Гоце Делчев

  во

  Долгоочекуваниот пријателски меч во Прилеп помеѓу прволигашот Победа и засилениот второлигаш 11 Октомври нема да се одигра. Причината е тоа што ривалите никако не можат да се договорат околу терминот. Победа сака утре, а 11 Октомври денеска - Во овој случај и теренот е проблем. Стадионот „Гоце Делчев“ е во лоша состојба, мора да се чува, а и во соседните градови не е ништо подобро. Ќе видиме што натаму - велат од клубовите. На подготовките и двете екипи одиграа помалку контролни мечеви од планираното. Екипата на 11 Октомври го совлада Бајро (2-1), загуби од Вардарски (0-1), одигра нерешено со штипска Брегалница (1-1) и со Тиквеш (0-0). Победа имаше три теста, со Новаци (2-0), Напредок (0-2) и со Пролетер Нови Сад (1-3). - Добро беше замислено, со генералка меѓусебе, на задоволство на многу гледачи. Ќе чекаме нова шанса в лето - порачуваат ривалите. Според распоредот, на пролетниот првенствен старт, идната сабота 11 Октомври игра дома со струшки Влазними, а Победа еден ден подоцна го чека Металург.
  | | веќе видена

  Во интервју за неделникот „Сега“ Филип Петровски од „Обединети за Македонија“ вели дека обединетата десница, вклучувајќи ги и бранителите има потенција од 200 илјади гласови. „Фокус“ објавува колумни на потпретседателите на „Обединети за Македонија“ и ВМРО Народна. „Форум“ и „Глобус“ пак, се занимаваат со Скопје 2014. „Сега“: ,,Десницата може да го победи Груевски“ ,,Десницата може да го победи Груевски“ ја вади како наслов неделникот ,,Сега“ поентата од интервјуто со поранешниот истакнат ,,подмладок“ на ВМРО-ДПМНЕ, сега во партијата Обединети за Македонија на Бошковски и од неодамна доктор по меѓународни односи, Филип Петровски. Петровски, имено, смета дека обединетата десница, каде што ги вклучува и бранителите, имала потенцијал за над 200 илјади гласови и дека Георгиевски и Бошковски се вистинските лидери на ВМРО, уште од самостојноста на државата. За разлика од неавтентичната екипа, Груевски тоа го знае, па затоа мора да работи на создавање поделби и меѓу десницата. Петровски во интервјуто за ,,Сега,, ...
  | | веќе видена

  По тригодишна пауза, денеска и утре во Кавадарци ќе биде обновена традицијата на меморијалниот фудбалски турнир „Вуко Каров“. На 13. издание, што ќе се одржува на една недела пред стартот на пролетниот дел од првенството, ќе учествуваат домаќинот, третолигашот Тиквеш, прволигашите Ренова и Силекс и бугарскиот второлигаш Пирин од Гоце Делчев. Денеска во полуфиналните пресметки ќе се сретнат Тиквеш - Силекс (12 ч.) и Пирин - Ренова (14 ч.). Победниците од овие натпревари утре ( 14 ч.) ќе играат за трофејот, а поразените (12 ч.) за третото место. Денеска во Кавадарци ќе се соберат и челниците на ФФМ. На редовната подготвителна седница пред стартот на пролетниот дел УО на ФФМ ќе расправа и за моменталната состојба во мак-фудбалот, што се случи по дисквалификацијата на Македонија ЃП и Слога Југомагнат.
  сите 4 | | | веќе видена

  По неколкугодишна пауза утре се враќа меморијалниот фудбалски турнир „Вуко Каров“. Некогаш последната увертира пред повторниот почеток на првенството повторно се враќа во игра. Кавадарчани го рестартираат традиционалниот меморијален фудбалски турнир „Вуко Каров“. Годинава ќе настапат 4 екипи: домаќинот Тиквеш, Силекс, Ренова и гостите од Бугарија, екипата на Гоце Делчев од Пирин. Турнирот започнува утре со дефиле од 11 часот, во 12 часот ќе се одигра дуелот помеѓу Тиквеш и Силекс, а веднаш потоа ќе играат и Ренова и Гоце Делчев. Во недела во 10 часот ќе се положи цвеќе на гробот на Вуко Каров, во 12 часот ќе се одигра мечот за трето место, а во 14 часот финалето.
  сите 3 | | | веќе видена

  Скопје 2014 од Катерина Нешкова Дали историските градби се идентитетот на градот или, пак, новото време мора да добие свој белег? Јавноста се подели во два табора. Има и такви кои велат дека трошењето пари на споменици и нови објекти е непотребно, особено во време на беспарица. Од едната страна на реката се одржуваат состаноци, протести, конференции, расправи. Жителите од другата страна, пак, се чувствуваат обесправени дека градот нема ниту едно нивно обележје. Фрчат телеграми, писма, протестни ноти. Градоначалникот кој го претстави проектот е обвинет дека направил “атентат на естетиката”. Ако мислите дека текстов се однесува на проектот “Скопје 2014”, се лажете. Ова се случувало во февруари 1887 г. во Париз. Градот повеќе од половина година бил окупиран со аферата за Ајфеловата кула, која едните ја сметале за врв во тогашната модерна архитектура, а другите за срамно дело што во најмала рака е непристојно да стои заедно со Богородичната црква, музејот Лувр и Триумфалната порта. Денес, Кулата е ...
  | | веќе видена

  Едиторијал од Атанас Кировски За да се одбегне дебата во парламентот, за да се одбегне расправа и дискусија, со други зборови за да се суспендира демократијата, некои решија дека статуите на најголемите Великани на македонската историја треба да се сведат на ниво локални фаци. Ако со градење импозантни споменици кон големите ликови на македонската историја оддаваме пиетет, тоа треба да го правиме доблесно и достоинствено. Не заслужиле Великаните таков однос кон нив. Ниту граѓаните и демократијата Фридрих Ниче, големиот германски филозоф кој предвидуваше дека 20 век ќе биде ерата на најголемиот напредок, но и на ослободување на најголемата деструктивна енергија во историјата на човештвото, во своето дело „Самрак на идолите” или превреднување на сите вредности, побара сосема нови етички принципи, соодветни за добата на новиот модерен човек. Во денешниот жаргон кажано, Ниче се обиде да го ресетира дотогашниот морал. Македонското општество одамна има потреба од ресетирање на историските догми и ...
  | | веќе видена

  Најмалите жители на Струмица, дечињата од градинките и основните училишта и годинава земаа учество во карневалски свечености Два дена пред денешниот официјален старт на Карневалот, во неделата на празникот Прочка, традиционално малите струмичанчиња со своите маски продефилираа на плоштадот „Гоце Делчев“. Можеа да се видат бебиња, морнари, принцези, бонбончиња, ликови од цртани филмови, Супермен, Бетмен, бубамари и многу други шарени и детски разиграни маски, полни со фантазија. Нив ги изработиле вештите раце на нивните родители, на учителките во градинките, а некои се купени од локалните продавници, но и во странство. Над 1.000 дечиња учествуваа на „Детскиот карневал 2010“ што се одржа во неделата во Струмица и прошетаа маскирани низ центарот на градот, поздравени од многубројната публика. Карневалската поворка на маскирани дечиња, на плоштадот во Струмица се растури во неделата во попладневните часови, кога најмалите жители на градот заминаа дома, каде што нивните родители на традиционален ручек, побараа ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Спротивставени мислења за владините урбанистички визии за Скопје вчера можеа да се слушнат на трибината „Архитектурата и политиката“, организирани од Институтот за општествени и хуманистички истражувања „Евро-Балкан“. Дел од учесниците не го криеја скептицизмот за оригиналноста на проектот „Скопје 2014“ и за негова реализација до 2014 година. Други, пак, го бранеа укажувајќи дека со него нема да се изврши антиквизација. Поради комплексноста на проектот, Елизабета Димитрова, професорка на Филозофскиот факултет, стравува оти тој нема да се реализира за четири години. Иако за неа нема ништо посебно спорно во проектот, сепак, таа забележа дека дел од историските великани можело да се претстават и на подостоинствен начин. „Во однос на формата и содржината, мултифункционалноста, не гледам ништо спорно. Единствено стравувам дека проектот нема да може да се реализира до 2014 година, поради тоа што е комплексен. Императорите Јустинијан и Цар Самуил се дизајнирани на престол, а заслужуваат порепрезентативна форма“, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пресудата против двајцата гардски функционери Јован Христовски, поареншен раководител на Секторот за сообраќај на Скопје и консултантот за економско-финансиски работи, Златко Соколиќ, ќе биде објавена денес напладне. Обвинителството ги товареше Христовски за злоупотреба на службенат положба и овластување, а Соколиќ за противзаконито посредување. Обвинителството пред две недели го заде завршниот збор предлагајќи му на судот двајцата да бидат огалсени за виновни за делата што им се стваат на товар, двајцата солидарно да му ја надоместат штетата на сопственикот на формата "Електрософт", а на Христовски да му биде изречена и забрана за вршење функција. Одбраната пак пред застапникот да го даде завршниот збор побара од судот претресот да биде отворен во доказната постапка и да го повика сведокот Трифун Костовски да даде изјава за случајот. Бранителите на двајцата обвинети неделава ги дадоа завршните зборови и тврдат дека обвинителството нема докази со кои обвинетите би биле осудени. Според обвинението ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Најмалите жители на Струмица, дечињата од градинките и основните училишта и годинава земаа учество во карневалски свечености Два дена пред денешниот официјален старт на Карневалот, во неделата на празникот Прочка, традиционално малите струмичанчиња со своите маски продефилираа на плоштадот „Гоце Делчев“. Можеа да се видат бебиња, морнари, принцези, бонбончиња, ликови од цртани филмови, Супермен, Бетмен, бубамари и многу други шарени и детски разиграни маски, полни со фантазија. Нив ги изработиле вештите раце на нивните родители, на учителките во градинките, а некои се купени од локалните продавници, но и во странство. Над 1.000 дечиња учествуваа на „Детскиот карневал 2010“ што се одржа во неделата во Струмица и прошетаа маскирани низ центарот на градот, поздравени од многубројната публика. Карневалската поворка на маскирани дечиња, на плоштадот во Струмица се растури во неделата во попладневните часови, кога најмалите жители на градот заминаа дома, каде што нивните родители на традиционален ручек, побараа ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Сузана ТасеваГлавната карневалска вечер во Струмица не беше интересна за владино-државниот врв. Иако многумина високи државни функционери, како што велат во Организацискиот одбор, биле уредно и навремено поканети, ниту еден од нив не се појави на петдневниот струмички карневал. - Како и секоја година, така и оваа, од Организацискиот одбор на карневалот уредно и навреме беа испратени покани до претседателот на државата, премиерот и до Владата. Но, за жал, никој од нив не се појави на главната карневалска вечер. Само претседателот Иванов испрати известување дека поради обврски не може да присуствува на карневалот и ни посака успешен карневал, а од кои причини другите не дојдоа, не добивме одговор - изјави Зоран Заев, градоначалник на Струмица. На карневалот присуствуваа претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и поранешниот претседател на државата Киро Глигоров. Тие, во друштво со градоначалникот Заев, од ложата за гости го следеа завршното дефиле, кое траеше четири часа. Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Дваесет и деветгодишниот Б.Р. и неговата 50-годишна мајка Ѓ.Р. од Тетово вчера околу 11 часот физички го нападнале С.Х. (65) од село Селце и со нож му нанеле тешки повреди на окото, за кои лекарите рекле дека му нанеле трајни последици, информира тетовската полиција.Причина за физичкиот напад биле нарушените односи меѓу повредениот и напаѓачите, а Б.Р. бил поранешен зет на С.Х.Сватот седел на клупа во паркот на улица „Гоце Делчев“ во Тетово, во близина на Железниот мост и откако го забележале, Б.Р. и Ѓ.Р. се доближиле до него, по што Б.Р. неколку пати со тупаници го удрил по главата. Од ударите, тој паднал долу и кога се обидел да стане, Ѓ.Р. со остар предмет го удрила по главата во пределот на левото око и веднаш заминале. Повредениот С.Х. со такси бил префрлен во тетовската клиничка болница, каде што му е извршена хируршка интервенција на окото.Извршен е увид и се работи на целосно расветлување на сите детали поврзани со настанот, по што ќе следуваат соодветни пријави за Б.Р. и за нејзиниот син Ѓ.Р.
  | | веќе видена

  На главните вести - што да видам. План за изгледот на Скопје во 2014 година! Градби во барок стил, готика, антика...Мостови, статуи, фасади, фонтани. Можеби сето тоа и не е лоша идеја, но, едно прашање: од каде барок во Македонија? Од каде Триумфална порта во Македонија? Зошто сето тоа? Зошто земја што се стреми кон Европска унија, која тежнее кон унапредување на туризмот, да се обезличи нејзиниот главен град со мешање уметнички стилови од пред нашата ера, па се' до минатиот век? Зошто се навраќаме кон далечната антика кога поновата историја е многу позначајна за нас? Зарем не умираа нашите дедовци и прадедовци за Македонија да биде ослободена од петвековното турско ропство? Зарем Гоце Делчев не беше претставник на интелигенцијата и просветител? Зошто да го качиме на коњ сега? Зарем заслужил на тој начин да биде величен од народот за кого го дал својот живот? Која е потребата од Триумфалната порта? Наместо сето тоа, препорачувам да се обрне внимание на дотраените автобуси на Јавното градско претпријатие. Да ...
  | | веќе видена

  СТРУМИЦА - Шаренило од бои и фигури на различни теми и мотиви завчеравечер го покрија градот под царевите кули. Карневалските креации, кои струмичани неуморно ги правеа во изминатите неколку месеци, и на дождот блеснаа во полн сјај на градските улици. Струмица беше претесна да ги собере сите што дојдоа за да бидат дел од најстарата и најмасовна карневалска забава во земјата. Плоштадот „Гоце Делчев“ беше местото каде што се споија вековната традиција и карневалската имагинација, а во тој спој учествуваа околу 3.000 маскирани луѓе од Струмица и од останатите краишта на Македонија, како и гости од Финска, Србија, Албанија, Црна Гора и од Бугарија. Македонска предилка, магнетниот спој на Мајкл Џексон, Викинзи на ѕвездениот град, Седуммина величествени, Марсовците ја спасуваат Македонија, арапски ноќи, венециски бал под маски, кловнодонија, каубои, боите на светот во очите на децата, детелинки - беа само дел од годинашната богата понуда на маски. Поради ова и жири- комисијата вчера имаше тешка задача при ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Сваќа му извадила око на сват во тепачка завчера во Тетово. Сватот, освен од сваќата, изел ќотек и од нејзиниот син и негов поранешен зет. Причина за нападот биле нарушените односи меѓу двете семејства кои траеле подолг период.Според полицијата, повредениот С.Х.(65) од селото Седларце бил префрлен во тетовскиот Медицински центар, каде што му е извршен хируршки зафат на окото.Инцидентот се случил околу 11 часот на улицата Гоце Делчев кога тетовката Ѓ.Р. (50) и нејзиниот син Б.Р.(29) го забележале сватот како седи на клупа во паркот. Момчето веднаш му се нафрлило на С.Х., удирајќи го со тупаници по глава. Сватот од ударите паднал, а кога се обидел да стане, поранешната сваќа со остар предмет го удрила по главата во пределот на левото око. Насилниците потоа избегале, а минувачи го однеле повредениот во болница. (И.Ц.)
  сите 3 | | | веќе видена

  Стравувањата на организаторите на годинашниов Струмички карневал дека само дождот може да го попречи нормалниот тек на главната карневалска вечер не се остварија. Силен дожд заврна во последните триесетина минути од карневалот, но тој како да беше стимул за големите карневалски групи да ги прикажат во најдобро можно светло своите карневалски креации. Тоа се однесува за карневалската група „Мулен руж“, која со својата маска „Љубов, вино и музика“ никого не остави рамнодушен и заслужено ја освои првата награда од стручното жири за учесници до педесет лица. Големата карневалска фешта почна со настапи на самба-групата од Финска, артисти од Бугарија и згодни танчарки од Србија. Низ „карневалдромот“, односно по струмичките улици и градскиот плоштад Гоце Делчев, продефилираа околу три илјади маскирани учесници. Секоја нова маска беше поубава од претходната. Се редеа марсовци, пауни, македонски предилки, хидрауличен пенисаурис, каубои и Индијанци, убавицата и ѕверот, викинзи во најразлични бои, веницијански бал под ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Тетовец останал без око откако завчера бил нападнат од поранешниот зет и неговата мајка, соопштува полицијата. Со тешки повреди на главата 65-годишниот С.Х. од селото Селце, Тетовско, бил пренесен во Клиничкиот центар, каде што бил подложен на операција. Од полицијата потврдуваат дека и покрај напорите на лекарите повредениот останал без левото око. По пријавување на случајот полицијата извршила увид, а напаѓачите биле приведени. Вчера напаѓачите Б.Р. (29) и Ѓ.Р (50), двајцата од Тетово, инаку поранешен зет за ќерка и сваќа на нападнатиот, биле распрашани во полициска станица. По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени пријави. Причина за крвавиот инцидент според полицијата биле нарушените односи помеѓу поранешните роднини. Индицентот се случил завчера околу 11 часот во паркот лоциран на улицата Гоце Делчев" во Тетово. Во критичното време 65-годишниот С.Х. седел на клупа во паркот кога бил забележан од поранешниот зет и од сваќата. По разводот на зетот Б.Р. и ќерката на С.Х. во 2006 година, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  СТРУМИЦА - Шаренило од бои и фигури на различни теми и мотиви завчеравечер го покрија градот под царевите кули. Карневалските креации, кои струмичани неуморно ги правеа во изминатите неколку месеци, и на дождот блеснаа во полн сјај на градските улици. Струмица беше претесна да ги собере сите што дојдоа за да бидат дел од најстарата и најмасовна карневалска забава во земјата. Плоштадот „Гоце Делчев“ беше местото каде што се споија вековната традиција и карневалската имагинација, а во тој спој учествуваа околу 3.000 маскирани луѓе од Струмица и од останатите краишта на Македонија, како и гости од Финска, Србија, Албанија, Црна Гора и од Бугарија. Македонска предилка, магнетниот спој на Мајкл Џексон, Викинзи на ѕвездениот град, Седуммина величествени, Марсовците ја спасуваат Македонија, арапски ноќи, венециски бал под маски, кловнодонија, каубои, боите на светот во очите на децата, детелинки - беа само дел од годинашната богата понуда на маски. Поради ова и жири- комисијата вчера имаше тешка задача при ...
  сите 6 | | | веќе видена

  На главните вести - што да видам. План за изгледот на Скопје во 2014 година! Градби во барок стил, готика, антика...Мостови, статуи, фасади, фонтани. Можеби сето тоа и не е лоша идеја, но, едно прашање: од каде барок во Македонија? Од каде Триумфална порта во Македонија? Зошто сето тоа? Зошто земја што се стреми кон Европска унија, која тежнее кон унапредување на туризмот, да се обезличи нејзиниот главен град со мешање уметнички стилови од пред нашата ера, па се' до минатиот век? Зошто се навраќаме кон далечната антика кога поновата историја е многу позначајна за нас? Зарем не умираа нашите дедовци и прадедовци за Македонија да биде ослободена од петвековното турско ропство? Зарем Гоце Делчев не беше претставник на интелигенцијата и просветител? Зошто да го качиме на коњ сега? Зарем заслужил на тој начин да биде величен од народот за кого го дал својот живот? Која е потребата од Триумфалната порта? Наместо сето тоа, препорачувам да се обрне внимание на дотраените автобуси на Јавното градско претпријатие. Да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Дваесет и деветгодишниот Б.Р. и неговата 50-годишна мајка Ѓ.Р. од Тетово вчера околу 11 часот физички го нападнале С.Х. (65) од село Селце и му нанеле тешки телесни повреди информира тетовската полиција. Причина за физичкиот напад биле од поодамна нарушените односи меѓу повредениот и напаѓачите, а Б.Р. бил поранешен зет на С.Х. С.Х. седел на клупа во паркот на улица „Гоце Делчев“ во Тетово, во близина на железниот мост и откако го забележале, Б.Р. и Ѓ.Р. се доближиле до него, по што Б.Р. неколку пати со тупаници го удрил по главата. Од ударите, тој паднал долу и кога се обидел да стане, Ѓ.Р. со остар предмет го удрила по главата во пределот на левото око и веднаш заминале. Повредениот С.Х. со такси бил префрлен во тетовската клиничка болница, каде му е извршена хируршка интервенција на окото. Извршен е увид и се работи на целосно расветлување на сите поединости поврзани со настанот, по што ќе следуваат соодветни пријави против Б.Р. и Ѓ.Р.
  сите 6 | | | веќе видена