HAPPY WEEK продажна акција во Нептун! Од 11-15-ти јуни, преку haPPy кредитот до 48 рати без камата или со кредитните картички до 24 рати без камата – лојалните купувачи ќе можат да си ги купат потребните производи по промотивни – haPPу цени. HAPPY WEEK продажна акција во Нептун! Од 11-15-ти јуни, преку haPPy кредитот до 48 рати без камата или со кредитните картички до 24 рати без камата – лојалните купувачи ќе можат да си ги купат потребните производи по промотивни – haPPу цени.Сега е вистинско време за шопинг! Акцијата е активна на сите продукти од сите категории. Разгледајте ги одличните понуди за: машини за перење алишта, фрижидери, клима уреди, телевизори, компјутери и таблети, па сè до мобилни телефони и мали апарати за домаќинство. Секој купувач ќе може да најде нешто соодветно и поволно за себе и за својот дом.Нептун како најголем малопродажен ланец за бела техника и електроника во нашата држава е веќе препознатлив по овој концепт на продажба, каде им нуди на своите купувачи исклучителна ...
сите 6 | | | веќе видена

Нѐ чекаат високи температури, но и дожд до крајот на месецот. Нѐ чекаат високи температури, но и дожд до крајот на месецот.Наредните денови не очекуваат дожд и грмежи.Ова е временската за цел месец, според Accuweather.
сите 2 | | | веќе видена

Додека економиите на сите земји во светот растат, Македонија стагнира, обвинува екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во колумна објавена на социјалните мрежи. Додека економиите на сите земји во светот растат, Македонија стагнира, обвинува екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во колумна објавена на социјалните мрежи.„Има периоди, тоа се најчесто 3, 4, 5 или повеќе години кога светската економија расте и особено кога европската економија расте каде оди најголем дел од нашиот извоз и години на економски кризи во светот и во Европа.Интересно е во овие 27 години независност на Македонија, годините на светски и европски раст на економијата најчесто се поклопуваше со владеењето на СДСМ и нивните мандати и обратно, ВМРО-ДПМНЕ ја имаше таа несреќа и истовремено чест, да ја води Македонија во кризни економски години во светот или Европа. Тоа беше среќна околност за Македонија.Еве на пример сега. Светската економија расте. Европската економија силно расте. Но, колку треба да имаш промашени ...
сите 24 | | | веќе видена

БЕСА на Касами најверојатно ќе биде дел од Владата на Заев, јавува Плусинфо повикувајќи се на свои извори во партијата. Според информациите, ваков договор паднал на вчерашната средба Касами – Заев. БЕСА на Касами најверојатно ќе биде дел од Владата на Заев, јавува повикувајќи се на свои извори во партијата. Според информациите, ваков договор паднал на вчерашната средба Касами – Заев.„ – Беса 99 отсто ќе биде дел од Владата. Има готовност да добиеме едно ресорско министерство, но допрва ќе има разговори за поделбата на власта – вели за Плусинфо функционер во партијата на Касами.Касами и даде поддршка на Владата на Заев и на гласањето за доверба, со што практично си го отвори патот до Илинденска. Сепак, тука стои ДУИ, партија која не крие дека не сака други албански партнери во Владата.Заев на последниот брифинг со новинарите рече дека му е потребно пошироко мнозинство за да покомотна позиција во Собранието, бидејќи како што вели, сега пратениците се практично врзани за пратеничките столчиња и ако ...
сите 31 | | | веќе видена

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета во последен момент. Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета во последен момент.- Во светло на постигнатиот напредок, ЕК препорачува преговорите за членство да започнат со Поранешната југословенска Република Македонија. Одлучувачки ќе биде задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски чекор за итните реформски приоритети. Со цел да го поддржи ова, ЕК би го применувала засилениот пристап за преговарачките поглавја во областа на судството, фундаменталните права и правдата, слободата и безбедноста во земјата, стои во делот на извештајот на ...
сите 46 | | | веќе видена

Астероидот 2018 GE3, кој според проценките на експертите е со големина на фудбалски терен, помина „алармантно близу Земјата “ во неделата наутро. Астероидот 2018 GE3, кој според проценките на експертите е со големина на фудбалски терен, помина „алармантно близу Земјата “ во неделата наутро.Астероидот кој имал пречник нешто повеќе од 45 метри бил поблиску до Земјата отколку Месечината, која орбитира на раздалеченост од околу 385.000 километри од нашата планета.Според извештаите на НАСА, само неколку часа откако е регистрирана најблиската раздалеченост на астероидот 2018 GE3 од нашата планета, тој се повеќе се приближил до Месечината.Неговите димензии биле меѓу три и шест пати поголеми од обемот на вселенскиот камен кој во 2013 година падна во Русија и поради кој околу 1.500 луѓе биле присилени да одат во болница.Дека GE3 влегол во Земјината атмосфера, научниците претпоставуваат дека ефектите би биле слични, само што штетата би била посериозна и поголема, со потенцијално поголем број на повредени.
сите 11 | | | веќе видена

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“.– Ние сме дел од Европа и соработуваме со Брисел и со Берлин. Но, кога во прашање е надворешната политика ние сме дел од клубот што го предводи Америка. Нам тоа ни е проблем да го признаеме, немаме ниту време да се занимаваме со проблемите во светот, изјави Харадинај за Хепи телевизија.Тој вели дека бил дел од косовски тим што го поддржал Бриселскиот договор, но останува на ставот дека ЗСО може да биде формирана само врз основа на косовскиот Устав, пренесе Танјуг.Според него, потребно е да се види „за каква ЗСО станува збор и потоа - кога ќе биде формирана“.
сите 112 | | | веќе видена

Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци. Хемискиот состав на цигарите е навистина сложен, бидејќи во него има над 1400 различни супстанци.Меѓу нив најотровни се никотинот и катранот.Просечниот животен век на страствените пушачи е пократок за десетина години од непушачит. Секоја испушена цигара го скратува животот за околу 14 минути, а на лицата кои се во близина на лица кои пушат цигари им се скратува за 5 минути. Пушачите страдаат и од болести на срцето и крвните садови, како и мозочни удари.Ако сте пушач, веројатно сте се обиделе неколку пати да престанете да пушите. Овој пат тоа нека ви биде успешен обид. Ви претставуваме фантастичен рецепт, а потребно ви е:-грејпфрут-портокал-2 децилитри чај од камилица-30 грама масло од јојоба-30 грама кокосово масло-5 грама ориганоПодготовка:Исцедете го грепот и портокалот. Во сад измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Пота ставете ја смесата во сад кој ќе можете да го носите со ...
сите 11 | | | веќе видена

Во едно гратче во италијанскиот Апулија, големите поплави предизвикаа силно беснеење на локалната река. Во едно гратче во италијанскиот Апулија, големите поплави предизвикаа силно беснеење на локалната река.Како што се гледа на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, водата од реката тече со голема брзина и се прелива на околните улици.Можат да се видат одрони на улиците, а водата ги зафати и паркираните автомобили на патот.: strade come fiume a dopo il forte — MeteOne Puglia e Basilicata (@MeteOnePB)
сите 17 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа на задарското подрачје врнело валкан, каллив дожд кој најмногу траги оставил на возилата, балконите и контејнерите. Во изминатите 24 часа на задарското подрачје врнело валкан, каллив дожд кој најмногу траги оставил на возилата, балконите и контејнерите.Поради циколонот на Средоземјието се повлекува влага, а ветровите носат песок од Сахара, велат од Државниот хидрометеоролошки завод во Хравтска.Валканиот дожд всушност донел вистински кал.Ваков дожд се очекува да врне и денеска, па Хрватите ќе мора да причекаат со чистење на автомобилите.Задарскиот метеоролог, Душко Краљев рекол дека ова не е првпат облаците да донесат песок од Африка.-Станува збор, како што вели тој, за циклон кој во својот вртлог повлекол прашина од Сахара, ја кренал во воздух, а потоа ја истресол во Хрватска. Така се добило дожд полн со африканска земја, всушност тоа е повеќе песок, но во комбинација со дожд се добива кал - рекол Краљев.
сите 8 | | | веќе видена

Ширум централниот дел на САД беснеат сериозни бури, кои онеле силни ветришта, снег, дожд и град, а однеле и 4 човечки животи и предизвикале сообраќајни несреќи. Ширум централниот дел на САД беснеат сериозни бури, кои онеле силни ветришта, снег, дожд и град, а однеле и 4 човечки животи и предизвикале сообраќајни несреќи.Како што пренесува АП, на меѓународниот аеродром Сент Пол во Минеаполус во Минесота се откажани сите летови.Во саботата претпладнето во бурата загинале две лица, меѓу кои и двегодишно девојче кое спиело во камп куќа врз која паднало големо дрво.Во Висконсин загинала жена во сообраќајна несреќа откако изгубила контрола над комбето поради лошите услови на патот.Возач на камион во Ајдах исто така загина откако изгубил контрла над возилото на пат прекриен со снег во западна Небраска.Метеоролозите очекуваат ваквите временски услови да останат цела недела во Минесота, Висконсин и Мичиген пред бурата да премине во Њујорк и Нова Англија.
сите 2 | | | веќе видена

Многумина сметаат дека Јарецот е најсилен хороскопски знак, но не е баш така. Во прашање е Шкорпијата. Многумина сметаат дека Јарецот е најсилен хороскопски знак, но не е баш така. Во прашање е Шкорпијата.Силата на Шкорпиите е во нивната неверојатна брзина на регенерација и страста со која пристапуваат на животот.Плутон им обезбедува вулканска сексуална енергија, како и способност да навлезат во мистериите на метаморфозата, трансформацијата и духовната моќ што може да ја претвори Шкорпијата во спонтано суштество.
сите 35 | | | веќе видена

Пентагон објави сними од лансирањето на една од 105-те лансирани ракети од типот „томахавк“ на метите во Сирија. Пентагон објави сними од лансирањето на една од 105-те лансирани ракети од типот „томахавк“ на метите во Сирија.Како што пренесуваат светските медиуми, станува збор за двојно поголем број проектили кои биле лансирани при нападот на американската војска кон сириските воздушни сили во 2017 година.Во нападот кој е извршен на 14. април Вашингтон користиел и 4 стратешки бомбардери од типот Б-1, а флотата од Црвеното море и Перијскиот залив лансирала околу 60 видови ракети од типот „томахавк“.САД, Велика Британија и Франција нападот го извеле ноќта меѓу 13. и 14. април врз Сирија, кога лансирани биле околу 100 проектили. Во овој напад нема жртви.Претседателот на Русија, Владимир Путин оваа воена операција ја нарекол агресија на северната држава, потсетувајќи дека хемискиот напад во Сирија не е потврден.
сите 174 | | | веќе видена

Метеоролозите издадоа предупредувања за временските неприлики во периодот што ѝ претстои на Европа. Метеоролозите издадоа предупредувања за временските неприлики во периодот што ѝ претстои на Европа. Во следните пет дена во Европа температурата на воздухот ќе биде поголема од просечната за ова време од годината, прогнозира „Север Ведер Јуроп" (СВЕ).Во Централна Европа и делови од Скандинавија ќе има до десет степени Целзиусови повеќе од просечните температури за ова време од годината.- Во поголем дел од континентот пристигнува многу топол период. Само во Скандинавија ќе биде поладно, но сепак потопло од просекот за ова време од годината, прогнозира СВЕ.За Балканот се најавува можност од бура и грмотевици, како и силен дожд и силни ветрови.
сите 14 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Во Скопје слично време, со темепратура до 24 степени.Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени.В среда температурите ќе се движат од 19 до 25 степени, в четврток од 20 до 27, а в петок од 21 до 28 степени. За викендот температурите ќе бидат од 19 до 27, т.е. од 18 до 24 степени.
сите 236 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров.Како што јави дописничката на МИА од Атина, патувањето на Коѕијас, засега, официјално не е соопштено од грчкото МНР, но според информациите во медиумите, министерот за надворешни работи на Грција, утре ќе има средби во Белград, во четврток во Охрид, а потоа во Приштина, по што ќе се врати во Атина. Грчките медиуми коментираат дека најкритичната средба од сите, е онаа со Димитров во Охрид. Токму затоа, новинарите во Грција, во извештаите, акцентот го ставаат на новата, трета по ред средба за 20 дена на шефовите на македонската и грчката дипломатија.Грчките медиуми коментираат дека разликите се исти и непроменети, се однесуваат на ревизија ...
сите 221 | | | веќе видена

Децата од 1 до 3 одделение може да имаат најмногу 4 училишни часови во текот на денот, предвидува новиот закон за основно образование кој денеска го презентира Министерството за образование и наука. Децата од 1 до 3 одделение може да имаат најмногу 4 училишни часови во текот на денот, предвидува новиот закон за основно образование кој денеска го презентира Министерството за образование и наука. Според него, работни саботи веќе нема да има а ќе се остави простор за 5 дена помалку настава доколку за тоа се укаже потреба. Наместо досегашните минимум 180 работни денови годишно, бројката ќе се спушти на 175.Учениците од 4 до 6 одделение ќе може да имаат неделно најмногу 25 часа, а оние од 7 до 9 одделение ќе имаат најмногу до 30 часаСо закон ќе се регулираат и неработните денови за наставниот кадар во текот на зимскиот распуст. Најмалку половина од деновите од распустот ќе бидат платени неработни денови, кои не се дел од годишниот одмор на наставникот.
сите 33 | | | веќе видена

По најавата на новата средба Димитров – Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот за името влегува во завршница. По најавата на новата средба Димитров – Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот за името влегува во завршница.Премиерот Заев, во неделното интервју за МИА истакна дека верува дека преговорите се во вистинска насока и дека тој процес се доближува до моментот кога треба да следува средба помеѓу него и Ципрас.– Тоа ќе значи дека напредокот во разговорите стигнал до тоа ниво за да се премине и на ниво на премиери на државите. Ако слушнат граѓаните дека се закажува средба помеѓу Заев и Ципрас, тоа значи конкретна практична потврда дека преговорите се во вистинска насока и дека е можно да се дојде до решение. Јас верувам дека тоа е возможно, јас верувам дека е добро за Македонија да се случи колку што може порано поради тоа што тоа за нас значи комплетна гаранција за ...
сите 213 | | | веќе видена

Билатералната и регионалната соработка беа главна тема на денешната средба во Мостар на српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов. Билатералната и регионалната соработка беа главна тема на денешната средба во Мостар на српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов.- Многу време е пред нас и многу нешта можат да се случат и пред претстојниот Самит во Софија, затоа важно е да направиме се што е можно за да се зачуваат мирот и стабилноста на Балканот, изјави Вучиќ.Борисов, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, истакна дека никаде како во Мостар не е видливо што се случувало во последните 20 години.- Се зголемува интересот на инвеститорите за регионот. ЕУ се залага за мир и просперитет на Балканот. Дали и големите геополитички играчи го сакаат истото - не знам, изјави Борисов и изрази надеж дека и колегите во Косово ќе продолжат во ист дух.Тој оцени дека компликациите и конфликтите од пред две недели во Косово предизвикуваат загриженост кај ...
сите 36 | | | веќе видена

Мнозинството од Бугарите, односно 53 отсто, сметаат дека во моментов постои реална опасност од глобален воен конфликт. Тоа значи дека такво мислење имаат 2,9 милиони полнолетни Бугари, од вкупно 5,5 милиони кои живеат во земјата, го коментира резултатите „Галуп Интернешнл“ од најновата социолошка анкета. Мнозинството од Бугарите, односно 53 отсто, сметаат дека во моментов постои реална опасност од глобален воен конфликт. Тоа значи дека такво мислење имаат 2,9 милиони полнолетни Бугари, од вкупно 5,5 милиони кои живеат во земјата, го коментира резултатите „Галуп Интернешнл“ од најновата социолошка анкета.Вкупно 34 отсто од анкетираните (околу 1,9 милиони лица) ценат дека веројатно (28 отсто) или многу веројатно (шест проценти) во следните неколку години глобалните нуклеарни сили ќе искористат атомско оружје. Сепак, мнозинството не очекуваат нуклеарен конфликт, односно 63 отсто од испитаниците велат дека тоа нема да се случи, за 44 проценти е „малку веројатно“, односно за 19 проценти е „исклучено“ ...
сите 16 | | | веќе видена

next