Владимир

  во

  Српскиот обвинителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ рекол дека потрага по Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ во 2010 година треба да биде завршена. Бегалците треба да бидат  изведени пред правда, изјавил  Вукчевиќ за агенцијата “Танјуг“. “Најважно е Младиќ и Хаџиќ да бидат во Хаг што побрзо, и на тоа се работи 24 часа дневно“, истакнал обвинителот во интервјуто.
  сите 2 | | | веќе видена

  Општина Битола е меѓу ретките кои го добија сертификатот ИСО 9001 2008 -ма. За градоначалникот ова е резултат на досегашното работење на општината. - Сертификат за систем за управување Општина Битола, извршување услуги од надлежност ан локалната самоуправа. Ова го работевме подолго време и мислам дека е круна на сите наши залагања од 2005-та. Нашата работа е крунисана со големо признание, вели за Тера телевизија градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Овој сертификат значи квалитет на општината во сите сегменти. - Ова е сертификат со којшто механизмот на нашата администрација добива сертификат според светски стандарди. Се разботи за исклучително признание, сертификат кој тврди дека услугите кои ги даваме кон граѓаните се многу транспарентни, квалитетни во сите одделенија. Тој ќе биде на ревизија секоја година во нашата општина и ние се надеваме дека ќе истраеме до крај и нема да паднеме под нивоо на ИСО 9001, додава  градоначалникот Талевски. - 2006 година Општина Битола имаше спремено еден проект за ...
  | | веќе видена

  Дмитриј Медведев и Владимир Путин, првите луѓе на Русија, со дајре и армоника на своите сограѓани им посакаа среќна Нова година. Всушност не тие туку нивните цртани аватари. За прв пат од кога се памети, руската државна телевизија направи цртана пародија на функционери од толку висок ранг како претседателот и премиерот на Русија. Честитката беше емитувана на руската државна телевизија, после официјалната новогодишна честитка на Медведев. Во двоипоминутниот цртан филм, Медведев со армоника и Путин пејат за најважните настани во 2009. година. (Крај)
  сите 2 | | | веќе видена

  Русија треба да развива офанзивно оружје за да се соочи со американскиот антиракетен штит, изјави во вторник рускиот премиер Владимир Путин. „За да ја задржиме рамнотежата, ние мораме да развиваме систем на офанзивно оружје, не противракетен систем како што прават САД“, изјавил Путин при посетата на рускиот далечен исток. „Проблемот на противракетната одбрана и на офанзивното оружје се тесно поврзани“, додава Путин. Планот на Белата куќа за изградба на противракетен штит, од кој САД се откажа на 17 септември, Русија го сметаше за закана по својата безбедност.
  сите 3 | | | веќе видена

  Инаугурацијата на 44-от американски претседател Барак Обама, смртта на поп иконата Мајкл Џексон, светската пандемија на инфлуенцата А, H1N1, протестите на улиците на Техеран, потпишувањето на Лисабонскиот договор, како и Копенхашката Конференцијата на Обединетите Нации за климатски промени во светот се најважните настани кои ја одбележаа 2009 година. Јануари На 1 јануари Чешката Република го презеде претседателството со Европската Унија во услови на зголемен притисок бидејќи шефот на државата Вацлав Клаус беше оценет за евроскептик. 7 јануари Руската компанија „Гаспром“ ја прекина испораката на гас за Украина, по што се закани дека во целост ќе прекине со дотур на гас до корисниците во Европската унија. Европа стравуваше дека ќе остане без енергија, додека двете страни на руско-украинскиот спор се договараа за цената на гасот. Премиерот Владимир Путин ја поддржа компанија „Гаспром“и повика на поголема меѓународна вклученост во енергетскиот спор меѓу двете земји. На 15 јануари, Авион на американската ...
  | | веќе видена

  Македонскиот спорт во 2009 година го одбележаа неколку светли моменти кои покажаа дека и покрај местењето на натпревари, скандали и беспарицата, со многу труд, упорност и желба можат да се постигнат одлични резултати. Од позитивните достигнувања на македонскиот спорт за годината која изминува ги издвојуваме, подвизите на Сашко Кедев кој стана третиот Македонец кој успеал да се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Eверест, и на Томи Стефановски кој стана третиот Македонец што го препливал каналот Ламанш. Се разбира не може да се занемари одличното освоено 11-то место на Светското првенство во ракомет, од македонската репрезентација и рекордните 92 гола постигнати од страна на нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров.. Позитивните моменти во спортот како да беа ставени во сенка на скандалите со необележаните влезници за пријателскиот натпревар со Европскиот шампион Шпанија, заминувањето на Слога Југо Mагнат, и Македонија Ѓорче Петров од првата лига, штрајкот на фудбалерите на Вардар, и обвинувањата за ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Традиционално по 18-ти пат, на падините на Водно, во недела свечено се одбележа сечењето на бадниковите гранчиња. Со бадниково оро и топла ракија годинашниот кум Јовица Угриновски и здравичарот Братислав Димитров ги исекоа првите гранки во месноста Краста во Сопиште. Угриновски и Димитров велат дека се горди што годинава се првите луѓе во организацијата . „ Чест и задоволство што сум овде на оваа традиција, се надевам дека оваа ова ќе трае со векови “изјави Угриновски „Ова за мене е исклучителна чест, за мене ова е еден од најубавите празници, се потсеќаме на детството. Да направиме сите заедно оваа традиција да продолжи и во иднина“, рече здравичарот Димитров Осветувањето на бадниковите гранчиња и нафората ќе го изврши прота Коста Станојковски во 9,30 часот и со бадникарската химна и кревање на бадникарското знаме, ќе се подели на верниците. Бадниковото гранче го симболизира дрвото во рајот, дрвото каде што бил распнат Исус Христос и вечноста. На свеченоста присуствуваа и голем број на јавни ...
  | | веќе видена

  Владимир Митоски     Сиетл Интернет пребарувачот гугл планира сите книги на светот да ги стави на интернет и да овозможи пристап до нив преку својот портал. Оваа иницијатива несомнено би го ставила сето знаење на увид на сите заинтересирани лица, но веќе започнаа дебатите кој би имал полза од таа работа, а одредени ривалски компании веќе најавуваат тужба против Гугл. Директорот на компанијата Гугл букс, Даниел Кленси вели дека ќе бидат скенирани околу 40 милиони книги. /крај/фо/ап/
  сите 2 | | | веќе видена

  По три и пол годишна пауза се сретнаа македонски и грчки премиер. Два пати за неполн месец Груевски и Папандреу се видоа, се ракуваа, разговараа, но вистински не се слушнаа – евидентно, бидејќи ниту во 2009-тата земјава не влезе во НАТО, ниту пак доби датум за преговори. Со дијаметрално спротивставени позиции, дополнително зацврстени од новата влада во атина, двете страни влегуваат во 2010. Какво треба да биде равенството во триаголникот Македонија, Грција, меѓународна заедница за некакво приближување што би навестило можност за компромис. ,,Семакедонски консензус не постои, а и не гледам дека некој се труди нешто да направи во врска со тоа. Факт е дека во грција политиката за името се заострува. На третиот дел од овој триаголник е меѓународната заедница, а таму гелдаме дека интересот да посредува се намалува, интересот не е ни приближен како што беше пред и по Букурешт. Така што, не гледам од каде би дошло решение во 2010-тата,, - вели Стево Пендаровски. Главен камен на сопнување ќе биде т.н. идентитески ...
  | | веќе видена

  Победник на шоуто на Големиот Брат е Владимир Арсиќ кој во напнато финале со Енис ја освои наградата од 100.000 евра... ..., за која вели дека сеуште незнае каде ќе ги потроши парите. Трет според бројот на гласови заврши Карло, а зад него Јована, Џорџе, и првиот финалист кој ја напушти куќата - Мануел. Сигурно едно од најголемите изненадувања од излезените финалисти беше Џорџе, кој на повеќе наврати ги навреди гледачите за нивниот "ретардиран" избор. По победата, Арсо славеше во куќата заедно со станарите и пријателите, Вики кажа "да", а Јована најави дека ќе стане Зајачица...
  | | веќе видена

          За Василица Скопје ќе добие миникино. Во Етнолошкиот музеј за Стара Нова година (Василица) ќе биде отворено етнокино во кое ќе се прикажуваат филмови од богатата колекција на Музејот       - Во еден дел од музејот адаптиравме киносала во која посетителите, по прошетката низ постановката, ќе можат да седнат, да се одморат, да изгледаат некој од кратките етнолошки филмови и да продолжат натаму - вели Мери Аницин-Пејовска. Продукцијата на филмови во продукција на Етнолошкиот музеј е развиена како дел од истражувачката работа на етнолозите. Последниве десетина година (иако етнолошки филмови се снимани и во 1950-тите години), колекцијата на Етнолошкиот музеј е збогатена со дваесетина филма, кои беа наградувани на меѓународни фестивали за филмски остварувања од оваа категорија. Меѓу наградените филмови на фестивалите во Србија, Романија, Италија се дела на Елизабета Коневска, Владимир Боцев и други етнолози од Музејот на Македонија. На принципот на меѓународна размена, во последниов период филмската ...
  | | веќе видена

          Читателите предвидоа дека во следнава декада ќе имаме нов плоштад во Скопје, охриѓаните ќе бидат пољубезни, Битолчани ќе го преболат ТАТ, Св. Никола ќе стане државен празник, пешаците ќе се пропуштаат на пешачки премин, а во сите училишта ќе има санитарен јазол со топла вода       Македонија ќе излезе на три мориња, ќе ја исчистиме државата од велепредавници, Св. Никола ќе биде прогласен за државен празник, соседите нема да фрлаат ѓубре од терасите, ќе победиме на „Евровизија“, ќе бидеме постари за 10 години, но не и попаметни, ќе организираме светско првенство во фудбал, ќе нé снема од географската карта... Пред нас е уште една декада полна со неизвесност, претпоставки, желби, превидувања, а читателите, политичарите, професорите, уметниците на форумот на сајтот на „Нова Македонија“ одговараа како ја замислуваат државата во 2020 година и кои цели треба да си ги поставиме дотогаш, без разлика дали се политички, економски или секојдневни. Ќе станеме ли дел од европското семејство? Ќе го решиме ли ...
  | | веќе видена

          Лански воздух       Ја гледаме елката откако ја наместивме. Бидејќи лампионите не се на истите гранки како лани, секој си ги бара омилените меѓу шишарките и светилките. Мојот врсник пак се качи на елката - зајко лампион. Вдишувам длабоко. Како да ќе треба одеднаш да отсвирам долга фраза на дувачки инструмент. Дувам балонче. Го полнам со желби за Нова година. Иако ги шутираме по пат, за чудо, ниеден од балоните сé уште не пукна. А однадвор се слушаат секакви пукотници: од петарди, пиштоли или огномети. Им се придружува и по некоја грмотевица. Пред полноќ светна: грмежот пристигнува со новиот ден. За мене Новата година не доаѓа по одбројувањето, туку кога исчезнува форсираната возбуда и кога постепено и го отстапува местото на една возбуда во која едновремено има и спокој. По ноќта полна татнежи нова тишина. Нова година. По празнувањето, сега може и да се отспие малку. Не сум сигурен дали успеав да го поминам прагот на сонот, но сигурен сум дека овој пат татнежот не доаѓа однадвор. Балонот ...
  | | веќе видена

  Најголемата и најзначајната рели-трка во светот, Дакар ќе го почне своето 31 издание со почетокот на Новата година. Со стартот на први јануари во Буенос Аирес ќе почнат возбудувањата во вкупно 16 етапи, кои по вторпат во историјата на ова најреномирано рели ќе се возат на јужноамериканскиот континент, низ Аргентина и во Чиле. Највозбудливи ќе бидат етапите во пустината Атакама, најсушното место на Земјината топка, кои од ланските две се зголемени на седум етапи. И покрај откажувањето на јапонскиот гигант Мицубиши, кој годинава нема да настапи со фабрички тим откако повеќекратниот шампион на Дакар одлучи да ги прекине развојот и инвестициите во автомобилизмот, директорот на трката Етјен Лавињ ветува уште поспектакуларно издание од минатогодишното. - Не само што е зголемен бројот на етапите низ Атакама, туку е зголемена и нивната должина. Убеден сум дека глобалната криза нема да остави поголеми последици на оваа значајна трка. Годинава ќе има многу повеќе песок, повеќе возење низ дивината. Лани низ Атакама ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Тројца чешки студенти кои се водат како исчезнати од 2001 година можеби се жртви на наводната трговија со човечки органи на Косово и по Нова година, истражители ќе отпатуваат на Косово и ќе ги проверуваат овие претпоставки, објави синоќа чешката телевизија „Нова“. Како што јави дописникот на МИА од Прага, чешките државјани пред осум години исчезнале на албанско-косовската граница и оттогаш по нив трагаат нивните семејства, новинари и специјални тимови, но досега не е откриено што се случило со нив. Пред неколку дена, српскиот обвинител за воени злосторства, Владимир Вукчевиќ, за белградскиот весник „Блиц“ изјави дека постојат индиции дека меѓу жртвите на трговијата со човечки органи на Косово, освен косовски Срби, имало и неколку Руси и тројца Чеси. Албанските власти ја негираа оваа можност, додека претставници на косовската полиција изјавија дека го истражуваат целиот случај. ТВ Нова објави дека според Канцеларијата на српскиот обвинител, информациите што го поврзуваат исчезнувањето на Чесите и нелегалната ...
  | | веќе видена

  Ивана ВасеваДедо Мраз, елка, ирваси, делење подароци, прикажани релистично или со концептуален приод, се незаобиколив мотив за уметниците низ светот. Новогодишната иконографија неретко се користи во уметноста со комерцијална цел, некогаш таа е само дел од глобалната хистерија на преминот од еден во друг циклус, а овие творби често имаат пародичен и ироничен приод. Но, секогаш ги има.А, како е кај нас? Познавачите на домашната сцена, на прашањето за присуството на овој мотиви во делата на нашите автори, велат дека тие воопшто не се обидуваат да го третираат новогодишниот феномен. Ни критички, ни културолошки, ни феноменолошки. Едноставно, Новата година ја сметаат за кичеста и за невкусна. Светските автори, музеи, галерии, пак, не ја заобиколуваат. Познатата уметница Тацита Дин, на пример, по нарачка на престижната лондонска галерија „Тејт“, деновиве изработи празнична елка. Таа одбра четириметарско дрво, кое го украси мошне едноставно - со рачно изработени свеќи што се палат секогаш кога сонцето ќе зајде, ...
  | | веќе видена

  Дакар релито се враќа во Јужна Америка втора година едноподруго во 2010, а организаторите се надеваат дека 32. издание на најпознатото рели на светот ќе биде голем успех како тоа во 2009. Минатата година трката беше преселена во Аргентина и Чиле наместо традиционалниот "поход" низ северна Африка по стравувањата за терористички напади по откажување на трката во 2008, и оваа година трката стартува на 1 јануари во Буенос Аирес, за да заврши 14 етапи подоцна повторно во аргентинската престолнина на 17 јануари.Во меѓувреме, натпреварувачите ќе мораат да издржат 9.000 километри низ планините и пустините на Аргентина и Чиле, поминувајќи низ провинциите Буенос Аирес, Кордоба, Сан Луис и Сан Хуан пред да ги "нападнат" дините на Атакама пустината и да поминат низ Ла Пампа.Вкупно 138 автомобили, 50 камиони и 184 мотоцикли се регистрирани за трката, а Жиниел Де Вилиер, кој лани ја донесе првата победа на Фолксваген во Туарег ќе вози Фолксваген Аморак пик-ап оваа година. Со Аморак ќе настапи и Карлос Саинц, кој не успеа ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Светот 2009 година ја пречела со многу желби и надежи. Каква беше таа? Следува прегледот настани и личности што ја одбележаа. Годината започна студено барем за голем дел од Западна Европа кога рускиот премиер Владимир Путин на првиот ден од новата година соопшти: ,,Нашите украински партнери официјално не информираа дека ако не потпишеме договор за снабдување со гас, тогаш ќе го прекинат транзитот на гасот до нашите консументи во Западна Европа. Тоа е апсолутно погрешно. Таков договор постои и е валиден до крајот на 2010.,, На Блискиот Исток, почетокот на 2009 беше премногу жешко. Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак со телевизиско обраќање на ја објасни воената операција во Појасот Газа: ,,Внимателно ги измеривме сите наши можности. Ние не сме гладни за војна, но нема да дозволиме нашите градови, села и граѓани постојано да бидат цел на ХАМАС.,, Кон средината на јануари тогашниот американски претседател Џорџ Буш ја одржа последната прес конференција на таа функција: ,,Не гледам како можам да се ...
  | | веќе видена

  Нашиот тешкаш Примислав Димовски блесна на Светското боксерско првенство летово во Милано, каде што го освои 5. место во конкуренција на светските џинови, но беше спречен поради повреда да се бори за медал Селско дете, тивко, скромно, со голем габарит (190 см - 105 кг), но со уште посилни тупаници. Роден е и живее во Визбегово, Скопско. Вистински џин меѓу четирите јажиња. Делува застрашувачки. Ако си спроти него на мегдан - немилосрден, но боксерската вештина ја има сфатено интелигентно. Со ум и тактика да се покори противникот. Надвор од рингот, приватно - "памук". Ова е личната спортска карта на Примислав Димовски - Прим, освојувач на 5. место на СП 2009 во Милано, Италија. Беше близу до медал, но повредата на десната рака го спречи да дојде до одличје. Своите квалитети ги потврди и на "Златниот гонг", кога стана единствениот боксер што успеал четирипати да го освои пехарот. Прим го доби и признанието спортист на Скопје за оваа година, а токму тоа беше и повод за разговор за неговата досегашна кариера и ...
  | | веќе видена

  Градите на Цеца веќе не се бујни како до скоро, зашто по се изгледа фолкерката ги извадила силиконите. Неодамна, гостувајќи во една Грандова емисија Цеца се појавила во елегантна црна тоалета, која и го открила "спласнатото" деколте и за неколку броја помалите гради, кои до пред некое време изгледаа како да се пред експлозија. Што ја натерало Цеца на ваков чекор - дали дечко и Владимир Цветковиќ, кој можеби повеќе сака природно, или Цеца сака дотраените имлантати да ги смени со нови не се знае. Нејзиниот ПР рекол дека фолкерката не била на операција на градите. "Ништо не правеше на градите, само визуелно така изгледаат", рекол, појаснувајќи дека јавноста ќе биде запознаена со сите естетски зафати на кои евентуално ќе го подложи телото. Освен сменетото деколте во истата емисија гледачите го виделе и салцето околу половината, кое ги потсетило на релјефот на брдовиот Балкан.
  | | веќе видена