Уште две малолетни девојчиња од Јавната установа „25 Мај“ се бремени, а едното ја прекинало бременоста, но второто не сака да абортира, дознава Независен весник. Уште две малолетни девојчиња од Јавната установа „25 Мај“ се бремени, а едното ја прекинало бременоста, но второто не сака да абортира, дознава .Засега уште не е официјално потврдено дали и овие две малолетнички биле злоупотребувани, како што беше случајот со 13-годишното девојче кое ја дигна јавноста на нозе.Стевчо Соколовски, директорот на установата каде што се згрижени деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение, вчера поднесе оставка од морални причини.
сите 329 | | | веќе видена

Петмина од осум доскорешни членови на ДИК ќе добијат апанажа, беше одлучено на денешната седница на собраниската Комисија за избори и именувања. Петмина од осум доскорешни членови на ДИК ќе добијат апанажа, беше одлучено на денешната седница на собраниската Комисија за избори и именувања.Апанажа во траење од една година добија поранешниот претседател на ДИК, Александар Чичаковски, членовите од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и Субхи Јакупи од ДУИ. Другите тројца членови - Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов и Сашо Срцев кои поднесоа оставка не побарале апанажа, бидејќи се враќаат на претходните работни места. Комисијата одлучи и поранешната пратеничка на ЛДП, Роза Топузовска Каревска да добие отпремнина од Собранието заради заминување во пензија. Комисијата на денешната седница му ја прекина апанажата на Павле Трајанов поради назначување на друга функција, а апанажа добија и Дејан Бошковски кој беше разрешен од Комисијата за енергетика, Тања Таневска поранешен државен ...
сите 31 | | | веќе видена

Почна симнувањето на таблите и патоказите на кои пишува аеродром “Александар Велики”. Почна симнувањето на таблите и патоказите на кои пишува аеродром “Александар Велики”. Таблите се симнуваат откако и во службен весник беше објавено дека ќе се преименува Аеродромот, како и автопатот во Скопје.Остана само железната рамка на која треба да се стави новиот патоказ за скопскиот аеродром, кој по преименувањето се вика Меѓународен аеродром “Скопје”.Има 19 табли кои треба да се променат.Ознаките на новите табли ќе бидат испишани на македонски и англиски јазик.
сите 61 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, коj престојува во официјална посета на Република Турција, денеска во Анкара положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, коj престојува во официјална посета на Република Турција, денеска во Анкара положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк.Претседателот Иванов, како што информираат од неговиот кабинет, во текот на денов треба да има средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, како и со премиерот Бинали Јилдирим и со претседателот на Големото национално собрание на Турција, Исмаил Караман.
сите 121 | | | веќе видена

Турските власти издадоа налози за апсење на 170 лица обвинети за поврзаност со мрежата која е одговорна за неуспешниот обид за воен удар во Турција во 2016 година. Турските власти издадоа налози за апсење на 170 лица обвинети за поврзаност со мрежата која е одговорна за неуспешниот обид за воен удар во Турција во 2016 година.Локалните медиуми јавија дека денеска се уапсени 22 лица. Налозите за апсење се издадени за лица во Истанбул и 37 провинции, а меѓу нив има и пензионери, активни и суспендирани војници. Се верува дека осомничените преку телефон разговарале со имами.По неуспешниот воен удар, Турција прогласи вонредна состојба која се уште е во сила, а до сега се уапсени повеќе од 50.000 луѓе осомничени за учество во пучот.
сите 5 | | | веќе видена

И на прагот од седмата деценија од животот, Мадона не престанува да изненадува – од модни, сексуални, па до естетски експерименти. И на прагот од седмата деценија од животот, Мадона не престанува да изненадува – од модни, сексуални, па до естетски експерименти.Така, нејзината последна Инстаграм објава има исто толку силна порака: „Дури и Мадона се плаши од стареење”. Имено, на општо изненадување (или згрозување), таа објави кусо видео од својот последен „третман за подмладување“.Виљушките со кои козметичарката „и го разубавуваше“ лицето на пејачката, изгледаа прилично остро и опасно, а Мадона – како да не се грижи многу за тоа.Иако често ја обвинуваат дека не може да ја контролира својата склоност кон естетски зафати, Мадона уште еднаш сака да докаже дека живее за себе.
сите 8 | | | веќе видена

Осомничениот за воорушен напад во средно училиште во Флорида, Николас Круз денеска се појави во судот поради сослушување, но не проговори ниту збор и избегнуваше некој да погледне во очи. Осомничениот за воорушен напад во средно училиште во Флорида, Николас Круз денеска се појави во судот поради сослушување, но не проговори ниту збор и избегнуваше некој да погледне во очи.На сослушувањето Круз присуствувал во затворска униформа, со спуштена глава и цело време молчејќи, а само кратко одговорил на некој од тимот за одбрана на крајот од рочиштето.Круз се товари за убиство на 17 и ранување на 15 лаца во напад кој го извел во средата.Неговите адвокати соопштиле дека тој ќе се изјасни за виновен само доколку судиите се согласат да не бараат смртна казна за него. Одлуката не е донесена.
сите 33 | | | веќе видена

Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март, се посочува во заклучокот на министрите за финансии од еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел. Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март, се посочува во заклучокот на министрите за финансии од еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел. - Грција постигна многу голем напредок. Исполнети се 108 од 110-те договорени услови. Би рекол дека тоа се 99 проценти, но уште не е 100, а таа работа треба да се доведе до крај, изјави еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси по средбата со министрите.Според раководителот на Европскиот механизам за стабилизација Клаус Реглинг, Грција нема да може да ја добие уште една транша од помошта пред втората половина на март. Состанокот на Еврогрупата беше важен, бидејќи врз основа на констатираниот напредок се очекува решение за ...
сите 7 | | | веќе видена

Сонот на секоја личност е да има добро и здраво тело, но без многу откажувања во исхраната. Секако тоа често е невозможна мисија, но постои едно решение кое е совршено за тоа. Сонот на секоја личност е да има добро и здраво тело, но без многу откажувања во исхраната. Секако тоа често е невозможна мисија, но постои едно решение кое е совршено за тоа.Препорачуваме да го конзумираме овој пијалок заедно со здрава исхрана и редовно вежбање, за најдобри резултати.Потребни состојки:2 лажици сецкан магдоносПоголема шолја водаМалку циметМалку јаболков оцет1 лажица мед1 лажица ѓумбирСок од 1 цеден лимонНачин на подготовка:Ставете ја водата да проврие, додајте го магдоносот и оставете да се олади. Процедете и додајте ги останатите состојки. Пијте го овој пијалок еден час пред спиење, две недели. Ако сакате да продолжите, направете пауза барем три дена, па повторете.
сите 29 | | | веќе видена

Низ историјата паѓале бројни царства и држави, нации исчезнувале или се трансформирале, но тој процес сѐ уште не е готов. Политички аналитичари го објаснуваат поимот нација, односно држава, кој не е траен, а секако ниту вечен. Низ историјата паѓале бројни царства и држави, нации исчезнувале или се трансформирале, но тој процес сѐ уште не е готов. Политички аналитичари го објаснуваат поимот нација, односно држава, кој не е траен, а секако ниту вечен.Стручњаците предвидуваат дека поради нивото на морето, етнички и културни поделби, за 100 години 10 држави можно е да не постојат. 1. ХоландијаНа удар ќе биде Холандија, затоа што климатските промени ќе си го направат своето. Таа сега е на ниво на морето или еден метар над нивото и затоа во иднина опстанокот ќе биде доведен во прашање.Тие веќе со години се борат со растечкото ниво на морето со градење на нови насипи и нивно проширување. Но, и покрај тоа имаат многу поплави.2. Северна КорејаБидејќи оваа земја се наоѓа под диктатура на династијата Ким од ...
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалски тренер Бери Бенел е осуден на 31 година затвор за сексуално злоставување момчиња. Поранешниот фудбалски тренер Бери Бенел е осуден на 31 година затвор за сексуално злоставување момчиња.Судијата при изрекување на казната , го нарекол Бенел за ,,олицетворение на ѓаволот “ . Тој е осуден за сексуален напад а 12 момчиња на возраст од 12 до 15 години . Злосторството го правел како тренер од 1979 до 1991 година и ги уценувал децата со нивната фудбалска кариера.Бенел за слични кривични дела во Британија и во САД е веќе осуден на три затворски казни .Во времето кога било тренер , работел со подмладокот на фудбалските тимови Манчестер сити и Стоук .
сите 7 | | | веќе видена

Во руралните делови на Калифорнија се шири шумски пожар, чии размери во текот на ноќта двојно се зголемиле, поради што властите наредиле итна евакуација, бидејќи се загрозени стотици домови. Во руралните делови на Калифорнија се шири шумски пожар, чии размери во текот на ноќта двојно се зголемиле, поради што властите наредиле итна евакуација, бидејќи се загрозени стотици домови.Огнената стихија која беснее од неделата попладне, уништила 11 квадратни километри во малиот град Бишоп на источниот ден од Сијера Невада, во областа погодна за риболов, лов и планинарење, пренесува денеска АП.Во моментов најмалку 400 пожарникари се борат со пожарот.Властите соопштиле дека и понатаму се очекуваат ветровити услови, кои го спречуваат гаснењето на пожарот.До пожар дошло откао Калифорнија претрпела рекордно вискои температури, додека во таа американска сојузна држава паднало недоволно дожд по пет години суша.
сите 14 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос во Егејското море, јави електронското издание на весникот „Прото тема“. Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос во Егејското море, јави електронското издание на весникот „Прото тема“.Потресот го почувствувале и жителите на соседните острови Скопелос, Скијатос, но и во некои делови на континентална Грција.Епицентарот на земјотресот бил во северниот дел на островот Алонисос.Нема информации за повредени лица, ниту за причинета материјална штета.
сите 84 | | | веќе видена

Американската телевизија Канал 10 објавила видео каде се гледа осомничениот за масакрот во Флорида, Николас Круз како напаѓа ученици од истото училиште. Американската телевизија Канал 10 објавила видео каде се гледа осомничениот за масакрот во Флорида, Николас Круз како напаѓа ученици од истото училиште.Станува збор за „Маџори Стоунмен Даглас“ средното училиште во Паркленд, а сѐ се случило во 2016 година.Најмалку 17 лица беа убиени во гимназијата во Флорида, во нападот на 19-годишниот поранешен ученик на тоа училиште, што е според официјалниот биланс еден од најлошите вооружени напади во САД во последните 25 години.Осомничениот на друштвените мрежи објавувал пораки со „загрижувачка содржина“.Погледнете го видеото направено со камера од мобилен телефон, каде Николас Круз (облечен во бела маица) ги напаѓа своите соученици:
сите 37 | | | веќе видена

Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува „Катимерини“, во однос на реализацијата на отстапките за кои се договорија Заев и Ципрас, во Давос. Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува „Катимерини“, во однос на реализацијата на отстапките за кои се договорија Заев и Ципрас, во Давос.Весникот додава дека промената на имињата на автопатот и аеродромот, веќе се објавени во „Службен весник“, а „преименувањата можеби веќе следната седмица да го однесат Коѕијас од Атина за Скопје, со лет, прв од таков вид по речиси 12 години“.Во денешната анализа под наслов „Чести контакти, но без договор за тешките ...
сите 111 | | | веќе видена

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, изјави во интервју за грчката телевизија Алфа, министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас. Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, изјави во интервју за грчката телевизија Алфа, министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас. Доколку тој би бил кум на земјата, немало да сака да биде вклучено името Македонија. Сепак, објаснува дека „за жал веќе 25 години, Грција официјално користи сложено име за соседната ...
сите 128 | | | веќе видена

Воздухот во Скопје и вчера вечер повторно беше алармантно загаден. Мерните станици за квалитет на воздухот покажаа дека измерените концентрации на опасните честички се неколку пати дозволениот минимум. Повторно во Лисиче беше најзагадено каде количината на ПМ 10 честички достигна и до 250 mg/m3. Воздухот во Скопје и вчера вечер повторно беше алармантно загаден. Мерните станици за квалитет на воздухот покажаа дека измерените концентрации на опасните честички се неколку пати дозволениот минимум. Повторно во Лисиче беше најзагадено каде количината на ПМ 10 честички достигна и до 250 mg/m3.Ситуацијата со загадениот воздух повеќе од четири месеци е алармантна. Болниците се полни со пациенти со респираторни проблеми, а особено најпогодени од загадениот воздух се дечињата кои ја наполнија Детската клиника за белодробни заболувања.И ова утро високи концентрации на ПМ10 честичките има во Центар, Карпош, Лисиче, Гази Баба и Ректорат.
сите 39 | | | веќе видена

Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска истакна дека е многу важно на државите од Западен Балкан да им се понуди перспектива за членство во ЕУ, но инсистираше дека претходно тие мора да ги решат сите гранични спорови. Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска истакна дека е многу важно на државите од Западен Балкан да им се понуди перспектива за членство во ЕУ, но инсистираше дека претходно тие мора да ги решат сите гранични спорови.- Постојат многу гранични спорови на Западен Балкан и тие мора да се решат пред да можеме да одиме чекор понатаму, изјави Јункер на годишната безбедносна конференција во Минхен.Тој рече дека е фрустриран од тековниот пограничен спор меѓу Хрватска и Словенија, кој не беше решен пред да се приклучат на ЕУ и истакна дека поради тоа мора да се спречи таков случај со други потенцијални земји-членки на ЕУ.
сите 143 | | | веќе видена

Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град. Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град.Првично американскиот геофизички институт соопшти дека магнитудата е 7,5 степени, по што ја намали јачина на потресот.Епицентарот бил во близина на тихоокеанското крајбрежје, на два километри источно од градот Пинотепа де Дон Луис, на 148 километри југозападно од градот Оахака, на длабочина од 24 километри.Нема податоци за жртви, но има повредени. Во главниот град на Мексико, зградите се нишаа повеќе од една минута. На телевизија беше прикажано како илјадници луѓе излегоа на улиците на мексиканскиот главен град, исплашени од земјотресот.По ...
сите 100 | | | веќе видена

И додека едни уживаат во спетакуларната глетка додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, другите се преплашени поради фактот дека пистата долга 3200 метри се наоѓа на надморска висина од дури два метри. И додека едни уживаат во спетакуларната глетка додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, другите се преплашени поради фактот дека пистата долга 3200 метри се наоѓа на надморска висина од дури два метри.Меѓународниот аеродром на Малдивите е единствениот ој нуди интернационални летови во оваа држава во јужна Азија. Сместен на островот Хулхуле, во близина на главниот остров Мале по кој го добил името. Погледнете како изгледа:
сите 7 | | | веќе видена

next