Петар

  во

  РАКОМЕТ - ГРАДСКО И ПРВЕНСТВЕНО ДЕРБИ ВО СРЦ КАЛЕ Вардар про и Металург го играат вториот дуел сезонава во ВИП Супер-машката лига, а разврската по сите четири меча помеѓу овие два противника на крајот веројатно ќе го даде новиот шампион Вардар про ќе се врати во игра за одбрана на титулата или Металург ќе „избега“ со поголема предност и ќе ги зголеми шансите да го врати трофејот во Автокоманда. Една од овие две можни разврски ќе се оствари по утрешното ракометно дерби (18:30 ч. СРЦ Кале) меѓу двата скопски тима кои последниве сезони се главните играчи во распределбата на трофеите. Првиот меч во Автокоманда, Металург го доби со 28-22, па има предност во меѓусебните дуели. Покрај утрешниот треба да се одиграат уште два меча, но напролет. „Црвено-црните“ имаат проблеми со повредите и осцилациите во формата, но и повеќе тешки и силни мечеви зад себе од кои треба да извлечат поуки и да ги отстранат грешките. На листата со повредни останува Радослав Стојановиќ, а неизвесни се Крешимир Мараковиќ и Петре Ангелов. ...
  сите 10 | | | веќе видена

  РЕЦЕНЗИЈА - СВЕЧЕН КОНЦЕРТ ЗА 65 ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА Пред почетокот на јубилејниот концерт на Македонската филхармонија публиката имаше можност да проследи фотографии од разни концерти преку видеобим. Овој алтернативен чин или можеби практичен начин не можеше да ја надополни атмосферата ако во живо имаше претставено стари црно-бели фотографии, плакати, програми и слично, кои на многу поверодостоен и соодветен начин ќе ја прикажеа концертната хронологија на еден оркестар. Исто така, пред официјалниот музички дел диригентот Јануш Пшибилски, на Филхармонијата и на директорката Маја Чанаќевиќ, во чест на јубилејот, а во името на Варминско-мазурската филхармонија од Олштин, Полска, им подари плакета и диригентска палка. На програмата беа застапени Концертот за пијано и оркестар оп. 84 од Властимир Николовски и Симфонијата бр.5 во Е-мол, оп. 64 од Петар Илич Чајковски. Најдобар момент на концертот беше изведбата на Концертот за пијано и оркестар од Николовски, каде што како солист на пијано настапи ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ракометарите на Вардар и по 9. одиграно коло се наоѓаат во одредена играчка криза, која ги следи од стартот на годинашнава Лига на шампиони (ЛШ), а најнов показател за ова е заостанатиот натпревар од 9. коло на ВИП машката суперлига, во кој актуелниот шампион, со судни маки забележа победа на гости против Пелистер, минимално со 22-21 (7-9) Но, веќе задутре се игра второто големо дерби меѓу лутите ривали и аспиранти за шампионскиот трон, екипите на Вардар и Металург. Натпреварот се игра во салата на СРЦ „Кале“ во рамките на 11. коло (18.30 часот). Во првото меч Металург дома славеше убедливо со 28-22 (17-9). - Вардар очигледно не е толку слаб, како што во моментов изгледа. И кога бил во криза, секогаш нашите дуели биле крајно неизвесни. Сметам дека тие, сега, сето внимание ќе го насочат кон нас, без разлика како играле досега. Затоа, кризата во која се наоѓаат не ја сметам како олеснителна околност, туку напротив треба целосно да се мобилизираме за неделниот дуел - вели голманот на „металурзите“, Борко ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Соопштението што пред неколку дена до јавноста го испрати Марјан Мицевски, кошаркарскиот судија со знакот на ФИБА-Европа, во кое ги нападна челниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), судиската организација и уште неколку други луѓе инволвирани во овој спорт, и понатаму носи реакции на засегнатите од зборовите на делителот на правдата Прв со пријава до дисциплинската комисија до МКФ излезе претседателот Даниел Димевски, а слична најава дојде и од Петар Денковски, првиот човек на судиите, кој истовремено порача дека со Мицевски ќе се види и на суд. - За искажаните лаги, невистини, клевети и навреди, судиската комисија против Мицевски ќе поднесе пријава до дисциплинската комисија на МКФ, а јас приватно ќе го тужам судијата кај надлежните државни органи. Имаме документирани докази со кои ги побиваме сите негови тврдења во соопштението. Нема да дозволиме никој да го руши единственото за кое се залагаме ниту, пак, да се поигрува со угледот и авторитетот на судиската организација, на нејзините членови ...
  | | веќе видена

  Македонскиот пијанист Симон Трпчески ќе настапи како солист со Лондонската филхармонија на концерт диригиран од легендарниот Лорин Мазел Настапите на Трпчески се составен дел од големата европска турнеја на Лондонската филхармонија по повод 50-годишната соработка на овој престижен британски оркестар со диригентот Мазел. Во рамките на турнејата, Трпчески веќе настапи во Бристол, Дортмунд и во Дизелдорф, а вечерва настапува во Фрајбург. Турнејата ќе заврши на 3 декември со концертот во „Ројал фестивал хол“ во Лондон. Трпчески на овие концерти го свири „Концертот број 1“ за пијано и оркестар од Петар Илич Чајковски. Ова е втора соработка на нашиот пијанист со легендарниот Мазел по концертите со Њујоршката филхармонија во „Линколн центарот“ во Њујорк во 2007-та година. - Освен големата чест да бидам дел од овие славенички концерти на живата легенда Мазел, овој дел од турнејата низ Германија е важен за мене бидејќи во неа поретко сум настапувал, па настапите добиваат и една друга димензија - вели Трпчески. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Бизнис заедницата бара олабавување на монетарната политика за да заживее стопанството. Централната банка тактизира, експертите препорачуваат постeпена промена на монетарната политика, исто како што сугерира и владата. Каматите пораснаа за најмалку 2 процента, условите за кредитирање се заострија, кредитирањето забави – стопанството е на удар. Бизнис заедницата во Македонија подолго време бара олабавување на монетарната политика. Се надева дека таквиот потег на Централната банка ќе ги поефтини кредитите. Општиот деловен амбиент во земјата, во кој свежи пари за финансирање на бизнисот има се’ помалку, го отвора прашањето дали банкарите ја искористија кризата за да ги максимизираат профитите. Според податоците на НБРМ комерцијалните банки во првите шест месеци од 2009 оствариле чист приход само од камати во висина од 80 милиони евра. Тоа во споредба со минатата година покажува дека заработката на име камати е во пораст. „Банките се монопол“ Овој податок им оди во прилог на критичарите на кредитната политика на ...
  | | веќе видена

  „Стериина награда“, „Раша Плаовиќ“, „Зоран Радмиловиќ“, наградата на фестивалот за босанско-херцеговската драма од Зеница , актер на вечерта на фестивалот во Пожаревац, се само дел од десетината награди што Ристановски ги освои за улогата на дервишот Ахмед Нурудин Ахмед Нурудин, дервишот од романот на Меша Селимовиќ, отелотворен преку неверојатната изведба на Никола Ристановски во белградската претстава, која го бранува балканскиот театар речиси една година, напролет ќе ја раскаже својата сурова приказна пред македонската публика. Македонската публика со нетрпение очекува да ја види претставата во која Ристановски оствари брилијантна улога и освои неколку награди во Белград. Претставата во режија на Егон Савин ќе има премиера во некои од скопските театри во првата половина од наредната година. Од Министерството за култура велат дека веќе е договорено претставата да се игра во рамките на манифестацијата Денови на српската култура во Македонија. - „Дервишот и смртта“ требаше да ги отвори Деновите на српска ...
  | | веќе видена

  Зоран Џорлев ум. дир. на ФФ „Роса“ Утринава ги завршувам моите обврски како директор на ДСМУЦ „Илија Николовски-Луј“. Потоа се насочувам на моето деби како уметнички директор на фолк-фестивалот „Роса“, што ќе се одржи вечерва од 21 ч. во Универзална сала во Скопје. Верувам дека со ова издание на фестивалот ќе поставиме нови повисоки стандарди за еден фолк-фестивал. Димче Мешковски Утринава сум гостин во утринската ТВ-програма „Рано.Ден“, што подрзабира рано будење. Потоа држам часови во Школата за глума на Општина Карпош, а во текот на денот имам и снимање приказни. Покрај тоа, работам и на подготовката на еден проект, што треба наскоро да почне да се реализира. Петар Ренџов Бидејќи утринава во 3 часот ми заврши свирката во клубот „Миднајт“, в петок си дозволувам спиење барем до 11 часот. Попладне имам некои договори за настапи на новогодишни забави, а вечер настапувам на забава за ребрендирање една фирма.
  | | веќе видена

  Македонската филхармонија вечерва со почеток во 20 часот, во Домот на АРМ, ќе одржи свечен симфониски концерт по повод 65 години од основањето Со оркестарот ќе диригира маестро Јануш Пшибилски од Полска, а како солистка ќе настапи пијанистката Елена Мисиркова-Лоза. На програмата се Концертот за пијано и оркестар од Властимир Николовски и Петтата симфонија од Петар Илич Чајковски.
  сите 6 | | | веќе видена

  Поканите за термин за бесплатна вакцинација против вирусот „Хуман папилома“ повторно ги вознемирија родителите на девојчињата Контроверзните информации за вакцината се нивна стара мака поради која тешко одлучуваат дали да дозволат детето да ја прими, иако таа е задолжителна. Многумина не ги предомислија караваните и предавањата за користа на оваа вакцина. Но мака имаат и челниците на Министерството за здравство, кои убедуваат дека вакцината е безбедна. Тие се исплашени зашто може да не успее проектот со вакцинацијата, а набавени се вакцини за 14.000 шестоодделенки. Сомневањата на родителите се зголемија кога деновиве покана за вакцинација добија седмоодделенки со 12 години, а беше најавено дека ќе се вакцинираат девојчињата од шесто одделение. - Сакаат да ги потрошат вакцините? Моето дете нема да биде во експеримент и нема да се вакцинира. Ќе почекам уште неколку години за да се убедам дека е безбедна. После можам и да ја платам приватно. Барем ќе бидам мирен - вели Д.К., татко на дванаесетгодишно девојче, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Металург деновиве главно е фокусиран на неделното суперлигашко дерби со Вардар про. Но паралелно со подготовките на екипата за втората пресметка со главниот ривал за шампионската титула, во Автокоманда се работи на комплетирање на тимот за следната сезона. - За месец-два сликата ќе биде многу појасна. Ни треба уште еден играч на надворешната линија. Со еден добар бек шутер сигурно ќе бидеме многу посилни - вели Лино Червар, тренер на Металург. Една од опциите за бековската позиција во Металург беше враќањето на српскиот десен бек Александар Станојевиќ, кој лани одигра една полусезона во Автокоманда, а сега е член на германскиот бундеслигаш Вецлар. Но иако Станојевиќ дојде на разговори во Скопје, засега нема договор за негово враќање во Металург. За оваа и за следната сезона добро покриена ќе биде левокрилната позиција во Металург на која останува српскиот репрезентативец Марко Чурувија. Тој веќе се договори со управат на Металург за продолжување на договорот до 2011 година. Претходно на тимот од Автокоманда ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Според плановите за нејзина ревитализација, таму треба да престојуваат разни профили културни уметници, ликовни, драмски, музичари, кои би твореле преку целата година , бидејќи има услови за изработка на ситна пластика, сликарски и графички дела Куќата на Касапови се промовира во нов културен простор во Велес. Народниот музеј од градот во текот на изминатите месеци таму организираше повеќе ликовни изложби за да го оживее просторот и објектот, кои се типични претставници на старата автентична велешка архитектура. - Целта на овие активности е таа да има континуирано самоодржување и развој на дополнителната културна дејност. Поголем број велешани не знаат каде е куќата на Касапови. Тоа се покажа на двете изложби што неодамна се одржаа таму. Токму затоа сакаме таа да се отвори кон посетителите и авторите - вели Спасе Перовски, директор на Народниот музеј од Велес. Според плановите за нејзина ревитализација, таму треба да престојуваат разни профили културни уметници, ликовни, драмски, музичари. Тие би твореле ...
  | | веќе видена

  Нашата филхармонија започна со работа непосредно по ослободувањето на Скопје, на 24.11.1944 година. Први диригенти и двигатели на оркестарот беа Тодор Скаловски и Трајко Прокопиев Со концерт под диригентската палка на маестро Јануш Пшибилски, каде како солист ќе настапи пијанистката и амбасадор на културата во Австрија, Елена Мисиркова, вечерва (20 ч., Дом на АРМ) ќе биде прославен јубилејот - 65 години Македонска филхармонија. На програмата, покрај Концертот за пијано и оркестар од Властимир Николовски, ќе биде изведена и една од најубавите композиции напишани од Петар Илич Чајковски - Симфонија бр. 5. -65 години јубилеј не означува само бројка на години, туку традиција која ни дава голема одговорност. Ни дава големи обврски кон нашата публика. Ние знаеме што значи да се има зад себе 65 години и знаеме дека не смееме да го разочараме македонскиот аудиториум. Македонската Филхармонија стана амбасадор на македонската култура, белег претпознатлив за земјава, нешто што се постигнува со многу труд, изјави ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Општина Ѓорче Петров Општината Ѓорче Петров и Град Скопје започнаа со изградба на нова сообраќајница од последна автобуска станица на 22 во населбата Волково до клучката во селото Орман. Патот ќе биде со должина од 1300 метри, а со широчина шест метри. Изградбата на овој пат ќе трае десетина дена. Заради изградбата на овој правец, сообраќајот ќе биде пренасочен по другите улици. Со изградбата на овој пат значително ќе им биде олеснет пристапот на граѓаните до заобиколницата, со што ќе се намали и сообраќајната гужва во овој дел од општината Ѓорче Петров. Досега, единствен излез кон центарот на општината и градот Скопје беше улицата Лука Геров, која, исто така, е комплетно санирана, и затоа често се случуваа застои пред надвозникот на раскрсницата пред црквата Св. Петар и Павле". Изградбата на овој пат е од големо значење не само за Волковци туку и за жителите од Кисела Јабука и Стопански Двор.
  | | веќе видена

  Ванчо Салџиевски, Скопје Во рубриката „На денешен ден“ во изданијата на весниците за 24 ноември пишува дека веднаш по ослободувањето на градот Скопје на крајот на 1944 година е формиран Симфониски оркестар, а подоцна и Филхармонија. Се наведува дека првите десет члена биле музичари од Скопје. Со толкав број не е можно да се основа Филхармонија. По прераснувањето на Симфонискиот оркестар во Филхармонија никаде не се спомнува дека повеќе од половината во Филхармонијата беа музичари Италијанци, кои дојдоа во Скопје на почетокот на 1945 година од Трст, како музичари од Трстјанската филхармонија. За нив веднаш беа обезбедени станови, а некои од нив се оженија и за скопјанки. Во италијанската амбасада во Скопје беше вработен син на еден од италијанските музичари, Ѓузепе Капони, по мајка Македонка. Тој беше службеник на амбасадата и преведувач на италијански и македонски на сите лица кои бараа италијански пасош. Голем беше придонесот на тие музичари од Трст, а тоа не е добро да се заборави. Да не се заборави дека ...
  | | веќе видена

  Проблеми создава само опсегот на користењето на името, велат во Европскиот парламент Стразбур - Во Европскиот парламент во Стразбур не се крие дека никој  во ЕУ не сака да се повтори сценариото од Букурешт. Германскиот европратеник Јоргос Шацимаркакис, претседател на Комитетот за соработка со Македонија, очигледно добро информиран за текот на преговорите околу решението за името, ни изјави дека двете страни покажале подготвеност да дискутираат и да најдат решение за името. Според Шацирмакакис, името веќе е најдено, но останувало прашањето за неговото користење. „Двете земји веќе го имаат најдено името. Како што реков, неговото користење е тоа што создава проблеми. Но, со духот што владее во моментов, мислам дека имаме можност сега да најдеме решение“. Присуството на еврокомесарот за проширување Оли Рен, првпат на заедничкиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ во Стразбур, се најавуваше и се толкуваше како сигнал дека работите се движат во позитивен правец, иако се' уште постои доза на неизвесност пред ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Вечерва во Домот на АРМ, со свечен концерт Филхармонијата ќе го прослави јубилејот 65 години постоење Јубилејот, 65 години од постоењето, Македонската филхармонија ќе го одбележи вечерва, со свечен концерт во Домот на АРМ во 20 часот, каде што под диригентство на маестро Јануш Пшибилски од Полска, ќе бидат изведени Концерт за пијано и оркестар од македонскиот композитор Властимир Николовски, со солистката на пијано, Елена Мисиркова-Лоза и Симфонијата бр. 5 во е-мол од Петар Илич Чајковски. „Во изминатите 65 години оркестарот на Македонската филхармонија постигна едно навистина високо ниво на квалитет“, ќе каже актуелната директорка на оваа институција, Маја Чаначевиќ. „Филхармонијата денес е еден голем симфониски оркестар за почит, единствен симфониски оркестар во нашата држава. Во текот на сиве овие години активна работа и постоење, оркестарот поминал низ различни фази, растеше во членство, но и во квалитет, за да го имаме она што денес можеме да го чуеме. Голем е бројот на солисти и диригенти од целиот ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Регионална конференција посветена на климатските промени на која присуствуваат министри од земјите на Југоисточна Европа започна денеска во Белград. Цел на конференцијата е соработка и поврзување на земјите од регионот во борбата против климатските промени. Српскиот министер за заштита на животната средина Оливер Дулиќ нагласи дека Србија е подготвена да ги преземе сите обврски за да ја заштити животната средина кои воедно се и услов за членство во ЕУ, но дека за реализација на тоа очекуваат финансиска и помош во пренос на технологиите. Министерот за енергетика пак,  Петар Шкудриќ рече дека на крајот од дводневната конференција ќе се донесе декларација или регионална иницијатива која ќе значи и придонес во решавањето на проблемот со климатските промени. На конференцијата учествуваат преставници на енергетски компании од регионот, амбасадори, експерти од енергетиката и заштитата на животната средина и претставници од ЕУ./крај/бт/вм
  сите 6 | | | веќе видена

  Пратеникот Петар Поп Арсов пак подвлекува: „Ние истакнавме дека Република Македонија ги прави сите напори за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение  во однос на спорот за името. Меѓутоа истакнавме дека тоа е многу голем влог од страна на Република Македонија и дали решавањето на проблемот со името ќе го реши и проблемот на пристапување на Република Македонија кон Европската унија, односно дали Европската унија гарантира дека со решавањето на овој проблем нема да се јават нови прашања, кои ќе ја попречат Република Македонија во иднина, во понатамошниот интегративен процес повторно да се јават ситуации каде ќе бидеме блокирани од некоја пета земја членка на ЕУ.“ Стравувањето на пратеникот Петар Поп Арсов се опрвадани, бидејќи бугарските европарламентарци беа единствените, кои сакаа да прикажат дека Македонија не води добрососедска политика и кон соседите го држи говорот на омразата и национализмот. Тврдења кои беа категорични отфрлени од страна на македонскиот амбасадор Блерим Река, кој учествуваше на ...
  | | веќе видена

  Јас само барам да ми ги овозможите правата што според Статутот на МКФ ми припаѓаат, и кои секогаш сум гибарал низ институциите на ко­шар­карската федерација, вели кошаркарскиот судија МарјанМицевски Марјан Мицевски, кој е долгогодишен судија со знакот на Европската кошаркарска федерација (ФИБА-Европа) и еден од најквалитетните делители на правдата во македонската кошарка во последните десетина година, вчера до нашата редакција се обрати со соопштение кое, како што самиот вели, е последен обид да се стори нешто во врска девијантните појави што последниве неколку години редовно се случуваат во судиската организација на Македонската кошаркарска федерација (МКФ). Повод за неговиот таканаречен апел е своевидната закана, како што Мицевски ја оквалификува, изјавата дадена од првиот човек на МКФ Даниел Димевски, која пред неколку дена му била испратена по електронски пат. - Димевски меѓу другото ми се заканува дека ќе ми поднесе дисциплинска пријава за нарушување на угледот и на честа на МКФ. Исто така, ...
  сите 5 | | | веќе видена