Регулаторната Комисија за енергетика со нови цени на нафтените деривати. Регулаторната Комисија за енергетика со нови цени на нафтените деривати.Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува 68,00 ден/лит.Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, не се променува, односно остануваат на исто, ниво како што била утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 ден/лит.Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 22.01.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 59,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 48,00 ден/лит.Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,807 ден/кг во однос на цената ...
сите 41 | | | веќе видена

Се прослави во таборот Филаделфија после победата во финалето над Њу Ингланд и освоената прва титула во историјата на неговиот клуб. Се прослави во таборот Филаделфија после победата во финалето над Њу Ингланд и освоената прва титула во историјата на неговиот клуб.Играчот на Индијанаполис Колтс Едвин Џексон на 26-годишна возраст загина во сообраќајна несреќа еден час пред почетокот на 52.Супербоул кој заврши со победа на Филаделфија Иглс. Покрај Џексон во несреќата загинал и уште еден маж на возраст од 54 години.Како што објавија американските медиуми, тие двајца стоеле покрај автомобилот кога во нив влетал друг автомобил и ги усмртил. Полицијата на местото на несреќата упасила 37-годишениот Алекс Кабрера Гонзалес кој немал возачка дозвола и бил под дејство на алкохол.„Сите сме скршени од тага…Едвин го сакавме сите во оваа франшиза, го сакавме неовиот натпреварувачки дух“, порачаа од клубот.Џексон е роден на 19.декември 1991 година, а во Индијанаполис пристигна во 2015 година.
сите 4 | | | веќе видена

Обрнете внимание на тоа што го сонувате, па обидете се да го поврзете со нешто што се случувало претходно, а можеби и после одреден период. Нашите соништа често ни укажуваат на некои работи, ни помагаат и решаваат проблеми, најавуваат иднина... Обрнете внимание на тоа што го сонувате, па обидете се да го поврзете со нешто што се случувало претходно, а можеби и после одреден период. Нашите соништа често ни укажуваат на некои работи, ни помагаат и решаваат проблеми, најавуваат иднина...Прочитајте некои од нивните значења:Соништа од кои учимеТаквите соништа имаат морална лекција или порака која е скриена во себе. Се појавуваат можеби кога сме соочени со некоја дилема или нешто друго во животот. Оваа врста на соништа е насочена кон решавање на дилемите и одбирање на правиот пат. Понекогаш тоа е јасно и очигледно, а понекогаш е потребно добро да се размисли која е пораката на сонот.Соништа кои ги решаваат проблемитеОва се најчудните врсти на соништа. Тоа се соништа кои доаѓаат од нашата потсвест, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Сопружниците Обама во брак се скоро 26 години, а нивното брачно патување доби поинаков тек откако тој доби два мандата за претседател на САД. Барак Обама и Мишел Обама се запознале во адвокатската фирма „Сидли Остин“ во Чикаго каде што таа му била шеф. Сопружниците Обама во брак се скоро 26 години, а нивното брачно патување доби поинаков тек откако тој доби два мандата за претседател на САД. Барак Обама и Мишел Обама се запознале во адвокатската фирма „Сидли Остин“ во Чикаго каде што таа му била шеф.Мишел е девојка од Чикаго, а нејзиното образование е брилијантно. Завршила колеџ на Принстон, а на Харвард дипломирала право.По студиите прва се вработила како партнер во споменатата фирма, каде била задолжена за интелектуална сопственост и маркетинг. Таа работа ѝ ја донела и средбата со Барак кој за разлика од неа имал помалку блескав почеток на кариерата, помалку блескав од агол на официјалната позиција.Мишел Обама по работењето во „Сидли Остин“, работела и во престижни адвокатски канцеларии, а потоа ...
сите 5 | | | веќе видена

Можеби ви делува неверојатно, но бројот на вашата куќа може да ја предодреди вашата среќа или животот и влијанијата кои ги имате. Можеби ви делува неверојатно, но бројот на вашата куќа може да ја предодреди вашата среќа или животот и влијанијата кои ги имате.Тоа не значи дека точно укажува што ќе ви се случува, туку само ги дава можните влијанија кои ќе ги чувствувате, свесно или несвесно, а зависно од тоа како ќе се справувате и носите, така ќе ви се одвива и животот.Сепак, ако си го пронајдете бројот, можеби ќе сфатите зошто ви се случуваат некои работи во домот или како се чувствувате.За да го одредите судбинскиот број на адресата потребно е да ги соберете цифрите додека не добиете едноцифрена бројка за која ќе го најдете описот.На пример, ако живеете во зграда и во адресата имате број 25/6 = 2+5+6=13=1+3=4Број 1Овој број носи ознака на индивидуалност и оригиналност. Тие често имаат нови идеи, започнуваат нови проекти и преземаат ризици. Но, колку што е добар овој број на професионално и финансиско ...
сите 3 | | | веќе видена

Февруари е посебен месец, краток, колеблив и неодлучен, а во народот е познат и под името „воден“. Со водата сѐ брзо заминува. И понатаму е ладно. Кај народот постојат бројни верувања поврзани за овој месец. Февруари е посебен месец, краток, колеблив и неодлучен, а во народот е познат и под името „воден“. Со водата сѐ брзо заминува. И понатаму е ладно. Кај народот постојат бројни верувања поврзани за овој месец.Кој се родил во февруари знае дека тоа е воедни о најсреќниот месец во годината. Февруари е значаен и за оние кои планираат да се венчаат.Нашите предци имале смислувале своја временска прогноза врз основа на случувањата во природата. Кога е февруари во прашање, народниот календар за прогнозата за времето и денес е прилично точен. Проверете и уверете се:-Ако февруарското убаво време измами муви, март ќе ги уништи-Старите луѓе велат дека ако мачка се сонча на евруарско сонце, тогаш во март ќе биде склопчена крај печката-Ако на Свети Трифун врне, тогаш сливата ќе има добар род-Ако грее често ...
сите 6 | | | веќе видена

Сѐ повеќе компании работат на подигнување на свеста за рак на дојка и неговите симптоми, но многумина се нашле на мета поради оптимистичниот приказ на таа болест. Имено, многумина споделуваат симбол на срце, кој всушност ништо не кажува за таа болест. Сѐ повеќе компании работат на подигнување на свеста за рак на дојка и неговите симптоми, но многумина се нашле на мета поради оптимистичниот приказ на таа болест. Имено, многумина споделуваат симбол на срце, кој всушност ништо не кажува за таа болест.Заболените овој пат одлучија да направат своја кампања за да избегнат таков оптимистичен приказ. Ерин Смит е жена која одлучила да ја објави својата приказна на Фејсбук.„Еднаш, некој на Фејсбук објави фотографија како ракот на дојка може да изгледа. Не како се чувствувате со него, туку како изгледа. Во 2015 година видов здебелување кое изгледаше како на таа фотографија. Истиот момент знаев дека имам рак“ - напишала Ерин.Пет дена подоцна ѝ била поставена дијагноза.„Тоа што сите споделуваа срциња мене не ...
сите 11 | | | веќе видена

Мобилните телефони се посебна мета за прислушкувачите. Постојат неколку начини како може илегално да се прислушкува телефонот. Мобилните телефони се посебна мета за прислушкувачите. Постојат неколку начини како може илегално да се прислушкува телефонот.Еве како може да забележите дека некој ви го прислушкува телефонот1. Батеријата брзо се трошиКласичен знак дека некој ви го прислушкува телефонот е траењето на батеријата откако ќе ја наполните. Батеријата во мобилните брзо се троши бидејќи програмите за прислушкување ја црпат нејзината силиа и кога не го употребувате телефонот.2. Бавно гасење на телефонотАко не можете на нормален начин да го исклучите телефонот или му е потребно повеќе време од обично, шансите се некој да ви го прислушкува телефонот. Причината за тоа е што е потребно повеќе време сите програми за прислушкување да се исклучат. Можно е и телефонот да не ви е исправен, но задолжително следете дали телефонот чесшто чудно ви се однесува.3. Чудни позадински звуциШум во текот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку едно лице загина, а петмина се повредени во силна бура во Москва, најсилна откако постојат мерења во тој град, објавија градските власти и метеоролози. Најмалку едно лице загина, а петмина се повредени во силна бура во Москва, најсилна откако постојат мерења во тој град, објавија градските власти и метеоролози.За 24 часа, во Москва наврнало 43 сантиметри снег, повеќе од половина месечен просек, според Националните метеоролошки служби.-Едно лице загина откако стебло падна врз електричен вод - изјавил граоначалникот на Москва, Сергеј Собианин, додавајќи дека бурата срушила 360 стебла.-Според последните информации, петмина се повредени - додаде тој, повикувајќи ги граѓаните на внимателност, бидејќи метеоролозите предупредуваат дека времето ќе се влоши уште повеќе.Поради бурата откажани се десетици летови.
сите 36 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд особено во јужните делови, а на планините од снег. Ќе дува умерен западен, а в долж Повардарието северозападен ветер. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд особено во јужните делови, а на планините од снег. Ќе дува умерен западен, а в долж Повардарието северозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од осум до 15 степени.Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе достигне до 12 степени.
сите 260 | | | веќе видена

Татко на три американски спортистки кои биле злоставувани од страна на Лери Насар додека работел како спортски лекар го нападнал педофилот за време на рочиште. Татко на три американски спортистки кои биле злоставувани од страна на Лери Насар додека работел како спортски лекар го нападнал педофилот за време на рочиште.Инцидентот се случил додека судот ја читал пресудата за последниот случај во кој Насар бил осомничен.На видеото може да се види дека таткото најпрво бара од судот пет минути во заклучена просторија со докторот, но неговото барање е одбиено.Потоа бара една минута, но повторно наидува на негативен одговор. Најпосле вели „Штом е така, јас ќе дојдам таму“ и се доближува кон Насар. Човекот во истиот миг е совладан од страна на полицијата.Корисниците на социјалните мрежи не го осудуваат ова насилство и бројни татковци коментираат дека би го направиле истото.
сите 11 | | | веќе видена

Доколку купувате скапоцен автомобил мора да го прифатите фактот дека некој ќе се обиде да го украде. Таков е случајот и со „јунакот“ од видеото. Доколку купувате скапоцен автомобил мора да го прифатите фактот дека некој ќе се обиде да го украде. Таков е случајот и со „јунакот“ од видеото.Тој се обидел да украде скапоцен автомобил, обидувајќи се безуспешно да го скрши прозорот со цигла.После неколку обиди се откажал, но потоа се вратил со поголем камен. И тогаш, кога тој сакал да наштеди на друг, кармата го стигна.Она што следело е неверојатно…
сите 3 | | | веќе видена

Ова дефинитивно е историска шанса за решавање на спорот со името. За тоа дали ќе постигнеме решение се уште има доста работа, но мислам дека сега сме поблиску од кога било и сметам дека волјата кај двете страни на лидерско ниво и според мене, меѓу повеќето граѓани, е позитивна, оценува медијаторот Метју Нимиц во интервју за емисијата 360 степени на ТВ Алсат. Ова дефинитивно е историска шанса за решавање на спорот со името. За тоа дали ќе постигнеме решение се уште има доста работа, но мислам дека сега сме поблиску од кога било и сметам дека волјата кај двете страни на лидерско ниво и според мене, меѓу повеќето граѓани, е позитивна, оценува медијаторот Метју Нимиц во интервју за емисијата 360 степени на ТВ Алсат.- Мислам дека луѓето веруваат оти времето е дојдено за решавање на ова прашање, да го оставиме зад нас, да одиме напред, и мислам дека се движиме во вистинската насока, изјави Нимиц. Во однос на тоа во која насока ќе продолжи процесот, вели дека не сите, и во Атина и во Скопје, се среќни со ...
сите 15 | | | веќе видена

Имаме 3 куршуми, по еден за секоја Македонија – пишувало според грчките телевизии Стар, ЕРТ и Скај во дописот со закани испратен завчера до шефот на грчката дипломатија. Освен овој, јавува дописникот на МИА од Атина, според истите извори, било откриено и второ писмо, кое освен до Никос Коѕијас, било адресирано и до уште тројца министри во грчката влада. Имаме 3 куршуми, по еден за секоја Македонија – пишувало според грчките телевизии Стар, ЕРТ и Скај во дописот со закани испратен завчера до шефот на грчката дипломатија. Освен овој, јавува дописникот на МИА од Атина, според истите извори, било откриено и второ писмо, кое освен до Никос Коѕијас, било адресирано и до уште тројца министри во грчката влада.- Имаме 3 куршуми спремни за тебе и за твоето семејство. По еден за секоја Македонија, пишувало, меѓу другото, во првиот допис, според грчките телевизии, рачно напишано без потпис.Второто писмо се однесувало на пратениците, а било наменето и за министерот за одбрана Панос Каменос, министерот за ...
сите 84 | | | веќе видена

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров. Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и Херцеговина.Епицентарот на земјотресот е на 36 километри од Сплит, на длабочина од 2 километри.Во текот на вчерашниот ден два земјотреси ја стресоа и Македонија, едниот рано утрото со јачина од 2,6 степени, додека вториот во 15 часот со јачина од 2.5 степени.
сите 159 | | | веќе видена

Под силни безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици утре на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, јавува дописникот на МИА од Атина, ќе се одржи долго најавуваниот протест. Сите погледи во Грција се вперени кон собирот. Под силни безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици утре на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, јавува дописникот на МИА од Атина, ќе се одржи долго најавуваниот протест. Сите погледи во Грција се вперени кон собирот.Грците, според најавите масовно „ќе го бранат името Македонија“. Од сите краишта на земјата, организирани со автобуси, бесплатно или по цени со 50 отсто попуст, ќе пристигнат во „еднодневна екскурзија“ во грчката престолнина. „Солун кажа, на ред е Атина да извика: Македонија е една и грчка“, порачаа организаторите на протестот во видео повикот, објавен на социјалните мрежи, а уште од вчера започнаа со подготовките на Синтагма. Поставија звучници на централните улици, а денеска се подготвува бината. Паралелно со организаторите, се ...
сите 125 | | | веќе видена

Современиот начин на живот потполно го измени и темпото на живеење и начинот на кој извршуваме одредени работи. Современиот начин на живот потполно го измени и темпото на живеење и начинот на кој извршуваме одредени работи.Па така, ако порано капењето во када со саати било вистинско уживање, денес туширањето од 10 минути претставува вистински луксуз.Ваквиот начин на бањање доведува до тоа некои делови од телото на кои им треба поголемо внимание да не се доволно исчистени.ПапокотВажи за едно од највалканите места на нашето тело каде се собираат дури над 1400 бактерии.ТабаниСо тоа што ги оставаме подолго време во вода не значи дека правилно сме ги исчистиле. За да бидат убави и негувани, стапалата треба темелно да се чистат и редовно да правите пилинг.Делот позади ушитеОвој дел никако не треба да го заборавиме доколку не сакаме да биде супер место за собирање на бактерии.НоктиМногу време посветуваме на правилно и темелно миење на рацето. Но, дали сте се запрашале колку време трошите на нега на ...
сите 7 | | | веќе видена

Во минатото ги нарекувале „лебот на пустината“, а потоа научниците докажале дека ова овошје има и голема хранлива вредност. Урмите содржат 80 проценти јаглехидрати, заедно со протеини, минерали, витамини, имаат малку маснотии, немаат холестерол и многу се здрави. Во минатото ги нарекувале „лебот на пустината“, а потоа научниците докажале дека ова овошје има и голема хранлива вредност. Урмите содржат 80 проценти јаглехидрати, заедно со протеини, минерали, витамини, имаат малку маснотии, немаат холестерол и многу се здрави.Здравствени придобивки:Лек против воспаленијаУрмите се лек за црниот дроб и го ослободуваат од токсини, Исто така пиејќи сок од урми се користи во лекување на суво грло, различни типови на треска, ринорхија (нос што тече) и настинка.Го поддржуваат здравјето на срцетоУрмите се богат извор на железо, кој е дел од хемоглобинот. Па доколку страдате од анемија, редовно консумирајте урми. Покрај железо, урмите изобилуваат со калиум, кој е значаен дел од клетките, телесните течности, а ...
сите 11 | | | веќе видена

Планинарите од меѓународно признатата Федерација на Планинарски спортови на Република Македонија откако го разгледале Соопштението што на 29 јануари 2018, го упати Македонската Православна црква – Охридска Архиепископија, по оддржаната прес конференција за намерите на МПЦ ОА насилно и без основ да го превземе Планинарскиот дом Матка, денеска со ново соопштение. Планинарите од меѓународно признатата Федерација на Планинарски спортови на Република Македонија откако го разгледале Соопштението што на 29 јануари 2018, го упати Македонската Православна црква – Охридска Архиепископија, по оддржаната прес конференција за намерите на МПЦ ОА насилно и без основ да го превземе Планинарскиот дом Матка, денеска со ново соопштение.Од ФПСМ велат дека пред новинарите презентирале десетици оригинални документи, изводи од Катастар, решенија, фотографии и списи, а МПЦ ОА во соопштението за јавност истакнала само две работи: дека нема намера да дебатира и дека си имаат тапија за имотот. Од ФПСМ ги известуваат ...
сите 43 | | | веќе видена

Синдромот „немирни нозе“ е опишан како непирјатна состојба која може да се манифестира со грчеви во нозете, кои ве се случува да ве разбудат и во текот на ноќта. Синдромот „немирни нозе“ е опишан како непирјатна состојба која може да се манифестира со грчеви во нозете, кои ве се случува да ве разбудат и во текот на ноќта. Главната причина на сидромот на немирни нозе е пореметување во нервниот систем, што се чуствува како нозете мрдаат. Симптомите се јавуваат во текот на ноќта. Најлош дел од сидромот на немирни нозе може да биде многу болен и да го направи животот потежок. Како што е споменато, самата состојба е неизлечлива, меѓутоа постои природен лек кои многумина тврдат дека делува.Овој трик се темели со употреба на сапун. Се што морате да направите е да го ставите сапунот под чаршафот во креветот. Многу луѓе ставаат сапун и во чорапите.Менувајте го сапунот секој месец бидејќи има тенденција да се исуши во 30. ден.Оваа метода нромално не е потврдена научно, тие кои се обиделе со овој трик се ...
сите 5 | | | веќе видена

next