Париз

  во

  Одлучив да престанам да се залажувам и да прифатам дека е доста - го објасни неочекуваниот потег комплетно да се повлече од тенисот, Жистин Анен, моментно најдобрата тенисерка на светот. Таа завчера попладне објави дека веднаш престанува со тениските активности и нема да го брани хет-трикот на Ролан Гарос. Анен доминираше во Париз, каде што освои 4 титули, а првата - што ја посвети на мајка и , која почина од рак и последната - со која го обедини семејството, имаат посебно значење.Ќе ги паметам успесите од Париз, особено првата и последната титула. Тие моменти не се повторуваат - рече Анен.Белгијката од Лиеж е млада, има само 25 години, а заминува во историјата со импресивни резултати. Анен освои 7 гренд-слем титули, вкупно 43, повеќе од 100 недели беше водечка светска тенисерка, а само од настапите на турнирите заработи точно 19,46 милиони долари. На крајот од три сезони (2003, 06 и 07) беше на врвот на ВТА-листата, 2 пати во последните 2 години го освојуваше завршниот турнир во годината - ВТА-шампионатот, ...
  | | веќе видена | слични

  Дидие Дрогба призна дека неговиот сон е да заигра за Милан. Напаѓачот на Челси моментно се подготвува за финалниот натпревар од Лигата на шампионите (21 мај) со Манчестер јунајтед, а медиумите шпекулираат дека тоа ќе му биде последниот натпревар во синиот дрес. Потврда за ваквите написи во медиумите дојде од Париз, каде што беше презентирана неговата автобиографска книга. - Сите фудбалери сонуваат да играат во Милан, а и јас не сум исклучок. Веќе му кажав на Паоло Малдини дека со задоволство би се преселил во Италија - пишува Дрогба. Медиумите објавија дека Милан го договорил обесштетувањето со Челси во висина од 15 милиони фунти, а Дрогба на „Сан Сиро“ би имал неделна плата од 80.000 фунти. Напаѓачот на Челси пишува дека во редовите на „росонерите“ требало да се пресели во 2006 година, на што се спротивставил тогашниот менаџер Жозе Мурињо. Дрогба обелоденува дека има многу добри односи со португалскиот тренер, а единствената кавга се случила кога Мурињо дознал дека тајно преговара со Милан. - По се што ...
  | | веќе видена | слични

  Кате Антевска

  Место составен дел од театарските сцени, гласовите на некои домашни актери станаа препознатливи за кампањите на политичките партии. Ликовните уметници, пак, се позачестено провоцираат со своите изложби кои се коментар на актуелните политички и општествени превирања. Годинешната добитничка на гран-при на Зимскиот салон на ДЛУМ, на пример, Мирослава Трујкановиќ, ја доби наградата за делото „Трпана“, коментар на македонскиот менталитет навикнат да трпи. Уметноста на Александар Станковски често е нагласено критична за политички обоената свест во земјава, а платното „Атанас и Евдокија во ЕУ“ на Милош Коџоман во моментов е дел од големата изложба „107 македонски уметници во Париз“, која, и покрај турбулентниот период кој го живее земјава, не може да се пофали со повеќе дела кои се негов коментар. Македонскиот ликовен критичар Владимир Величковски смета дека уметниците чии дела ги коментираат актуелните состојби не работат во нивни интерес, туку стануваат псевдоангажирани уметници, односно ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата пресече синџир на трговија со луѓе кој оперирал на аеродромот во Скопје

  15 05 2008 Полициската рација, наречена Мени, резултираше со пресекување на синџирот на шверц со нелегални имигранти преку аеродромот Александар Велики во Скопје. Наплаќајќи помеѓу 3.000 и 5.000 евра, истиот фалсификувал патни документи и визи и обезбедувал авионски билети за Косовари, Кинези, Курди и Турци.

  Од Горан Трајков за Southeast European Times во Скопје - 15 05 08

  Седум лица беа уапсени минатиот месец на скопскиот аеродром Александар Велики. Getty Images

  Додека бара либерализација на визниот режим на ЕУ, Македонија презема остри мерки против трговијата со луѓе. На 8-ми мај земјата доби листа на барања од ЕУ како што е „интегриран граничен менаџмент“, кои мора да се исполнат за да можат нејзините државјани да патуваат без визи до земјите на ЕУ, почнувајќи од 2009 година.

  На 20-ти април полицијата уапси седум лица од Скопје, наводно, соучесници во трговијата со нелегални ...
  | | веќе видена | слични

  На отворањето ќе говори познатиот писател Момо Капор

  Во изложбениот простор „Атриум“ на Библиотеката на град Белград вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложба на дела на македонскиот академски сликар, графичар и мозаичар Глигор Чемерски под наслов „Раката гледа“. Изложбата ќе ја отвори писателот Момо Капор, а публиката ќе има можност да види цртежи што авторот ги создавал во периодот од 1995 до 2007 година.

  Од истиот творечки период, на изложба под ист наслов на 22 мај во 20 часот, во белградската галерија „Арт поинт“ ќе бидат презентирани и слики на Чемерски, работени во масло на платно.

  Двете изложби ќе бидат отворени во текот на мај и јуни, а во нивната организација се вклучени Одделението за уметност при Библиотеката, галеријата „Арт поинт“, Музејот на град Скопје, Асоцијацијата за култура ИКОН и скопската галерија „Грал“.

  Глигор Чемерски се школувал во Скопје, Белград и Прага. Во Белград завршил Академија за ликовна уметност, во класата на Ѓорѓе Андреевиќ-Кун и ...
  | | веќе видена | слични

  Јована Јанковиќ и Жељко Јоксимовиќ следната недела во белградска „Арена“ ќе го водат 53. издание на „Евросонг“

  ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА

  Водителската двојка на овогодинешниот „Евросонг“, што ќе го има Белград за свој домаќин идната недела, Јована Јанковиќ и Жељко Јоксимовиќ е подготвена на Европа да и го претстави најдоброто од својата земја - традиционалната гостољубивост, убавина и шарм.

  Јована и Жељко се две персони, секоја позната и призната во својот „домен на владеење“ - веќе неколку години таа ја уредува утринската програма на државниот канал, а тој е музичар - за кого знаат и врапчињата.

  Подготовките на водителите се финишираат - на ред е пеглањето на „цаките“ кои се возможни кога нема можност за втор впечаток, односно манифестација во живо. Дека голем адут на организаторот се токму тие кажува податокот дека за нивната подготовка е задолжен цел тим под водство на Младен Поповиќ, драмски писател кој своето искуство го темели на долгогодишни телевизиски проекти.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Текстови на нашиот писател Дејан Дуковски ќе бидат промовирани вечерва во 19 часот во „Куќата на Европа и на Истокот“ во Париз. Во присуство на француски лингвисти, интелектуалци, ќе се дискутира за неговите најпознати драмски текстови „ММЕ... кој прв почна?“ и „Буре барут“. Двајца француски актери ќе интерпретираат дел од драмите. Средбата се организира во рамките на циклусот „За новите театарски пишувања“. Модератор ќе биде Миреј Давидовичи, како и Фроса Пејоска-Бушеро, Јон Ивановски, Катарина фон Бизмарк и лично Дуковски. Презентацијата на творештвото на Дуковски се организира во рамките на манифестацијата „Париска пролет“, намената за независна креација во Франција и во Источна Европа, што се организира од 9 мај до 7 јуни во Париз. „За новите театарски пишувања“ е асоцијација чија мисија е да открива современи драмски автори. Неговиот комитет за литература чита повеќе од илјада драми годишно и му одговара на секој автор. Од „Куќата на Европа и на Истокот“ велат дека „белото писмо“ и економијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Предраг Русевски со двоен пораз го заврши настапот на челинџер-турнирот во Загреб, што се одржува на земјена површина со награден фонд од 50 илјади долари. Во сингл, Пецко загуби со 3-6, 6-1, 4-6 од квалификантот Вјекослав Скендеровиќ во 1. коло, а потоа со Лазар Магдинчев во двојки беа поразени од Томаш Зиб и Серхи Стаковски со 2-6, 2-6. Пецко нема да игра ниту на гренд-слемот во Париз, „Ролан Гарос“, иако се пријави. Има ранкинг што е за 15-20 места послаб од неопходниот за да игра на „Ролан Гарос“. Да му беше најдобриот пласман на 248. позиција, сигурно ќе играше квалификации. Сега треба да продолжи да настапува на челинџери, за да не падне на светската ранг-листа - ни рече селекторот Дејан Маринковиќ. Пецко лани во мај освои многу бодови со триумф на неколку турнири од фјучрс-серијата, а сега има тешка задача да ги одбрани и со тоа да не дозволи драстичен пад на АТП-листата (286).
  | | веќе видена | слични

  „Музеите како движечка сила на општествените промени и развој“ е мотото на ИКОМ

  Катерина Богоева

  Со изложба на две дела од Пабло Пикасо, „Глава на жена“ кое е дел од постојаната музејска колекција, донирано по земјотресот во 1963 година и со графика под наслов „Танцот на сатирите“ од 1957 година, што по прв пат ја отстапува приватен колекционер од земјава, Музејот на современата уметност во сабота, на 17 мај, со почеток во 20 часот, ќе го означи стартот на ноќта на музеите, приклучувајќи се кон одбележувањето на Меѓународниот ден на музеите - 18 мај.

  На овој ден, кој во светот се одбележува од 1977 година, а во земјава од 1993 година, во 13 часот ќе биде отворена и изложбата „Сложувалка“ каде ќе бидат презентирани дела на млади автори што ја посетувале едукативната музејска програма.

  Се очекува двете дела на Пикасо да го привлечат вниманието на скопската публика, пред која делото „Глава на жена“ за последен пат е презентирано во 2002 година. Пикасо го донирал делото по ...
  | | веќе видена | слични

  Голема изложба на уметнички дела од 107 македонски уметници денеска, во 18.30 часот, ќе биде отворена во ателјето Cite Internationale des Arts во Париз. Претставувањето на македонската ликовна сцена во француската метропола ја организира Друштвото на ликовните уметности на Македонија, под едноставен наслов „107 македонски уметници во Париз“. Последен пат, асоцијацијата групно се претстави во Париз пред една деценија, кога биле изложени дела од 77 уметници.Изложбата вечерва ќе ја отворат нашиот амбасадор во Франција, Јон Ивановски, неговиот претходник Јордан Плевнеш и висок претставник на градот Париз. На отворањето ќе присуствува и уметницата Тања Балаќ, претседател на ДЛУМ, како и десетина членови на Друштвото. Поставката ќе биде распоредена во седум изложбени сали на ателјето. Ќе бидат изложени ликовни дела, работени во различни стилови и техники - слики, цртежи, скулптури, графики и мозаици.

  МЛАДИТЕ УМЕТНИЦИ ВО ПРВ РЕД

  Селекцијата на уметничките дела ја правеа историчарите на уметноста ...
  | | веќе видена | слични

  На големо најавуваната изложба „107 македонски уметници во Париз“ на ДЛУМ ќе биде отворена во уметничкиот комплекс „Сите де интренасионал артс“ вечерва од 18.30 часот. На отворањето ќе говорат амбасадорот на Република Македонија во Франција, Јон Ивановски, писателот Јордан Плевнеш, претседателката на ДЛУМ, Тања Балаќ, и висок претставник на градот Париз. Изложбата на македонските уметници во Париз ќе трае до први јуни.
  | | веќе видена | слични

  ОН се фрустрираат поради бавната реакција на хунтата во Мјанмар

  ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, во понеделникот го зголеми притисокот врз Мјанмар, посочувајќи дека е многу фрустриран од бавната испорака на помошта од страна на хунтата за повеќе од 1,5 милиони жртви од циклонот „Наргис“. „Денес е единаесетти ден откако Наргис го погоди Мјанмар“, изјави пред новинарите во Бан. „Сакам да ја изразам мојата длабока загриженост и неизмерна фрустрација за неприфатливо бавниот одговор на оваа сериозна хуманитарна криза“. Во неговите најкритички коментари кон воената власт на Мјанмар, Бан изјави дека и покрај повторените обиди за контакт со највисокиот генерал на хунтата, Тан Шве, тој не бил во можност да зборува со него и да му испрати писмо. „Ние сме во критична ситуација“, изјави тој. „Доколку наскоро не дојде поголема помош во земјата, ние се соочуваме со појави на заразни болести кои би можеле да ја засенат денешната криза“. „Затоа апелирам, до власта на Мајнмар на право место ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната агенција за енергија предвиде пад во светската побарувачка на нафта.

  Во месечниот извештај форумот со седиште во Париз соопшти дека рекордните цени за нафтата, заедно со забавувањето во западните економии, предизвика пад на побарувачката.

  Но се додава дека пазарите во Кина и на Блискиот исток остануваат цврсти.

  Eвропскиот произведувач на авиони „Ербас“ потврди дека ќе има натамошно одложување на испораките на џиновскиот патнички авион А-380.

  Во соопштението компанијата вели дека годинава ќе испорача 12 летала, за четири помалку од планираното.

  „Ербас“ се обидува да го забрза производството, но се додава дека е потешко од предвиденото.

  Компанијата ќе треба да плати казни заради доцнењето.

  Најголемата банка во Франција, „Креди агрикол“ размислува да побара од акционерите 5,9 милијарди евра како помош за нејзино финансирање.

  Чекорот следи по отпишувањето на долгови во нејзиниот инвестициски оддел, како резултат на ...
  | | веќе видена | слични

  Еден македонски и еден австриски Пикасо за „Ноќта на музеите“

  Ивана Васева

  Делото „Глава на жена“, единствената слика од најголемиот дваесетвековен уметник Пабло Пикасо, која од 1964 година е во сопственост на Музеј на современа уметност во Скопје, ќе биде изложена за домашната публика на 17 мај, во рамки на манифестацијата „Ноќта на музеите“. Ексклузивно за овој повод, од Австрија ќе биде донесено уште едно дело од Пикасо - „Танцот на сатирите“ - насликано во 1954 година, кое е приватна сопственост. - Делата ќе бидат изложени и во текот на 18 мај, Меѓународниот ден на музеите - вели Елиза Шулевска од МСУ. Таа додава дека сликата не била презентирана пред македонската јавност уште од 2002 година и дека ова е одлична можност да се освежи меморијата на уметничката публика. - Се надевам дека поставувањето на двете слики од Пикасо ќе предизвика голем интерес - додава Шулевска. Сликата „Глава на жена“ (1963), заедно со огромната колекција на музејот (повеќе од 5.000 дела од 1.760 автори од 61 ...
  | | веќе видена | слични

  Заедно со Петров, на 24 мај во Moret sur Loing ќе настапи и познатиот џез-пијанист Бојан Зулфикарпачиќ

  На 24 мај, по повод празникот „Кирил и Методиј“, во градот Moret sur Loing во Франција, македонскиот перкусионист Александар Петров ќе одржи концерт заедно со уште неколкумина реномирани музичари кои доаѓаат од различни краеви од светот. Целта на Петров е, како што вели, да ја запознае француската публика со дел од традиционалните музички богатства на Македонија. Александар Петров живее и музицира во Франција, а на македонската музичка публика и е познат најмногу по извонредните концерти кои ги одржа со квартетот „Баце“ во кој членуваат и Васил Хаџиманов на клавијатури, Теодосиј Спасов на кавал и Башар Калифе на перкусии.

  Покрај Петров, кој ќе свири на тапан, на концертот по повод „Кирил и Методиј“ ќе настапат и познатиот пијанист Бојан Зулфикарпачиќ, македонскиот виртуоз на виолината Газменд Бериша, некогашниот гитарист на „Ноу смокинг оркестра“ Ненад Гајин, како и неколку гости - ...
  | | веќе видена | слични

  Пијанистот Шкељзен Бафтијари ќе одржи рецитал вечерва во 20 часот, во Музејот на град Скопје. Ќе изведе дела од Шопен, Шуберт и од Шуман. Настапот е во рамките на циклусот „Ги бараме новите ѕвезди“, што го организира Културно-информативниот центар од Скопје. Бафтијари е студент во трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во класата на Борис Романов. Редовно учествува на семинарите по пијано што ги одржува неговиот професор, во рамките на Охридско лето. Добил повеќе државни и меѓународни награди во Париз, Рим, Торино, Белград, Пловдив.
  | | веќе видена | слични

  Французите ќе го направат новиот „меган 3“ со нешто покласичен изглед во однос на авангардниот претходник, кој уште во 2002 година предизвика многу полемики со својот необичен изглед, особено на задниот дел.Тоа е модел кој е можеби најважен за француската компанија во Ц сегментот, каде во светот е најголема продажбата. Во тој сегмент се и „ФВ голф“, „Опел астра“, „Форд фокус“, „Ситроен Ц4“, „Пежо 308“, „Тојота аурис“. Во оваа конкуренција „меган“ е најстар, па затоа со нетрпение се очекува неговиот наследник, што треба да се појави до крајот на годинава, најверојатно на саемот на автомобили во Париз, во октомври. Французите си поставиле многу амбициозна цел, „меган 3“ да биде според квалитетот и моторизацијата да го достигне „кралот“ а тоа е „ФВ голф“ по кого овој Ц сегмент го носи името „голф класа“. Во план е и зголемување на производството па годишното производство би требало да достигне околу 500.000 возила од третата генерација на „меган“.За да се оствари тоа, „Рено“ ќе го направи новиот „меган 3“ со ...
  | | веќе видена | слични

  Музичките легенди „Дјуран дјуран“ на 2 јули во Париз ќе одржат специјален концерт со Марк Ронсон, суперпродуцентот, кој се потпиша на хитови од Ејми Вајнхаус, Лили Ален и Кристина Агилера. Клавијатуристот на составот, Ник Роудс, за „Билборд“ изјави дека „Дјуран, дјуран“ и Ронсон ќе соработуваат на „парче“ за шоуто со наслов „Смирноф експириенс“. Во него ќе бидат вклучени песни од последните изданија на бендот и на англискиот продуцент.Со Марк ќе ремиксуваме дел од нумерите. Најпрво ќе ги измениме во студио, ќе видиме што ќе добиеме, уште еднаш ќе ги деконструираме, а потоа, различните верзии, ќе ги свириме во живо. Многу сме возбудени и едвај чекаме да видиме каде ќе не однесе процесот - вели Роудс.„Дјуран, дјуран“ со Марк Ронсон засега зборувале само телефонски, размениле повеќе идеи, размислувале кои песни да ги обработат и како продуцентот би сакал да пристапи во проектот. Соработката со продуцентот е дел од неколкуте ангажмани на популарната група, која неодамна почна турнеја низ Северна Америка, а се ...
  | | веќе видена | слични

  Поп-кралицата Мадона на 23 септември ќе настапи во Загреб, стои на официјалната интернет-страница на нејзиниот службен концертен промотор „Лајв нејшн“. Според истиот извор, загрепската локација би требало да биде стадионот „Максимир“, а хрватскиот организатор, „Лупа промоушн“, неслужбено ги потврди овие информации јавувајќи дека службена објава, сепак, нема да има додека концертот не биде потврден и на официјалната интернет-страница на самата пејачка. Од „Лајв нејшн“ објавиле и дека веќе на 16 мај ќе почне продажбата на билетите за концертите во Лондон, Париз, Кардиф и во Ница. Станува збор за концерт кој ќе влезе во рамките на светската турнеја на Мадона наречена „Стики енд свит“, зад која стои компанијата „Лајв нејшн експириенс“ со која пејачката неодамна направи договор. Таа од август до крајот на ноември ќе помине 27 градови во Европа и во Северна Америка. По шпекулациите за нејзиниот настап во Будва летово, можеби менаџментот на Мадона се одлучил за Загреб, еден од најголемите центри на светските ...
  | | веќе видена | слични

  Модниот дизајнер Хуберт де Живанши цели 40 години креираше за својата инспирација Одри Хепберн

  Живанши е име кое е препознатливо во светот на модата, декоративната козметика, парфемите, атрактивен и пожелен и за мажите и за жените. Со стил, се разбира.

  Модниот дизајнер Хуберт де Живанши е роден во богато семејство во 1927 година во Франција. Од десетгодишна возраст почнал да покажува афинитети спрема модата кога првпат посетил модна изложба во Париз. Подоцна заминал на студии на Академијата за убавина и уметност и својата прва работа во модната индустрија ја добил кај Жак Фет во 1945 година. Седум години подоцна (1952), ја отворил „Куќата на Живанши“ и првата колекција ја наменил за Бетина Грацијани, париски топ-модел. Сепак, типичниот стил на Живанши во 1950-тите и 1960-тите години го претставувале неговите две музи Одри Хепберн и Џеки Кенеди, иако на листата на оние што ја имале честа да ги носат неговите модели се вбројуваат и војвотката од Виндзор, принцезата Каролина од Монако и ...
  | | веќе видена | слични