Вуковар

  во

  Кошаркарот на Њу Орлеанс Пеликанс, Никола Миротиќ започна голема хуманитарна акција во која ќе биде главен актер во следните 20 натпревари. Шпанскиот ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Шпанскиот репрезентативец со црногорски корени, Никола Миротиќ за време на Божиќниот пост организира одлична хуманитарна акција за помош на сиромашно семејство ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Осум активисти од Иницијативата на млади за човечкови права од Белград онлајн собираат пари за да ја платат судската казна која им е изречена затоа што пред речиси две години упаднале на промоција на книга на осудениот воен злосторник Веселин Шљиванчанин. Промоцијата ја организирала партијата на претседателот Александар Вучиќ. Веселин Шљиванчанин Станува збор за поранешен командант на југословенските воени сили кој учествувал во битката за Вуковар. Хашкиот трибунал го прогласи за виновен за помагање во измачувањето на хрватските заложници во Вуковар. Упадот на промоцијата се случил во јануари, 2017 година, во војводинското село Бешка. Судот во Нови Сад ги казни активистите со вкупно 4000 евра, односно по 400 евра за секој, плус судските трошоци. Софија Тодоровиќ е една од осудените активисти. Таа во изјава за српското Радио Слободна Европа вели дека мора да плати казна затоа што од државата побарала да не промовира воени злосторници. Во текот на промоцијата тие го открија транспарентот со пораката – „Да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Сузана Манчиќ, најпознатата лото девојка на екс Југославија, денес слави 62 роденден. Она што најмалку е познато е тоа дека нејзиниот живот за малки прерано да заврши кон крај на 1990 година во Осјек, кога некој пукал на неа.Приказната за Сузана Манчиќ повеќе личи на онаа од Дивиот запад, отколку од нашето поднебје. Како инаку да се објасни она што познатата лото девојка го доживеала 28 ноемнри, ден во очи на државен празник Ден на Републиката, доаѓајќи во Осијек.За да дознаеме повеќе во врска со овој случај, се обидовме да ја најдеме Сузана Манчиќ, која требала тој 29 ноември да настапи во Мостар на традиционална приредба за сараевскиот лист Орбис "Мис на насловна страна". Меѓутоа, Сузана не ја најдовме таму туку во Требиње."Сеуште сум во шок, дојдете утре во Неум, утре имам настап во хотелот 'Неум', па во мир ќе разговараме за се, рекла популарната водителка."Тоа беше класичен атентат", почнала Сузана."Некој пукаше во нашиот автомобил кога доаѓавме во Осијек, на самиот Ден на Републиката, кога Небојша ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Фотографијата, на која спрема тврдењата кои ги запали социјалните мрежи во тек на овие два дена, е Светлана Ражнатовиќ, како држи калашников на боиште во Вуковар, ја запали јавноста. Иако Цеца веднаш се огласила штом фотографијата стигнала до неа и веднаш демантирала дека не е во прашање таа, осудите не престануваат. Цеца позира во униформа, со шубара и со митралез во Вуковар (ФОТО) Меѓутоа снимката на Јутјуб докажува дека навистина не станува збор за Цеца РАжнатовиќ, и дека е во прашање друга жена која што и во самото видео се потврдува.
  сите 17 | | | веќе видена

  Светлана Цеца Ранатовиќ одлучи да им застане на патот на лагите кои се зборуваат за неа, па така на својот Инстаграм профил им одговорила на оние кои ја навредуваат поради една фотографија. Таа синоќа првпат се огласи поради фотографијата за која тврдат дека е нејзина. Станува збор за жена која неверојатно потсетува на неа. Фотографијата наводно настанала за време на војните во Вуковар. „Луѓе, ова не сум јас. Доста со глупости и лаги“, напишала Цеца.
  сите 25 | | | веќе видена

  Фотографијата, на која спрема тврдењата кои ги запали социјалните мрежи во тек на овие два дена, е Светлана Ражнатовиќ, како држи калашников на боиште во Вуковар, ја запали јавноста.Иако Цеца веднаш се огласила штом фотографијата стигнала до неа и веднаш демантирала дека не е во прашање таа, осудите не престануваат.Меѓутоа снимката на Јутјуб докажува дека навистина не станува збор за Цеца РАжнатовиќ, и дека е во прашање друга жена која што и во самото видео се потврдува.Видео.
  сите 24 | | | веќе видена

  Светлана решила на сите да им застане на пат на лажните вести кои се зборуваат за неа, со што и на Инстаграм им одговорила кои ја повикуваа за една фотографија.Таа на својот Инстаграм по прв пат се огласила за сликата за која тврдат дека е нејзина. Во прашање е жена во униформа, која навистина потесетува на Цеца.Фотоградијата наводно настанала за време на војната во Вуковар."Луѓе ова не сеум јас! Доста со глупости и лаги", напишала Цеца.
  сите 21 | | | веќе видена

  Во Хрватска се одбележува Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар, тој ден Хрватите го сметаат падот на тој град. Во „Колона на сеќавање“ присуствуваа државниот врв на Хрватска, Здруженијата на бранители и голем број граѓани. „Колоната долга пет ипол километри, се одржува секој 18 ноември во знак на сеќавање на влезот на единицата на ЈНА во 1991 година во овој град. Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, премиерот Андреј Пленковиќ, членови на владата и илјада граѓани се собраа во дворот на вуковарската болница, од каде тргнаа кон меморијалните гробишта, каде ќе одадат почит на вуковарските жртви. „Нема прошка, нема амнестија кај воените злосторства. Воените злосторства не застаруваат“ порача Пленковиќ.
  сите 6 | | | веќе видена

  Во Хрватска се одбележува Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар, тој ден Хрватите го сметаат падот на тој град. Во „Колона на сеќавање“ присуствуваа државниот врв на Хрватска, Здруженијата на бранители и голем број граѓани.„Колоната долга пет ипол километри, се одржува секој 18 ноември во знак на сеќавање на влезот на единицата на ЈНА во 1991 година во овој град.Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, премиерот Андреј Пленковиќ, членови на владата и илјада граѓани се собраа во дворот на вуковарската болница, од каде тргнаа кон меморијалните гробишта, каде ќе одадат почит на вуковарските жртви.„Нема прошка, нема амнестија кај воените злосторства. Воените злосторства не застаруваат“ порача Пленковиќ.извор: Makfax
  сите 7 | | | веќе видена

  Во Хрватска се одбележува Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар, тој ден Хрватите го сметаат падот на тој град. Во „Колона на сеќавање“ присуствуваа државниот врв на Хрватска, Здруженијата на бранители и голем број граѓани. „Колоната долга пет ипол километри, се одржува секој 18 ноември во знак на сеќавање на влезот на единицата на ЈНА во 1991 година во овој град. Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, премиерот Андреј Пленковиќ, членови на владата и илјада граѓани се собраа во дворот на вуковарската болница, од каде тргнаа кон меморијалните гробишта, каде ќе одадат почит на вуковарските жртви. „Нема прошка, нема амнестија кај воените злосторства. Воените злосторства не застаруваат“ порача Пленковиќ. Текстот „Колона на сеќавање“ во Вуковар е превземен од МАКФАКС .
  сите 9 | | | веќе видена

  Вчера околу 2 часот на граничниот премин Товарник застанало товарно возило со српски регистарски таблички управувано од 25-годишен српски државјанин. Припадниците на царинската служба и полицијата при контролата се посомневале дека има промени во покривот на приколката ладилник кои укажуваат дека има пакети марихуана во покривот. Source: Policija kod Tovarnika zaplijenila 280 kg marihuane by indexpromocija Според налогот на Окружниот суд во Вуковар, извршен е претрес на товарното возило и на приколката. Во покривот на ладилникот се пронајдени 364 пакувања со околу 280 килограми марихуана. Српскиот државјанин е предаден на државното обвинителство поради сомневање дека сторил кривично дело „незаконско шверцување и трговија со дрога“.
  сите 36 | | | веќе видена

  Никола Груевски не е единствениот функционер кој пребегнал во друга држава поради судска пресуда. По апсењето на поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ, неговото семејство побегна во Русија, заедно со многу други од неговото време. -Прв што побара и доби азил во Русија, беше поранешниот министер за одбрана на СФРЈ, генерал Вељко Кадијевиќ, кој беше обвинет, не од Хаг, туку од Хрватска, за воени злосторства во Вуковар. Хаг во тоа време немаше подигнато обвинение против никој, фокусот го префрли на Милошевиќ и неговиот режим. Кога Хрватска во 2003 покажа сериозна желба да го уапси, тој пребега во Москва и доби азил во населбата во која се и пребеганите Виктор Јанукович, претседателот на Украина, сопругата и синот на Милошевиќ, Мира Марковиќ и Марко, објаснува новинарот Дејан Андоновиќ. Русија беше дестинацијата за азил и за американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден, кој побегна откако објави дека НСА ги прислушкувала светските државници. -Се чини дека Русија прибира одредени луѓе кои и требаат од ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На Меѓународниот царински граничен премин Товарник, припадници на царинската мобилна единица и полиција во товарно возило со српски регистарски таблички, со кое управувал 25-годишен државјанин на Србија, пронашле 364 пакети со вкупно 280 килограми марихуана. Ова го соопшти полициската управа на вуковарско-сремската жупанија. – По налог на жупанискиот суд во Вуковар извршена е претрага на товарно возило со приколка, а во кровот на ладилникот се пронајдени 364 пакети со околу 280 килограми марихуана, стои во полициското соопштение. Исто така се истакнува дека српскиот државјанин добил кривична пријава и е предаден на хрватското Државно обвинителство.
  сите 34 | | | веќе видена

  На Меѓународниот царински граничен премин Товарник, припадници на царинската мобилна единица и полиција во товарно возило со српски регистарски таблички, со кое управувал 25-годишен државјанин на Србија, пронашле 364 пакети со вкупно 280 килограми марихуана.Ова го соопшти полициската управа на вуковарско-сремската жупанија.– По налог на жупанискиот суд во Вуковар извршена е претрага на товарно возило со приколка, а во кровот на ладилникот се пронајдени 364 пакети со околу 280 килограми марихуана, стои во полициското соопштение.Исто така се истакнува дека српскиот државјанин добил кривична пријава и е предаден на хрватското Државно обвинителство.Текстот Во товарно возило со српски регистарски таблички пронајдени 280 килограми марихуана е превземен од А1он.
  сите 35 | | | веќе видена

  Вчера околу 2 часот на граничниот премин Товарник застанало товарно возило со српски регистарски таблички управувано од 25-годишен српски државјанин. Припадниците на царинската служба и полицијата при контролата се посомневале дека има промени во покривот на приколката ладилник кои укажуваат дека има пакети марихуана во покривот. Source: Policija kod Tovarnika zaplijenila 280 kg marihuane by indexpromocija Според налогот на Окружниот суд во Вуковар, извршен е претрес на товарното возило и на приколката. Во покривот на ладилникот се пронајдени 364 пакувања со околу 280 килограми марихуана. Српскиот државјанин е предаден на државното обвинителство поради сомневање дека сторил кривично дело „незаконско шверцување и трговија со дрога“.
  сите 37 | | | веќе видена

  Вчера околу 2 часот на граничниот премин Товарник застанало товарно возило со српски регистарски таблички управувано од 25-годишен српски државјанин. Припадниците на царинската служба и полицијата при контролата се посомневале дека има промени во покривот на приколката ладилник кои укажуваат дека има пакети марихуана во покривот. Според налогот на Окружниот суд во Вуковар, извршен е претрес на товарното возило и на приколката. Во покривот на ладилникот се пронајдени 364 пакувања со околу 280 килограми марихуана. Српскиот државјанин е предаден на државното обвинителство поради сомневање дека сторил кривично дело „незаконско шверцување и трговија со дрога“.
  сите 38 | | | веќе видена

  На Меѓународниот царински граничен премин Товарник, припадници на царинската мобилна единица и полиција во товарно возило со српски регистарски таблички, со кое управувал 25-годишен државјанин на Србија, пронашле 364 пакети со вкупно 280 килограми марихуана. Ова го соопшти полициската управа на вуковарско-сремската жупанија. – По налог на жупанискиот суд во Вуковар извршена е претрага на товарно возило со приколка, а во кровот на ладилникот се пронајдени 364 пакети со околу 280 килограми марихуана, стои во полициското соопштение. Исто така се истакнува дека српскиот државјанин добил кривична пријава и е предаден на хрватското Државно обвинителство.
  сите 39 | | | веќе видена

  Вчера околу 2 часот на граничниот премин Товарник застанало товарно возило со српски регистарски таблички управувано од 25-годишен српски државјанин.Припадниците на царинската служба и полицијата при контролата се посомневале дека има промени во покривот на приколката ладилник кои укажуваат дека има пакети марихуана во покривот.Според налогот на Окружниот суд во Вуковар, извршен е претрес на товарното возило и на приколката.Во покривот на ладилникот се пронајдени 364 пакувања со околу 280 килограми марихуана.Српскиот државјанин е предаден на државното обвинителство поради сомневање дека сторил кривично дело „незаконско шверцување и трговија со дрога“.извор: Makfax
  сите 36 | | | веќе видена