Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро Дијаз Балард јуниор, изврши самоубиство на 68-годишна возраст. Кубанските медиуми пишуваат дека тој со месеци страдал од депресија, а за неговата состојба не можеле да помогнат ниту група на лекари кои го третирале. Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро Дијаз Балард јуниор, изврши самоубиство на 68-годишна возраст. Кубанските медиуми пишуваат дека тој со месеци страдал од депресија, а за неговата состојба не можеле да помогнат ниту група на лекари кои го третирале.-Кастро Дијаза-Баларт, изврши самоубиство утринава - пишуваат тамошните медиуми.Фиделито како што е познат на кубанската јавност немаше амбиции да го „заземе“ тронот во Куба и да го наследи неговиот починат татко кој ја започна револуцијата за ослободување на карипскиот остров од американското влијание. Токму и затоа нема други сомнежи за неговата смрт, односно нема теории дека е убиен за да биде тргнат од листата на потенцијални нови „вечни“ владетели на ...
сите 33 | | | веќе видена

Наместо да му олесниме на соседот, ние ги нарекуваме Цигано – скопјани, вели солунскиот градоначалник и се прашува „однесување ли е ова?“. Наместо да му олесниме на соседот, ние ги нарекуваме Цигано – скопјани, вели солунскиот градоначалник и се прашува „однесување ли е ова?“.Во изјава за локалните медиуми од Солун, Јанис Бутарис коментира дали и што губи Грција, доколку нашата земја не се интегрира во евро- атлантските институции.- Ние губиме многу работи, го губиме нашето достоинство кон НАТО и Европската унија, не му олеснуваме на соседот кој е како мало дете, бара да си го најде неговиот идентитет. И ние што правиме? Ги пцуеме со цигано-скопјани. Однесување е ова?, коментира Бутарис.Солунскиот градоначалник вели дека преговорите се работа на владата, а ниту тој ниту граѓаните не можат да и кажуваат како да преговара.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, градоначалникот Бутарис ја повторил неговата лична позиција за прашањето за името, но изразил и став дека проблемот меѓу двете земји ...
сите 15 | | | веќе видена

Ни момент не се двоумев дали да го вратам паричникот , вели сопственикот на кафулето “Севдах” во Улцињ, Шаќир Бејтовиќ. Ни момент не се двоумев дали да го вратам паричникот , вели сопственикот на кафулето “Севдах” во Улцињ, Шаќир Бејтовиќ.Во локалот седеле само двајца гости. Откако го испиле кафето, ја платиле сметкaта и си заминале.Кога ја раскревал масата, Бејтовиќ го забележал паричникот паднат на столчето.-Го отворив за да видам дали има документи и тогаш видов куп пари. Ги пребројав, имаше точно 7 750 евра, им раскажал на новинарите чесниот газда.-Кога дојде сопственикот на паричникот, му ги вратив парите , а тој на шанк остави 20 евра да се почестиме, вели Бејтовиќ.
| | веќе видена

Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку: Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку:Масло од чајно дрвоВо шишенце измашајте 450 милилитри вода и две лажици масло од чајно дрво, добро помшајте и испрскајтре на зафатеното место. Не пребришувајте со крпа туку оставете да отстои. Треба да знаете дека мирисот е прлично интензивен и ч се задржи во вашиот дом неколку дена, па најдобр е да го направте тоа пред да одите некаде на неколку дена.Алкохолен оцетСтавете во шишенце и попрскајте на зафатената област и оставете да отстои. За да не ви мириса оветот може да ставите и неколку капки етерично масло или лимон.Сода бикарбонаТаа сама по себе е одлична за чистење, помешајте со вода или оцет и со крпа исчистете ја мувлата.Семки од грејпфрутВо 450 мл вода додадете 20 капки масло од семки од грејпфрут, промешајте и испрскате. Нека ...
сите 5 | | | веќе видена

Полицијта во Швајцарија најде тело во шума, која се утврди дека е 21- годишната Изабела Тодоровиќ со потекло од Србија. Полицијта во Швајцарија најде тело во шума, која се утврди дека е 21- годишната Изабела Тодоровиќ со потекло од Србија.Човекот кој е сопственик на шумата кажал дека видел зелен тепих, а од него се гледало коса, па веднаш сфатил дека се работи за женско тело и повикал полиција.Очајната мајка, Виолета, е убедена дека нејзината ќерка е убиена, а семејството ја бара Изабела од 3-ти ноември. Тогаш ја добиле последната порака од неа, во која Изабела кажала на својата мајка дека после работа ќе оди на кафе со колегите од работа, па со воз ќе се врати дома.Инаку тие живееле во Тургау, Швајцарија.Нејзиното мртво тело е најдено пред една недела а последен пат е видена во Цирих во кафуле со двајца мажи.
сите 19 | | | веќе видена

Чериш Роуз Лавел за само 2 месеци изгубила 14 килограми. Плашејќи се од најлошото, мајката ја одвела во болница и таму сфатила дека започнува нејзиниот најголем кошмар. Чериш Роуз Лавел за само 2 месеци изгубила 14 килограми. Плашејќи се од најлошото, мајката ја одвела во болница и таму сфатила дека започнува нејзиниот најголем кошмар.Случајот со 11-годишното девојче од Квинслед целосно ги збуни лекарите.Нејзината мајка Луиз сфатила дека нешто не е како што треба кога девојчето почнало нагло да слабее.Плашејќи се од најлошото, ја одвела Чериш на преглед и испитувања, но ништо не и помогнало за да се открие причината за ваквото здравствено влошување.-Постојано слушате како ваквите работи им се случуваат на некои други луѓе, но никогаш не помислувате дека истото би можело да ви се случи и на вам. Ќерка ми говореше дека е постојано уморна и летаргична. Еден ден имаше толку големи болки што морав да ја одведам на лекар, – раскажува Луиз.Иако на почетокот мислеле дека девојчето е бремено, иако не било ...
сите 5 | | | веќе видена

Предлози за името, иредентизмот, меѓународни и регионални односи на Македонија и мерки за позитивна агенда се четирите точки на нацрт спогодбата што Грција кон средината на февруари ќе ѝ ја достави на Македонија. Ова го откри шефот на грчката дипломатија, говорејќи за грчката државната телевизија ЕРТ, јавува дописникот на МИА од Атина. Предлози за името, иредентизмот, меѓународни и регионални односи на Македонија и мерки за позитивна агенда се четирите точки на нацрт спогодбата што Грција кон средината на февруари ќе ѝ ја достави на Македонија. Ова го откри шефот на грчката дипломатија, говорејќи за грчката државната телевизија ЕРТ, јавува дописникот на МИА од Атина.Според Коѕијас, спогодбата која уште е во фаза на формулација, најпрво ќе ѝ биде презентирана на грчката, а потоа на македонската влада, доколку биде прифатена ќе претставува основа за решавање на проблемот, ќе треба да добие зелено светло од парламентите на двете земји и ќе го отвори патот на Македонија до НАТО и ЕУ.„Во оваа спогодба ...
сите 324 | | | веќе видена

Македонските државјани ќе може да патуваат во Босна и Херцеговина со лични карти. Македонските државјани ќе може да патуваат во Босна и Херцеговина со лични карти.На вчерашната седница на македонската Влада е разгледан и прифатен Извештајот за завршени преговори за усогласување на текстот на Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија и Советот на министри на Босна и Херцеговина за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти.По усогласувањето на спогодбата и по ратфикацијата во собранијата, граѓаните од двете земји во Македонија и во Босна и Херцеговина ќе можат да патуваат со лични карти, соопшти владината прес-служба.Со претходните ратификуавни договори, македонските граѓани само со лична карта може да патуваат и во Србија, Црна Гора, Косово и Албанија.
сите 3 | | | веќе видена

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв. Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв.Нимиц, вчера, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, изјави дека постои моментум и оти е време за носење одлуки. На средбата двајцата разговарале за идеите кои медијаторот ги достави пред две седмици, ги слушнал позициите на владата и оцени дека грчката Влада е искрена и активна во решавањето на проблемот.- Мислам дека постои моментум тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука, рече медијаторот по средбата со Коѕијас, без да даде конкретен временски рок, потенцирајќи дека во следните седмици ќе има разговори и потоа ќе ...
сите 371 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб јужен ветер. По котлините поради појавата на температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска слаба магла. Утринската температура ќе се движи минус два до еден степен, а дневната од девет до 16 степени. Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб јужен ветер. По котлините поради појавата на температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска слаба магла. Утринската температура ќе се движи минус два до еден степен, а дневната од девет до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус пет, а дневната до 12 степени. Во четврток ќе се задржи стабилно време. Ќе има извесно зголемување на облачноста главно во западнте подрачја. Во петок ќе биде променливо облачно, во вечерните часови со врнежи од дожд, кои ќе продолжат и во сабота. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови. На планините ќе има врнежи од снег. Ќе дува ...
сите 271 | | | веќе видена

Децата од руското место Ојмјакон одат на училиште и покрај температурите кои се спуштаат и до неверојатни -50 степени Целзиусови. Децата од руското место Ојмјакон одат на училиште и покрај температурите кои се спуштаат и до неверојатни -50 степени Целзиусови.Ова село е прогласено за едно од најладните населени места на Земјата. Учениците овде редовно одат на училиште, без оглед на температурите.Наставата се откажува само доколку температурата покаже -52 степени Целзиусови.На видеото кое е објавено на социјалните мрежи се гледаат децата кои пешачат до своето училиште на -50 степени.In the Arctic village of Chokurdakh kids are going home from school. That’s in my . Praise god, Yakutsk is free of winds. — Bolot Bochkarev (@yakutia)
сите 8 | | | веќе видена

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди утринава Кабул, главниот град на Авганистан, но засега нема извештај за евентуални штети или повредени. Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди утринава Кабул, главниот град на Авганистан, но засега нема извештај за евентуални штети или повредени.Земјотресот е регистриран на 66 километри југоисточно од Фаизабада, соопшти денеска американскиот геолошки институт.Медиумите пренесуваат дека потресот се почувствувал и во северниот дел на Индија, а и во Пакистан.
сите 162 | | | веќе видена

Три лица загинаа, а двајца се повредени кога врз една куќа во Јужна Калифорнија се урна хеликоптер само неколку минути по полетувањето. Три лица загинаа, а двајца се повредени кога врз една куќа во Јужна Калифорнија се урна хеликоптер само неколку минути по полетувањето.Несреќата се случи во Њупорт Бич, а куќата е речиси целосно уништена.Со хеликоптерот Р44 се превезувале четири лица.
сите 24 | | | веќе видена

Кога станува збор за пиво, секој има сопствена мерка. Некои уживаат во половина литар, други сакаат помали чаши со популарниот пијалак од хмељ. За да ги прошири познавањата на љубителите на пивото, Lonely Planet спроведе истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот. Кога станува збор за пиво, секој има сопствена мерка. Некои уживаат во половина литар, други сакаат помали чаши со популарниот пијалак од хмељ. За да ги прошири познавањата на љубителите на пивото, Lonely Planet спроведе истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот.Истражувањето не би требало да ве збуни бидејќи пинтата (британската) е нешто повеќе од половина литар пиво (568 милилитри), така што резултатите се однесуваат на тоа колку чини приближно половина литар пиво во различни земји.Така, доколку се најдете во кафуле во главниот град на Венецуела – Каракас, не мора да се грижите доколку нарачете една тура пиво за вашите пријатели. Имено, таму за малку повеќе од половина литар пиво ќе платите околу ...
сите 11 | | | веќе видена

Акупресура е позната како древна кинеска техника која се заснова на притискање на точките на телото со цел да се решат некои здравствени и емотивни проблеми, на големо е популрна и на Западот. Акупресура е позната како древна кинеска техника која се заснова на притискање на точките на телото со цел да се решат некои здравствени и емотивни проблеми, на големо е популрна и на Западот. Тие пробале и како што велат имале одлични резултати, а на вас денеска ви го прикажуваме најстариот трик за стрес и чуство на анксиозност. Точката на телотот која може да ве смири и да ве доведе во рамнотежа во рок од само неколку секунди се наоѓа точно меѓу градите. Точката која е идеална за луѓето кои често чуствуваат нервоза, аксиозност и стрес во одреден животен период ( пред испит, на работа или кога излегувате во град) се наоѓа точно меѓу брадавицата, на градниот кош. Се што треба да направите е да ја притиснете оваа точка во средината со силен притисок и масирајте ја неколу минути додека дишете длабоко. За 10 ...
сите 7 | | | веќе видена

Овој измутел изјавил дека конечно открил генијален начин со кој на возачите ќе им даде поголема сигурност при возењето на снег, без поставување на сигурносните ланци. Овој измутел изјавил дека конечно открил генијален начин со кој на возачите ќе им даде поголема сигурност при возењето на снег, без поставување на сигурносните ланци.Чешкиот инженеер Петер Грос направил специјални пластични „куполи“ кои се поставуваат на гумите, а со притискање на копче се трансформираат и поминуваат преку гумите пружајќи им додатна сигурност за движење по снег и мраз.Тој тврди дека неговиот изум е лесен за ракување, тежи до 6 килограми, а уредот може да се постави на гуми од 15 до 18 инчи.Погледнете како тоа изгледа во пракса:
сите 5 | | | веќе видена

Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии. Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии.Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас најчесто е познато под името "чувар куќа". Неговото име ја репрезентира неговата способност за одржување во живот дури и при различни услови, но и го репрезентира местото каде најчесто може да се сретне – токму на крововите од куќите.Постои верување дека Чуварот на куќа штити од громови, болести и вештерки. Во една народна поговорка се вели “Подобро Чувар на куќа на куќата, одколку две кучиња пред неа“. Неговите лековити својства се должат на јаболковата и мравјата киселина.Од низата лековити својства кои ги има Чуварот на куќа, најпознато е тоа дека го елиминира вишокот на маснотија од ушните канали. Оттаму доаѓа и другото има според кое е познат кај народот - Ушник. Преполовете неколку ливчиња од Чувар на куќа и исцедете две ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува Собранието, тој нема да го применува законот и надвор од законската процедура. Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува Собранието, тој нема да го применува законот и надвор од законската процедура.- „Не може Џафери да го оспори правото на ниту еден пратеник да поднесе амандман и да оспори, односно Собранието да не ги разгледа. Повтореното трето читање не е оценување на уставноста. Но пратениците имаат право, во отстапка да укажат дали одредени решенија во законот се уставни или не. Собранието тоа го има како надлежност. И во претходните фази, постоело. Третата фаза која сега е во Собрание е целосно легитимна, а основ, се укажувањата на претседателот Иванов“, вели Илија Димовски, кој апелираше до Џафери да размислува во правец да обезбеди нормално ...
сите 90 | | | веќе видена

Талат Џафери се надева на политички договор меѓу владата и опозицијата како начин за деблокада на Законот за јазиците. Талат Џафери се надева на политички договор меѓу владата и опозицијата како начин за деблокада на Законот за јазиците.Џафери денеска на бифинг со новинарите порача дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да го смени пристапот и кон законот но и кон Албанците.Сепак, Џафери вели дека е подготвен на се, па и на опцијата да ги избутка сите скоо 36.000 амандмани низ третото читање во собраниската процедура. „Ако мислат дека треба 6 месеци Собранието да заглави на оваа точка тогаш ок. Јас сум спремен цели 6 месеци да седам во Собрание“ – рече Џафери.Тој коментирајќи ги амандманите рече дека Собранието нема надлежност да ги разгледува бидејќи со нив се оспорува утавноста на законот кој е веќе донесен, па отука, според него тоа е работа на Уставнио суд.Џафери информираше дека до сега се преведени на 17.000 амандмани и не сакаше да проектира датум кога овој закон би се вратил во Собраниска процедура.
сите 91 | | | веќе видена

Тренерот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Раул Гонзалез на крајот од сезоната си заминува во ПСЖ, а Давид Дејвис и понатаму ќе ја има улогата на помошник во македонскиот клуб. Но, според пишувањето на порталот “24 ракомет.мк” и новиот тренер ќе биде Шпанец. Тренерот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Раул Гонзалез на крајот од сезоната си заминува во ПСЖ, а Давид Дејвис и понатаму ќе ја има улогата на помошник во македонскиот клуб. Но, според пишувањето на порталот ” и новиот тренер ќе биде Шпанец.Новиот тренер на Вардар веќе и е добро познат на македонската јавност. Станува збор за Роберто Гарсија Парондо, кој моментно и е помошник на Ирина Дибирова во женската екипа на Вардар, а воедно е и асистент на Раул Гонзалез во репрезентацијата на Македонија.Парондо пристигна во Македонија минатата година откако Раул ја презеде репрезентацијата. Потоа доби работа и во женскиот тим на Вардар, за да се адаптира побрзо на работата во клубот. Сезонава со Дибирова имаат импресивни резултати ...
сите 56 | | | веќе видена

next