Гоце Делчев

  во

  Партијата на Македонците во Бугарија ОМО „Илинден“ - ПИРИН при одбележувањето на годишнината од смртта на Гоце Делчев била изложена на полициски притисоци, велат членови на партијата.По повод 105-годишнината од смртта на македонскиот револуционер, членовите на ОМО „Илинден“ достоинствено во неделата одржаа краток митинг во центарот на Благоевград и положија венци и цвеќе пред Споменикот на Гоце Делчев, јави радиото „Дарик“. Чествувањето беше обезбедувано од десетици полицајци, а не се случија ексцеси како во минатите години, јави радиото.Лидерот на ОМО „Илинден“ - ПИРИН, Стојко Стојков, пред новинарите во Благоевград изјави дека во деновите пред чествувањето, членовите на организацијата биле повикувани на информативни разговори во полициските станици во Благоевград, Симитли и во Сандански.
  | | веќе видена | слични

  Полициски притисоци врз ОМО „Илинден“ - ПИРИН

  Благоевград - Партијата на Македонците во Бугарија ОМО „Илинден“ - ПИРИН при одбележувањето на годишнината од смртта на Гоце Делчев беше изложена на полициски притисоци. Чествувањето беше обезбедувано од десетици полицајци, а екцеси не се случија како во минатите години, јави Радио Дарик. Лидерот на ОМО „Илинден“ - ПИРИН, Стојко Стојков, изјави пред новинарите во Благоевград дека во деновите пред чествувањето, членовите на организацијата биле повикувани на информативни разговори во полициските станици во Благоевград, Симитли и Сандански. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Македонците во Бугарија со цвеќе и слики на Гоце Делчев, а Бугарите со полициски специјалци ја одбележаа 105-годишнината од смртта на македонскиот револуционер.

  Дваесетина бугарски полицајци биле присутни вчера на мирниот собир на партијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин пред споменикот на Гоце Делчев во Благоевград, иако за митингот имало дозвола од градоначалникот.

  „Јас мислам дека е сосема невообичаено, премногу, премногу. Ние имавме дозвола. Полицајците би требало да бидат таму за да го чуваат редот, евентуално некој да не направи проблем, ама не требаа 20 полицајци“, изјави Стојко Стојков, претседател на ОМО Илинден Пирин.

  Бугарските власти, слично како и во 2006 година, повикуваат 180 членови на ОМО Илинден Пирин на информативни разговори во полициските станици во Благоевград, Симитли и Сандански.

  „Тоа е пак некоја чудна истрага организирана од Министерството за внатрешни работи. Ги прашуваат членовите на ОМО Илинден Пирин, дали некој ви понудил ...
  | | веќе видена | слични

  Партијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин при одбележувањето на годишнината од смртта на Гоце Делчев беше изложена на полициски притисоци.

  По повод 105 годишнината од смртта на македонскиот револуционер, членовите на ОМО Илинден Пирин достоинствено во неделата одржаа краток митинг во центарот на Благоевград и положија венци и цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев.

  Чествувањето беше обезбедувано од десетици полицајци, а екцеси не се случија како во минатите години, јави Дарик радио.

  Лидерот на ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков, изјави пред новинарите во Благоевград дека во деновите пред чествувањето, членовите на организацијата биле повикувани на информативни разговори во полициските станици во Благоевград, Симитли и Сандански.
  | | веќе видена | слични

  Со панихида во црквата „Свети Спас“ вчера се одбележаа 105 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Молитвениот чин го одржа архиепископот г. г. Стефан заедно со свештеници на Македонската православна црква. Граѓански и политички делегации положија цвеќе пред неговиот гроб, во дворот на црквата. Од државните претставници на гробот на Делчев цвеќе положија вицепремиерот Живко Јанкуловски, министрите Трајко Славески, Миле Јанакиевски и Гордана Јанкуловска и претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски. Во организација на меѓународната манифестација „Гоцеви денови“ повеќе граѓански здруженија оддадоа почит и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк. Претседателот на манифестацијата, Стојан Стојков, порача дека овој ден како посебно значен за нашата државност и националност треба да се чествува постојано. Во Собранието на Република Македонија беше врачена наградата „Гоце Делчев“, државно признание за значајни остварувања во областа на науката. Наградата за 2008 година ја добија академик ...
  | | веќе видена | слични

  Биста за некултурен натпревар

  Со скромна свеченост, со положување цвеќе пред осквернавениот споменик и со по некој официјален гостин помина вчерашното одбележување на 105-годишнината од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев. Главната церемонија на гробот на Делчев во црквата „Свети Спас“ траеше многу кратко, при што освен панихида што ја одржа поглаварот на Македонската православна црква г. г.Стефан, немаше дополнителна програма. Таму, од државниот врв присуствуваа Љубиша Георгиевски, претседател на веќе распуштеното државно Собрание, како и вицепремиерот Живко Јанкуловски и министрите Гордана Јанкуловска и Трајко Славевски, кои положија цвеќе.Уште посиромашно и пократко беше во Градскиот парк, во кој присутните граѓани и претставници од здруженијата на борците, пензионерите и жените на Македонија беа изреволтирани што споменикот посветен на Делчев беше исшаран со графити.Ова е резил за градот, за државата и за целата нација. Како е можно споменикот да остане ...
  | | веќе видена | слични

  Градските власти од наредниот месец со полна пареа ќе почнат градежна офанзива во Скопје . Ќе се прошируваат булеварите Илинден и Гоце Делчев, како и раскрсницата кај Тутунскиот комбинат и ќе се гради надвозникот кај Бит-пазар, кој ќе има форма на детелина. За поголема безбедност на пешаците, ќе бидат изградени повеќе натпатници. Од Градот велат дека со овие градежни активности Скопје ќе добие пошироки улици, нови тротоари и жардиниери со зеленило на средината на булеварите. Проширувањето на сообраќајниците се првите активности од Акцискиот план на градоначалникот Трифун Костовски за 2008 и 2009 година.Во тек се постапките за избор на изведувачи, кои се при крај. До крајот на мај ќе бидат избрани изведувачите на клучката детелина на Бит-пазар и на проширувањата на булеварите Гоце Делчев и Илинденска и на крстосницата кај Тутунски. Спроведуваме и тендерска постапка за избор на изведувач за средишните зеленила за седум булевари. И овој јавен повик треба да заврши до крајот на мај. По затворањето на јавните ...
  | | веќе видена | слични

  Панихида пред гробот во црквата Св. Спас и положување цвеќе пред споменикот во Градскиот парк во Скопје

  Сто и пет години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев денеска беа одбележани со панихида на неговиот гроб во црквата Св. Спас и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје, во организација на Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“.

  На гробот на Делчев цвеќе положи владина делегација, претседателот на неодамна распуштениот Парламент Љубиша Георгиевски, како и голем број граѓански и политички делегации. Со молебенот чиноначелствуваше поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

  Со пригодна програма и цвеќе пред неговите споменици, годишнината беше одбележана и во Делчево и Куманово, а традиционално на овој ден се доделува и државната награда за наука што го носи неговото име. Нејзини носители за 2008 година се академик Владимир Серафимовски, награден за трудот „Клиничка панкреатологија“), д-р ...
  | | веќе видена | слични

  Најголема битка во македонскиот блок во „единицата“, а албанските лидери ќе го проверат рејтингот во „шестката“

  Гордана Дувњак

  Дваесет политички актери ќе се борат за освојување на довербата на избирачите, како и за добивање колку што може поголем број гласови кои треба да им обезбедат мандати на претстојните вонредни парламентарни избори закажани за 1 јуни. Во изборниот натпревар ќе учествуваат две големи коалиции, првата предводена од владејачката ВМРО-ДПМНЕ „За подобра Македонија“, составена од 19 партии, и на СДСМ „Сонце - коалиција за Европа“, која ја сочинуваат осум партии. За учество на изборите е пријавена и една синдикална листа, како и една независна, која ја предводи кавадаречкиот градоначалник Панчо Минов. Останатите шеснаесет се на други партии и коалиции.

  До петокот вечер, кога истече законскиот рок за поднесување на листите, до Државната изборна комисија се доставени вкупно 84 изборни листи. Од нив најголем број - 17 се пријавени за Првата изборна единица, која ...
  | | веќе видена | слични

  По улиците возат мотоцикли и автомобили со над 200 километри на час

  Снежана Калабакова

  Во Скопје почна сезоната на ноќни трки по булеварите. Со затоплување на времето, речиси секоја вечер на улиците почнуваат да царуваат „моторизираните банди“. Љубителите на брзи автомобили и мотоцикли, некои од задоволство, некои поради обложување или од некоја сосем друга причина, во подоцнежните ноќни часови ги одмеруваат силите на своите моторни чудовишта и, не водејќи сметка за опасноста за сопствените животи, се докажуваат кој е поумешен во справувањето со големите брзини. Најразлични марки мотоцикли и автомобили се движат со брзина од 200 и повеќе километри на час по празните сообраќајници нарушувајќи ги ноќната тишина, јавниот ред и мир.

  Граѓаните вознемирени се обраќаат до полицијата. Таа, пак, само констатира дека се вози со недозволена брзина. Од МВР велат дека знаат за авто и мототрките низ Скопје, но објаснуваат дека, иако по пријава на граѓаните веднаш излегуваат на терен, кога ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Од името на годинешните лауреати на високото признание, на присутните им се обрати академик Владимир Серафимовски

  „Науката е нешто без кое ниту една држава не може. Таа треба постојано да се негува и усовршува. А научниците кај нас се како пирејот. Не бараат многу, а виреат насекаде дури и на места каде нема вода.“-рече меѓу другото академик Владимир Серафимовски, годинешен лауреат на наградата „Гоце Делчев“, која претставува највисоко државно признание од областа на науката. Наградата која го носи името на идеологот, кој светот го гледаше како „поле за културен натпревар меѓу народите“ ја добија и: д-р Фросина Ташевска Ременски и д-р. Валентин Мирчески.

  Вчера беа одбележани и 105 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев со панихида на неговиот гроб во црквата „Св. Спас“ и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје, во организација на Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“.

  На гробот на Делчев цвеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска се навршуваат 105 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

  Делчев е еден од најголемите идеолози на ослободителното движење на македонскиот народ од крајот на 19 и почетокот на 20-от век.

  Роден е во Кукуш, Егејска Македонија на 4-ти февруари 1872 година, а загина на денешен ден пред 105 години, во селото Баница, во борба против османлиската војска.

  По повод годишнината од смртта на овој револуционер, денеска во Собранието ќе бидат доделени наградите „Гоце Делчев“ на пет научни работници за особено значајни остварувања во области на науката.

  Годинешната награда „Гоце Делчев“ им се доделува на академик Владимир Серафимоски, за трудот „Клиничка панкреатологија ; на д-р Фросина Ташевска Ременски, за трудот „Македонското национално малцинство во соседните земји и на д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, за трудот „Квадратно-бранова волтаметрија-теорија и примена
  | | веќе видена | слични

  Денеска се навршуваат 105 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев.
  Делчев е еден од најголемите идеолози на ослободителното движење на македонскиот народ од крајот на 19 и почетокот на 20-от век.

  Роден е во Кукуш, Егејска Македонија на 4-ти февруари 1872 година, а загина на денешен ден пред 105 години, во селото Баница, во борба против османлиската војска.

  По повод годишнината од смртта на овој револуционер, денеска во Собранието ќе бидат доделени наградите „Гоце Делчев“ на пет научни работници за особено значајни остварувања во области на науката.

  Годинешната награда „Гоце Делчев“ им се доделува на академик Владимир Серафимоски, за трудот „Клиничка панкреатологија ; на д-р Фросина Ташевска Ременски, за трудот „Македонското национално малцинство во соседните земји и на д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, за трудот „Квадратно-бранова волтаметрија-теорија и примена
  | | веќе видена | слични

  Сто и петте години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев, утре во Скопје ќе бидат одбележани со панихида на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк. Организаторот, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, соопшти дека цвеќе ќе положат претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и претседателот на неодамна распуштениот парламент Љубиша Георгиевски, како и повеќе делегации.Во Собранието ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката. Нејзини носители за годинава се академик Владимир Серафимовски, награден за трудот „Клиничка панкреатологија“, д-р Фросина Ташевска-Ременски за „Македонското национално малцинство во соседните земји“ и д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски-Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, автори на „Квадратнобранова волтаметрија - теорија и примена“. Гоце Делчев беше убиен на 4 мај 1903 година од турска војска во ...
  | | веќе видена | слични

  Ѕидовите во Македонија се дел од нашата реалност, и на политички и на секаков друг план. Позитивна работа е што тој огромен ѕид помеѓу Македонија и Грција барем е во процес на решавање. Во односот со Грција , Македонците се единствени, но што правиме со ѕидот помеѓу Македонија и Бугарија и со ѕидот помеѓу Македонија и Србија

  Револуционерната пропаганда направи голем пробив помеѓу младата генерација во Македонија, која е многу заинтересирана за борбата за слобода. Се набавија пушки и почнаа воени вежби во селата. Но, извесно време централната организација не беше средена или, подобро речено, постоеја неколку конфликтни мали организации. Меѓутоа, за неколку години една струја преовлада, онаа чии водачи беа Делчев (неодамна убиен), Груев, сега на чело во Монастир, и Ѓорче Петров и Татарчев, претставници во странство. За свое мото тие ги зедоа зборовите на Гледстон „Македонија на Македонците“. Тие се одвоија од Бугарите и Македонците што живееја во Бугарија, кои формираа стари комитети со главни ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од сто паркинг-места ќе се обезбедат во првата фаза од уредувањето на делот од булеварот Гоце Делчев во Прилеп, а за електронските паркинг-места прилепчани ќе плаќаат по 30 денари дневно. - Паркинг-просторот ќе работи по принципот на плаќање дневно по 30 денари за место, што ќе го користат без временско ограничување. Платениот паркинг ќе биде во функција секој ден од 7.30 часот до полноќ, а влез ќе им биде дозволен на сите возачи што ќе ја платат дневната сума. Наплатна куќичка ќе се подигне во близината на параклисот „Свети Никола“, а ќе бидат поставени и сто електронски паркинг-рампи. Конечно, ќе се стави ред во паркирањето и ќе се избегнат нервозите на возачите во потрагата по паркинг-место во центарот на Прилеп - рече Бранко Нешкоски, директор на ЈП за просторно и урбанистичко планирање. Во втората фаза ќе се уредува паркинг-простор на булеварот Гоце Делчев до крстосницата со улицата Прилепски бранители, поранешна Марксова, се до зградата на Радио Прилеп.
  | | веќе видена | слични

  Сто и пет години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев ќе бидат одбележани в недела со панихида на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје. Венци ќе положат претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски, како и повеќе граѓански и политички делегации, соопшти организаторот на програмата, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“. Во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката.
  | | веќе видена | слични

  Фасада на стара зграда во Битола опасност за минувачите

  БИТОЛА - Старата и руинирана зграда на некогашниот хотел „Македонија“, лоцирана во срцето на Битола, на плоштадот „Гоце Делчев“, стана потенцијална опасност за минувачите. Од силен ветер неодамна се откорна поголемо парче малтер што падна врз грбот на една битолчанка, но, за среќа, таа навреме ја заштитила главата. Ветрот ги искина големите рекламни паноа кои барем го придржуваа малтерот. Ова е втор случај делови од фасадата на хотелот да паѓаат врз минувачи на Широк сокак. (Б.А.)
  | | веќе видена | слични

  Врачување на наградата „Гоце Делчев“

  Во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, в недела со почеток во 14 часот, на годинешните добитници на наградата „Гоце Делчев“ ќе им бидат врачени признанијата. Лауреати на ова престижно признание се: академик Владимир серафимовски, за трудот „Клиничка панкреатологија“, д-р Фросина Ременски, за трудот „Македонското национално малцинство во соседните земји“ и на д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморска-Ловриќ и д-р Миливој Ловрик, за трудот „Квадратно-брановата волтаметриска теорија и примена“.

  Наградата „Гоце Делчев“ се доделува за особено значајни остварувања од интерес на државата во областа на науката. (Н.П.)
  | | веќе видена | слични

  105 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев, ќе бидат одбележани в недела со панихида на неговиот гроб во црквата Св. Спас и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје.

  Организаторот на програмата, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, соопшти дека цвеќе ќе положи државниот врв, претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и претседателот на неодамна распуштениот Парламент Љубиша Георгиевски, како и повеќе граѓански и политички делегации.

  Во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката.

  Нејзини носители за 2008 година се академик Владимир Серафимовски, награден за трудот „Клиничка панкреатологија“), д-р Фросина Ташевска-Ременски за трудот „Македонското национално малцинство во соседните земји“ и д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски-Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, автори на трудот ...
  | | веќе видена | слични