Владимир

  во

  Кандидатот за градоначалник на општина Центар на СДСМ, Мирослав Вујиќ, вчера обвини дека градоначалничката на центар Виолета Аларова со само еден потпис овозможила место катна гаража на улицата Васил Ѓоргов да никне огромен деловен центар вреден неколку милиони евра, кој е во сопственост на противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Тодоровиќ. - Зад ова здание стои „Тинекс“, а првата лопата на овој објект пред две години ја фрли Груевски, изјави Вујиќ, кој со медиумите се сретна на локација на улицата Васил Ѓоргов во населбата Капиштец. Вујиќ притоа рече дека ако стане градоначалник ќе ги запре сите незаконски градби, за ревизија на неусогласените детални урбанистички планови и за поднесување кривични пријави таму каде што ќе се открие криминал.
  | | веќе видена | слични

  Рускиот милијардер Владислав Дороњин, кој речиси една година е во врска со Наоми Кемпбел, наводно е веќе 21 година во брак со жена која не плнаира да му даде развод пишува британскиот весник „Њуз оф д ворлд“. - Ова е само смешна афера. Владислав е оженет и ние се уште сме двојка. Наоми се лаже ако мисли дека може да ми го одземе сопругот, изјавила наводната сопруга на Владислав Дороњин. Тајната сопруга, која се одлучи да се појави во јавност дури сега, иако нејзиниот Владислав веќе со месеци јавно се бакнува со Наоми, тврди дека таа веќе 21 година е во брак со богаташот, што и натаму планира да биде. - Тоа е болно и срамота. Владимир и јас не сме воопшто законски разведени. Како таа може воопшто да мисли дека ќе се вери со него кога тој е оженет човек?, се запраша тајната сопруга на Дороњин, наведува весникот и додава дека на потег сега е Црната пантера.
  | | веќе видена | слични

  Дали Тодор Александров и Венко Марковски биле Бугари, предавници на македонската кауза или трагични историски ликови што работеле за доброто на Македонија? Кои се Лазар Соколов, Владимир Полежина или Кирил Петрушев, на пример? Дали треба да ги има во учебниците по историја и што треба да пишува до нивните имиња? Зошто се уште никој не побара рехабилитација на Ристо Шишков, иако и посмртно и неговото име влезе во изборната кампања?

  Политиката удри црни печати врз илјадници личности од историјата, револуционерни и културни дејци од илинденскиот период, од периодот меѓу двете светски војни, но и по Втората светска војна. Стигмата врз нивните семејства се протега до денес, предрасудите се влечат низ историските читанки, а партиите ги валкаат нивните имиња во изборната кампања.

  Такво беше на пример обвинувањето дека актерот Петар Арсовски своевремено го кодошел својот колега Ристо Шишков.

  Македонија ќе мора да ги откопа гробовите на репресираните за идејата за македонска ...
  | | веќе видена | слични

  Слики од Темков во Софија Изложба на слики од Владимир Темков вечерва, во 18 часот ќе биде отворена во Македонскиот културно-информативен центар во Софија. Пред бугарската публика тој ќе се претстави со дела работени во последните години. Изложбата ќе ја отвори Маја Крстевска, директорка на Националната галерија на Македонија.Владимир Темков е роден во Кавадарци, во 1959 година. Завршил Педагошка академија и графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје. Член е на Друштвото на ликовните уметници на Македонија од 2001 година. Реализирал повеќе од 20 самостојни изложби, а учествувал на десетина групни ликовни претставувања во странство.
  | | веќе видена | слични

  В петок, во скопскиот „Инди паб“ ќе биде промовиран албум со музика од претставата „Мара Сад“, која ја напиша „Беј д фиш“. Во рамките на промоцијата ќе бидат изведени неколку нумери од претставата по текст на Питер Вајс, во режија на Васил Христов и во продукција на Македонскиот народен театар.

  „Беј д фиш“ ќе настапи триесетина минути во делумно изменет состав, односно освен Огнен Анастасовски (бас) и Ненад Тонкин (клавијатури), на бината ќе биде и Владимир Настевски-Цевка (електронски тапани). На местото на стандардната пејачка Валентина Миновска, вокалите ќе ги изведат актерските имиња што се дел од „Мара Сад“: Јордан Симонов, Жаклина Стефковска, Кирил Поп-Христов, Сашко Коцев, Игор Ангелов, Софија Насевска, Јелена Јованова, Мики Анчевски и Оливер Митковски.
  | | веќе видена | слични

  Стручната комисија на Евросонг ја дисквалификува песната на грузискиот претставник, во која се исмејува рускиот премиер Владимир Путин. Орг анизаторот на големата музичка манифестација објасни дека песната на женското трио „3Г“ нема да се натпреварува во Москва поради нејзините политички пораки.

  - ЕБУ службено ја извести Грузиската радио-телевизија (ГПБ) дека текстот на песната што ќе ги претставува на 54. натпревар на Евросонг не одговара на прописите за натпреварување. На Евровизија нема место за политички текстови - се вели во соопштението на организаторот. Името на песната We don t want put in е игра на зборови меѓу англискиот глагол to put in, што значи „да стави“ и името на Путин.

  Грузија има рок до 16 март да го промени текст или да избере друга песна. Оваа песна беше избрана, бидејќи отстапи од грузискиот бојкот од учество на Евровизија поради воениот конфликт со Русија.Изборот на песна за Евровизија ќе се одржи во мај во Москва, по ланската победа на Дима Билан.
  | | веќе видена | слични

  Со овој венец искажуваме револт затоа што Владата го погреба македонското сточарство бидејќи дозволи да пропадне млекарница та „Сведмилк“

  Денес Владата ги погреба фармерите. Вака пишуваше на мртовечкиот венец што млекарите го носеа на чело на погребната колона што помина низ улиците и запре да протестира пред општинската зграда во Битола. На погребниот марш учествуваа 200 фармери со црвени ленти врзани на рацете, обичај што се практикува кога се погребува мртовец. Наместо некролози, низ градските улици беа излепени фотографии од премиерот Никола Груевски како го дегустира јогуртот при отворањето на млекарницата „Сведмилк“ пред една година. Под нив пишуваше: „Кражба во сто чекори. Пред очите на власта исчезнаа 39 милиони евра. Остваруваме!!!“

  - Со овој венец искажуваме револт затоа што Владата го погреба македонското сточарство. Во маркетите има повеќе увозно отколку домашно млеко. Нашата влада не го гледа нашето сточарство. Само ги гледа трговијата и профитот - изјави Гоце Кантаровски, ...
  | | веќе видена | слични

  Изложба на слики од Владимир Темков вечерва, во 18 часот ќе биде отворена во Македонскиот културно-информативен центар во Софија. Пред бугарската публика тој ќе се претстави со дела работени во последните години. Изложбата ќе ја отвори Маја Крстевска, директорка на Националната галерија на Македонија.

  Владимир Темков е роден во Кавадарци, во 1959 година. Завршил Педагошка академија и графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје. Член е на Друштвото на ликовните уметници на Македонија од 2001 година. Реализирал повеќе од 20 самостојни изложби, а учествувал на десетина групни ликовни претставувања во странство.
  | | веќе видена | слични

  Млекарите во црн марш против Владата Со овој венец искажуваме револт затоа што Владата го погреба македонското сточарство бидејќи дозволи да пропадне млекарницата „Сведмилк“ Денес Владата ги погреба фармерите. Вака пишуваше на мртовечкиот венец што млекарите го носеа на чело на погребната колона што помина низ улиците и запре да протестира пред општинската зграда во Битола. На погребниот марш учествуваа 200 фармери со црвени ленти врзани на рацете, обичај што се практикува кога се погребува мртовец. Наместо некролози, низ градските улици беа излепени фотографии од премиерот Никола Груевски како го дегустира јогуртот при отворањето на млекарницата „Сведмилк“ пред една година. Под нив пишуваше: „Кражба во сто чекори. Пред очите на власта исчезнаа 39 милиони евра. Остваруваме!!!“- Со овој венец искажуваме револт затоа што Владата го погреба македонското сточарство. Во маркетите има повеќе увозно отколку домашно млеко. Нашата влада не го гледа нашето сточарство. Само ги гледа трговијата и профитот - изјави Гоце ...
  | | веќе видена | слични

  11.03.2009, 17:10БИТОЛСКИТЕ фармери незадоволни „Сведмилк“ се уште не префрлила ниту денар за преземеното млеко Стотина млекопроизводители, кооперанти на „Сведмилк“ денеска од 13 до 16 часот го одржаа најавениот протест пред административните простории на локалната самоуправа во Битола и го блокираа сообраќајот на булеварот „1-ви Мај“. Според нив, „Сведмилк“ се уште не префрлила пари за млекото во ниту една банка, а ја прекинала и комуникацијата со фармерите.- Пари нема во ниту една банка. Градоначалникот Владимир Талески денеска не прими, но за жал, комуникацијата со „Сведмилк“ и останатите надлежни органи е прекината, изјави Стојан Кулевски, претседател на здружението на одгледувачи на говеда. Битолските здруженија на фармери постојано заседаваат и се очекува да соопштат на кој начин утре ќе протестираат.
  | | веќе видена | слични

  Промоцијата на музиката за театарската претстава „Мара Сад“, која ја напиша скопската група „Беј д фиш“, ќе се случува в петок, во пабот „Инди“. Членовите на „Беј д фиш“ во живо ќе го отсвират целиот материјал што беше компониран како музичка подлога за театарската претстава. Како гости на оваа промотивна забава ќе се појават и дел актери од „Мара Сад“, меѓу кои и Јордан Симонов, Жаклина Стефковска, Оливер Митковски, Кирил Поп Христов и други.

  За оваа пригода „Беј д фиш“ ќе настапи со променет состав: Анастасовски на бас-гитара, Ненад Тонкин на клавијатури и Владимир Настевски-Цевка на тапани. Покрај целовечерниот настап на групата, забавата ќе биде збогатена и со диџејскиот сет на Александар Гавровски.

  Театарската претстава „Мара Сад“, која е во режија на Васил Христов, според текст на Питер Вајс, својата премиера ја имаше во рамките на Млад отворен театар, и беше одлично прифатена од домашната публика. Оваа провокативна пиеса често е играна и на светските театарски сцени. И по 45 години ...
  | | веќе видена | слични

  Дали Тодор Александров и Венко Марковски биле Бугари, предавници на македонската кауза или трагични историски ликови што работеле за доброто на Македонија? Кои се Лазар Соколов, Владимир Полежина или Кирил Петрушев, на пример? Дали треба да ги има во учебниците по историја и што треба да пишува до нивните имиња? Зошто с& 232; уште никој не побара рехабилитација на Ристо Шишков, иако и посмртно и неговото име влезе во изборната кампања?

  Политиката удри црни печати врз илјадници личности од историјата, револуцио­нер­ни и културни дејци од илинденскиот период, од периодот меѓу двете светски војни, но и по Втората светска војна. Стигмата врз нивните семејства се протега до денес, предрасудите се влечат низ историските читанки, а партиите ги валкаат нивните имиња во изборната кампања.

  Такво беше на пример обвинувањето дека актерот Петар Арсовски своевремено го кодошел својот колега Ристо Шишков.

  Македонија ќе мора да ги откопа гробовите на репресираните за идејата за ...
  | | веќе видена | слични

  По повод 66-годишнината од депортацијата на битолските Евреи, вчера во Битола им беше оддадена почит на жртвите од холокаустот.

  Голем број битолчани, но и гости до државата, од САД и од Израел положија цвеќе пред Споменикот на депортираните Евреи. На порталот на Еврејските гробишта свечено беа отворени двете спомен-соби во кои се изложени фотографии поврзани со животот на Евреите, а во иднина ќе има и предмети што им припаѓале на овие луѓе.

  - Имав 21 година кога се случи депортацијата. Паметам како сега, стравотниот настан се случи на 11 март, во раните утрински часови. Неколкумина бевме скриени во еден дуќан во битолската чаршија, а низ прозорецот гледав како ги носат моите најмили, но не можев ништо да направам. Тука се криевме месец и половина. Во дуќанот јадевме, спиевме и вршевме нужда. Се ширеше неподнослива миризба. Но немавме друг избор - вака, со растреперен глас и очи полни со солзи, ја раскажува својата животна приказна Роза Хамхи Русо (84), Еврејка што успеала да се спаси од ...
  | | веќе видена | слични

  Европската Унија е свесна за проблемот со името, но тој проблем ќе треба сами да го решите-порача во интервју за Алфа, чешкиот премиер Тополанек. Во интервјуто со Владимир Мирчевски, првиот човек на чешката влада зборува и за намален ентузијазам меѓу земјите членки за проширување на унијата.
  | | веќе видена | слични

  Останува само уште еден месец од задолжителното спроведување на системот за безбедност на храната ХАСАП, а стопанствениците немаат поим кого да ангажираат за обука за да знаат како да создадат безбеден и здравствено исправен производ. За да се едуцираат компаниите, Агенцијата за поддршка на претприемаштвото во Македонија организира презентација на брошурата за системите и за стандардите за безбедност на храната.
  - ХАСАП треба да го воведат сите преработувачи - ладилници, складишта, фабрики, ресторани, хотели, киосци, објекти за јавна исхрана и транспортери. Обуката ја одржуваат само универзитетски професори и консултанти, кои се акредитирани за тренинг за овој систем за безбедна храна. За обуката не е задолжено Министерството за здравство, како што неодамна беше објавено во некои медиуми, бидејќи државните органи се задолжени само за обука за хигиена на храната и за заштита на животната средина, но тоа е само еден сегмент од неопходните предуслови за примена на ХАСАП, а не и обука за спроведување на ...
  | | веќе видена | слични

  Без гости од странство, без спектакуларни промоции и со многу нови преводи ќе биде и годинашниот Саем на книгата кој ќе се одржи од 8 до 14 април во „Метрополис арена


  Посно за читателите, за издавачите можност за подобрување на финансиската состојба: од минатогодишниот Саем на книгата

  Скромно издание годинава ќе има меѓународниот Саем на книгата, кој ќе се одржи од 8 до 14 април на скопското Сајмиште. Без големи издавачки куќи од странство, без автори од надвор, без спектакуларни саемски промоции ќе биде манифестацијата која годинава ќе се одржи 21. пат. Издавачите не сакале да се расфрлаат со пари, па нема да обезбедат гостувања од познати автори од надвор, а само мал дел од нив ќе организираат посебни презентации на новите изданија. Сепак, на штандовите ќе бидат застапени многу нови преводи, како и по некој нов роман од домашните писатели. Повеќето од книгоиздателствата на саемот и годинава гледаат како на можност да ја подобрат својата финансиска состојба. Вниманието ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Секој четврти Србин работи на црно Во синдикатот истакнуваат дека без разлика на тоа што бројката од 600.000 лица што работат на црно е алармантна, со разгорувањето на кризата ситуацијата ќе биде уште потешка

  На околу два милиона вработени во Србија има 600.000 кои работат на црно, пишува за белградска „Политика“ економскиот советник на српскиот премиер Јуриј Бајец.Податоците на Националната служба за вработување се пооптимистички од оние што ги изнесе економскиот советник на премиерот, бидејќи според Владимир Илиќ, директор на Националната служба за вработување, во Србија 200.000 до 300.000 луѓе работат на црно.

  Бајец објаснува дека овие две бројки во најголема мерка се разликуваат поради методологијата на прибирање на податоците. Тој вели дека до оваа бројка од 600.000 работници на црно дошол по пат на анкети, каде што секој што работел некоја работа за пари, па макар и неколку дена во месецот, се смета за некој што работи на црно.Економистот Данило Шуковиќ порачува дека државата треба ...
  | | веќе видена | слични

  Нови протести ќе организираат пелагониските фармери денеска во 13 часот, пред општинската зграда, каде што се наоѓа и кабинетот на градоначалникот Владимир Талески, ако дотогаш од „Сведмилк“ не добијат пари за предаденото млеко. Првиот протест ќе трае два часа, а бран протести се планираат за следните денови ако банкарските сметки на фармерите останат празни. Дали ќе дојде до радикализација на протестите ќе зависи од времето на чекање да си ги исплати долгот.

  - За жал, се уште нема пари за фармерите. Здруженијата на одгледувачи на говеда од Битола донесоа одлука да почнат со протести пред општината и да продолжат се додека не се реши проблемот. Немаме никакви информации од луѓето од Владата со кои потпишавме протокол дека ќе се обидат да го решат проблемот - изјави фармерот Стојан Кулевски.

  До затворањето на вчерашниот број, парите за кои од млекарницата кажаа дека ги уплатиле уште во петокот, не беа стигнати. Од банките на фармерите им рекле дека технички не може да се постигни брза ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските компании се уште не се подготвени за примена на ХАЦЦП-системот што од 1 мај е и законска обврска, оценуваат експертите. Основна причина за тоа е неинформираноста од која произлегува ставот дека воведувањето безбедносни стандарди е трошок, а не долгорочна добивка.

  - По 1 мај или од 1 септември, според Законот за јавното ветеринарско здравство, ќе се знае точно колку фирми го спровеле системот за безбедност на храна. Засега, официјална статистика не постои. Најчесто посочуваните проценти, три, пет или 10, се шпекулации - изјави Владимир Какуринов, професор на Факултетот за земјоделски науки и храна, на вчерашната промоција на брошурата „Системи стандарди за безбедност на храната“.Според него, примената на стандардите, генерално, треба да се сфати само како бенефит.

  - Добивката од воведувањето стандарди е повеќекратна, се зголемуваат профитабилноста на компаниите и ефикасноста на работењето, се отвораат нови пазари, се заштитуваат потрошувачите - рече Какуринов.За нешто солидно ...
  | | веќе видена | слични

  Фирмите неподготвени за ХАЦЦП Македонските компании се' уште не се подготвени за примена на ХАЦЦП-системот што од 1 мај е и законска обврска, оценуваат експертите. Основна причина за тоа е неинформираноста од која произлегува ставот дека воведувањето безбедносни стандарди е трошок, а не долгорочна добивка.- По 1 мај или од 1 септември, според Законот за јавното ветеринарско здравство, ќе се знае точно колку фирми го спровеле системот за безбедност на храна. Засега, официјална статистика не постои. Најчесто посочуваните проценти, три, пет или 10, се шпекулации - изјави Владимир Какуринов, професор на Факултетот за земјоделски науки и храна, на вчерашната промоција на брошурата „Системи/стандарди за безбедност на храната“.Според него, примената на стандардите, генерално, треба да се сфати само како бенефит.- Добивката од воведувањето стандарди е повеќекратна, се зголемуваат профитабилноста на компаниите и ефикасноста на работењето, се отвораат нови пазари, се заштитуваат потрошувачите - рече Какуринов.За нешто ...
  | | веќе видена | слични