Контролните маркички за увоз на еден, два и пет килограми брашно да се лепат во Србија, а за пакувањата со 25 и 50 килограми во Македонија согласно новиот Правилник. Тоа, според министерот за земјоделство Љупчо Николовски, е прифатливо за македонското Министерство за земјоделство во преговорите со Србија за надминување со проблемот за увозот на брашно. Контролните маркички за увоз на еден, два и пет килограми брашно да се лепат во Србија, а за пакувањата со 25 и 50 килограми во Македонија согласно новиот Правилник. Тоа, според министерот за земјоделство Љупчо Николовски, е прифатливо за македонското Министерство за земјоделство во преговорите со Србија за надминување со проблемот за увозот на брашно.По најавата од српскиот министер за трговија Расим Љаиќ дека Србија од утре воведува контрамерки, Николовски денеска изјави дека „не знае што најавува Србија“, но оти се во постојан контакт и оти разговорите за наоѓање решение продолжуваат.- Настанатата состојба со увозот на брашното нема да предизвика ...
сите 106 | | | веќе видена

Дизелот поскапува за 1 денар, 98 октанскиот супер за половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика вчера. Дизелот поскапува за 1 денар, 98 октанскиот супер за половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика вчера.Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС98 ќе се продава за половина денар поскапо и ќе чини 67,5 денари.Цената на ЕРУОСУПЕР БС 95 не се менува и тој и натаму ќе се продава за 65,5 денари за еден литар. За 1 денар од полноќ поскап ќе биде дизелот. Неговата нова цена ќе изнесува 58 денари за литар. За зголемуваат и цените на мазутот и екстра лесното масло за домаќинство.Ваквата корекција регулаторот ја правда со 2,2% повисока цена на нафтата и за 0,04% понизок курс на денарот во однос на доларот.
сите 3 | | | веќе видена

Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во синоќешното гостување во дебатна емисија на грчката државна телевизија ЕРТ. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во синоќешното гостување во дебатна емисија на грчката државна телевизија ЕРТ.- За сложено име ерга омнес, за севкупна употреба, во секој случај предуслов е уставна ревизија, барем во однос на прашањето со уставното име. Според тоа, прашањето за промена на Уставот секако дека влегува, барем на овој степен. Останатите работи ќе се разговараат и на техничко ниво за тоа колку може да постојат толкувања на Уставот на соседната земја кои би можеле да се карактеризираат како иредентистички, но ова е прашање поврзано со толкувањето. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече ...
сите 140 | | | веќе видена

Две учеснички на изборот за Мис се приведени, поради обид 18-годишна студентка да ја продаваат како секс-робинка во една блискоисточна земја. Две учеснички на изборот за Мис се приведени, поради обид 18-годишна студентка да ја продаваат како секс-робинка во една блискоисточна земја.Обвинетите се задржани на аеродром во Домодедово во Москва откако се договориле со потенцијалниот купувач.Приведените се 22-годишната Ксенија Старикова, мајка на едно дете и 19-годишната Татјана Петрова. Тие жртвите ги убедувале дека им нашле доброплатена работа како дадолки на Блискиот исток, но вистината е дека девојките ќе бидат киднапирани, злоставувани и ќе работата како проституки во боредл, рекле извори од руската полиција за Дејли меил.Двете жени биле уапсени на аеродромот, додека Петрова се обидувала да влезе во авион за Турција заедно со жртвата. Сѐ уште не е познато во која земја девојката можело да заврши.Полицијата дознала за нивниот план и нејзините припадници се преправале дека се купувачи и штом ...
сите 6 | | | веќе видена

Пари Сен Жермен вечерва го пречекува Реал Мадрид во реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите. Пари Сен Жермен вечерва го пречекува Реал Мадрид во реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите.Дани Алвес даде свое видување за трагичниот настан во Италија, откако доби прашање дали во ПСЖ се потресени поради смртта на Астори.-Дали сме потресени? Не сме. Можеби затоа што не бевме премногу блиски со него, не го познававме доволно добро. Сочуство за семејството, навистина ми е жал. Јас размислувам за животот, сите сме тука со некоја цел. Кога ќе го завршиме тоа, одиме на другиот свет. Можеби, во овој хаотичен свет, Давиде направи тоа што можеше, а сега сигурно е на подобро место, вели дефанзивецот на ПСЖ.Алвес сурово потсети дека во светот секојдневно умираат многу деца, а за тоа на никој не му е грижа.-Во светот, поради глад и други причини, дневно умираат илјадници деца низ целиот свет, но не добиваат доволно внимание, а еднакво се важни. Едноставно како на никој да не му е ...
сите 19 | | | веќе видена

Среќко Кавка од Славонски брод споделил видео на својот Фејсбук профил, кое зборува за тажното секојдневие во Хрватска. Среќко Кавка од Славонски брод споделил видео на својот Фејсбук профил, кое зборува за тажното секојдневие во Хрватска.Упатил отворено писмо до премиерот Андреј Пленовиќ, но и потресно видео кое ги прикажува неговите деца на автобуска станица додека ја испраќаат нивната мајка која заминува во странство.„Филмот трае некои 20 секунди, но 20 секунди поради кои пишувам, бидејќи за нас е многу стресно, а за мене мачно. Во автобусот кој заминува е една жена, мојата сопруга имајка на три деца, двете дојдоа на испраќање, а најстарото е на училиште. Нивната мајка за првпат во животот си заминува од нив за да работи во странство. Одалечена е 450 километри од дома, време на договорот 1-5 месеци, слободен ден еднаш неделно. Договорот не е спорен и затоа го прифатила. Но, децата знаат, ако издржи 5 месеци тогаш толку нема ни да ги види. Кога снимав го видов нивниот очај, не знаат што ќе биде, ...
| | веќе видена

Најновите жртви на снежната бура во САД се 50-годишна жена и нејзиниот 7-годишен син во Калифорнија кога над нив се срушил снегот од кровот на нивната викендица. Најновите жртви на снежната бура во САД се 50-годишна жена и нејзиниот 7-годишен син во Калифорнија кога над нив се срушил снегот од кровот на нивната викендица.Пронајдени се под снегот на само еден чекор од влезната врата, а властите на северна Кореја оценуваат дека станува збор за несреќа.Од канцеларијата на округот Алпајн велат дека Олга Перковиќ и нејзиниот син Арон Гудштај биле на скијање во Кирквуд, но по враќањето дома, голема количина снег, од прилика во големина на приколка, паднала од кровот и ги затрупало.
сите 6 | | | веќе видена

Свадбите се настани кога двајца луѓе ја слават својата љубов. Иако свадбата долго се планира, често се случуваат некои непредвидени работи. Свадбите се настани кога двајца луѓе ја слават својата љубов. Иако свадбата долго се планира, често се случуваат некои непредвидени работи.За време на свадбата на Џеферсон и Џесика во Португалија, младоженецот во еден момент признал дека сака друга жена. Сите биле запрепастени од оваа изјава!Но, тој немал намера да ја остави својата сакана пред олтар. Кога рекол дека сака и друга жена всушност мислел на својата 8-годишна ќерка Џована.„Те сакам и тебе мое драго дете. Ќе се грижам за тебе и секогаш ќе те штитам, нема никогаш да дозволам нешто да те повреди“, рекол Џеферсон пред својата ќерка.Погледнете го емотивниот момент:
сите 4 | | | веќе видена

Косовскиот режисер и сценарист Луан Криезиу, кој подготвува филм за командантот на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Адем Јашари, меѓу предлозите за оваа улога го имал во вид и актерот Раде Шербеџија. Косовскиот режисер и сценарист Луан Криезиу, кој подготвува филм за командантот на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Адем Јашари, меѓу предлозите за оваа улога го имал во вид и актерот Раде Шербеџија.Како што наведуваат косовските медиуми, Криезиу стапил во контакт со Шербеџија преку косовскиот актер Енвер Петровци.Шербеџија ја одбил улогата за Адем Јашари со образложение дека „ако ја прифати тогаш цел свет ќе го признае Адем Јашари“.
сите 14 | | | веќе видена

Најмалку 28 лица, главно жени и деца, загинале денеска во западна Индија во пад на камион кој ги возел на свадба. Најмалку 28 лица, главно жени и деца, загинале денеска во западна Индија во пад на камион кој ги возел на свадба.Според првите инормации, возачот изгубил контрола над камионот на мостот во Гуџарат, па се превртел во исушеното речно корито, околу 8 метри високо.„Во камионот имало околу 60 луѓе и жртвите се најмногу жени и деца“, соопштила индиската полиција.Властите инормираат дека е можно да има уште загинати, бидејќи повеќе луѓе се заглавени по камионот.Индиските патишта се меѓу најопасните на светот и секоја година во несреќа загинуваат повеќе од 150.000 луѓе. Причината за тоа е лошиот квалитет на патиштата, како и неодржвањето на возилата и невнимателност на возачите.
сите 32 | | | веќе видена

Државата која бележи рекордно ниска невработеност - има потреба од работна сила, а се очекува значаен раст на платите е Чешка. Државата која бележи рекордно ниска невработеност - има потреба од работна сила, а се очекува значаен раст на платите е Чешка.Чешката Република бележи рекордно ниска невработеност во рамки на ЕУ. Во четвртиот квартал минатата година таа изнесувала само 3,6% .Тоа е воедно и најниска невработеност во историјата на самостојна Репблика Чешка.Учеството на вработените е на историски максимум и изнесува 72,9%. Ова е податок кој во почетокот на февруари го објави Чесшкиот статистички завод.Според новите податоци, процентот на невработеност во декември 2016 година е 3,7 %, додека зад неа е Германија со 4,1%.Од друга страна, земјата со најголема стапка на невработеност во ЕУ и понатаму е Грција со стапка на невработеност од 23,0 отсто (во октомври). Следи Шпанија со 18,4 отсто, Кипар со 14,3 отсто, и Италија со 12 отсто.На ниво на ЕУ, сезонски прилагодената стапка на невработеност ...
сите 16 | | | веќе видена

Околу 440.000 домаќинства и компании од Вирџинија до Масачусетс се уште се без струја откако силна бура минатата недела го погоди Источниот брег на САД. Околу 440.000 домаќинства и компании од Вирџинија до Масачусетс се уште се без струја откако силна бура минатата недела го погоди Источниот брег на САД.Во државата Њујорк без струја се 123.000 потрошувачи, во Пенсилванија 114.000, и 72.000 во Њу Џерси.Струја немаат и околу 70.000 потрошувачи во јужниот дел на Нова Англија.Екипите на електродистрибуција работат без прекин со цел во погодените области повторно да се воспостави снабдување со електрична енергија.Американските медиуми потсетуваат дека при најсилниот удар на бурата без струја останаа повеќе од два милиони домаќинства и фирми.Во овој регион од утре се очекува ново невреме со бура и со уште повеќе снежни врнежи.
сите 26 | | | веќе видена

Официјалниот назив на Српската црква ќе биде Српска православна црква – Пеќка патријаршија, а процедурата за избор на патријарх ќе биде поедноставена и тој ќе се бира со тајно гласање со обврзно двотретинско мнозинство владици. Официјалниот назив на Српската црква ќе биде Српска православна црква – Пеќка патријаршија, а процедурата за избор на патријарх ќе биде поедноставена и тој ќе се бира со тајно гласање со обврзно двотретинско мнозинство владици.Досегашната пракса на „апостолска жрепка“, случаен избор на еден од три коверти со имиња на кандидатите, се укинува.Тоа се најважните новини предвидени со предлогот за нов Устав на СПЦ, објави српскиот весник „Новости“.Важна новина е и тоа што избраниот кандидат за поглавар ќе се нарекува Архиепископ пеќки, митрополит белградско карловачки и патријарх на српските и поморски држави, наведува весникот кој имал увид во текстот на уставот.Според новиот устав на СПЦ, 13 епархии ќе станат митрополии, а новиот устав најверојатно ќе биде усвоен на седница ...
сите 34 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска се одвива рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Во Кривичниот суд денеска се одвива рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.Четворицата се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево - Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања, со што му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра.Денеска Судот го одби барењето на екс-премиерот Никола Груевски ...
сите 43 | | | веќе видена

Часот на планетата Земја, кој ќе се одржи на 24 март во 20:30 часот, претставува најголемата светска еколошка акција, која има за цел преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час да испрати силна порака за спас на планетата. Часот на планетата Земја, кој ќе се одржи на 24 март во 20:30 часот, претставува најголемата светска еколошка акција, која има за цел преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час да испрати силна порака за спас на планетата.Рекламниот спот денеска се промовира на глобално ниво под слоганот „Поврзи се со планетата“, кое е годинашното мото на светската еколошка акција Часот на планетата Земја, акција на Светскиот фонд за природа WWF.- Ме радува тоа што WWF и глобалниот тим на Часот на планетата Земја уште еднаш го препознаа трудот кој го вложуваме за оваа акција во Македонија и го поставија Скопје во спотот кој се користи за промоција на овој светски еколошки бренд низ целиот свет. Сметам дека освен што пренесуваме силна порака за спас ...
сите 7 | | | веќе видена

„Оган врз црвените линии на Грција од Јункер: повторно говореше за Македонија“, „Јункер ПЈРМ ја нарече Македонија“, „Јункер: Македонците напредуваат, терминот ПЈРМ е бирократија“, „Нова грешка на Јункер, говореше за Македонија и Македонци“, „Провокација од Јункер“, се само дел од насловите во грчките медиуми, кои го пренесуваат текстот од грчката новинска агенција АНА-МПА за вчерашното интервју на претседателот на Европската комисија за „Дојче веле“. „Оган врз црвените линии на Грција од Јункер: повторно говореше за Македонија“, „Јункер ПЈРМ ја нарече Македонија“, „Јункер: Македонците напредуваат, терминот ПЈРМ е бирократија“, „Нова грешка на Јункер, говореше за Македонија и Македонци“, „Провокација од Јункер“, се само дел од насловите во грчките медиуми, кои го пренесуваат текстот од грчката новинска агенција АНА-МПА за вчерашното интервју на претседателот на Европската комисија за „Дојче веле“.Како што јави дописникот на МИА од Атина, новинарите во Грција акцентот во извештаите го ставија на ...
сите 155 | | | веќе видена

Кавадарчаниуште пред многу години организирале интересни настани за забава во градот, а на денешен ден пред 88 години бил организиран и првот натпревар за женска убавина во Тиквешијата. Кавадарчаниуште пред многу години организирале интересни настани за забава во градот, а на денешен ден пред 88 години бил организиран и првот натпревар за женска убавина во Тиквешијата.Вака денеска за МИА потсети историчарот Петре Камчевски, кустос советник и поранешен директор на музејот во Кавадарци, сега во пензија.Мистериозната убавица која пред скоро 9 децении била прогласена за мис сѐ уште не е открина, но познати се детали за сензационалниот настан.За изборот на мис Kавадарци за 1930 година постои пишан документ во форма на записник од состанок на Управниот одбор на културно уметничкото, пејачко и спортско друштво „Братство”, одржан на 25 февруари таа година. Состанокот се одржал во аптеката на тогаш познатиот аптекар Бошко Марковиќ. За бројот на пријавените кандидатки, како и за имињата на најубавите ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако кралицата Елизабета втора иако наполни 91 година таа изгледа одлично, а медиумите за нејзината топ форма ја открија и можната тајна. Иако кралицата Елизабета втора иако наполни 91 година таа изгледа одлично, а медиумите за нејзината топ форма ја открија и можната тајна.Имено кралицата во моментов на своја 91 година изгледа одлично и потполно здраво, а причината за тоа се наоѓа во нејзината исхрана.Медиумите неодамна открија што јаде во текот на денот кралицата за да биде во одлична форма.Појадок:Кралицата за појадок секогаш јаде корнфлекс, а според многумина тоа е храна само за деца, но не и за 91 годишна жена, а освен тоа таа јаде и овошје или кајгана со лосос.Ручек:Поранешниот шеф на кралската кујна Овен Ходжсон открива дека кралицата често јаде печурки и сендвичи со туна со свежа краставица и пиперка.Вечера:Кралицата често за вечера јаде риба со салата, додека за десерт обожава чоколадо, а често сака и да пие чај додека јаде чоколаден колач.Според зборовите на поранешниот шеф во кујната на ...
сите 9 | | | веќе видена

Турската агенција „Тика“, на иницијатива на министерот за здравство Венко Филипче, на штитениците од Заводот за заштита и рехабилитација „Банско“ ќе донира специјализирано возило за превоз. Турската агенција „Тика“, на иницијатива на министерот за здравство Венко Филипче, на штитениците од Заводот за заштита и рехабилитација „Банско“ ќе донира специјализирано возило за превоз.Од Заводот информираат дека возилото ќе биде наменето и приспособено за штитениците кои користат инвалидски колички и ќе имаат лесен пристап до него.Од Заводот ја поздравуваат иницијативата на министерот за здравство и почетокот на реализацијата на овој проект. Сметаат дека со него ќе им се овозможи многу полесно движење на штитениците и ќе се подобри нивната социјализација.
сите 2 | | | веќе видена

И млади и стари денеска доаѓаат кај кавадарчанката Нели Темкова, за да им врзе мартинки, со што ја продолжуваат традицијата на овие простори. Вели дека најчесто самата ги изработува и им ги подарува на најблиските за среќа. Многумина уште изутрина ја побараа за да си ги добијат своите мартинки кои треба да им донесат убави моменти во иднина. И млади и стари денеска доаѓаат кај кавадарчанката Нели Темкова, за да им врзе мартинки, со што ја продолжуваат традицијата на овие простори. Вели дека најчесто самата ги изработува и им ги подарува на најблиските за среќа. Многумина уште изутрина ја побараа за да си ги добијат своите мартинки кои треба да им донесат убави моменти во иднина. - Едноставно ја почитувам традицијата која останала од нашите дедовци и баби, а им ја пренесуваме на нашите наследници. Некои од оние кои порано беа деца и им врзував мартинки сега станаа мајки, па и ним и на нивните деца им го разубавив и овој 1 март. Кога им ги врзувам мартинките, им пеам песна за баба Марта и им ...
сите 7 | | | веќе видена

next