Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремен дожд особено на запад и претпладне, а попладне врнежите ќе завршуваат. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремен дожд особено на запад и претпладне, а попладне врнежите ќе завршуваат. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од три до девет степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура ќе достигне до четири, а дневната до 12 степени.Од понеделник ќе дува северен ветер што ќе услови намалување на дневната температура. Поради разведрувањето од вторник утринските температури во најголем дел од земјата ќе бидат под нулата.
сите 299 | | | веќе видена

Прочитајте ги неколкуте совети кои би можеле да ви помогнат во спасувањето на вашиот паметен телефон доколку ви падне во вода. Прочитајте ги неколкуте совети кои би можеле да ви помогнат во спасувањето на вашиот паметен телефон доколку ви падне во вода.Летото започна, доаѓа време за летните одмори, а тоа подразбира уживање на базените и плажите, па покрај „основната опрема“ која што ја носите на плажа, на повеќето луѓе неизбежен предмет без кој не одат на плажа е телефонот.Пред да заминете на одмор ви советуваме пред се да направите backup на содржината на вашиот телефон (префрлете ги податоците на вашиот компјутер или пак аплоадирајте ги на некој cloud сервис) за во случај на пад во вода и расипување на телефонот, трајно да ги загубите омилените фотографии, видеа и слично.Но, дури и ако вашиот телефон паднал во водата, сепак постои добра шанса „да го спасите“ телефонот и сите податоци во него ако реагирате на време.Најпрвин, сосема разбирливо, веднаш треба да го извадите од вода и ако е вклучен, ...
сите 5 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин во западните медиуми често го нарекуваат „човекот во црно“, а тој прекар го „заработил“ поради омилената боја на одела. Рускиот претседател Владимир Путин во западните медиуми често го нарекуваат „човекот во црно“, а тој прекар го „заработил“ поради омилената боја на одела.Но, оваа тајна на Путин никој не ја знаеше.Владимир Птуин носи исклучиво одела шиени по нарачка, а негови омилени брендови се Китон и Бриони, кои чинат минимум 5000 евра по парче.На оделото работи кројач кој одвојува 10 часа за тоа. Спектарот на бои е доста ограничен и кај рускиот претседател преовладува црната боја, темносината и сивите нијанси, додека преку лето си допушта моден излет со светло сива боја.Сѐсе знае однапред и комбинациите на бои се главно непроменливи - со темносино и сиво одело оди сина кошула и темносина вратоврска, додека со црно одело оди бела кошула со црна или бордо вратоврска.Поради неговата не толку импозантна висина од 170 сантиметри, според модните советувачи тој ...
сите 26 | | | веќе видена

Ако сакате брзо да го пополните паричникот, треба што побрзо да набавите crassulа ovata, познатo како дрво на пари. Според фенг шуи, се верува дека присутноста на ова растенија ги привлекува парите, а се верува и дека позитивно влијае на работата и дека прави пари со неговите месести листови слични на монети. Ако сакате брзо да го пополните паричникот, треба што побрзо да набавите crassulа ovata, познатo како дрво на пари. Според фенг шуи, се верува дека присутноста на ова растенија ги привлекува парите, а се верува и дека позитивно влијае на работата и дека прави пари со неговите месести листови слични на монети.Во некои азиски земји овие растенија се пренесуваат од генерација во генерација.Растението не бара многу, многу е отпорно, а ако се грижите за него може долго да трае. Се што му треба е светлина, затоа што без неа листовите ќе се осветлат, а растението ќе се издолжи. Во топлите делови од годината може да се изнесе надвор, но важно е да не се изложува на директно на сонце. Секако, тогаш ...
сите 7 | | | веќе видена

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд ќе биде и денеска во Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и источните делови од државата каде локално ќе наврнат над 25 литри на метар квадратен, а во јужните делови ќе има и услови за грмежи. Променливо облачно со повремени врнежи од дожд ќе биде и денеска во Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и источните делови од државата каде локално ќе наврнат над 25 литри на метар квадратен, а во јужните делови ќе има и услови за грмежи. На планините над 2000 метри надморска височина ќе има повремен слаб снег. Температурата ќе се движи од 5 до 13 степени.Во Скопје слично време со температурата до 10 степени. Во ноќните часови и во недела претпладне ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на западот.Од понеделник ќе преовладува посвежо време со северен ветер, а на планините краткотрајно ќе има провејување на слаб снег.
сите 298 | | | веќе видена

Автомобил влетал меѓу пешаците во Лонодон, околу 3 часот по што две лица се во критична состојба, а уште три се повредени. Инцидентот се случил на улицата Стоквел роуд, а полицијата соопшти дека случајот не го третира како тероризам. Автомобил влетал меѓу пешаците во Лонодон, околу 3 часот по што две лица се во критична состојба, а уште три се повредени. Инцидентот се случил на улицата Стоквел роуд, а полицијата соопшти дека случајот не го третира како тероризам.- Полицијата е повикана на самото место во три часот по полноќ, со цел да го испита влетувањето на автомобилот меѓу пешаци во улицата Стоквел роуд, во близина на крстосницата со улицата Сидни. Ова не се третира како терористички напад. Полиција и амбулантни возила се наоѓаат на местото на несреќата. Пет лица се повредени, а две се во критична здравствена состојба -истакна портпарол на лондонската полиција.Улицата Стоквел роуд е блокирана, а во тек е истрага.
сите 39 | | | веќе видена

На Хаваите во петокот за првпат по завршувањето на Студената војна се огласија сирените, со цел да ги предупредат локалните жители и туристите на можен нуклеарен напад од Северна Кореја. На Хаваите во петокот за првпат по завршувањето на Студената војна се огласија сирените, со цел да ги предупредат локалните жители и туристите на можен нуклеарен напад од Северна Кореја.Хавајската Управа за вонредни состојби соопшти дека со ова Хаваите станаа прва американска сојузна држава што ќе го врати во употреба системот за предупредување од времето на Студената војна. Сирените за воздушна опасност се огласија една минута по стандарното тестирање за предупредување на опасност од цунами и други природни катастрофи.- Веруваме дека е императив да бидеме подготвени за секоја катастрофа, а во денешниот свет тоа вклучува и опасност од нуклеарен напад - изјави гувернерот на Хаваите Дејвид Иџ.Тој нагласи дека целта на тестирањето е јавноста да знае што треба да прави во случај на непосреден напад.Според најавите, ...
сите 154 | | | веќе видена

По обилните дождови кои стивнаа утрово, можевме да забележиме и по некој сончев зрак. Сето тоа придонесе за појава на виножито на небото во главниот град.Погледнете во галеријата:
сите 11 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември.Денеска е Св. маченик Варлам и св. пророк Авдиј.Свети Варлам беше Антиохиец. Заради верата во Христос како Бог, беше изведен пред суд и мачен. Најпосле, мачителите на дланката му истурија жар, а одозгора ставија темјан, сакајќи да го натераат да го фрли жарот со темјанот пред идолите, па така да го натераат да ги окади. Но, Варлам долго го држеше жарот во дланката, додека дланката сосема не му изгоре. Потоа, свети Варлам издивна од големата болка и го прададе својот дух на Бога. Пострада во 304 година. Денес Црквата го слави и свети пророк Авдиј, кој живееше 900 години пред Христос.Светецот кој го славиме денеска се смета за заштитник на сите оние кои непаведно страдаат и патат одбивајќи да се откажат од своите уверувања и верба. Се верува дека секој кој денес ќе запали свеќа и ќе побара помош од овој светец, ќе добие олеснување и прошка за гревовите.
сите 21 | | | веќе видена

Поради обилните врнежи од дожд и одрони на патот има прекини и отежнувања на сообраќајот на неколку патни правци низ државата. Поради обилните врнежи од дожд и одрони на патот има прекини и отежнувања на сообраќајот на неколку патни правци низ државата.Целосен прекин на сообраќајот од еден часот по полноќ има на регионалниот пат Валандово - село Удово кај месноста викана Калковска река поради надојдена вода. Сообраќајот се пренасочува.Непрооден е и локалниот пат село Железнец – село Мало Илино во Демир Хисар.Отежнато се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – Македонска Каменица поради обилните врнежи од дожд и честите одрони на патот, а на патот Виница – Берово кај месноста викана Рибарник, поради одрон, сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 10 метри. Сообраќајот се одвива отежнато и на патот Маврово – Галичник, 100 метри пред Царева Чешма, поради излевање на вода на коловозот. Од Авто мото сојузот на Македонија препорачуваат да не се користи овој патен правец се до ...
сите 115 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и уште повеќе на исток (локално над 25л/м2), а кон југ и со услови за грмежи. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и уште повеќе на исток (локално над 25л/м2), а кон југ и со услови за грмежи.На планините над 2000 м.н.в. ќе има повремен слаб снег. Преку ноќта од запад ќе се прошират нови врнежи кои ќе се претежно од дожд, само на високите планини ќе се од снег и кои во поголемиот дел ќе заврчуваат во недела до средината на денот.Температурата денес во интервал од 7 до 13 степени.Во Скопје Променливо облачно со повремен дожд и со слаб северозападен ветер. Температурата до 9 степени.
сите 296 | | | веќе видена

Високи водостои има на сите реки во државата, а најизразени се на југозапад, запад, северозапад и север. Последните хидролошки мерења на УХРМ покажуваат дека релативно високи водостои имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец. Високи водостои има на сите реки во државата, а најизразени се на југозапад, запад, северозапад и север. Последните хидролошки мерења на УХРМ покажуваат дека релативно високи водостои имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец.Во Скопје, нивото на реката Вардар на станицата кај Зајчев е 168 сантиметри.УХРМ, повикувајќи се на информација од ЕЛЕМ, попладнево соопшти дека акумулациите имаат доволно простор да го примат водениот бран, што позитивно ќе влијае на намалувањето на водостоите на одредени места.Според временската прогноза, која покажува дека и понатаму не очекува облачно време со слаб до умерен дожд, се предвидува водостоите на реките да бидат високи, а на одредени места можни се и локални излевања. Високи водостои се очекуваат на горниот тек ...
сите 118 | | | веќе видена

Поради излевање вода на коловозот отежнато се одвива сообраќајот на патот Маврово - Галичник, 100 метри пред Царева Чешма. Поставена е соодветна сигнализација и се препорачува тој пат да не се користи до санирање и нормализирање на сообраќајот, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечениот извештај за состојбата на патиштата. Поради излевање вода на коловозот отежнато се одвива сообраќајот на патот Маврово - Галичник, 100 метри пред Царева Чешма. Поставена е соодветна сигнализација и се препорачува тој пат да не се користи до санирање и нормализирање на сообраќајот, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечениот извештај за состојбата на патиштата. Се уште на терен се екипи за санирање на поплавата на подвозникот кај клучката Матка во близина на бензинската станица „Бис Оил“. Во поплавувањето настанато од дождот и дефект на водоводна мрежа на ЈП „Водовод и канализација“, беа заглавени биле четири возила, а луѓето од нив беа извлечени од Бригата за противпожарна ...
сите 174 | | | веќе видена

Припадници на албанската полиција, армијата и територијалните протвпожарни единици се распоредени на целата територија на Албанија за да им помогнат на жителите погодени од поплавите. Припадници на албанската полиција, армијата и територијалните протвпожарни единици се распоредени на целата територија на Албанија за да им помогнат на жителите погодени од поплавите.Состојбата со поплавите е најкритична во јужниот дел на земјата, на подрачјето на Саранда, Фуш Круја, Ѓирокастро и Фиер. Во ова подрачје во текот на денот престојуваа албанскиот премиер Еди Рама и министерката за одбрана Олта Џачка, со цел непосредно да се запознаат со состојбата и проблемите.Поради постојаното зголемување на дотекот на реката Вјоса и опасноста која им се заканува, во тек е евакуација на повеќе од 3.000 жители од четири села во регионот, во што се вклучени и армиски хеликоптери. Евакуираните ќе бидат сместени во Спортскиот дом, на стадионот и во индустриското училиште во Валона.Стотици луѓе се евакурани и од централниот ...
сите 94 | | | веќе видена

Кризниот штаб на општина Центар по одржаниот состанок вечерва констатираше дека нема излевања на улиците на територијата на оваа општина по обилните врнежи што го зафатија централното градско подрачје. Кризниот штаб на општина Центар по одржаниот состанок вечерва констатираше дека нема излевања на улиците на територијата на оваа општина по обилните врнежи што го зафатија централното градско подрачје.- Штабот ќе ја следи состојбата и ќе се интервенира доколку има потреба, соопшти општина Центар.За се што се случува на терен, граѓаните может да се јават на броевите: 078 223 065 (Петар Милетиќ- командант на Кризниот штаб) и070 274 911 (Дарко Гиговски-началник на Кризниот штаб).
сите 30 | | | веќе видена

Најмногу дожд до 16 часот попладнево наврнало во Охрид, 22 литри на метар квадратен, по што следат Маврово, со 18 литри, Лазарополе со 17, Претор и Пожаране со 15, Тетово со 14. Најмногу дожд до 16 часот попладнево наврнало во Охрид, 22 литри на метар квадратен, по што следат Маврово, со 18 литри, Лазарополе со 17, Претор и Пожаране со 15, Тетово со 14.Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), времето вечерва и преку ноќта ќе биде облачно на повеќе места со слаб до умерен дожд. Вечерва врнежите ќе се почести на запад, а преку ноќта врнежите ќе се се почести кон источните делови од земјата. Понекаде на запад и на исток се очекува да наврнат и нови 60 литри на метар квадратен. Ќе дува слаб ветер променлив ветер, но во јужните делови ветерот ќе е претежно од јужен правец.Утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и исток, а кон југ ќе има услови за појава на грмежи. На планините над 2000 метри надморска висина ќе има ...
сите 312 | | | веќе видена

Центарот Потсдам каде што се одржува Божиќниот пазар денеска е евакуиран поради сомнителен предмет, соопштила германската полиција. Центарот Потсдам каде што се одржува Божиќниот пазар денеска е евакуиран поради сомнителен предмет, соопштила германската полиција.На лице место има полициски единици кои го истражуваат сомнителниот предмет, пренесуваат германските медиуми.Блокиран е и пристапот до околните улици.Наскоро се очекуваат повеќе информации.
сите 19 | | | веќе видена

Aнета од групата „Молика“ најверојатно догодина ќе ја претставува нашата земја на најголемиот евровизиски настан. Aнета од групата „Молика“ најверојатно догодина ќе ја претставува нашата земја на најголемиот евровизиски настан.-Наредната 2018 година нашата Анета Мицевска Молика за прв пат ќе добие песна и ќе учевствува во изборот на песна за Евровизија, но не по секоја цена. Се разбира со проверен тим и преубава песна. Се надеваме дека тоа ќе се случи бидејќи ние веруваме премногу во нашата Анета, бидејќи тоа што таа го има од Бога подарено, многу мал број луѓе во светот го имаат. Сите вие знаете дека Анета нема нешто што не знае да отпее така да и на изборот за песна за Евровизија и доколку биде избрана да ја претставува Македонија на Евровизија ние тврдиме и сме сигурни дека Анета е таа која ќе ја претстави Македонија во право светло. Се надеваме на ваша подршка, стои во објавата од фејсбук страната на групата „Молика“.
сите 6 | | | веќе видена

Кејт Миделтон често знае да изненади со својот избор на модни дидатоци. Иако нејзиниот статус и овозможува да ги поседува најскапите парчиња облека, убавата војводкат често знае да облече ист фустан неколку пати, а овојпат облече чизми, кои се стари 13 години. Кејт Миделтон често знае да изненади со својот избор на модни дидатоци. Иако нејзиниот статус и овозможува да ги поседува најскапите парчиња облека, убавата војводкат често знае да облече ист фустан неколку пати, а овојпат облече чизми, кои се стари 13 години.Кејт е бремена но и во секојдневка комбинација таа умее да изгледа убаво и модерно.Се работи за чизми кои 530 евра, кои Кејт ги носела во 2004 година. Со оглед дека оттогаш поминаа 13 години, а таа повторно одлучи да ги облече, сигурни сме дека овие чизми се нејзино омилено „парче“ и чува посебно место за нив во нејзиниот плакар.
сите 12 | | | веќе видена

Од бракот со Јудмила Путин има две ќерки, Марија и Екатерина, кои долго време не ѝ беа познати во јавноста. Токму поради тоа секоја нова информација за нив предизвикува големо влијание. Од бракот со Јудмила Путин има две ќерки, Марија и Екатерина, кои долго време не ѝ беа познати во јавноста. Токму поради тоа секоја нова информација за нив предизвикува големо влијание.Во ТВ-интервју Путин неодамна рече дека неговите ќерки живеат во Русија и не се јавни личности, двете се успешни во својата работа и полека ја градат кариерата.Екатерина ТиховаЕкатерина е помалата ќерка на Путин, има 31 година. Мажена е за Кирил Шамалов (35) од 2013 година. За да ја задржи приватноста, таа го земала презимето на баба ѝ по мајка. Се занимава со танчарска акробатика и многу е успешна. Долго време се претпоставувало дека му е ќерка на Путин, бидејќи многу личи на него. Неодамна сомнежите ги потврди претседателот на Светската акробатска конференција.Оваа девојка е директор на две иницијативи на Московскио државен ...
сите 7 | | | веќе видена

next