Вуковар

  во

  Уште многу вода ќе протече низ Дунав додека се развие пријателство меѓу Хрватска и Србија, но двете држави имаат обврска поради интересите и благосостојбата на народите, да направат се за да изградат што подобри односи, изјави вчера хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. Таа, во својот говор на свеченоста на Сињската алка во Вуковар, наведе дека Хрватска сака да соработува со Србија во духот на добрососедските односи и да и помогне на патот кон Европска унија. – Како хрватска претседателка, но и како мајка не сакам да видам ниту една жена да тагува за дете загинато во војна. Се ќе направиме да ги сочуваме мирот и стабилноста, а затоа е клучен нов чекор во хрватско-српските односи, посочи Грабар-Китаровиќ. Таа додаде дека е време Хрватска и Србија да повлечат црта и да почнат да градат односи на меѓусебно почитување.
  сите 8 | | | веќе видена

  Уште многу вода ќе протече низ Дунав додека се развие пријателство меѓу Хрватска и Србија, но двете држави имаат обврска поради интересите и благосостојбата на народите, да направат се за да изградат што подобри односи, изјави вчера хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. Таа, во својот говор на свеченоста на Сињската алка во Вуковар, наведе дека Хрватска сака да соработува со Србија во духот на добрососедските односи и да и помогне на патот кон Европска унија. - Како хрватска претседателка, но и како мајка не сакам да видам ниту една жена да тагува за дете загинато во војна. Се ќе направиме да ги сочуваме мирот и стабилноста, а затоа е клучен нов чекор во хрватско-српските односи, посочи Грабар-Китаровиќ. Таа додаде дека е време Хрватска и Србија да повлечат црта и да почнат да градат односи на меѓусебно почитување.
  сите 9 | | | веќе видена

  Таа, во својот говор на свеченоста на Сињската алка во Вуковар, наведе дека Хрватска сака да соработува со Србија во духот на добрососедските односи и да и помогне на патот кон Европска унија. – Како хрватска претседателка, но и како мајка не сакам да видам ниту една жена да тагува за дете загинато во војна. Се ќе направиме да ги сочуваме мирот и стабилноста, а затоа е клучен нов чекор во хрватско-српските односи, посочи Грабар-Китаровиќ. Таа додаде дека е време Хрватска и Србија да повлечат црта и да почнат да градат односи на меѓусебно почитување.
  сите 10 | | | веќе видена

  Уште многу вода ќе протече низ Дунав додека се развие пријателство меѓу Хрватска и Србија, но двете држави имаат обврска поради интересите и благосостојбата на народите, да направат се за да изградат што подобри односи, изјави вчера хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ.Таа, во својот говор на свеченоста на Сињската алка во Вуковар, наведе дека Хрватска сака да соработува со Србија во духот на добрососедските односи и да и помогне на патот кон Европска унија.– Како хрватска претседателка, но и како мајка не сакам да видам ниту една жена да тагува за дете загинато во војна. Се ќе направиме да ги сочуваме мирот и стабилноста, а затоа е клучен нов чекор во хрватско-српските односи, посочи Грабар-Китаровиќ.Таа додаде дека е време Хрватска и Србија да повлечат црта и да почнат да градат односи на меѓусебно почитување.
  сите 15 | | | веќе видена

  Уште многу вода ќе протече низ Дунав додека се развие пријателство меѓу Хрватска и Србија, но двете држави имаат обврска поради интересите и благосостојбата на народите, да направат се за да изградат што подобри односи, изјави вчера хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. Таа, во својот говор на свеченоста на Сињската алка во Вуковар, наведе дека Хрватска сака да соработува со Србија во духот на добрососедските односи и да и помогне на патот кон Европска унија. – Како хрватска претседателка, но и како мајка не сакам да видам ниту една жена да тагува за дете загинато во војна. Се ќе направиме да ги сочуваме мирот и стабилноста, а затоа е клучен нов чекор во хрватско-српските односи, посочи Грабар-Китаровиќ. Таа додаде дека е време Хрватска и Србија да повлечат црта и да почнат да градат односи на меѓусебно почитување./MIA
  сите 12 | | | веќе видена

  Во Хрватска во последно време, со примената на законот за престојувалиште, од гласачкиот список се избришани дури 67.496 граѓани од српска националност, пренесува агенцијата „Срна“. Тоа значи дека на годинашните локални избори во Хрватска, кои се многу важни и за Србите во Хрватска, на толку граѓани ќе им биде ускратено правото да избираат и да бидат избрани во локалната власт. С` на с`, на овој начин е драстично намален и така малиот број преостанати Срби во Хрватска, а ако овој тренд продолжи, набрзо во Хрватска речиси воопшто нема да има Срби. Во прашање е доведен и процесот на враќање на Србите во Хрватска, дури и во средините во кои тој досега се одвивал релативно добро, па според податоците од хрватското Министерство за управа во кои имале увид „Вечерње новости“, во Сисачката жупанија од гласачкиот список се избришани 10.000 Срби, во Kарловачката жупанија 8.677, во Шибенско-книнската жупанија 6.436 Срби, во Задарската жупанија 6.207, во Пожешко-славонската 5.222, а во Личко-сењската жупанија од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Истражувањата и извештаите покажуваат дека говорот на омраза во Хрватска е во пораст. Го сејат политичарите, а го хранат маргиналните медиуми и социјалните мрежи. Амнести интернешнал во својот извештај за човекови права за 2016/17 година предупредува на дискриминација на националните малцинства и загрижувачка состојба со слободата на медиумите во Хрватска. Се наведува дека во време пред изборите ескалирал национализмот и говорот на омраза. Се истакнува и тоа дека судовите често процесираат случаи на клевета и навреда, но и затвораат очи пред насилството врз малцинствата. Дека инкубатори на говорот на омраза се маргиналните медиуми покажа истражувањето на граѓанското здружение ГОНГ кое во 2015. и 2016. година следеше низа портали, телевизии и печатени медиуми. Резултатите се очекувани, па се покажа дека порталот „Дневно“ најмногу ширел омраза кон мигрантите и хомосексуалците, додека телевизиската емисија „Бујица“ се трудела да го моделира ставот на јавноста во насока на нетрпеливост кон Србите. Токму Српскиот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Хрватските медиуми ја почнаа војната пред почетокот на финалната серија од АБА лигата меѓу Цедевита и Црвена звезда Причина за нападот против српскиот првак е суспензијата што АБА лигата му ја изрече на тренерот на Цедевита, Вељко Мршиќ, кој нема да може да го води тимот во првите два натпревари од серијата. Според медиумите во Хрватска, во изрекувањето на оваа казна, свој придонес имал и првиот човек на белградскиот тим, Небојша Човиќ. Војната почнала минатата година кога раководството на Цедевита одлучи сите пари од евролигашкиот дуел против актуелниот шампион да се донираат за Вуковар. Тогаш одреагира и токму Човиќ. Не мислам дека е тоа нормално, но кога ќе се види од кого доаѓа и колку Хрватите имаат фрустрација од Србија и Црвена звезда, не ме чуди. Нема да наседнеме на провокациите, изјави Човиќ. Цедевита вчера објави соопштение во кое истакна дека ја прифаќа казната од АБА лигата и нема да се жали.
  сите 72 | | | веќе видена

  Хрватските медиуми ја почнаа војната пред почетокот на финалната серија од АБА лигата меѓу Цедевита и Црвена звездаПричина за нападот против српскиот првак е суспензијата што АБА лигата му ја изрече на тренерот на Цедевита, Вељко Мршиќ, кој нема да може да го води тимот во првите два натпревари од серијата. Според медиумите во Хрватска, во изрекувањето на оваа казна, свој придонес имал и првиот човек на белградскиот тим, Небојша Човиќ. Војната почнала минатата година кога раководството на Цедевита одлучи сите пари од евролигашкиот дуел против актуелниот шампион да се донираат за Вуковар. Тогаш одреагира и токму Човиќ.Не мислам дека е тоа нормално, но кога ќе се види од кого доаѓа и колку Хрватите имаат фрустрација од Србија и Црвена звезда, не ме чуди. Нема да наседнеме на провокациите, изјави Човиќ.Цедевита вчера објави соопштение во кое истакна дека ја прифаќа казната од АБА лигата и нема да се жали.
  сите 72 | | | веќе видена

  Две децении од крајот на војната во Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ), народите на Балканот не се поблиску до суштинско помирување, пишува „Вечерње новости“. Премалку е времето кое помина од судирите на Косово во 1999-та година за Србите и Албанците да можат да се разберат, а две децении од „Дејтон“ очигледно не се доволно за помирувањето во БиХ. Нити 70 години од Втората светска војна не беа доволно за да дојде до траен мир помеѓу југословенските народи. На Балканот за војна е потребно малку, а се чини дека тоа се само неколку дена. Дека народите „од Вардар па до Триглав“ отсекогаш биле склони кон омразата, насилството и оружјето отколку до мирот и разбирањето, историјата дава многу докази. Последниот чекор кон помирувањето, направен во Сребреница, покажа дека Србите и Бошњаците денес подеднакво гледаат на работите како и во 1992-та година. Ова искуство буди и очекувања дека прославата на две децении од операцијата „Бура“, која помпезно се најавува во Загреб и Книн, нема да покаже дека атмосферата во ...
  сите 122 | | | веќе видена

  Едно утро во 1992 година, Рамо Кадриќ тргна во Сребреница каде што работеше како доставувач на леб. Неколку часа подоцна, за малку ќе беше убиен од српските милитанти. Пријателот Србин му помогна. Кога во април 1992 година војната стигна во Сребреница,а српските паравоени сили пљачкосуваа по градот, голем број на Бошњаци и Срби избегаа од градот. Милитантите кои дојдоа од Вуковар, Хрватска беа наоружани до заби, носеа камуфлажна униформа, црни ракавици и ски маски. Во тоа време, војната во Босна се разгоруваше со постепената ексалација на насилството помеѓу Хрватите католици, православните Срби и муслиманските Бошњаци во југословенската република во која некогаш владееше мирот. Во соседна Хрватска, војната веќе беше во полн замав. Српските и хрватските сили, на основа на старите поделби, ги прифатија симболите на четниците и усташите – националистички парамилитарни групи озлогласени порадни нивните злодела во Втората светска војна. Во тоа време, масакрот во Сребреница, каде српските сили убија илјадници ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Фото: Pixabay Во Хрватска секој ден во отпад завршуваат околу 135 тони пекарски производи, јавува ХРТ . Иако земјата уште во 2015 година донесе Правилник за донирање на храна, проблемот е во организација, дистрибуција и логистика на донираната храна. Многу пекари го враќаат лебот што не го продале, но поради спорниот состав лебот е веќе расипан. Властите во Хрватска подолг период ги разгледуваат можностите за основање на национална банка за храна Во Хрватска функционира таканаречената Мрежа на храна , што претставува платформа за заедничко програмско делување на правни и физички лица со цел да се изгради ефикасен национален систем за донирање и дистрибуција на храна во земјата. Исто така, во хрватскиот град Вуковар, постои и социјалната продавница Дуга . Во оваа продавница се собираат најосновните намирници, како што се брашно, шеќер, сол, тесто, ориз, палента и слично. Овие намирници им се бесплатно достапни на оние луѓе кои се соочуваат со егзистенцијални проблеми.
  | | веќе видена

  Хрватски Срби соопштија за излив на етничко мотивирано малтретирање против нив и ги повикаа властите во Загреб да дејствуваат порешително против слична нетолеранција. Српскиот национален совет – организација на хрватските Срби, има регистрирано 331 случаи на насилство, говор на омраза и други форми на дискриминација против етничкото малцинство во 2016 година, пренесоа локалните медиуми. Овој број е за 60% поголем од податоците за претходната година. Етничкиот српски лидер и пратеник Милорад Пуповац го нарече тоа „излив на омраза … и создавање на антисрпски чувства“. Тој предупреди дека случаите не се изолирани и не влијаат само на едно малцинство, туку општеството како целина. Србите се најголемото малцинство во Хрватска и бројат околу 4 отсто од населението, што е 4,2 милиони. Почитувањето на правата на Србите беше еден од клучните услови за влезот на Хрватска во ЕУ во 2013. Србите сепак велат дека законодавството против дискриминацијата не се применува. Според Пуповац, Владата на Андреј Пленковиќ наследило ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Вуковарско-сремската полиција соопшти вчера дека привела 19-годишно момче од Вуковара под сомнение дека во тој град поставил неколку налепници на кои на англиски јазик беше напишано „Српско семејно стебло“ со слика на дрво на кое се обесени луѓе и слика на усташкиот водач Анте Павелиќ, пишува српска „Политика“. Во полициското соопштение се наведува дека постои сомневање оти момчето ноќта кон петокот на натстрешникот на една автобуска станица во Вуковар поставило неколку налепници со непримерна содржина. По завршувањето на криминалистичката обработка на случајот ќе се знаат сите околности поврзани со него, навела полицијата. Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Влахо Орепиќ, остро го критикуваше лепењето антисрпски пораки во Вуковар. - Ова не е Хрватска. Овој неодговорен примитивизам во својата суштина е израз на кукавичлак и на с` што нема никаква врска со Хрватска и со сакањето на татковината. Особено нема никаква врска со Вуковар и вуковарците. На сите што ги толерираат ваквите испади во својата ...
  | | веќе видена

  Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно поседува хотел во Загреб. Исто така, според засега достапните информации, се дознава дека 19-годишниот Д.К., во април минатата година со Мерцедес налетал на постар маж во градот Вуковар и го усмртил. Според изјавите на сведоците, возачот продолжил да вози откако удрил во мажот, па сопрел на стотина метри подалеку. Државното обвинителство барало притвор за момчето, но судијата од Загреб го ослободил со - одземање на возачката дозвола. Судот, се пишувало тогаш, утврдил дека пешакот бил невнимателен и минувал на црвено светло преку улицата. Како што тогаш објавиле медиумите, момчето ги нападнало репортерите кои го фотографирале, и се заканил со тужба доколку неговата фотографија се појави во медиумите.
  сите 6 | | | веќе видена

  Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно гради хотел во Загреб. Инаку девојката во моментот на смртта била во вториот месец од бременоста, и се претпоставува дека тука се крие мотивот за убиството, со оглед на тоа дека таа раскинала со осомничениот, а од 2015 година Давид имал и забрана за приоѓање. Исто така, според засега достапните информации, се дознава дека 19-годишниот Д.К., во април минатата година со Мерцедес налетал на постар маж во градот Вуковар и го усмртил. Според изјавите на сведоците, возачот продолжил да вози откако удрил во мажот, па сопрел на стотина метри подалеку. Државното обвинителство барало притвор за момчето, но судијата од Загреб го ослободил со – одземање на возачката дозвола. Судот, се пишувало тогаш, утврдил дека пешакот бил невнимателен и минувал на црвено светло преку улицата. Како што тогаш објавиле медиумите, момчето ги нападнало репортерите кои го фотографирале, и се заканил со тужба доколку неговата фотографија се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно гради хотел во Загреб. Инаку девојката во моментот на смртта била во вториот месец од бременоста, и се претпоставува дека тука се крие мотивот за убиството, со оглед на тоа дека таа раскинала со осомничениот, а од 2015 година Давид имал и забрана за приоѓање. Исто така, според засега достапните информации, се дознава дека 19-годишниот Д.К., во април минатата година со Мерцедес налетал на постар маж во градот Вуковар и го усмртил. Според изјавите на сведоците, возачот продолжил да вози откако удрил во мажот, па сопрел на стотина метри подалеку. Државното обвинителство барало притвор за момчето, но судијата од Загреб го ослободил со – одземање на возачката дозвола. Судот, се пишувало тогаш, утврдил дека пешакот бил невнимателен и минувал на црвено светло преку улицата. Како што тогаш објавиле медиумите, момчето ги нападнало репортерите кои го фотографирале, и се заканил со тужба доколку неговата фотографија се ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно гради хотел во Загреб. Инаку девојката во моментот на смртта била во вториот месец од бременоста, и се претпоставува дека тука се крие мотивот за убиството, со оглед на тоа дека таа раскинала со осомничениот, а од 2015 година Давид имал и забрана за приоѓање. Исто така, според засега достапните информации, се дознава дека 19-годишниот Д.К., во април минатата година со Мерцедес налетал на постар маж во градот Вуковар и го усмртил. Според изјавите на сведоците, возачот продолжил да вози откако удрил во мажот, па сопрел на стотина метри подалеку. Државното обвинителство барало притвор за момчето, но судијата од Загреб го ослободил со – одземање на возачката дозвола. Судот, се пишувало тогаш, утврдил дека пешакот бил невнимателен и минувал на црвено светло преку улицата. Како што тогаш објавиле медиумите, момчето ги нападнало репортерите кои го фотографирале, и се заканил со тужба доколку неговата фотографија се ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно поседува хотел во Загреб. Исто така, според засега достапните информации, се дознава дека 19-годишниот Д.К., во април минатата година со Мерцедес налетал на постар маж во градот Вуковар и го усмртил. Според изјавите на сведоците, возачот продолжил да вози откако удрил во мажот, па сопрел на стотина метри подалеку. Државното обвинителство барало притвор за момчето, но судијата од Загреб го ослободил со - одземање на возачката дозвола. Судот, се пишувало тогаш, утврдил дека пешакот бил невнимателен и минувал на црвено светло преку улицата. Како што тогаш објавиле медиумите, момчето ги нападнало репортерите кои го фотографирале, и се заканил со тужба доколку неговата фотографија се појави во медиумите.
  сите 9 | | | веќе видена

  Брачниот пар Сандра Паовиќ (34) и Даниел Лазов се жив доказ дека со јака волја секој успех е можен. Тие се успешни спортисти и с` пред факултетска диплома, а судбината ги споила додека и двајцата биле во инвалидска количка. Сандра настрадала во тешка сообраќајна несреќа, а Македонецот Даниел, кој бил перспективен фудбалер по еден кобен скок во реката Сутла во Kумровец го повредил ’рбетот и останал врзан за индвалидска количка. Се запознале во спортска сала, каде што Тамара повторно почнала да игра пинг-понг. Се свршиле на Нова година во 2013, а една година и половина подоцна се венчале. Никогаш не криеле дека им се случила голема љубов уште на прв поглед. Сандра штотуку освои златен медал на Параолимписките игри во Рио де Жанеиро. Златото им го посветила на сите што ја бодреле по тешката несреќа. - Мојата приказна е страшна, но дава надеж. Повеќе од ништо не се плашам. Јас сум жив доказ дека с` се може, да се биде професионален спортист и да се студира, додуша вонредно - вели Сандра, која сега ја пишува ...
  | | веќе видена