Хеликоптерот кој го превезувал мексиканскиот министер за внатрешни работи Алфонсо Наварете до местото на земјотресот кој го погоди југот на земјата, се урна за време на слетувањето при што настрадале неколку лица. Хеликоптерот кој го превезувал мексиканскиот министер за внатрешни работи Алфонсо Наварете до местото на земјотресот кој го погоди југот на земјата, се урна за време на слетувањето при што настрадале неколку лица.Ова го изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието додавајќи дека министерот е жив и неповреден.Наварете во придружба на гувернерот на Оахака Алехандро Мурата и неколку државни функционери патувал кон градот Пинотепа де Сан Луис, околу 600 километријужно од главниот град, каде земјотресот со јачина од 7,2 степени најмногу бил почувствуван.Мексиканскиот претседател изјавил дека сите во хеликоптерот се неповредени, но неколку луѓе кои биле на тлото настрадале и се повредени во несреќата. Иако точната официјална бројка на жртви не е соопштена, светските медиуми пренесуваат ...
сите 109 | | | веќе видена

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за добрососедство и за спорот за името што Македонија го има со Грција. Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за добрососедство и за спорот за името што Македонија го има со Грција. Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни. Бугарската позиција е јасна, посочи тој, „решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија“. Бугарија, според него, не планира ...
сите 169 | | | веќе видена

Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град. Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град.Првично американскиот геофизички институт соопшти дека магнитудата е 7,5 степени, по што ја намали јачина на потресот.Епицентарот бил во близина на тихоокеанското крајбрежје, на два километри источно од градот Пинотепа де Дон Луис, на 148 километри југозападно од градот Оахака, на длабочина од 24 километри.Нема податоци за жртви, но има повредени. Во главниот град на Мексико, зградите се нишаа повеќе од една минута. На телевизија беше прикажано како илјадници луѓе излегоа на улиците на мексиканскиот главен град, исплашени од земјотресот.По ...
сите 117 | | | веќе видена

Сериозен инцидент се случи на еден од натпреварите во аматерските лига во Турција. Сериозен инцидент се случи на еден од натпреварите во аматерските лига во Турција.Средбата помеѓу Јени Чанспор и Султангази заврши нерешено со 2-2. Но, токму тогаш почна хорор.Откако завршил натпреварот, на терен влетале хулигани на домашната екипа и започнале да ги тепат гостите.Атакот не запрел ниту во соблекувалната каде што крвнички, буквално до онесвестување биле тепани фудбалерите.Од видеото може да се види како некој од гостинските фудбалери онесвестени лежат на подот, додека други во паника со раскрвавени глави пробуваат да се засолнат.Турските медиуми пишуваат дека пет фудбалери со сериозни повреди биле веднаш хоспитализирани во болница.
сите 2 | | | веќе видена

Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum. Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum.Ваквите израстоци се појавуваат и кај мажите и кај жените, а најчесто после 40. години. Тие жолти ознаки се поврзани со количината на холестеролот во крвта, а зголеменото ниво на холестерол и масти доведува до срцеви болести, запушување на крвните садови и удари.Тие може да се симптом кој не смее да се занемари. Истражувањата покажале дека ваквите дамки може да се знак на срцев удар, сихемиска болест на срцето, артеросклероза и слично.
сите 9 | | | веќе видена

Љубителите на белите спортови и планинарењето, а пред сé странските државјани, доколку планираат искачување на планинските врвови или скијање, да се пријават во најблиските полициски станици или одделенија, апелираат од СРВ Тетово. Љубителите на белите спортови и планинарењето, а пред сé странските државјани, доколку планираат искачување на планинските врвови или скијање, да се пријават во најблиските полициски станици или одделенија, апелираат од СРВ Тетово.Апелот доаѓа по најавите за интензивни врнежи од снег и влошување на временските услови на планинските подрачја.– При пријавувањето, пожелно е да посочат и да информираат каде ќе се движат и колку мислат да се задржат. На тој начин може побрзо да се лоцираат и доколку има потреба, да им се помогне. Во одредени ситуации мошне значајна е секоја минута, особено при неповолни временски состојби и на тешко достапни терени, на кои нема можност за воспоставување телефонски контакт или друга комуникација со изгубените лица, вели Марјан Јосифоски ...
сите 12 | | | веќе видена

Снисходејќи кон нашите немоќи и постепено воведувајќи нè во подвигот на постот, Црквата востановила во последната седмица пред Четириесетницата да се употребува само млечна храна, „за ние, од месо и многујадење да бидеме приведени кон строго воздржување… малку по малку, отргнувајќи се од слатките јадења, да го започнеме подвигот на постот.“ Сиропусна недела, (Масленица), е последната подготвителна седмица пред Великиот Пост, односно седмата недела пред Пасха. За време на оваа седмица, која следи после месопусната, христијаните го имаат отстрането месото од трпезата, а благословено е да се јаде млеко и млечни производи, јајца и риба.Снисходејќи кон нашите немоќи и постепено воведувајќи нè во подвигот на постот, Црквата востановила во последната седмица пред Четириесетницата да се употребува само млечна храна, „за ние, од месо и многујадење да бидеме приведени кон строго воздржување… малку по малку, отргнувајќи се од слатките јадења, да го започнеме подвигот на постот.“Последната недела пред ...
сите 29 | | | веќе видена

Федералната служба за безбедност во Русија го уапсила Украинецот кој се сомничи за шпиунажа, соопштила нивната прес-служба. Федералната служба за безбедност во Русија го уапсила Украинецот кој се сомничи за шпиунажа, соопштила нивната прес-служба.Операцијата е извршена на 11 февруари. Констандитн Давиденко, како што е наведено, по задача на украинските специјални служби собирал информации кои претставувале државна тајна.Тој деле информации за Руската гарда и службениците на ФСБ кои можеле да наштетат на дравната безбедност.Покрената е кривична постапка за шпиунажа. Во тек е истрага.
сите 3 | | | веќе видена

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја. Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја.Кеи Саито, кој се натпреварува во брзо лизгање на кратки патеки, бил тестиран веднаш по доаѓањето во Пјонгчанг, а во крвта му била откриена недозволената супстанца ацеталозамид.Оваа супстанца служи како „маска“ односно ги прикрива другите забранети супстанци.Саито веднаш бил суспендиран од јапонскиот тим и бил испратен дома, а за неговата казна ќе се одлучува по завршувањето на ЗОИ.„Шокиран сум од наодот бидејќи никогаш не сум се обидел да користам недозволени сретства. Ја поминав и антидопинг обуката, не сум користел стероиди, немав причина да прикријам нешто. Сакам да ја докажам својата невиност, а не да му бидам товар на тимот, така што ќе ја прифатам оваа ...
сите 36 | | | веќе видена

Основачот на Викиликс Џулиан Асанж, кој се наоѓа на територијата на Еквадорската Амбасада во Лондон, на Твитер напиша дека минатата недела добил плик како тој што вчера пристигна во домот во Њујорк на Ванеса Трамп, сопругата на најстариот син на американскиот претседател Доналд Трамп. Основачот на Викиликс Џулиан Асанж, кој се наоѓа на територијата на Еквадорската Амбасада во Лондон, на Твитер напиша дека минатата недела добил плик како тој што вчера пристигна во домот во Њујорк на Ванеса Трамп, сопругата на најстариот син на американскиот претседател Доналд Трамп.Сопругата на Доналд Трамп помладиот беше хоспитализирана откако отворила писмо со бел прав.- Чудно е што и јас добив такво писмо минатиот вторник, напиша Асанж на Твитер, додавајќи дека на пликот имало американски поштенски марки.Се очекува британски суд денеска да одлучи дали да го уважи или да го отфрли барањето на 46-годишниот Асанж за прекин на судскиот процес против него. Ако судот пресуди во негова корист, тој ќе може да ја ...
сите 25 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.02/2018 за долгови доспеани до 31.10.2017 и неплатени до 31.01.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.02/2018 за долгови доспеани до 31.10.2017 и неплатени до 31.01.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е:-повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност; -повисок од 300.000 денари за правните лица.Комплетната листа можете да ја погледнете .
сите 10 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јануари. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јануари.Денеска е Св. три Ерарси.Празников е установен во единаесеттиот век, иако тројцата светители (Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст) на кои денес Црквата се сеќава живееја во четвртиот век. Со тек на времето, нивната светост почна да се мери со човечки мерила, па така овие светители наместо причина за соединување во љубовта станаа предмет на меѓусебни разделби. Христијаните се делеа, мерејќи кој од нив е посвет од другите. За да го запре безумието Црквата го установи нивното заедничко и рамночесно празнување на овој ден, иако секој од нив има и свој посебен празник.Овој празник меѓу луѓе се смета за заштитник на луѓето и животните од мраз, ладни и вли ветрови. По тоа какви ветришта дуваат денеска, се прогнозира и какво ќе биде времето во текот на годината.
сите 15 | | | веќе видена

Инспекторите во Мексико пронашле бебе тигар , кое некој сакал да го прати по брза пошта . Инспекторите во Мексико пронашле бебе тигар , кое некој сакал да го прати по брза пошта .Никој не се посомневал дека во пакетот можело да има тигар , се додека не го намирисале кучињата – трагачи. Бебето тигар било под седативи и спакувано во пластична кутија. Пакетот бил пратен од западната држава Џалиско и требало да стигне на приватна адреса во централната Мексиканска држава Керетаро. Бебето било дехидрирано , но здраво и им било предадено на службите за згрижување диви животни .Имињата на испраќачот и на примателот на пакетот не се соопштуваат. Случајот е под истрага на полицијата.
сите 4 | | | веќе видена

Во јануари оваа година, тинејџерката Келси одлучила за својот 13-ти роденден да ја промени својата фризура, а нејзината мјка Кристин Џонсон за роденденски подарок ѝ подарила фризура кај професионален фризер и долгосаканите прамени. Во јануари оваа година, тинејџерката Келси одлучила за својот 13-ти роденден да ја промени својата фризура, а нејзината мјка Кристин Џонсон за роденденски подарок ѝ подарила фризура кај професионален фризер и долгосаканите прамени.Набрзо потоа, мајката на својот профил објавила фотографија од неа и нејзината ќерка намсеани и задоволни од резултатот.Меѓутоа, среќата траела кратко.Само неколку дена подоцна, Келси отишла да го посети својот татко и маќеата, а посетата била трауматична за оваа девојка.Фотографиите кои мајката ги објавила по посетата се шокантни.Имено, долгата коса на Келси исчезнала, таа била ишишана кратко.Келси била ишишана од нејзиниот татко и маќеа, откако виделе дека била на фризер и си ја бојадисала косата.„Акциите имаат последици“ - рекол нејзиниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Дали е во прашање положбата на планетите што го одредиле полето на успехот и на способноста, снаодливоста на раководна функцина, не се знае, но два хороскопски знака дефинитивно се најдобри кога станува збор за шефовска позиција. Дали е во прашање положбата на планетите што го одредиле полето на успехот и на способноста, снаодливоста на раководна функцина, не се знае, но два хороскопски знака дефинитивно се најдобри кога станува збор за шефовска позиција.Тие се родени водачи, авторитети, а покрај тоа се и многу способни и знаат од своите работници да го извлечат максимумот. И тие имаат маани, но на патот до успехот не им пречат, па личностите родени во овие два зодијачки знаци обично се многу познати и успешни.Најизразена карактеристика на водач во себе има Овенот. Тој во себе има елан, креативност, динамичност, но често му претставува проблем неговата тврдоглавост, промените во расположението и раздразливоста.Припадниците од овој знак се многу јасни во своите барања, а иако ги потикнуваат ...
сите 30 | | | веќе видена

Љубителите на птици на Нов Зеланд тагуваат порди угинувањето на птица блуна (од родот морус басанус), по име Најџел, позната и како „најосамената птица на светот”, бидејќи на островот на кој живеела била единствената од својот вид. Љубителите на птици на Нов Зеланд тагуваат порди угинувањето на птица блуна (од родот морус басанус), по име Најџел, позната и како „најосамената птица на светот”, бидејќи на островот на кој живеела била единствената од својот вид.Имено, Најџел долги години бил во соживот со голем број бетонски реплики на себе. Тој дури и се вљубил во една од статуетките.– Најџел можеше да одлета кога сака, но остана, бидејќи беше среќен тука, рече ренџерот Крис Бел, додавајќи дека птицата угинала „од старост“.Мртвото тело на Најџел е пронајдено покрај неговата „камена љубов“.
сите 7 | | | веќе видена

Македонската пејачка Тамара Тодевска долго време по породувањето се трудеше да ја доведе својата фигура до своршенство. Се чини дека успеала во тоа. Македонската пејачка Тамара Тодевска долго време по породувањето се трудеше да ја доведе својата фигура до своршенство. Се чини дека успеала во тоа. На социјалните мрежи таа редовно објавува фотографија од нејзината ќерка Хана, но овој пат одлучи да ги почести фановите и со своја фотографија.На фотографијата се гледа дека пејачката драстично ослабела, што дури и еден од коментарите под истата гласел: „Доволно е!“
сите 6 | | | веќе видена

Фотографија која изгледа како фотографија од венчавка, е далеку од тоа, иако поради невестинските фустани кои ги носат девојките изгледа така. Знаете ли што се крие зад фотографијата? Фотографија која изгледа како фотографија од венчавка, е далеку од тоа, иако поради невестинските фустани кои ги носат девојките изгледа така. Знаете ли што се крие зад фотографијата?Никол Нисн од Канада ги собрала своите другарки за да стават крај на една епоха. Станува збор за развод. Неодамна таа го прекинала бракот кој траел 13 години. Фустанот кој го носела е всушност нејзиниот невестински устан од бракот кој го завршува.Никол не ја тргала насмевката од своето лице. Погледнете:
сите 4 | | | веќе видена

Откако се забил во задниот дел на такси возило во Белмонт во Чикаго, овој возач на црн Нисан СУВ се обидел да побегне од местото на настанот. Меѓутоа, во таа намера го спречил таксистот кој излегол од својот автомобил и му го блокирал патот. Откако се забил во задниот дел на такси возило во Белмонт во Чикаго, овој возач на црн Нисан СУВ се обидел да побегне од местото на настанот. Меѓутоа, во таа намера го спречил таксистот кој излегол од својот автомобил и му го блокирал патот.Неколку минути подоцна работите излегле од контрола кога виновникот сакал по секоја цена да избега, па уништил уште четири автомобили.Погледнете го ова неверојатно видео, снимено од прозорот на очевидец:
сите 2 | | | веќе видена

Ви треба ли мотивација за да престанете да пушите? Во продолжение следуваат неколку позитивни нешта за кои вреди да ги оставите цигарите: Ви треба ли мотивација за да престанете да пушите? Во продолжение следуваат неколку позитивни нешта за кои вреди да ги оставите цигарите:Ви ги прикажуваме резултатите од последното истражување кое го спроведе американската компанија CVS Health за тоа што се случува во телото откако ќе престанете со пушењето – од 20 минути до 15 години.20 до 30 минути – крвниот притисок и отчукувањето на срцето се намалуваат, а рацете и стапалата се загреваат.8 часа – нивото на јаглен моноксид во крвта се намалува, а кислородот се зголемува.48 часа – сетилото за мирис започнува подобро да функционира.72 часа – бронхијалните цевки се опуштаат.2 недели до 3 месеци – циркулацијата во телото е подобра и посилна, како и функцијата на белите дробови.1 месец до 9 месеци – се намалува кашлицата и запушеноста на синусите, белите дробови полесно ослободуваат слуз, почисти се и помала е ...
сите 4 | | | веќе видена

next