Истражителите на Обединети нации неодамна доставија две писма од Слободан Праљак, кој се уби во судница на Хашкиот трибунал. Истражителите на Обединети нации неодамна доставија две писма од Слободан Праљак, кој се уби во судница на Хашкиот трибунал.Тој напишал две писма на 27 ноември, две дена пред објавувањето на правосилната пресуда во предметот против Праљак и другите пред Трибуналот. Според хрватската „Нова ТВ“ писмата се „штури, јасни и без патетика“.Во првото писмо Праљак напишал дека „одлуката за прекин на животот во случај да биде прогласен за виновен ја донел одамна - смирено, промислено и самосвесно.Во второт писмо тој се обраќа до сопругата.- Каќа, мислам дека писмото до „семејството“ ќе мора да го објавиш, за да се спречат бескрајните шпекулации и лаги, напишал генерал Праљак.Праљак испи отров во хашката судница на 29 ноември минатата година откако Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија ја потврди казната од 20 години затвор поради воени злосторства.Поради неговото ...
сите 6 | | | веќе видена

Маж, кој стоел на метро станица на Менхетен додека се приближувал воз се одлучил да се движи по колосекот, а сите биле ужаснати од глетката, бидејќи мислеле дека станува збор за самоубиство. Маж, кој стоел на метро станица на Менхетен додека се приближувал воз се одлучил да се движи по колосекот, а сите биле ужаснати од глетката, бидејќи мислеле дека станува збор за самоубиство.Сепак, ја забележале неговата рака додека мафта помеѓу возот и платформата.Се испоставиле дека мажот сакал да запали цигара, а за пуш-пауза го исористил колосекот, пораи непозната причина. Кога се појавил од под возот, мавал по него со шише додека сите гледале зачудени.Погледнете:
сите 5 | | | веќе видена

“Ѕверот на Истокот” од петокот однесе најмалку 46 луѓе , објави АФП. “Ѕверот на Истокот” од петокот однесе најмалку 46 луѓе , објави АФП.Студениот бран во Европа ги принуди властите да ги затворат училиштата и да ги засолнат бездомните лица поради ниските температури. Европа сé уште е заглавена со сибирски студ и денеска. Еден 75-годишен Холанѓанец почина во лизгање во западното село Хенк, откако мразот му распукал под нозете.Тројца деца и две возрасни лица беа спасени во слични инциденти.Меѓу жртвите на бруталната настинка се 18 лица во Полска, шест во Чешка, пет во Литванија, четири во Франција и Словачка, две во Италија, Србија, Романија и Словенија .Голем дел од починатите се бездомници. Луѓето во Велика Британија панично купуваат хранаВо Германија, националното здружение за бездомници побарало засолништата да останат отворени не само во текот на ноќта туку и во текот на денот.Училиштата се затворени во Косово, западниот дел на Босна, поголемиот дел од Албанија, како и во некои региони на ...
сите 43 | | | веќе видена

Директорката за комуникации во Белата куќа Хоуп Хикс, која и најдолго остана на таа позиција по доаѓањето на власт на Доналд Трамп, ќе поднесе оставка. Директорката за комуникации во Белата куќа Хоуп Хикс, која и најдолго остана на таа позиција по доаѓањето на власт на Доналд Трамп, ќе поднесе оставка.Поранешната манекенка (29) е долгогодишна советничка на Трамп, а за време на кампањата за претседателските избори работеше како секретар за медиуми.Во Белата куќа дојде во август минатата година, кога доби отказ контроверзниот Ентони Скарамучи, кој беше сменет после само десет дена на функцијата. Пред него на таа позиција беше Рајнс Прибус.Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс изјави дека не е познато кога точно Хикс ќе си замине од функцијата директор за комуникации во Белата куќа.Таа додаде дека заминувањето на Хикс не е поврзано со нејзиното сведочење пред одборот на Конгресот за истрагата за наводна вмешаност на Русија во американските претседателски избори во 2016 година.Нејзините колеги ...
сите 81 | | | веќе видена

Во Словачка е уапсен еден осомничен за убиството на новинарот Јан Куциак, информира началникот на националната полиција Тибор Гашпар. Во Словачка е уапсен еден осомничен за убиството на новинарот Јан Куциак, информира началникот на националната полиција Тибор Гашпар. Полицијата извршила претрес во домовите на лица, кои одамна биле осомничени за трговија со дрога. Претресите биле извршени во близина на селото Велка Мача, каде беа убиени новинарот и неговата пријателка. Во операцијата е уапсен осомничен за кој се претпоставувадека е поврзан со убиството. Конфискувани се 160 грама од дрогата перветин, ладно и огнено оружје кои се испратени на балистичка експертиза.Гашпар презицира дека е рано да се каже дали убиството е извршено со конфискуваното оружје.Основната верзија за убиството на новинарот кој работеше за порталот Актуалиту.ск (Aktuality.sk) е дека за злосторот е одговорна италијанската мафија Ндрангета. Куциак подготвувал материјал за активностите на криминалната група во Словачка и ...
сите 95 | | | веќе видена

Ненад Савиќ, син на Миодраг Савиќ кој со часови во кабината од камионот кој го возел, висел над ледената Морава, раскажал што се се случувало вчера на автопатот кај Јагодина. Ненад Савиќ, син на Миодраг Савиќ кој со часови во кабината од камионот кој го возел, висел над ледената Морава, раскажал што се се случувало вчера на автопатот кај Јагодина.-Го одвезов татко ми до камионот, со кој требаше од Параќин да тргне на утовар. Десетина минути подоца ме повика и ми рече: Сине брзо доаѓај, имав сообраќајка и висам над Морава. Веднаш отидов таму, а кога видов како камионот ја пробил оградата на мостот и кабината виси над водата, се заледив- раскажал Ненад Савиќ, чиј татко вчера беше спасен од сигурна смрт.На местото на несреќата брзо стигнала Брза помош, полиција и пожарникари, кои веднаш почнале да прават план како Миодраг да го извлечат од кабината.-За среќа, беше свесен. Видов дека е исплашен, но дека го држи стравот под контрола. Сепак тој е поранешен пожарникар и не даваше да го совлада паниката. ...
сите 7 | | | веќе видена

Мартинката која е висулец од засукани конци, денес, на почетокот на месец март, се дава за здравје некому. Овој обичај се јавува во неколку форми, во зависност од државата каде се практикува. Во Македонија ги носат и мажи и жени. Мартинката која е висулец од засукани конци, денес, на почетокот на месец март, се дава за здравје некому. Овој обичај се јавува во неколку форми, во зависност од државата каде се практикува. Во Македонија ги носат и мажи и жени. Мартинката претставува засукан бел и црвен конец, најчестo волнен. Боите имаат строго определена смисла: црвено - крв, живот; бело - чистота, среќа. Традицијата е на првиот ден од март најстарата жена во семејството да врзува на рацете на децата засукан бел и црвен конец за здравје и против уроци. Затоа со мартинката се кити котлето, во кое се дои првото млеко на Ѓурѓовден; со мартинка се заврзвуваат билките од Иванден.Мартинките се носаат до појавата на првото процветано дрво или на првиот виден штрк, а во Македонија и до здогледување на првата ...
сите 21 | | | веќе видена

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е обвинет за поткуп, доби условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело. Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е обвинет за поткуп, доби условна казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело.Чапаровски во мај минатата година беше пријавен за примање поткуп. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија и во неговиот дом беа пронајдени поголема сума денари и девизи. По ова, Чапаровски беше приведен и помина 13 дена во притвор. Потоа судија на претходна постапка му го укина притворот и тој беше пуштен со гаранција да се брани од слобода.
сите 28 | | | веќе видена

Во коментарите на вчерашното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за „Еуроњуз“ грчките медиуми ја користат изјавата на Ангела Меркел од заедничката прес конференција во Берлин токму со него за тоа дека „јавните изјави може повеќе да му наштетат на процесот“. Во коментарите на вчерашното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за „Еуроњуз“ грчките медиуми ја користат изјавата на Ангела Меркел од заедничката прес конференција во Берлин токму со него за тоа дека „јавните изјави може повеќе да му наштетат на процесот“.„Грчки дипломатски извори се прашуват која е намерата на јавните споменувања од скопската страна на прашањата за кои се преговара, потсетувајќи на неодамнешната изјава на германската канцеларка Меркел дека тоа е дипломатска уметност и за тоа не треба да се зборува на прес-конференции, туку зад затворени врати. Верувам дека јавните изјави повеќе може да му наштетат, отколку да му користат на процесот“, објавува „Еуроњуз“ во текст, што го споделува заедно со вчерашното интервју ...
сите 408 | | | веќе видена

Снегот кој изминативе два дена паѓаше во Скопје најверојатно нема да го дочека крајот на неделата. Слично ќе биде и во останатите градови низ Македонија. Снегот кој изминативе два дена паѓаше во Скопје најверојатно нема да го дочека крајот на неделата. Слично ќе биде и во останатите градови низ Македонија.Метеоролозите велат дека топол воздух ќе го истисне арктичкиот бран од овој дел на Европа и до крајот на неделата ќе имаме значително повисоки температури кои според најавите ќе бидат над просекот за почетокот на март и се очекува да се за околу 20 степени повисоки од актуелните.Сепак, до тогаш треба да го издржиме арктичкиот бран кој врвот ќе го има утре кога температурите ќе се спуштат и до 20 под нула, а во Скопје до минус 15.Во минус цел ден ќе бидеме уште во чртврток, а од петок почнува топење на снегот и температура во позитива како минимум и 4 максимални во текот на денот.Во сабота и недела ќе почне да заличува на пролет со температури над 15 степени но и врнежи од дожд. Сончево време се ...
сите 300 | | | веќе видена

Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и за да се чувствуваат поудобно направена е и втора ревизија. Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и за да се чувствуваат поудобно направена е и втора ревизија.Во однос на тоа дали и идентитетот е предмет на преговори, македонскиот премиер одговара негативно. Вели дека не постои разговор за идентитетот, односно за националноста, но постои параграф за државјанството.Во интервју за германски „Шпигел“, пак, Заев истакнува дека очекува да се најде решение со ...
сите 411 | | | веќе видена

Возачот на камионот кој ја проби оградата од мостот и остана да виси нар Морава скоро два часа, спасен е и превезен во болница. Возачот на камионот кој ја проби оградата од мостот и остана да виси нар Морава скоро два часа, спасен е и превезен во болница.Премрзнатиот возач од превентивни причини е пренесен во болницата во Чуприја.Сообраќајот се регулира, а приколката од возилото била попречена така што интервенирала шлеп службата.
сите 21 | | | веќе видена

Невообичаеното затоплување околу Северниот пол испраќа студен арктички ветар кон Европа и според научници, таквото „ненормално“ време може да се регистрира се почесто поради глобалното затоплување предизвикано од човекот. Невообичаеното затоплување околу Северниот пол испраќа студен арктички ветар кон Европа и според научници, таквото „ненормално“ време може да се регистрира се почесто поради глобалното затоплување предизвикано од човекот.Метеоролошката станица на Морис Џесап во најсеверниот дел на Гренланд, веќе 61 час регистрира температури што се рекордни досега за 2018 година. Таа појава се поврзува со невообичаеното за арктичката зима топење на мразот.Според информации на Данскиот метеоролошки институт, во Арктикот навлегуваат топли бранови како од Атлантскиот Океан така и од Беринговиот проток од каде се носи студен воздух на југ. Во моментов, над целата арктичка област температурите изнесуваат минус осум степени Целзиусови, што е за околу 20 степени над нормата за сезоната.Снежна бура ...
сите 35 | | | веќе видена

Најголемите примања во однос на просечната плата примаат членови на Претседателството на Босна и Херцеговина и претседателот на Косово. Најголемите примања во однос на просечната плата примаат членови на Претседателството на Босна и Херцеговина и претседателот на Косово.Според последните официјални објавени податоци, најголема месечна плата во регионот има претседателот на Словенија, Борут Пахор. Како што се наведува во неговиот имотен лист, доставен до Изборната комисија, неговата месечна плата изнесува 3.322 евра, објави .Повеќе од 3.000 евра изнесува месечната плата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина. Месечната плата на хрватската претседателка изнесува 3.276 евра, додека членовите на Претседателството на БиХ заработуваат 3.091 евро.Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина наведува дека членовите на Претседателството, Бакир Изетбеговиќ, Драган Човиќ и Младен Иваниќ примаат 2.862, 2.874, однос 3.536 евра ...
сите 14 | | | веќе видена

Сообраќајот за камиони е запрен на делницата на авто-патот во правец Ниш-Белград, бидејќи товарно возило ја пробило заштитната ограда. РТС објави дека несреќата се случила утрово околу 7 часот кај Мијатовец, а возачот на камионот останал во кабината да виси над реката. Ситуацијата е критична бидејќи возачот е заробен во кабината која виси над реката. Сообраќајот за камиони е запрен на делницата на авто-патот во правец Ниш-Белград, бидејќи товарно возило ја пробило заштитната ограда. РТС објави дека несреќата се случила утрово околу 7 часот кај Мијатовец, а возачот на камионот останал во кабината да виси над реката. Ситуацијата е критична бидејќи возачот е заробен во кабината која виси над реката.На местото на настанат интервенираат службите, кои се обидуваат да го извлечат возачот.По автопатот се пуштаат само патнички возила.
сите 29 | | | веќе видена

Јоханес Стотер е австриски уметник познаат по своите детални и реалистични цртежи по човечките тела. Неговата работа е многупати наградувана, а следната фотографија е една од нив. Јоханес Стотер е австриски уметник познаат по своите детални и реалистични цртежи по човечките тела. Неговата работа е многупати наградувана, а следната фотографија е една од нив.Неговиот модел се крие помеѓу куп камења. Секој детаљ е совршен, од најмали пукнатини, па до варијации во боите.Дали на прв поглед ја воочивте жената?
сите 4 | | | веќе видена

Жената не е повредена, но причинета е материјална штета од околу 11.000 евра Германка преживеа шок синоќа, кога автомобил урнал ѕид од нејзината дневна соба, додека таа гледала телевизија.Возачот изгубил контрола над возилото и од улицата влетал во куќата. Настанот се случил во градот Лангенхан во провинцијата Рајнланд-Пфалц.Жената не е повредена, но причинета е материјална штета од околу 11.000 евра
сите 6 | | | веќе видена

Сибирски студ, снег и силен ветер го замрзнаа морето во Хрватска. Фотографиите од оваа неверојатна глетка се објавени на Фејсбук страницата Истра Мет. Сибирски студ, снег и силен ветер го замрзнаа морето во Хрватска. Фотографиите од оваа неверојатна глетка се објавени на Фејсбук страницата Истра Мет.Интересни глетки пристигнуваат и од Загреб од каде во 10 часот синоќа биле измерени -9 степени Целзиусови, но со оглед на силниот ветер, чувството на студ е поголемо.Најголем студ во оваа земја се очекува денеска.Како што јавуваат тамошните медиуми, во Горски Котор наврнало 3 метри снег.Погледнете:
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтероивата скала што го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја. Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтероивата скала што го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја.Од земјотресот се погодени провинциите Јужни Височини и Хела во центарот на најголемиот остров на тихоокеанската држава.- Епицентарот на земјотресот бил на 560 километри од главниот град на Папуа Нова Гвинеха, Порт Морсби, на длабочина од 35 километри, соопшти Геофизичкиот институт на САД.Се претпоставува дека најмалку 13 лица загинале во Менди, главниот град на провинцијата Јужни Височини, а другите 18 во реоните на Кутубу и Босаве. Католичкиот свештник отец Пиус Хал изјави дека при земјотресот загинале четири деца, а едно дете, заедно со неговите родители, се затрупано под урнатините.Рударските компании, меѓу кои и ...
сите 32 | | | веќе видена

И во 21. век се побројно е движењето на "рамноземјаши", кои не ги признаваат научните откритија и заговараат теорија дека Земјата е рамна плоча. И во 21. век се побројно е движењето на "рамноземјаши", кои не ги признаваат научните откритија и заговараат теорија дека Земјата е рамна плоча.Само три минути се доволни за таа теорија да се разбие со сериозни научни одговори кои на интересен начин илустрираат како би изгледала Земјата ако навистина е рамна плоча. Меѓу другото, видеото дава одговори на прашањата - како би делувала силата на гравитацијата, дали би постоеле временски зони и годишни времиња и на крајот дали на таа рамна плоча воопшто би постоеле услови за живот. Што би било кога би било?За почеток заборавете на пешачењето и шетањето до работ на рамната плоча, бидејќи гравитацијата тоа нема да ви го дозволи.Дали гравитација, на рамната плоча, воопшто би постоела? Секако дека да. Токму гравитациската сила е таа која ја обликува, но и држи нашата, како и сите останати планети, во група.Кога ...
сите 6 | | | веќе видена

next