Петар

  во

  Владиката Петар обвини за бугарско-грчко сценарио Бугарските органи молчат за моето барање да се открие изворот на смислени дезинформации дека јас сум барал откопување на посмртните останки на загинатите бугарски војници, изјави вчера преспанско-пелагонискиот владика на МПЦ, г. Петар. Тој рече дека таквиот однос на бугарската страна потврдува дека целта на медиумските написи била да им се нанесе штета на македонската држава и нација.- Тоа беше сценарио на непријателски расположени луѓе, групи можеби здружени во непријателски сили не само од Бугарија туку и од Грција, со цел и да го спречат влегувањето на Македонија во европските институции - изјави владиката Петар на вчерашната конференција за печат.Реакцијата на владиката доаѓа и по последното барање на бугарскиот европратеникот Никола Младенов во Стразбур да се преиспитаат релациите меѓу Бугарија и Македонија, а во контекст на третманот на бугарските обележја во земјава. - Мислам дека и нашата држава треба да прати една загрижувачка нота до Бугарија и да ...
  | | веќе видена | слични

  ГРАДСКАТА ГАЛЕРИЈА ЈА ЗАСЕНИ РАБОТАТА НА НАЦИОНАЛНИТЕ институции Петар Лубарда и Дадо Ѓуриќ доаѓаат во Скопје Културно-информативниот центар полека го презема приматот на движечка сила во ликовниот живот во Скопје Дела од познатиот Лубарда ќе бидат изложени во Културно-информативниот центар во Скопје, во септември Голема изложба на дела од големите европски уметници Петар Лубарда и Миодраг Дадо Ѓуриќ, двајцата од Црна Гора, есенва ќе биде организирана во Културно-информативниот центар во Скопје. Доколу Музејот на современата уметност не успее да ги донесе најавените изложби на Салвадор Дали и Алфонс Муха, градската галерија КИЦ ќе го преземе приматот на движечка сила во ликовниот живот во Скопје. Иако е под надлежност на локалната самоуправа, државата реши да им финансира само два проекта. Годинава тие нудат силна програма што ја предводат двајцата светски автори од Црна Гора. Со ликовната понуда за љубителите на уметноста, неколку издржани проекти најави и Мултимедијалниот центар „Мала станица“. Сепак, ...
  | | веќе видена | слични

  Митрополитот Петар денеска го демантира секретарот на Македонската православна заедница во Мелбурн Ицо Најдовски, кој пред неколку дена негираше дека МПЦ преку судски спор ја добила во владеење црквата „Света Петка“ во Рокдејл Австралија. „Во пресудата овој судија само ја посочува пресудата на претходниот судија кој уште тогаш донесе прецизна пресуда во која вели дека имотот е за МПЦ што значи дека не е точна изјавата на овој дека имотот е за компанијата“, изјави денеска Митрополитот Петар. Судијата посочил дека важечки за оваа расправа се каноните на православната црква, уставот и статутот на МПЦ и правилниците на Светиот синод. Митрополитот Петар денеска уште еднаш посочи дека невистинити се провокативните бугарски написи дека тој лично издал наредба да се прекопаат бугарските војнички гробишта во земјата. Дека во тоа нема никаква вистина тој веќе го известил бугарскиот конзул во Битола.
  | | веќе видена | слични

  По завчерашната провокација во Стразбур на европратеникот Николај Младенов од Бугарија кој пред Европското собрание побара отворање на прашањето за третманот на бугарските воени гробишта во Македонија, бидејќи, според него, владиката Петар наложил прекопување на овие гробишта, денеска следеше реакција од битолскиот митрополит.

  „Здружени со непријателските сили, не само од Бугарија, туку и од Грција, прават некое сценарио на штета на македонската држава и на македонската нација, се разбира, за да го спречат влегувањето на Македонија во европските институции“, изјави митрополитот Петар.

  Затоа, митрополитот Петар смета дека е потребна реакција од државните институции, бидејќи се прави подземно грчко - бугарска игра на сметка на Македонија во европските институции.

  „Мислам дека треба и нашата држава да прати една загрижувачка нота до Бугарија за такви сценарија и да бара каде е изворот, кој го измисли тоа и кој тоа ни го спакува“, рече митрополитот Петар.

  Покрај ...
  | | веќе видена | слични

  По завчерашната провокација во Стразбур на европратеникот Николај Младенов од Бугарија кој пред Европското собрание побара отворање на прашањето за третманот на бугарските воени гробишта во Македонија, бидејќи, според него, владиката Петар наложил прекопување на овие гробишта, денеска следеше реакција од битолскиот митрополит. „Здружени со непријателските сили, не само од Бугарија, туку и од Грција, прават некое сценарио на штета на македонската држава и на македонската нација, се разбира, за да го спречат влегувањето на Македонија во европските институции“, изјави митрополитот Петар. Затоа, митрополитот Петар смета дека е потребна реакција од државните институции, бидејќи се прави подземно грчко - бугарска игра на сметка на Македонија во европските институции. „Мислам дека треба и нашата држава да прати една загрижувачка нота до Бугарија за такви сценарија и да бара каде е изворот, кој го измисли тоа и кој тоа ни го спакува“, рече митрополитот Петар. Покрај мариовското село Зович, во битолско има само три ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарија ја оствари најавуваната закана и вчера во Европскиот парламент го отвори прашањето за бугарските гробишта во Македонија. Евгениј Кирилов, бугарски европратеник што е избран да биде известувач за либерализација на визниот режим меѓу Македонија и ЕУ, вчера во Европскиот парламент истакнал дека македонското однесување кон бугарските воени гробишта е далеку од европските стандарди. Бугарскиот европарламентарец кажал дека е револтиран што шефот на дипломатијата Антонио Милошоски не му одговорил на писмото преку кое бара објаснување дали владиката Петар наредил да се откопаат моштите на бугарските војници и да се стават во една гробница на која пишува „Насилно мобилизирани македонски граѓани“.

  - Иако Бугарија е првата држава што ја призна Македонија под уставното име, кон нас применуваат ист негативен став како кон Грција - вели Кирилов во изјавата што ја пренесува бугарската агенција „Фокус“.

  Ваквите реакции од Бугарија следуваат по написите во бугарските медиуми дека владиката Петар ...
  | | веќе видена | слични

  Владиката на Преспанско-Пелагониската епархија на МПЦ, Петар, јавно изјавил дека “не ни помислува“ да собира бугарски коски и споменици во заедничка гробница, посветена на насилно мобилизираните Македонци во бугарската армија за време на Првата и Втората светска војна, објавува софиската новинска агенција “Фокус“. Понатака во текстот на бугарскиот медиум се вели дека “родољуби од Македонија“ до директорот на Националниот историски музеј во Бугарија, Божидар Димитров, испратиле фотографии од гроб на генерал на бугарската армија, кој загинал во Македонија во 1916 година, за време на Првата светска војна. Генералот е извесен Климент Џеров, а фотографиите биле испратени само неколку дена по изјавите на македонскиот владика. Божидар Димитров за агенцијата “Фокус“, изјавил дека веројатно поради големата врева, која се кренала со меракот на битолскиот владика, многу “патриоти“, меѓу кои и свештеници од епархијата на владиката Петар, од Македонија во изминатите неколку дена му носеле фотографии од гробови и ...
  | | веќе видена | слични

  12.03.2009, 14:09В сабота ќе се засадат пет милиони дрвца Под мотото „Ние два милиони, станавме светски зелен бренд - излези засади и инспирирај ги останатите шест милјарди“ на 14 март во 30 општини во Македонија ќе бидат засадени пет милиони нови садници во рамки на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина!“. Два милиони садници ќе можат да ги засадат граѓаните, а останатите три милиони ќе бидат во семе и ќе ги посеат вработените во Јавното претпријатие „Македонски шуми“.Иницијаторот на акцијата оперскиот пеач, Борис Трајанов на денешната прес-конференција истакна дека по успешно спроведените две акции се надеваат на голема масовност и на третата. Тој посочи дека се добитници на награда на глобалната светска еколошка организација „Чин Хај“ за блескавиот свет и оти за акцијата пишувало во многу светски медиуми.- Преку „Ројтерс“ и „Франспрес“ дозна целиот свет, имаше написи во многу медиуми, а посебно ме изненади цела страна на весникот на еден ротари клуб во Кливленд напишана за акцијата „Ден на ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот џез-пијанист Симон Киселички вечерва ќе го промовира својот нов состав „Акустик бенд“ со настапот во мултимедијалниот центар „Мала станица“, што ќе почне во 22 часот. Во групата членуваат и Александар Икономов на контрабас, Алек Секуловски на тапани и Петар Христов на кларинет. На репертоарот ќе бидат композициите од албумот „Јамајла“, што е во подготовка, а освен три македонски народни песни, останатите се дело на Киселички.

  Утревечер на истата локација ќе настапи и „Некст ту сајленс“, џез-квартет чиј репертоар содржи само композиции од реномираната европска издавачка куќа ЕЦМ. Четворката ќе изведе по неколку дела од богатиот опус на Енрико Рава, Јан Гарбарек, Карла Блеј, Џон Аберкромби, Дејв Холанд, Бил Фрисел и други. „Некст ту сајленс“ е составен од: Гоце Наумов (барабани), Панче Бујуклиев (пијано и синтисајзер), Александар Николовски (труба) и Марко Василевски (контрабас и бас-гитара).
  | | веќе видена | слични

  Еден од најстандардните македонски фудбалски репрезентативци Величе Шумуликоски во пос ледните три месеци одигра само еден меч за англискиот прволигаш Ипсвич. Неиграњето во тимот на Ипсвич, остава траги во формата кај Шумуликоски, поради што и македонскиот селектор Сречко Катанец искажа загриженост по последниот тест со Молдавија (1-1) одигран на 11 февруари на неутрален терен во Турција. Еден месец по контролата, статусот за Шумуликоски во тимот на Ипсвич не е сменет, поради што ја доведува во прашање и новата селекторска покана за квалификацискиот дуел со Холандија на 1 април, во Амстердам.

  - Не добивам прилика да играм, ниту пак ме пуштаат на позајмица да одам во друга екипа. Има екипи кои ми нудат преселба само за последните 8 коло, но нема дозвола за ваква разрешница. Можеби нешто ќе се смени по викендов кога играме на гости со Рединг - вели Шумуликоски за својот статус во Ипсвич. Словенецот Катанец со своите соработници почна да собира податоци за потенцијалните репрезентативни кандидати. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Љиљана Мизрахи, претседател на Фондот на холокаустот на Евреите од МакедониЈа

  Музејот на холокаустот ќе има богата поставка

  Се комплетира материјалот за поставката за животот на Евреите од времето пред Петар и Павле, потоа битисувањето до 1943, пери одот на депортацијата и соживотот од 1944 досега, вели Мизрахи


  Според изведувачот изградбата на Меморијалниот центар на македонските Евреи би требало да заврши за месец и половина

  Се уште не е завршен меморијалниот центар или музеј на холокаустот во срцето на некогашното Еврејско Маало, од левата страна на реката Вардар, меѓу Камениот мост и тврдината Кале. Годинава се одбележуваат 66 години од депортацијата на македонските Евреи, кои на 11 март 1943 година беа однесени во нацистичкиот логор Треблинка. Во моментов се работи втората фаза од изградбата на објектот, на т.н. арт-центар и на финалните работи на карабината. Според изведувачот, фирмата „Бетон“ од Штип, би требало да ја заврши изградбата за месец и половина. ...
  | | веќе видена | слични

  РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦот шумуликоски АПСТИНИРА ОД ТИМОТ НА ИПСВИЧ Величе „виси“ за репрезентацијата Еден од најстандардните македонски фудбалски репрезентативци Величе Шумуликоски во последните три месеци одигра само еден меч за англискиот прволигаш Ипсвич. Неиграњето во тимот на Ипсвич, остава траги во формата кај Шумуликоски, поради што и македонскиот селектор Сречко Катанец искажа загриженост по последниот тест со Молдавија (1-1) одигран на 11 февруари на неутрален терен во Турција. Еден месец по контролата, статусот за Шумуликоски во тимот на Ипсвич не е сменет, поради што ја доведува во прашање и новата селекторска покана за квалификацискиот дуел со Холандија на 1 април, во Амстердам. - Не добивам прилика да играм, ниту пак ме пуштаат на позајмица да одам во друга екипа. Има екипи кои ми нудат преселба само за последните 8 коло, но нема дозвола за ваква разрешница. Можеби нешто ќе се смени по викендов кога играме на гости со Рединг - вели Шумуликоски за својот статус во Ипсвич. Словенецот Катанец со своите ...
  | | веќе видена | слични

  Буџетскиот дефицит е главна причина за новото задолжување на Владата на домашниот пазар, а по која цена ќе се задолжува државата, одлучува Министерството за финансии.

  Ова е ставот на гувернерот Петар Гошев, кој денеска го пресенува „Утрински весник“, во врска со тоа зошто Владата се реши на вонредна аукција со издавање едномесечни државни записи за првпат, и тоа со камата од дури 8,9 отсто

  „Тоа е работа на Министерството за финансии. Во буџетот има дефицит, а тој може да се финансира од домашни извори и со надворешни задолжувања. Може и со комбинација, со внатрешно и со надворешно зајмување. По која цена ќе се задолжува Владата, одлучуваат надлежните институции за буџетот“, вели Гошев.

  Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредени смета дека со издавање едномесечни државни записи со атрактивна висока камата власта го дала најочигледниот сигнал дека буџетот е во теснец.

  Според него, ваквата некоординираност на Министерството за финансии и Народната банка на ...
  | | веќе видена | слични

  Буџетскиот дефицит е главна причина за новото задолжување на Владата на домашниот пазар, а по која цена ќе се задолжува државата, одлучува Министерството за финансии. Ова е ставот на гувернерот Петар Гошев, кој денеска го пресенува „Утрински весник“, во врска со тоа зошто Владата се реши на вонредна аукција со издавање едномесечни државни записи за првпат, и тоа со камата од дури 8,9 отсто „Тоа е работа на Министерството за финансии. Во буџетот има дефицит, а тој може да се финансира од домашни извори и со надворешни задолжувања. Може и со комбинација, со внатрешно и со надворешно зајмување. По која цена ќе се задолжува Владата, одлучуваат надлежните институции за буџетот“, вели Гошев. Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредени смета дека со издавање едномесечни државни записи со атрактивна висока камата власта го дала најочигледниот сигнал дека буџетот е во теснец. Според него, ваквата некоординираност на Министерството за финансии и Народната банка на Македонија ќе доведе до нарушување на ...
  | | веќе видена | слични

  19 бебиња биле родени во изминатото деноноќие во Гинеколошко-акушерската клиника, во „Ре-медика“ и во „Мала Богородица“. Во Гинеколошко-акушерската клиника имало 16 новороденчиња, од кои 11 биле машки, а пет женски. Во „Ре-медика“ се родило едно женско бебе, а во „Мала Богородица“ имало две бебиња и тоа по едно машко и женско.

  371 тон отпад собрале екипите на јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Од контејнерите покрај улиците биле собрани 244 тони ѓубре, 111 од кантите од домаќинствата, како и 16 тони индустриски и пола тон медицински отпад. Во чистењето на градот биле вклучени 68 возила на претпријатието.


  400 квадратни метри е вкупната површина на новиот паркинг во општината Ѓорче Петров, наспроти црквата „Св. Петар и Павле“. Паркингот е поплочен со бекатон плочки, осветлен е со рефлектори, а на него ќе се поставуваат и корпи отпад. Општинарите велат дека со изградбата на овој паркинг ќе се решел проблемот со паркирање пред храмот, а воедно и сообраќајот ќе почне нормално да се ...
  | | веќе видена | слични

  Цивилната мисија на Обединетите нации УНМИК, откако ја заврши својата задача на Косово, преминува на чистење на радиоактивниот отпад. Тендерот за отстранување, рециклирање и третирање на контаминираната почва, вода, електронскиот и медицинскиот отпад, како и контаминираниот бензин и нафта, пред неколку дена беше објавен во дневниот весник „Утрински весник“. Во тендерот, УНМИК бара фирма што ќе го отстрани радиоактивниот отпад, но не ја прецизира локацијата каде што тој би требало да биде складиран. Еколозите и експертите се децидни дека Македонија нема никаква можност и институција што би можела да го отстрани и складира овој отпад и доколку се случи тоа, ќе станува збор за незаконска процедура.

  Од тие причини, нејасно е зошто тендерот е објавен во нашата земја.

  „Нова Македонија“ се обрати до УНМИК со прашање каде треба да се складира отпадот, зошто тендерот е објавен во Македонија и дали цивилната мисија на ОН ќе ги обезбеди потребните сертификати за пренос на отпадот преку ...
  | | веќе видена | слични

  Владиката Петар ќе богослужел само во црквата во Рокдејл Македонската православна заедница од Мелбурн тврди дека пресудата на австралискиот суд се однесува на тоа дека владиката Петар може да богослужи во црквата „Св Петка“ во Рокдејл, а не на поделбата на имотот. Според секретарот Ицо Најдовски, судот само му наложил на митрополитот австралиско-новозеландски да назначи свештенослужител во македонскиот храм. - Спорот е за имотот и за тапиите на црквата. Дали треба со нив да раководи архијерејот или верниците. Македонската црква во Австралија никогаш не била против МПЦ бидејќи се дел од една црква - изјави Најдовски. Тој потврди дека заедницата ги продала шесте стана кои ги поседувала црквата поради судскиот процес, кој двете страни за овие 12 години ги чини осум милиони долари- Само со еден потег може да се надминат сите недоразбирања. Само ако епархијата се стави под јурисдикција на Светиот синод на МПЦ.   Со епархијата да владее синодот се додека не се испитаат состојбите од комисија составена ...
  | | веќе видена | слични

  Дали Тодор Александров и Венко Марковски биле Бугари, предавници на македонската кауза или трагични историски ликови што работеле за доброто на Македонија? Кои се Лазар Соколов, Владимир Полежина или Кирил Петрушев, на пример? Дали треба да ги има во учебниците по историја и што треба да пишува до нивните имиња? Зошто се уште никој не побара рехабилитација на Ристо Шишков, иако и посмртно и неговото име влезе во изборната кампања?

  Политиката удри црни печати врз илјадници личности од историјата, револуционерни и културни дејци од илинденскиот период, од периодот меѓу двете светски војни, но и по Втората светска војна. Стигмата врз нивните семејства се протега до денес, предрасудите се влечат низ историските читанки, а партиите ги валкаат нивните имиња во изборната кампања.

  Такво беше на пример обвинувањето дека актерот Петар Арсовски своевремено го кодошел својот колега Ристо Шишков.

  Македонија ќе мора да ги откопа гробовите на репресираните за идејата за македонска ...
  | | веќе видена | слични

  10.03.2009, 18:57КОСМОТЕЛКО ќе ја загуби лиценцата за Вајмакс? Националниот Вајмакс оператор Космотелко најверојатно ќе ја загуби лиценцата Грчката компанија која најави 500 милиони евра инвестиции во Македонија и го доби тендерот за брз безжичен интернет и телефонија, досега изградила само една базна станица во Скопје, а согласно роковите до средината на годината треба да има речиси целосна покриеност на земјата. - Не знам зошто досега е поставена само една базна станица. До втората половина го очекуваме извештајот за работењето на компанијата и ако немаат 80% покриеност ќе мора да им ја одземеме лиценцата, вели Петар Иваноски, директор на Агенцијата за електронски комуникации. Од АЕК потврдуваат дека Космотелко, но и другите компании, добиле продолжување на роковите за поставување на Вајмакс мрежата, но затоа што на пазарот се појавила понова и подобра технологија. Две години од распишувањето на првиот тендер за Вајмакс првиот човек на Агенцијата е задоволен од раширеноста на технологијата. - Позитивно ...
  | | веќе видена | слични

  Глобалната војна меѓу половите прикажана преку машка претстава во која се третираат односите кон жената е темата на новата премиера на битолскиот театар „Тестостерон“ од Андреј Сарамонович, а во режија на Ненад Витанов. Комедијата премиерно ќе биде прикажана во сабота. Ова е прва премиера на битолскиот театар за оваа сезона.

  - Претставата го третира проблемот на мажите во однос на жените. Но, не ги осудува жените за машката љубомора и агресивност, туку го наоѓа проблемот во себе, во природата. Седум мажи имаат ист проблем, а секој го гледа низ поинаква призма, за на крај кога ќе се повлечи црта се сведува на машкиот хормон тестостерон - вели режисерот Витанов.

  Тој објаснува дека во претставата се соголува машкиот карактер кој често не им е познат на жените иако мислат дека добро го познаваат машкиот пол. На сцена ќе играат само машки актери Никола Пројчевски, Слободан Степановски, Марјан Ѓоргиевски, Иван Јерчиќ, Огнен Дранговски, Филип Мирчевски и Петар Спировски. Според актерот ...
  | | веќе видена | слични