остави три деца. Тој пред десет дена итно бил примен во болница. Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, објави „РТС“. Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“.
  сите 59 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац починал на 48-годишна возраст по тешката болест, а веста за неговото преерано заминување длабоко го потресе регионот. Почитувачите на неговиот лик и дело од утрово со емотивни пораки се простуваат од големит српски актер, а еден обожавател набрзо по тажната вест се упати кон семејниот дом на Глоговац. Пред варатата на неговата зграда остави една портокалова роза, а на омилениот дел од градот на актерот од утрово завлаеа молк и неверување. Небојша Глоговац, покрај легендарните улоги зад себе ги остави и 20 годишниот син Гаврил, 17 годишниот Милош и едногодишната ќерка Сунчица. Глоговац после 18 години брак со професорката и сликарка Мина, пред две години вплови во љубовна врска со новинарката и фитнес инструкторка Милица Шчепановиќ. Тие се запознале на снимање на филмот „Соблекување“, после што станале наразделни. Еден од најдобрите актери од средната генерација, подеднакво добро владееше на театарските штици и на филмското платно. Роден е во 1969 година во Требиње, Босна и ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, јавија српските медиуми. Тој веќе извесно време боледувал од канцер на белите дробови. Пред десет дена итно е примен на Институтот за онкологија во Белград. . Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, објави „РТС“. Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“. 
  сите 64 | | | веќе видена

  Почина српскиот актер Небојша Глоговац Во српските медиумите утринава одекна веста за смртта на 48-годишниот актер Небојша Глоговац. Тој веќе извесно време боледувал од канцер на белите дробови. Пред десет дена итно е примен на Институтот за онкологија во Белград. Тамошните медиуми објавија дека легендарниот актер е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е мошне сериозна. Глоговац починал утринава во Институтот за онкологија, а од него веќе се простуваат колегите, пријателите и семејството. Роден е на 30-ти август 1969 година во Требиње. Татко му бил свештеник, а мајка му кројачка. Кога има седум години, семејството се сели во Панчево. Првин запишува Факултет за психологија, но после две години го напушта и се запишува на Академијата за драмски уметности во класата на професорот Владимир Јевтовиќ. Со него во класа се и Сергеј Трифуновиќ, Наташа Нинковиќ и Војин Ќетковиќ, кој ќе му биде и кум. Глоговац зад себе остави три деца, синовите Гаврило и Милош и две годишната ќеркичка Сунчица. Првата ...
  сите 66 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, неофицијално било потврдено за „Новости“ од Институтот за онкологија во белградската клиника. Зад себе остави три деца. Тој пред десет дена итно бил примен во болница. Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, објави „РТС“. Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“.
  сите 70 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац ја изгуби битката со тешката болест. Тој починал утрово во Клиничкиот центар во Белград на 48 годишна возраст, јавуваат српските медиуми. Еден од најдобрите актери од средната генерација, подеднакво добро владееше на театарските штици и на филмското платно. Роден е во 1969 година во Требиње, Босна и Херцеговина, а на 7 години се преселил со семејството во Панчево. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности, во класа со актерите Сергеј Трифуновиќ, Наташа Нинковиќ и Војин Четковиќ. Од 1996 година беше член на Југословенско драмско позориште. Неретко имавме можност да го гледаме со претстави и во Скопје. Првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“ во 1987 година. По завршувањето на средното училиште се запишал на студиите по психологија на Филозофскиот факултет во Белград, за после две години да се премислил и да се запише на Факултот за драмски уметности. „Вуковар, една приказна“ е првиот филм во кој играл, а прва главна улога остварил во филмот „Убиство со ...
  сите 88 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, неофицијално било потврдено за „Новости“ од Институтот за онкологија во белградската клиника. Зад себе остави три деца. Тој пред десет дена итно бил примен во болница. Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“
  сите 75 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, неофицијално било потврдено за „Новости“ од Институтот за онкологија во белградската клиника. Зад себе остави три деца. Тој пред десет дена итно бил примен во болница. Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, објави „РТС“. Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“.
  сите 76 | | | веќе видена

  Србија тагува, а и целиот Балкан. Големиот српски актер Небојша Глоговац ја изгуби битката со опаката болест рак, на 48 години. Тој починал утрово во Клиничкиот центар во Белград, јавуваат српските медиуми. Еден од најдобрите актери од средната генерација, подеднакво добро владееше на театарските штици и на филмското платно. Роден е во 1969 година во Требиње, Босна и Херцеговина, а на 7 години се преселил со семејството во Панчево. Во сцена од филмот „Устав на Република Хрватска“, улога за која доби „Златна арена“ во Пула Дипломирал на Факултетот за драмски уметности, во класа со актерите Сергеј Трифуновиќ, Наташа Нинковиќ и Војин Четковиќ. Од 1996 година беше член на Југословенско драмско позориште. Неретко имавме можност да го гледаме со претстави и во Скопје. Првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“ во 1987 година. По завршувањето на средното училиште се запишал на студиите по психологија на Филозофскиот факултет во Белград, за после две години да се премислил и да се запише на Факултот за ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Српскиот актер Небојша Глоговац почина утринава на 48-годишна возраст, неофицијално било потврдено за „Новости“ од Институтот за онкологија во белградската клиника. Зад себе остави три деца. Тој пред десет дена итно бил примен во болница. Тогаш српските медиуми објавија дека Глоговац е тешко болен и дека неговата здравствена состојба е критична. По завршување на средно училиште, се запишал на студии по психологија на Филозофскиот факултет, а по две гдини се предомислил и се запишал на Факултетот за драмски уметности во Белград. Глоговац првата улога ја остварил во серијата „Подобар живот“, објави „РТС“. Прв филм во кој се појавил е „Вуковар, една приказна“. Првата главна улога ја остварил во филмот „Убиство со предумисла“. Потоа се ределе главни улоги во „До коска“, „Буре барут“, а голема популарност стекна со улогата во серијата „Семејно богатство“.
  сите 80 | | | веќе видена

  Синот на фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ, Вељко, деновиве ја покажа својата нова девојка, па како што обично се случува со секоја негова нова поубава половина, сите беа живо заинтересирани која е новата снаа на Цеца.❤️ pic.twitter.com/Yq4RuLfnMW Bogdana Rodic (@bogdanarodic6) February 19, 2015Имено, медиумите дознаа дека се работи за поранешната кошаркарка на КК Тител, Богдана Родиќ за која не се знае точно колку всушност била успешен спортист.Богдана во 2013 година била дел од јуниорска репрезентација на Србија, која во Вуковар ќе го освои бронзениот медал на Европското првенство.Во 2015 година била дел од тимот на екипата Радивоје Кораќ, која ја освои титулата шампион на Србија во кошарка. Таа година, Богдана со истата екипа била и вицешампион на Регионалната лига и финалист на купот „Милан Цига Васојевиќ".
  сите 25 | | | веќе видена

  Синот на фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ, Вељко, деновиве ја покажа својата нова девојка, па како што обично се случува со секоја негова нова поубава половина, сите беа живо заинтересирани која е новата снаа на Цеца. Имено, медиумите дознаа дека се работи за поранешната кошаркарка на КК Тител, Богдана Родиќ за која не се знае точно колку всушност била успешен спортист. Богдана во 2013 година била дел од јуниорска репрезентација на Србија, која во Вуковар ќе го освои бронзениот медал на Европското првенство. Во 2015 година била дел од тимот на екипата Радивоје Кораќ, која ја освои титулата шампион на Србија во кошарка. Таа година, Богдана со истата екипа била и вицешампион на Регионалната лига и финалист на купот „Милан Цига Васојевиќ“. Низ кариерата се здобила со две сериозни повреди на коленото, но тоа не ја спречило да се врати како победник, носејќи го дресот со бројот 17 – пренесуваат српските медиуми. Сепак и покрај сите освои титули и добри изгледи далеку да дотурка во кошарката, Богдана одненадеж ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Синот на фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ, Вељко, деновиве ја покажа својата нова девојка, па како што обично се случува со секоја негова нова поубава половина, сите беа живо заинтересирани која е новата снаа на Цеца. Имено, медиумите дознаа дека се работи за поранешната кошаркарка на КК Тител, Богдана Родиќ за која не се знае точно колку всушност била успешен спортист. Богдана во 2013 година била дел од јуниорска репрезентација на Србија, која во Вуковар ќе го освои бронзениот медал на Европското првенство. Во 2015 година била дел од тимот на екипата Радивоје Кораќ, која ја освои титулата шампион на Србија во кошарка. Таа година, Богдана со истата екипа била и вицешампион на Регионалната лига и финалист на купот „Милан Цига Васојевиќ“. Низ кариерата се здобила со две сериозни повреди на коленото, но тоа не ја спречило да се врати како победник, носејќи го дресот со бројот 17 – пренесуваат српските медиуми. Сепак и покрај сите освои титули и добри изгледи далеку да дотурка во кошарката, Богдана одненадеж ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Вељко Ражнатовиќ неодамна ја покажа својата нова девојка, а како што обично се случува со сите негови избранички, обожавателите ги интересираше која е новата снаа на Цеца. Имено, станува збор за поранешна кошаркарка од Тител Богдана Родиќ, но на јавноста не и е познато колку успешна спортистка беше девојката на Вељко. Posted by ŽKK Radivoj Korać on Friday, April 17, 2015 Богдана, пак во 2013 година беше дел од јуниорската репрезентација на Србија која во Вуковар освои брозен медал на Европското првенство. Во 2015 година со екипата Радивој Кораќ ја освои титулата првак на Србија во кошарка. Истата година Богдана со Кораќ беше вицепрвак на Женската регионална лига и финалист на Купот Милан Цига Васојевиќ. Posted by ŽKK Radivoj Korać on Sunday, March 1, 2015 Во текот на кариерата имаше две тешки повреди на колената, но тоа не ја спречи да се врати како победник. Го носеше дресот со број 17. Сепак и покрај сите освоени титули и добрата перспектива во кошарката, Богдана во 2015 година донесе одлука дека повеќе ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Вељко Ражнатовиќ неодамна ја покажа својата нова девојка, а како што обично се случува со сите негови избранички, обожавателите ги интересираше која е новата снаа на Цеца. Имено, станува збор за поранешна кошаркарка од Тител Богдана Родиќ, но на јавноста не и е познато колку успешна спортистка беше девојката на Вељко. Богдана, пак во 2013 година беше дел од јуниорската репрезентација на Србија која во Вуковар освои брозен медал на Европското првенство. Во 2015 година со екипата Радивој Кораќ ја освои титулата првак на Србија во кошарка. Истата година Богдана со Кораќ беше вицепрвак на Женската регионална лига и финалист на Купот Милан Цига Васојевиќ. Во текот на кариерата имаше две тешки повреди на колената, но тоа не ја спречи да се врати како победник. Го носеше дресот со број 17. Сепак и покрај сите освоени титули и добрата перспектива во кошарката, Богдана во 2015 година донесе одлука дека повеќе нема да се занимава со спорт.
  сите 30 | | | веќе видена

  Марио Хроњак од Вуковар објавил на својот Фејсбук профил видео – снимка на која се гледа како од месото додека се сече излегува некаква течност. Парчето месо, по сечењето имало и непријатен мирис. Месото е прописно спакувано а на пакувањето стои дека рокот на траењето е до јануари 2018. година. – Мајками и татко ми купиле месо. Го сечат и ова излегува од него… има необичен мирис… искуство! – напишал Марио во коментарот под видеото. Случајот е пријавен во Лидл од каде е купено месото, а тие се понудиле да го заменат. – Ме праша продавачот дали сакаме некое друго парче. Мајка ми одговори дека веќе никогаш нема тоа да го купи. Вратете ги парите и чао. Родителите отидоа во месара и купија – објавил Марио. Видеото поради досега необјавени причини е отстрането од Фејсбук, но од Лидл се огласиле по повод шокантната видео снимка која во целост ви ја пренесуваме: “Почитувани купувачи, Многу ни е жал и се извинуваме поради немилиот настан поврзан со купеното месо во нашата продавница во Вуковар. Добивме објаснување од ...
  | | веќе видена

  Марио Хроњак од Вуковар објавил на својот Фејсбук профил видео – снимка на која се гледа како од месото додека се сече излегува некаква течност. Парчето месо, по сечењето имало и непријатен мирис. Месото е прописно спакувано а на пакувањето стои дека рокот на траењето е до јануари 2018. година. – Мајками и татко ми купиле месо. Го сечат и ова излегува од него… има необичен мирис… искуство! – напишал Марио во коментарот под видеото. Случајот е пријавен во Лидл од каде е купено месото, а тие се понудиле да го заменат. – Ме праша продавачот дали сакаме некое друго парче. Мајка ми одговори дека веќе никогаш нема тоа да го купи. Вратете ги парите и чао. Родителите отидоа во месара и купија – објавил Марио. Видеото поради досега необјавени причини е отстрането од Фејсбук, но од Лидл се огласиле по повод шокантната видео снимка која во целост ви ја пренесуваме: “Почитувани купувачи, Многу ни е жал и се извинуваме поради немилиот настан поврзан со купеното месо во нашата продавница во Вуковар. Добивме објаснување од ...
  сите 2 | | | веќе видена