ТВ Нова

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се обраќа Зоран Заев порачувајќи му дека Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето писмо да те најде добро! Постојат две работи што сакам да ги нагласам уште на почетокот на моето писмо: Како прво, писмото е отворено бидејќи можеби нејзините редови ќе ги разбере целиот владин “блок” што е битно да разбере и, како второ, писмото ти се упатува во лично име, вон функцијата која ја вршиш, затоа што мислам дека има потреба да се вратиш кај Зоран. Само еден совесен Зоран може да го спречи распаѓањето на премиерот, функција која ти ја довери народот. Сега, со право ќе речеш – какво е ова писмо од Арбен?! Ми напишал можеби некоја поплака … нека се занимава со ДУИ! Што има со мене? Јас правам политика … Што да му правам на Невзат?! Тој се однесува како дете! Тера инает со градот што не го избра и сега им прави лошо на граѓаните! Зоране, како прво, до 27 април 2017-та се боревме против истите ...
сите 92 | | | веќе видена

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесува Ројтерс. – Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули, рече Заев. Премиерот нагласува дека влезот на Македонија во НАТО е повеќе од извесен, доколку се пронајде решение за спорот. – Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, додаде Заев. Самитот на НАТО е закажан за 11 и 12 јули во Брисел.
сите 73 | | | веќе видена

СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестијата на над 2.000 затвореници меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела. Дел од нив за неполни 24 часа повторно се вратија на криминалот, а жртви беа невини граѓани. Нападнати се и жени и мажи. Разбојништва и кражби се вршени и врз млади и врз стари. Жртвите се множат, а МВР не успева да ги заштити граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ прави предизборна коалиција со криминалните структури во државата. ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ ќе мора на еден или друг начин да им се оддолжи на овие луѓе кои ја дадоа поддршката за СДСМ за локалните и предвремените парламентарни избори, бидејќи им помогнаа за рекет, купување гласови и притисоци врз гласачите. Како и секогаш цената за штетните политики на СДСМ ја плаќаат граѓаните. СДСМ е одговорен за штетата која ја предизвикуваат амнестираните затвореници? Додека криминалците се на слобода, партиотите поради своето противење на погубните политики на Зоран Заев и СДСМ се ...
сите 171 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна. – Според информациите на Алфа, Коѕијас се очекува да го посети Скопје во следните денови со првиот лет што ќе слета на аеродромот што ќе го носи новото име „Меѓународен аеродром Скопје“. Грчкиот министерот за надворешни работи со него ќе го има и грчкиот предлог, во кој според истите извори, во последните 24 часа се средуваат деталите, објави грчката ТВ Алфа, пренесува МИА. Според телевизијата, во нацрт спогодбата од грчка страна, освен името, вклучени ќе бидат и промените во Уставот што Атина ги бара од Скопје за „отстранување на иредентизмот“. – Кога ќе постои договор, тој ќе биде комплетен, изјави за Алфа, функционер од грчката влада. Грчките медиуми, како ...
сите 81 | | | веќе видена

Aфрим Гаши е избран за претседател на Движењето „БЕСА“ на денешниот конгрес што се одржа во Тетово. За него гласале 522 делегати, 12 биле против и осум воздржани од вкупно 575 делегати. Гаши изјави дека БЕСА отсега ќе биде партија не само на Албанците, туку на сите народи кои живеат во Македонија и кои ги бараат нивните права коишто им следуваат. Најави дека како претседател на БЕСА ќе се залага за петте точки од програмата на партијата, а тоа се евроатланската интеграција на земјата, подобар живот за граѓаните, еднаква правда за сите, отворена партија за сите и за редефинирање на земјата. За Биљал Касами кој се подготвува за конгрес рече дека нивните патишта се веќе одвоени и оти без разлика на тоа каква одлука ќе донесе судот, борбата за барање на правадата, ќе продолжи до крај.
сите 104 | | | веќе видена

Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот процес. Тие прашуваат што ќе се случи со оние 137 земји кои ја признаа нашата земја под уставното име Република Македонија, и зошто во јавноста се сака да се остави впечаток дека ова е историски миг да се влезе во НАТО и ЕУ. Ви го пренесуваме писмото во целост во кое се потпишани многу професори како Билјана Ванковска, Димитар Апасиев,Гордана Силјановска,Жидас Даскаловски,музичарот Горан Трајковски,дизајнерот Александар Ношпал и многу други. Длабоко загрижени и вознемирени од начинот на кој Владата на Република Македонија го води процесот на разговори со Република Грција околу нашето уставно име и национален идентитет, чувствуваме историска одговорност да не молчиме и да ѝ се обратиме на целата македонска и светска јавност, во духот на мислата на Мисирков: шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред? ...
сите 34 | | | веќе видена

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена на ерга омнес со промена на Уставот, пишува весникот „То Вима“ во анализата за маратонските разговори на Никола Димитров и Никос Коѕијас. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, новинарот коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. – Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина, пишува „То Вима“. Во однос на името, повикувајќи се на изјавите на македонскиот премиер, новинарот анализира дека предлозите на Нимиц ...
сите 28 | | | веќе видена

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни. – Бугарската позиција е јасна, решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија, рече Радев, Радев нагласи дека Бугарија не планира воведување на никакви санкции кон Македонија во однос на нејзините европски и евроатлантски интеграции во врска со преговорите за името и додаде дека тие се водат меѓу две суверени држави под покровителство на Обедините нации. Тој додаде дека овие преговори ја засегаат и Бугарија, но напомена дека верува дека ќе биде најдено решение кое е прифатливо и за Македонија и за Грција, но кое нема да засега трети страни.
сите 73 | | | веќе видена

Европската унија е “многу убедена” дека Македонија ќе го реши тековниот долг спор со Грција за своето име пред јули, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Атина одамна се спротивставува на името на Македонија, тврдејќи дека тоа значи оти Скопје ќе бара територија и наследство на историскиот северен дел од Грција со исто име. Спорот, кој се разви од осамостојувањето на Македонија од распадот на Југославија во 1991 година, ги попречи плановите на Скопје за влез во НАТО и во Европската унија. Запрашан дали овој спор може да се реши до крајот на бугарското претседателство на блокот, кој завршува во јуни, комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, рекол дека е “многу убеден”. Хан е во Софија на разговори меѓу министрите за надворешни работи на ЕУ и нивните колеги во земјите кандидати за влез во блокот.
сите 50 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по маратонските преговори во Виена, откри детали за грчките позиции, за нацрт спогодбата, за нашата евро-атлантска перспектива, за медијаторот Нимиц, но и каде се наоѓаме во преговорите. -Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална одредница. Моја желба е името да биде непреведено, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, вели Никос Коѕијас, а доколку тој би бил кум на земјата, немало да сака да биде вклучено името Македонија.
сите 98 | | | веќе видена

На седницата за советнички прашања, советничката од ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ го праша градоначалникот Шилегов зошто не се превзема ништо конкретно за решавање на проблемот со кучињата скитници во градот, објави Курир.мк Таа праша и дали ќе профункционира „Вардариште“. Шилегов изјави дека заловиштето „Вардариште“ било минато и не планира позначајна ревитализација, туку дека ќе се обезбедело нов пристап во решавањето на проблемот. Но, Шилегов истакна и дека проблемот не бил толку голем бидејќи кучињата и не се котеле до толку додека тој е градоначалник. Тој не ја објасни причината и од каде му е ова сознание.
сите 8 | | | веќе видена

На 15-ти февруари, во хотелот Marriot беше оддржана конференција за логистика “Логистика-новиот пат на успехот“ организирана од страна на Тинекс, водечкиот ланец на маркети во Македонија. Повод за организирање на конференцијата беше започнувањето со работа на новиот логистичко- дистрибутивен центар на Тинекс. На конференцијата присуствуваа амбасадори, претставници од банкарскиот сектор и деловни партнери на компанијата, од земјата и регионот. За време на конференцијата, гостите се запознаа со системот на работење на новиот објект и се информираа за логистичките решенија кои се планира да бидат имплементирани, а кои ќе придонесат за зголемување на ефикасноста на работењето на компанијата. На конференцијата, зборуваа професионалци од областа на логистиката, од Европа и регионот, како Пиетер Вос од Холандија, логистички менаџер и долгогодишен консултант за логистика на Тинекс, Јован Јужниќ, менаџер за корисници од Symphony EYC од Словенија, Родерик Росенбаум, комерцијален директор на АД Пивара – Скопје и ...
сите 2 | | | веќе видена

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој испрати остри критики до грчката Влада за начинот на кој ги води преговорите за името.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во обраќање пред пратеничката група на партијата, Мицотакис рече дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси. – Веќе сите сфатија дека преговарањето на владата уште од почеток беше погрешно. Без план, без гаранции, тргнаа да дадат сѐ, доволни им беа само два симболични потези, преименување на еден пат и на еден аеродром. Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да ...
сите 13 | | | веќе видена

Додека економијата тоне, трошоците за живот растат, а граѓаните секојдневно осиромашуваат, власта на СДСМ предводена од Зоран Заев, со цел да го отргне вниманието од секојдневните проблеми се пресметува со политичките неистомисленици. Повеќе од три месеци десетина македонски патриоти лежат без никаков основ по затворите, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Пратеници, режисери, доктори, архитекти, полициски службеници и истакнати граѓани се соочуваат со апсурдни обвиненија за тероризам. Ова е класичен монтиран прогон без почитување на елементарните човекови права. Африканизацијата на судството под итно треба да запре. Апсурден и неправеден е притворот за Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски, Муковски и останатите. Правосудните органи мора да почнат да делуваат според законите и Уставот на Република Македонија, а не мотивирани од стравот и наредбите од власта на СДСМ. Македонија е единствената земја во Европа каде интелектуалци, актери режисери и доктори се обвинети за теророризам. Во моментов Република Македонија е ...
сите 104 | | | веќе видена

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја гарантира нивната автентичност. Обвини дека пред да му бидат дадени на СЈО, пораките биле во рацете на СДСМ, која, како што рече, е политичка партија која е негов силен противник. -Во однос на СМС пораките сакам да му укажам на Судот на следните факти, воедно сметам дека во овој предмет, но и во сите останати предмети на СЈО, СМС пораките кои се понудени од самиот почеток, од старт, требаше да биде отфрлени како недозволен доказ. Барам ова да биде донесено во форма на писмено решение во Судот, за да продолжиме со постапката, рече Груевски на почетокот од своето излагање. Груевски рече дека е можно тоа да се правело и во СДСМ и во Специјалното јавно обвинителство (СЈО). За ова, нагласи Груевски, не треба никакво посебно знаење, доволен е компјутер со програма со ...
сите 111 | | | веќе видена

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото државно радио. – По вчерашната средба преговорите продолжуваат врз база на рамката што беше поставена со нашите соседи. Оптимисти сме дека ќе успееме да постигнеме заемно прифатливо решение. Сепак, не сакам во овој момент да предвидам ништо. Работиме во насока да се постигне договор за сложено име што ќе важи за сите и за севкупна употреба, за што предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име, рече Димитрис Ѕанакопулос за грчкото радио. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, портпаролот на грчката Влада, како што кажа, не сакаше да ги коментира техничките детали од преговорите, особено во однос на тоа дали нацрт спогодбата и е доставена на македонската страна.
сите 260 | | | веќе видена

Женските судијки се почесто се присутни на фудбалските натпревари.Една од нив е Хрисула Куромпилија .Таа има 40 години и една од најубавите во Грција.Таа е меѓународен судија од 2008 година и покрај женската лига кај нашиот јужен сосед, ги суди и машките мечеви како четврти судија. Секако на радост на фудбалерите, зарем не?
сите 2 | | | веќе видена

Коалицијата МАРГИНИ најостро реагира на клеветата од страна на Телевизија Нова дека дека Коалицијата добила средства од Министерството за култура за организирање на геј парада. -Сметаме дека целта на оваа објава е манипулирање со јавноста, ширење на дискриминаторски и хомофобичен говор на омраза, сеење на страв и морална паника, ширење лаги, и репродуцирање на нетолерантните и насилни ставови во општеството.На ваков начин повторно се злоупотребува ЛГБТИ заедницата, активистите за човекови права и културните работници, со цел собирање на евтини политички поени и девалвација на нивните политички противници. Одобрениот грант на Коалицијата, како што и самите напишавте, за да истото го игнорирате и манипулативно превртите во насловите на објавата, е за одржување на Скопскиот викенд на гордоста 2018, што ќе се одржи по шести пат годинава. Скопскиот викенд на гордоста е културен и уметнички фестивал, на кој со години по ред се претставуваат и земаат учество некои од најзначајните современи уметници, теоретичари и ...
| | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ -Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот, а за тоа клучни се интензивните контакти и широко подадената рака за пријателство. Мицкоски посочи дека Република Македонија и Република Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и Европската Унија и дека тука е потребна соработка и размена на искуствата како и еден отворен и транспарентен пристап од двете страни. Мицкоски посочи дека е за градење на мостови на соработка, и дека иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои умеат да ги заштитат државните интереси и да придонесат за градење на интегрирани општества. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го информираше својот соговорник и ...
сите 129 | | | веќе видена

Професорката Тања Каракамишева на нејзината фејсбук страница се обрати околу преговорите кои се одвиваат во Виена околу промена на името. Во моментов во Виена се случува класично тргување на ангро со Македонските национални интереси без добитен план, без концепт што на Македонија би и донел ваквиот пазар, каква основна и додадена вредност би се ставил на нејзиното конто. Ни се случува Кванташки пазар пред целосно затворање. Далеку од очите на јавноста, без речиси никаква информација за тоа што точно се договара и, најважно од се, во чие име се договара, Македонија се раскрчмува, се мифкосува на секаков можен план. Од една страна, секојдневно фрчат неотесани изјави од челниците на СДС дека ние немаме никаква етничка врска со Александар Македонски, дека практично немаме ништо заедничко со античките Македонци без за таквите истресеници во јавноста да добиеме нешто за возврат, некаква отстапка и од Грчка страна. Од друга страна, имаме само отстапки и отстапки, се случи еднострано менување на име на автопат и на ...
сите 5 | | | веќе видена

next