Страшна сообраќајна несреќа се случи во 9:50 во Борча, на патот кон населбата Црвенка, кога автомобил “поло” слета во канал! Страшна сообраќајна несреќа се случи во 9:50 во Борча, на патот кон населбата Црвенка, кога автомобил “поло” слета во канал!Итна помош, полицијата и пожарникарите брзо стигнаа на местото на настанот, а автомобилот е извлечен од каналот. Дури тогаш – две безживотни тела, машко и женско, се извадени од каналот.Увидот е во тек.Низа трагедии се случиле на ова место. Онаа што најмногу го потресе Балканот е кога кај овој канал беше пронајдено мртво телото на пејачката Јелена Маријановиќ.
сите 13 | | | веќе видена

Оваа мајка мечка со своите младенчиња се плашела да ја премине улицата и постојано тргнувала, но се враќала назад. Луѓето кои го снимале ова видео не можеле да откријат зошто е тоа така, сѐ додека не здогледале едно повредено мече. Мајката не сакала да продолжи по патот и да го остави своето младенче само. Оваа мајка мечка со своите младенчиња се плашела да ја премине улицата и постојано тргнувала, но се враќала назад. Луѓето кои го снимале ова видео не можеле да откријат зошто е тоа така, сѐ додека не здогледале едно повредено мече. Мајката не сакала да продолжи по патот и да го остави своето младенче само.За среќа, овие луѓе ѝ помогнале и го однеле мечето во центар за помош на животни, каде му била пружена соодветна нега, со цел малечкото повторно да биде вратено на неговото семејство.Погледнете како изгледало сето тоа:
сите 2 | | | веќе видена

Еве како изгледа натриум глутамат Е621 – адитив кој се става во големи количини во речиси сите видови на храна и рестораните го познаваат доста добро, а се додава за да го интензивира вкусот на храната. Еве како изгледа натриум глутамат Е621 – адитив кој се става во големи количини во речиси сите видови на храна и рестораните го познаваат доста добро, а се додава за да го интензивира вкусот на храната.Бел кристален прав, кој личи на сол и шеќер. Водениот раствор од него има вкус на супа со месо. Може да биде додаден во секаква храна. Натриум глутаматот води до зголемување на апетитот, прејадување и до прекумерна тежина.Се користи со цел да се поттикнат клетките во мозокот, дејството е како на дрога, продира лесно во крвта и мозокот и доведува до промена на гените кои се одговорни за чувствување на вкус.Натриум глутамат се содржи и во сите колбаси, салами, виршли, суџуци, чипсови, подготвени супи, конзерви, пиво и многу други. Безопасни доза за телото на возрасен е 1,5 грама на ден, за деца – не ...
сите 7 | | | веќе видена

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот. Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот.Според една студија објавена во списанието „Periodontology 2000“, луѓето што ги имале сите заби до 74 години имаат поголема шанса да живеат 100 години.Оние, пак, кои изгубиле пет или повеќе заби до 65 години, најверојатно, ќе страдаат од сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, дијабетес и остеопороза, кои можат да влијаат значително на должината на животот.Сите овие болести се поврзани и со квалитетот на животот на поединецот, нивниот социо-економски статус, но, исто така, и со стресот.Експертите истакнуваат дека е потребно да се четкаат забите двапати дневно, наутро и навечер со паста за заби со флуор, да се намали внесувањето шеќер и слатки пијалаци и да се посетува стоматолог редовно.
сите 11 | | | веќе видена

Северна Кореја предупреди дека нема да „седи со скрстени раце“ доколку САД ја реализираат одложената воена вежба со Јужна Кореја по зимската Олимпијада. Северна Кореја предупреди дека нема да „седи со скрстени раце“ доколку САД ја реализираат одложената воена вежба со Јужна Кореја по зимската Олимпијада.Тоа предупредување во писмо до Обединетите нации го пренесе севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг Хо.Северна Кореја нема изведено ракетна проба од крајот на ноември минатата година, а во јануари започна дијалог со јужниот сосед, што се први разговори од таков вид за две години.Шефот на севернокорејската дипломатија Јонг Хо во писмото, што го објави државната новинската агенција, наведува дека Пјонгјанг ќе ги вложи сите напори во иднина да ги подобри односите на двете кореи, но дека никогаш нема „да седи со скрстени раце“ ако некој се обиде тие напори да ги осуети. САД и Јужна Кореја се согласија да ја одложат редовната заедничка воена вежба до завршувањето на Зимската ...
сите 200 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 јануари. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 јануари.Денеска е Преподобен Максим Исповедник.Преподобен Максим се роди околу 580 година во Цариград. Имаше високо потекло. Во младоста се здоби со врвно образование беше најголемиот философски ум на своето време. Едно време служеше како императорски секретар, а потоа ја напушти службата и се повлече Хризополскиот манастир до Халкидон. Наскоро, неговото име неоделиво ќе се врзе за православната борба против монотелитската ерес. Заради своето тврдо исповедништво ќе биде осакатен и ќе умре в затвор, во 662 година. Неговото дело правилно го оцени шестиот вселенски собор, одржан во 680 година. Од него ни останаа многу значајни дела.
сите 18 | | | веќе видена

Секогаш е убаво да се слушат македонски песни во клупскиот спорт, посебно кога тоа доаѓа од странство а не од земјава. Секогаш е убаво да се слушат македонски песни во клупскиот спорт, посебно кога тоа доаѓа од странство а не од земјава.Таков пример ни доаѓа од Германија, каде соиграчите на Ацо Јоновски ја славеа победата со македонската култна песна „Излези момче право на тераса“.Може да се претпостави дека влијанието на „Фалангата“ кое останало кај колегите на Јоновски била со гигантски пропорции, па затоа и ја пееја оваа песна по последната победа.
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев очекува до средината на годината да се најде решение за 25-годишниот спор за името со Грција и на Самитот на НАТО во јуни да биде активирана поканата за членство на Република Македонија. Во изјава за бугарската телевизија „Нова“, Заев вели дека евентуалното решение ќе треба да биде одобрено на референдум. Премиерот Зоран Заев очекува до средината на годината да се најде решение за 25-годишниот спор за името со Грција и на Самитот на НАТО во јуни да биде активирана поканата за членство на Република Македонија. Во изјава за бугарската телевизија „Нова“, Заев вели дека евентуалното решение ќе треба да биде одобрено на референдум.- Референдумот треба да биде дополнителна гаранција и за нашите пријатели од Република Грција бидејќи со тоа дефинитивно ќе се тргнат сите сомнежи, а народот ќе стои зад решението кое ќе биде прифатено. Убеден сум дека Македонците се подготвени за тоа. Но, се уште сме во преговори и се надевам дека решението ќе го сочува достоинството на граѓаните и на ...
сите 336 | | | веќе видена

Во Македонија утрово покрај земјотресот во Скопје, регистриран е уште еден земјотрес во охридското епицентрално подрачје. Во Македонија утрово покрај земјотресот во Скопје, регистриран е уште еден земјотрес во охридското епицентрално подрачје. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека земјотресот во Охрид е со Рихтерова магнитуда од 2,1. Земјотресот е со епицентар на 10 километри источно од Охрид.Според Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот во Скопје е регистриран во 08:03 часот со епицентар на само неколку километри источно од централното градско подрачје. Земјотресот е со Рихтерова магнитуда од 2,4 и е почувствуван од населението во Скопје и околина.
сите 199 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вчера добил писмо со закани до него и неговото семејство во кое меѓу другото пишувало: „Имаме три куршуми за тебе“, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Тоскас. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вчера добил писмо со закани до него и неговото семејство во кое меѓу другото пишувало: „Имаме три куршуми за тебе“, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Тоскас.Како што јави дописникот на МИА од Атина, Тоскас, утрово говорејќи за грчката телевизија Антена изјави дека анонимниот допис бил испратен вчера и веќе е „во рацете“ на надлежните полициски служби за пронаоѓање на оние што го испратиле.- Никос Коѕијас ги води преговорите со маестрални потези со насоките што ги добива од премиерот, а климата не ја одредуваат ниту радикалните гласови од една или друга страна ниту дописите што некои се осмелија да ги пратат до министерот за надворешни работи и да говорат за три куршуми и закани, изјави Тоскас.Грчкиот министер за ...
сите 336 | | | веќе видена

Италијанката Маргарет Бадоре одлучила да направи еден експеримент - како изгледа кога нема да ја измиете косата со шампон 31 ден! Италијанката Маргарет Бадоре одлучила да направи еден експеримент - како изгледа кога нема да ја измиете косата со шампон 31 ден!Дотогаш ја миела косата скоро секој ден, бидејќи брзо ѝ се мастела. Го истражувала ова на интернет, дознала од други луѓе дека најлош е преодниот период кога кожата на главата ви се одвикнува од хемикалиите. Повеќето се согласиле дека овој период трае две недели.„Лично мене, најлоша ми беше првата недела“ – рекла Маргарет за Treehugger.com.„Косата веднаш ми се измасти, но интензитетот се намали веќе после третиот ден. Нормално не изгледаше подобро, изгледаше постојано исто“- вели таа.Во периодот на експериментот Маргарет не се чувствувала грдо, но во главно ја врзувала косата. Кога поминале две недели, цимерката искоментирала дека изгледа како да не ја миела косата два дена.„Се обидов да ја измијам со чај од камилица неколку пати. ...
сите 6 | | | веќе видена

Милан Субошиќ (17), млад фудбалер од Болеч, се удавил кога со автомобилот во кој бил со својата најдобра другарка Милица Л. (17) слетал во Дунав. Девојката успеала да се спаси, но несреќниот Милан потонал сo автомобилот „поло“ пред да успеат да го извлечат луѓето што се затекнале на кејот. Милан Субошиќ (17), млад фудбалер од Болеч, се удавил кога со автомобилот во кој бил со својата најдобра другарка Милица Л. (17) слетал во Дунав. Девојката успеала да се спаси, но несреќниот Милан потонал сo автомобилот „поло“ пред да успеат да го извлечат луѓето што се затекнале на кејот.Според зборовите на другарките на Милица, таа сакала да го испроба автомобилот, но наместо во рикверц, ставила во прва брзина.-Милица оди на часови за возење, но автомобилот кој го вози има поинаков распоред на брзини од „полото“ – рекла нејзината другарка.Таа додава дека Милан и Милица, десет години се најдобри другари и дека поради стресот сега е под лекарства.-Ми раскажа дека таа успеала да излезе од автомобилот кога водата ...
сите 14 | | | веќе видена

Таа има 33 години, а тој 63. Покрај емоциите, ги спојува и љубовта кон комедијата, бидејќи и двајцата се одлични актери во тој жанр. Жената која го освои урнебесниот „Мистер Бин“ се вика Луис Форд. Таа има 33 години, а тој 63. Покрај емоциите, ги спојува и љубовта кон комедијата, бидејќи и двајцата се одлични актери во тој жанр. Жената која го освои урнебесниот „Мистер Бин“ се вика Луис Форд.Тие својата врска ја започнаа во 2015 година по неговиот развод со поранешната сопруга Санетри Састри, со која беше 23 години во брак и со која има две деца.Првпат се запознаа во 2012 година, кога се појавија на „Quartermaine`s Terms“. Набрзо потоа се појавиле симпатии меѓу нив, па новинарите не престанале да ги „ловат“ нивните средби.Крајот на минатата година парот објави дека го очекува своето прво заедничко дете.
сите 8 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар веќе имаат обезбедено место на завршниот турнир во СЕХА-лигата, а после ремито на гостувањето кај Брест само потврдија дека сезонава и немаат вистинска конкуренција во регионалното натпреварување. Ракометарите на Вардар веќе имаат обезбедено место на завршниот турнир во СЕХА-лигата, а после ремито на гостувањето кај Брест само потврдија дека сезонава и немаат вистинска конкуренција во регионалното натпреварување.Раул Гонзалес не можеше да смета на сите ракометари. Сепак, во составот ги имаше Шпанците кои освоија златен медал на Европското првенство, па може да се очекува и на следното гостување вардарци да одат по бодови.– Добро е познато дека секогаш е голем предизвик да се играат натпревари против Брест во Мешков. Морам да потенцирам дека имавме проблеми во нападот и во првото и во второто полувреме. Никој не можеше да поведе со повеќе од три гола разлика. Затоа сме задоволни од оствареното на средбата против Брест. Бодот ни овозможи да продолжиме со добрата серија и да ...
сите 17 | | | веќе видена

Кога сте јавна личност, ќе морате да се навикнете на повремени критики. Но, Џенис Дин, водителка на Фокс телевизија, одлучува повеќе да не молчи за критиките кои често ги добива од гледачите. Кога сте јавна личност, ќе морате да се навикнете на повремени критики. Но, Џенис Дин, водителка на Фокс телевизија, одлучува повеќе да не молчи за критиките кои често ги добива од гледачите.Капката која ја прели чашата беше овој коментар:-Џени, те молам немој повеќе да си дозволуваш луѓето од Фокс да те облекуваат во здолништа, Нималку не ти прилга. Таа фризура од осумдесеттите е некако во ред, но твоите нозе се неподносливи за гледање кога и да се појавиш на екран - ѝ порачала една жена.Водителката одлучила на ова јавно да одговори:-Здраво Џоен,Фокс не ме облекува, сама ја одбирам својата гардероба. Жал ми е што не ти се допаѓаат моите нозе, но јас сум благодарна за нив, тоа значи дека имам со што да се движам. Свесна сум дека не изгледам како типична водителка од екраните - носам конфекциски број 40 и ...
сите 13 | | | веќе видена

Портокалов метеоаларм е вклучен деновиве во делови на Босна и Херцеговина, а во останатите делови на сила е жолтиот метеоаларм, поради опасните временски неприлики. Портокалов метеоаларм е вклучен деновиве во делови на Босна и Херцеговина, а во останатите делови на сила е жолтиот метеоаларм, поради опасните временски неприлики.Силни ветрови во просек од 60 и 80 километри на час беснеатна југот од земјата, додека на југоистокот нивната брзина достигнува и до 90 километри на час.Автобус со херцеговински регистерски таблички излетал од патот, поради снегот и тешката проодност на патиштата. За среќа никој од патниците не е повреден, пренесува босанкиот портал Антена.Предупредување за невреме е издадено во оваа земја и за наредните неколку денови.
сите 4 | | | веќе видена

Препораката на една фитнес блогерка и јутјуберка за почетокот на денот е малку необична, но може да биде и многу корисна. Препораката на една фитнес блогерка и јутјуберка за почетокот на денот е малку необична, но може да биде и многу корисна.Порано, експертите советуваа во шолјата кафе да додадете малку путер или кокосово масло, за да се наполните со енегија за остатокот од денот. Сепак, никако не е паметно оброкот да го менувате со напиток, без оглед на калоричноста.Новите трендови стануваат сѐ полуди, па наместо кокосово масло се препорачува сирово јајце во првото утринско кафе.Оваа пракса веќе на големо е присутна во Бугарија, Скандинавија и Виетнам, а сѐ попопуларна е меѓу тркачите и спортистите ширум светот.Топлината на кафето после варењето е околу 93 степени Целзиусови, што е доволно за јајцето да се свари, па ако го применувате ова веројатно нема да се заразите со Салмонела.Сепак, нема ништо штетно во сето ова. Јајцата се полни со протеини, а ни кафето во умерени количини не е штетно.
сите 9 | | | веќе видена

Веќе се напоменуваат цифри кога станува збор за кралската свадба на Меган Маркл и принцот Хари. Таа е закажана за 19. мај во црквата Сент Џорџ во дворецот Виндзор во Лондон. Веќе се напоменуваат цифри кога станува збор за кралската свадба на Меган Маркл и принцот Хари. Таа е закажана за 19. мај во црквата Сент Џорџ во дворецот Виндзор во Лондон.И додека јавноста сака да дознае што е можно повеќе детали врзани за нивната свадба и дали Меган ќе ја надмине Кејт, некои ги интересира и колку ќе чини целото тоа случување.На венчавката на Кејт и Вилијам, на улиците имаше 5000 полицајци, па минимално исто толку се очекува и за оваа свадба, а можеби и повеќе поради страв од тероризам.На свадбата ќе присуствуваат околу 6000 гости, но на самата прослава ќе бидат 300 одбрани, бидејќи младоженците сакаат интимна свадба.Сето тоа ќе чини околу 500 илјади фунти, а Меган сама ќе го плати својот невестински фустан, како што тоа го направи Кејт во 2011 година.
сите 34 | | | веќе видена

Дали е во прашање положбата на Планетите, снаодливоста или разумот, не знаеме, но едно е сигурно, ова се најуспешните знаци во Зодиајкот. Дали е во прашање положбата на Планетите, снаодливоста или разумот, не знаеме, но едно е сигурно, ова се најуспешните знаци во Зодиајкот.ОвенТие сакаат да водат и се авторитетни. Тој поседува храброст, одлучност, ентузијазам, самодоверба, динамичност...постојано тера инает и знае да биде користољубив.Тој ужива во предизвиците и со сета сила се пробива низ истите во животот. Работлив е и секогаш тежнее кон нешто поголемо. Тешко му паѓа кога не е во право, кога нешто ќе погреши или изгуби, и кога не е по негово.Со своите изјави често знаат да понижат и други за да го добијат тоа што го сакаат, но едно е јасно-не се откажува!ЈарецИма доминантна природа и затоа ако некој од знаците во зодиакот е роден за шеф, тоа е овој. Одогворен е дисциплиниран и паметен. Амбициозен, истраен и непоколеблив, секогаш оди кон целта.Во природата им е да се грижат да има добар ред и ...
сите 12 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јануари. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јануари.Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики.Свети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син измолен од Бога од родители кои долго време немале деца, тој уште од детството му беше посветен на Бога. Подоцна, за време на едно поклоничко патување во Ерусалим, реши да го земе на себе монашкиот подвиг и се насели во Фаранската лавра. Животот го исполни со подвизи и богомислие и достигна толкава духовна висина, што не можеше да се скрие од луѓето. Зашто, како што рече Христос: може ли да се скрие град на врвот од планината? Се упокои во 473 година со овие зборови на усните: Пред се имајте љубов меѓу себе си, зашто љубовта за добродетелта е тоа што е солта за храната.На овој ден се смета за голем грев доколку се избрка или одбие човек кој проси, односно доколку одбиете да помогнете некому кому му е потребна помош. Доколку го направите ...
сите 25 | | | веќе видена

next