Зимата е на прагот, надпросечно високите температури кои ги имавме во овој период од годината драстично ќе се намалат за само една седмица, пренесува Курир. Веќе од следниот понеделник не очекуваат максимални температури од 2 степени целзиусови, а првиот снег во Македонија се очекува да падне на почетокот на идниот месец, кога минималните температури ќе се спуштат и до минус 6 степени целзиусови.
сите 4 | | | веќе видена

Заедно имале 36 години. Жртвата и возачот што го удрил. Дождот ги изми трагите од синоќешната трагедија која се случи на скопскиот булевар Теодосиј Гологанов и во која загина малолетно момче. Првичните информации се дека 20 годишниот возач од Батинци го удрил 4 години помладиот скопјанец на пешачки по што жртвата била повлечена уште 15-тина метри во правец кон центарот на градот, објави Канал 5. Кога момчето паднало на асфалтот веднаш притрчале вработени во блискиот сервис за перење возила. Тие излегле на улица и им сигнализирале на останатите возачи дека има човек на патот за да не го прегазат. Итната помош стигнала за минута, велат вработените во сервисот и лекарите им кажале дека момчето има пулс. Но во болница им подлегнал на тешките повреди. 20-годишниот возач бил потресен по што и него полицајците го префрлиле во болница. Информацијата за смртта на 16-годишниот средношколец предизвика шокираност која беше изразувана по социјалните мрежи , а фејсбук профилот на жртвата синоќа беше угаснат.
сите 4 | | | веќе видена

Дваесет годишниот Џ.М. од скопско Батинци кој вчера со џип Туаренг усмрти 16 годишно момче претрпел акутен стрес, пишува Курир. Оваа констатација била изнесена од доктор, откако возачот на Туарегот бил пренесен во ГОБ-„8-ми Септември“ по несреќата. Како што веќе е познато, вчера околу 16:20 часот на ул.„Метрополит Теодосиј Гологанов“ Џ.М. со своето возило удрил во 16-годишниот скопјанец И.Б., кој поради сериозноста на повредите беше пренесен во Ургентниот центар каде подоцна и почина. Очевидци за Курир вчера изјавија дека возачот возел брзо и удрил во детето кое во моментот на поминувало улицата на пешачкиот премин. Полицискиот увид траеше неколку часа, а за несреќата на лице место сведочеа двете патики на малолетникот, кој од ударот на автомобилот беше отфрлен неколку метри. Полицијата превзема мерки за целосно расчистување на несреќата.
сите 46 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно. Од пладневните часови по некаде со услови за појава на краткотраен дожд, а попладне и преку ноќта повремен дожд ќе има најпрвин во југозападните делови, а потоа повремените врнежи од дожд полека ќе се преместуваат кон исток. Ќе дува и слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од пет до 11, а дневната од 11 до 16 степени. Во Скопје времето утре ќе биде умерено до значително облачно, од пладневните часови со појава на повремен дожд, а ќе дува и слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 14 степени. До среда ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд и појава на магла по одделни котлини. Врнежите ќе бидат малку поинтензивни во вторник во вечерните часови и во среда. Температурата ќе биде без поголеми промени. Потоа, од средината на наредната недела се очекува стабилно, суво и постудено време.
сите 195 | | | веќе видена

Сите ние би сакале да го пронајдеме вистинскиот еликсир на младоста, односно лекот кој ќе ни овозможи никогаш да не остареме. Со оглед на тоа дека такво нешто сепак се уште реално и не е возможно, еве кој витамин може навистина да ви помогне да го сочувате вашиот младешки изглед. Ако некогаш сте се запрашале кои продукти би можеле да ви помогнат да ја сочувате свежината и убавината на вашето лице и тело, одговорот е едноставен – се што во себе содржи многу витамин Ц! Со редовен внос на овој витамин во организмот, ќе го сочувате вашето здравје, ќе се заштитите од инфекции и воспаленија, а со самото тоа ќе го сочувате и младешкиот изглед на кожата. Стручните лица објаснуваат дека внесот на поголеми дози на свежо овошје и зеленчук ја спречува појавата на знаците на стареење предизвикани од делувањето на слободните радикали. Коса – Витаминот Ц претставува најефикасен нутритиент за раст на здрава и убава коса. Аскорбинската киселина го потпомага формирањето на колагенот, кој е одговорен за растот на косата. ...
сите 5 | | | веќе видена

Ова е уште еден тест за работата на вашиот мозок. Ако успеете да ја прочитате оваа порака без проблем, тоа значи дека мозокот ви работи беспрекорно! Доволно е да се сконцентрирате и да ја дешифрирате мешавината од букви и бројки. Пробајте и споделете колку време ви беше потребно за да го прочитате секое зборче. Успеавте? Колку минути ви требаа? (Извор: crnobelo.com )
сите 2 | | | веќе видена

Еден од финалистите на музичкото натпреварување X-фактор, Лукијан Ивановиќ ја објави својата прва авторска песна. Станува збор за балада под името „Све си мени“, а видео записот е снимен во Бања Лука. Извор: Fox.mk
сите 4 | | | веќе видена

Гостин во првиот Дневник на МРТ1 беше Даниел Кајмакоски, кој веднаш по пристигнувањето на Белград, од скопскиот аеродром пристигна во студиото на МРТ. Кајмакоски во интервју за МРТ зборува за сите дилеми кои се случија по Скопскиот фестивал… Колку е чиста Вашата победа? Можеби е почиста од солза, на едно мало невино дете. Апсолутно од моја страна победата е чиста, а дали е заслужена- тоа треба да го каже вкусот на народот. Ние дадовме максимално се од себе од кога бевме повикани на фестивалот. Вложивме многу труд и време во песната, соработувавме со интернационални автори, што зборува за тоа колку ние сакавме да се вклопиме во целиот проект. Дали сте на некој начин вмешани во случувањата кои ги истражува полицијата? Имавте ли контакт со осомничената четворка? Не, јас немав со никого контакт, освен со Валентино Скендеровски кој и не покани да учествуваме на фестивалот. За други луѓе не знам и не ми е јасно што точно се слулчува. После победата прославивме сите заедно, некои од артистие исто беа присутни, ...
сите 5 | | | веќе видена

Црна ружа, Црни шкорпиони, Сатански војводи, Сатански витези се само неколку имиња од 20-те најмасовни секти во светот, а во регионов се присутни најмалку 15, пишува Вечер. Преку „Фејсбук“, „Твитер“ и други социјални мрежи, како и со бесплатни курсеви за странски јазици, патувања во странство и акции кои, наводно, се со хуманитарна цел се врбуваат младинци од 12 до 20 години. Ова неодамна го потврдија српските медиуми, кои објавија дека таму делуваат најмалку 150 различни секти, чија примарна цел им се децата, што е податок кој не засега и нас. За жал, во Македонија нема регистар на вакви организации и здруженија, но јавна тајна е дека тие се тука околу нас, вели директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска. -Сите сме сведоци дека постојат групи кои под превезот на религијата ги заведуваат луѓето и потоа ги злоупотребуваат на разни начини. Тие имаат и своја целна група. Најчесто се тоа од социјални семејства и ранливата категорија граѓани кои ги ...
сите 6 | | | веќе видена

Едно лице го загуби животот во тешкатa сообраќајна несреќа која се случила денеска околу 17 часот на магистралниот пат Охрид–Кичево кај селото Песочан. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобило уште едно лице, кое е пренесено во охридската болница, пренесува Ohridnews.com. Според првичните информации од СВР Охрид, во несреќата учествувале патничко моторно возило „Сеат“ и патничко моторно возило „Алфа Ромео“ и двете со охридски регистарски таблички. Причините за несреќата сеуште се непознати. Во моментов се врши увид на местото на несреќата, а возилата на магистралниот пат се пропуштаат наизменично.
сите 36 | | | веќе видена

Македонскиот пејач Ламбе Алабакоски денеска го прослави својот 27-ми роденден, покрај роденденот Ламбе доби и син. Пејачот на својот „Фејсбук“ профил објави дека токму на неговиот роденден станал и татко. – Благодарам на сите на честитките за мојот роденден! Воедно уште една најрадосна вест денес пред неколку саати ми се роди син“, напиша Ламбе на својот Фејсбук профил. Извор: FOX.mk
сите 13 | | | веќе видена

Зимата е на прагот, надпросечно високите температури кои ги имавме во овој период од годината драстично ќе се намалат за само една седмица. Веќе од следниот понеделник не очекуваат максимални температури од 6 степени целзиусови, а првиот снег во Македонија се очекува да падне на 28.ноември, кога минималните температури ќе се спуштат и до минус 2 степени целзиусови. Извор: FOX.mk
сите 14 | | | веќе видена

Шеснаесет годишниот И.Б. е малолетникот кој денес беше удрен од автомобил во близина на Католичката црква. Момчето по ударот итно беше пренесено во Ургентниот центар каде за жал им подлегнало на повредите. Несреќата се случи кога во 16-годишниот скопјанец удри џип Туарег управуван од скопјанецот Д.М. (20). Очевидци за Курир раскажаа дека И.Б. го поминувал пешачкиот премин во моментот на ударот. Од силината на истиот малолетникот беше отфрлен неколку метри, а за несреќата при полицискиот увид, останаа да сведочат неговите две патики.
сите 100 | | | веќе видена

На малолетна девојка од Загреб и бил одземен пасошот и била под постојан надзор од своите „свекор и свекрва“, кои ја присилувале на тешка работа без прекин. - Ве молам да ми помогнете! Тие ме заробија и ме силуваа, извикувала тинејџерката (15) која плачејќи влегла во воз, бегајќи од своите клиенти кои трчале по неа. Тој ден, малолетното девојче искористило момент и преку кујнскиот прозорец побегнала од 17-годишно момче кое ден пред тоа ја силувало. Овој случај многумина крена на нозе, од сите страни пристигнува помош, а полицијата ги привела нејзините родители, како и малолетниот „младоженец“ заедно со неговите родители кои се осомничени за трговија на луѓе, како и сексуално злосторништво. Агонијата на несреќната девојката започнала во средината на мај, кога нејзините родители за неколку илјади евра се согласиле за нејзина продажба. Извор: Сител
сите 25 | | | веќе видена

Само сакам да се дознае за ова и тие луѓе да бидат казнети. Имам докази и ќе ги покажам на надлежните институции. Вакво нешто се случувало и во минатото, изјави вчера пејачката Тамара Тодевска за ТВ Сител . Таа во врска со полициската акција за измама со телегласањето за Скопскиот фестивал вели дека вакво нешто се случувало и во минатото, и на фестивалот Макфест, на Скопски фестивал, на Валандово фест… Тамара Тодевска годинава го освои второто место на Скопскиот фестивал и награда од 15.000 евра, а Даниел Кајмаковски е добитникот на првата награда од 20.000 и пласман на Евровизија 2015 година во Виена. И тој вчера изјави дека очекува расчистување на овој случај. Според соопштението на МВР групата организирала гласање преку СМС пораки со купени 2.500 СИМ картички и добиени инструкции по три гласа да се даваат за првото место, два гласа за второ место и еден глас за третото место. Со ваквиот начин на измама, групата сметала на освојување на целокупниот награден фонд од 45.000 евра. МВР најави дека ќе проверува ...
сите 16 | | | веќе видена

Оружје и муниција може да се набавува само врз основа на одобрение издадено од Министерството за внатрешни работи и тоа за секое поединечно набавување на оружје. Одобрение за набавување на оружје може да се издаде на физички лица заради: - заштита на нивната личност и имот, - за лов и спортско стрелаштво. Одобрение за набавување на делови на оружје и одобрение за набавување на муниција се издава на физички или правни лица кои поседуваат важечка дозвола за оружје или дозвола за поседување на оружје. Одобрение за набавување на оружје на физичко лице се издава врз основа на претходно поднесено писмено лично барање за издавање одобрение за набавување на оружје, ако физичкото лице ги исполнува следниве услови: 1) има наполнето 18 години живот; 2) не му е одземена или ограничена деловната способност; 3) здравствено е способно да поседува и носи оружје; 4) не претставува опасност за јавниот ред; 5) има оправдана причина за набавување на оружје; 6) располага со техничко знаење за правилна употреба, чување и ...
сите 6 | | | веќе видена

Фејсбук ќе претстави сопствен сервис за плаќање, со кој ќе влезе во борба со компаните како PayPal и Venmo. TechCrunch објави screenshot од новата платформа за плаќање, која тајно е вградена во моменталната верзија на Facebook Messenger за iOS. Со овој сервис корисниците ќе можат да испраќаат пари на други пријатели, исто како што закачуваат фотографии во пораките. Моментално сервисот прима само плаќање со дебитни картички, кои доаѓаат со понизок надомест за обработка од кредитните и полесни се за конфигурирање. Кога се зборува за надомест, засега не постои никаков за корисниците кога изпраќаат пари едни на други, но сепак ова е рана верзија на сервисот. Секако ова е само прв знак дека Фејсбук е заинтересиран за онлајн плаќање.
сите 2 | | | веќе видена

Зимното променливо време е период кога организмот е изложен на вирусни заболувања. Најдобриот начин да ги избегнете грипот и настинката е да го зајакнете својот имунитет преку здрава исхрана, вежбање и намалување на стресот. Не посегнувајте веднаш по антибиотици. Наместо тоа насочете се кон здравите продукти на исхрана, кои ќе ви помогнат да ги олесните и да ги елиминирате симптомите. Зголемете го внесувањето чаеви, но и други топли напитоци како овошни компоти, кои ќе ве стоплат и ќе ви дадат сила. Консумирајте чај од брусница, чај од шипка кои содржат висок процент на витамин Ц, кој директно влијае на зајакнување на имунитетот и намалување на симптомите од настинката. Ѓумбирот има исклучително влијание врз потикнување на циркулацијата и прочистување на дишните патишта. Може да го консумирате како додаток во исхраната или пак подгответе чај од ѓумбир,кој го има и во прав. Ѓумбирот го загрева организмот, ја зголемува менталната будност и помага при настинки, бронхит или синусит. Еве и еден рецепт од ...
| | веќе видена

Вечерва ќе се одигра еден од клучните натпревари за фудбалската репрезентација на Македонија, ни гостува лидерот во групата за пласман на Европското првенство 2016, репрезентацијата на Словачка која има три последователни победи, меѓу кои и против репрезентацијата на Шпанија. Факт е дека нашата репрезентација се подмладува ,но добива на компактност и конечно , игра “напаѓачки” ,особина со која во минатото не можевме многу да се пофалиме.Реално можеби е сеуште рано да бараме сензационални резултати, но тоа не значи дека не треба да ги поддржиме и максимално да ги бодриме. Последниот случај со отстранување на фудбалерите Адис Јаховиќ и Даниел Георгиевски, не смее по ниту каква цена да ја “здрма” добрата атмосфера во репрезентацијата, а детални анализи за тоа кој го предизвикал инцидентот и сакал да биде “газда” на нешто кое никој не може да го приватизира за себе, треба да го решиме после деведесетте минути. П.С. Ајде вечерва сите патишта да не водат кон Арената ,,Филип Втори “ да пробаме сите заедно да ја ...
сите 88 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во утринските часови по одделни котлини и речни долини ќе има услови за појава на слаба магла. Попладне ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 14 до 19 степени. Во Скопје времето ќе биде умерено облачно. Изутрина ќе има услови за слаба магла, а во текот на денот повеќе Сонце. Утринската температура ќе се спушти до осум, а дневната ќе се искачи до 16 степени. Од недела до среда ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд и појава на магла по одделни котлини. Температурата ќе биде без големи промени.
сите 144 | | | веќе видена

next