На 21.12.2017 година во 19:00 часот, жена од Скопје пријавила полов напад на нејзината малолетна ќерка. Според нејзината пријава, во текот на денот, како и во периодот од 10.12 до 21.12.2017 година, непознат маж во неговиот стан извршил полов напад врз нејзината 12-годишна ќерка. Додека нејзината ќерка одела и се враќала од училиште, непознатиот во повеќе наврати го викал девојчето во неговиот стан и го допирал по телото. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.
сите 10 | | | веќе видена

Судбината на актерот Срѓан Жика Тодоровиќ му наметнала тешко бреме. Неговиот тригодишен син Дејан синоќа заспал и никогаш не се разбудил. Ништо не укажувало на трагедија. Тој и неговата сопруга Ана се скршени. Жика пред три години останал и без својот татко, актерот Бора Тодоровиќ, кој исто така починал изненадно, а минатата година починала и неговата тетка, големата драмска уметничка Мира Ступица. На Бора најголема желба му била да стане дедо и му се исполнила на почетокот на мај, кога на свет дошол малиот Дејан. Тој не ја криел радоста, но сепак не доживеал внукот да нaполни ниту три месеци и починал. Вчерашниот ден за семејството Тодоровиќ бил сосема обичен, се додека нивниот син не заспал. Кога неговата мајка се обидувала да го разбуди сфатила дека детето починало. Докторите велат дека се работи за синдром на изненадна смрт.
сите 34 | | | веќе видена

Славниот рапер ја искористи можноста да продискутира за политичката ситуација во Америка, за музичките критичри и сподели и многу интересен детаљ од приватниот живот. Новиот албум "Revival" моментално е на прво место по продажба во Америка, Велика Британија и Австралија. Иако е јасно дек албумот ќе доживее комерцијален успех, критичарите не беа многу воодушевени од тоа што го слушбнаа. -Мислам дека сум со контакт со луѓето кои ја слушаат мојата музика. Ја правам поради нив. Сите останати можат да се е*ат… Ок е ако критичарите мислат дека не сум доволно добар, но јас сум секогаш критичен кон себе и се трудам да направам нешто подобро. Немам совршена кариера имав и сра*е албуми, рече Еминем. На самиот крај од интервјуто Еминем кажа нешто што го шокираше светот. Имено, новинарот го праша раперот како се навикнува на самечкиот живот со оглед на тоа дека неодамна се разведе. -Тешко е. Откако се разведов, излегов на неколку средби и ништо не испадна како што треба. Користам Тиндер и Гриндр, се трудам да одам во ...
| | веќе видена

Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Вечерва во Валандово почнува конгресот на ВМРО-ДПМНЕ на кој ќе се избира нов Категорија: МакедонијаНовинар: Зоран Ѓорѓиев
сите 160 | | | веќе видена

Срѓан Жика Тодоровиќ и неговата сопруга Ана синоќа доживеале трагедија, откако нивниот тригодишен син Дејан изненадно починл во семејниот стан во белградската населба Врачар. Маќеата на актерот, Каролина Тодоровиќ раскажала за српските медиуми дека ништо не укажувало дека нешто такво ќе се случи. -Како се случило не ми е јасно. Еден ден пред тоа беше на контрола, му беше подобро, но кашлаше, па беше под антибиотици. Тогаш му рекоа да остане дома додека не оздраве целосно. Немаше никакви проблеми, рекоа дека брзо заздравува и дека дури секретот се намалува, но нешто се случило во еден момент и тука бил крајот. Дошол дома, заспал и не се разбудил. Тоа е страшно, три ипол години имаше – вели Каролина Тодоровиќ, втората сопруга на покојниот татко на Срѓан. Таа изјавила дека Срѓан и неговата сопруга биле целосно скршени. -Страшно е, тој и Ана се во тешка состојба. Што можат, се држат како можат. Цела ноќ е правена обдукција. Цела ноќ минаа во болница, велат дека тоа никогаш не се случува, особено не на мали деца. ...
сите 35 | | | веќе видена

Две кривични пријави се поднесени против едно лице од Кичево и едно од Прилеп поради основано сомнение дека во два одделни случаја сториле кривично дело „разбојништво“. Кривичните пријави се поднесени против 48-годишниот С.Г. од Кичево и 27-годишната Н.А од Прилеп. На 20-ти октомври годинава околу 03:30 часот, С.Г. заедно со уште едно непознато лице извршиле разбојништво во куќа на улицата „Борка Талески“ во Прилеп. Тие физички ја нападнале жената која спиела во спалната соба по што С.Г. и се заканил со нож дека ќе ја убие ако не му даде пари и накит. Жената им ги дала златните обетки кои ги носела и им покажала каде има други златни предмети по што крадците одзеле три златни прстени и 20 златници и се стекнале со противправна имотна корист од околу 150.000 денари. Во вториот случај, на 16-ти овој месец во 06:30 часот, Н.А со уште едно непознато лице извршиле разбојништво врз дистрибутер на Прилепска пиварница. во дворот од неговата куќа на улицата „Љубен Лапе“ во Прилеп. Тој излегувал од неговата куќа, ...
сите 111 | | | веќе видена

Денес се одбележува 30-годишнината од започнувањето на ракетниот фрлач "Смерч", еден од најмоќните примери на руското оружје досега. Ракетен фрлач "БМ-30 Смерч", најмоќно руско оружје по нуклеарната бомба. Еден полн рафал има околу еден тон експлозив во него. Вистинската потенцијална штета на површината е околу 67,2 хектари. Времето потребно за подготовка за лансирање е 3 минути, се наплаќа 13 минути. "Смерч", како оружје на Врховната команда, беше првенствено направен како средство за самоодбрана. Доменот на огнот му е околу 90 километри. Има систем за глобално позиционирање "Глонас" и систем за контрола на противпожарни возила. Ракетата во почетната фаза на летот ја зголеми прецизноста на резултатот за 3-4 пати во споредба со РЗЗО "Град", благодарение на системот што го содржи. Тој е во служба е со 11 земји.
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните може да добијат и петнаесеткратна отштета ако не им стигне прoизводот што го купиле он-лајн, но таквиот случај ретко го пријавуваат зашто процедурите за поплаки се долготрајни и комплицирани, рече денеска директорот на Агенцијата за пошти Влатко Атанасоски. Тој воедно апелира да се купува на интернет само од сертифицирани продавачи и притоа особено да се води сметка дали поштенскиот оператор што треба да ја достави пратката е лиценциран. – Бројот на претставки е мал не зашто нема проблеми или зашто услугата е квалитетна, туку зашто процедурите се бавни, застарени и комплицирани. Ако интернет пратката не ја добиете, прво се обраќате до доставувачот (поштенскиот оператор), кој има рок од 30 дена да одговори што е многу долго време, и тоа ќе бараме да се скрати со законските измени. Во случај да не сте задоволни од одговорот, Агенцијата за пошти е второстепеното тело што ја утврдува одговорноста на поштенскиот оператор и носи решенија за надомест на штета, објасни директорот. Случаи на обесштетувања ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска на судот во Белград било закажано рочиштето меѓу Цеца Ражњатовиќ и Јелена Карлеуша. Како што добро знаете, Цеца против Јелена поднесе тужба поради изјавата која ја дала за неа во медиумите и на социјалните мрежи. Ни Јелена ни Цеца денеска не се појавиле на судотиот, па рочиштето се одложи за март наредната година. Потсетуваме, тие две пред месец дена се сретнале во судот и тогаш дошло до жестока пресметка меѓу нив две.
сите 5 | | | веќе видена

Вицепрвакот во НБА лигата Кливленд брзо го преболе поразот оа Милвоки пред два дена со кој беше прекината успешната низа на победи. Сепак „Кавси“ ноќеска на домашен терен потешко од очекуваното ја совладаа екипата на Чигаго со 115-112. Повторно Леброн Џејмс беше предводник на својот тим со 34 поени, а му недостасуваше само еден скок (9) да оствари дабл-дабл учинок. https:// Сепак, Кливленд останува на третата позиција во Источната конференција во која и натаму лидер е Бостон кој ноќеска загуби на гостувањето кај Њујорк со 102-93, додека второ пласираниот тим Торонто предводен од Демар ДеРозен со 45 поени ја победи Филаделфија со 114-109. https://youtu.be/0_LGW1FjN1M На преостанатите две средби победи остварија домашните тимови. Феникс минимално со 97-95 го победи Мемфис, а Јута беше подобра од Сан Антонио со 100-89.
сите 66 | | | веќе видена

Машката ракометна репрезентација на Македонија полека почнува да се комплетира. На денешниот тренинг во СЦ „Јане Садански“ беа присутни 13 ракометари, кои ги започнаа подготовките за Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. Комплетирањето на тимот се очекува во понеделник, за кога е закажана и првата прозивка на селекторот Раул Гонзалес. Откако пред неколку дена со тренинзи започнаа Столе Стоилов, Гоце Ојлески, Горан Крстевски и Мартин Поповски, од денеска ним им се приклучија и голманите Борко Ристовски, Мартин Томовски, Златко Даскаловски и Никола Митревски. На Гарсија Парондо асистентот на селекторот Гонзалес, на располагање му се ставија и интернационалците Гоце Георгиевски и Велко Маркоски, како и играчите на Металург, Филип Кузмановски, Мартин Велковски и Жарко Пешевски „Нашата група е многу тешка, а за неа се збори долго време и постојано се прават комбинации. Сите мислат дека најважна е средбата со Црна Гора, но јас мислам дека грешат, треба максимално да влеземе на секој натпревар. ...
сите 94 | | | веќе видена

Името е најсилниот идентитески знак вели професорката Гордана Силјановска во нејзиното гостување во емисијата “Отворено Студио“ и додава дека правото на самоопределување е загарантирано за сите народи и дека самото во самоопределувањето, односно во неговата суштина секогаш влегуваат името, јазикот, знамето, тоа се елементите кои што постојат. – “Кога велите референдум или Собрание, името Република Македонија не го донело Собранието и ниту не е уставно име само туку е неразделно од името на Македонскиот народ кој што претходи на создавањето на македонската држава. Не сум имала избор, сум го наследила од многу претходни генерации, ниту пак вие сте имале избор и тоа е дел од идентитетот. Неспороно е како може една генерација да одлучува во името на сите претходни генерации и во името на идните генерации и тоа со какво мнозинство“ вели Силјановска. Според неа најдобро е да се сочува континуитетот на името Република Македонија зошто тоа е нешто што од АСНОМ до денес што опстојува. Силјановска вели дека може нешто ...
сите 31 | | | веќе видена

По кратко боледување денеска почина д-р Јосиф Наумовски, доктор на медицински науки, истакнат интернист-кардиолог и еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија, хуманист и вљубеник во уметноста. Погребот ќе се изврши во недела, на градските гробишта Бутел.
сите 26 | | | веќе видена

Груевски како и 411 делегати денес и утре ќе присуствуваат во Валандово на изборот на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а како единствен кандидат е кандидиран досегашниот генерален секретар на партијата Христијан Мицкоски.
сите 377 | | | веќе видена

Постојано слушаме и гледаме шпекулации и концепти за изгледот на ненајавените Galaxy S9 и Galaxy S9+. Користејќи ги овие концепти, кинеска компанија претстави уред кој е копија на Galaxy S9. За разлика од едната камера и скенерот за отпечатоци кој се наоѓа веднаш под неа на Galaxy S9, клонот доаѓа со дуален систем камери, ист како оној со кој најверојатно ќе доаѓа Galaxy S9+. Смартфонот е направен од Vkworld и го носи името S9. Која случајност. Дефинитивно чини помалку од Galaxy S9, но доаѓа со поголема батерија, од 5000mAh. Истотака, ги копира тенките рамки на Galaxy S9 и 18:9 сооднос. Вклучува 5.9 инчен дисплеј, 2K резолуција и MediaTek Helio X30 под хаубата. Процесорот е придружен од 6GB RAM и 128GB меморија. Vkworld S9 ќе биде претставен на пролет и неговата цена ќе биде 300 долари.
сите 31 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија во рамки на 26. седница попладнево ја заврши расправата по дополнетиот Предлог-буџет за 2018 година, по кој ќе се гласа подоцна кога ќе се создадат деловнички услови. Според предлогот, вкупните приходи се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП, односно бележи намалување во однос на минатата година за 0,2 процентни поени. Стапката на инфлација се очекува да биде на ниво од 1,7 отсто. Во 2018 година не се планираат поголеми даночни промени. Планирано е зголемување на акцизата на нафтата за три денари. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, буџетот на Република Македонија за 2018 година е најдобра рефлексија на ангажманот на новата Влада за постигнување на клучните цели и приоритети на општеството повисоки стапки на раст на економијата, зголемување на продуктивното вработување, подигнување на животниот стандард на населението, владеење на правото, ...
сите 34 | | | веќе видена

Во салата на Домот на културата во Валандово започна 16-тиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре го одржуваат 16-тиот вонреден партиски конгрес во Валандово. Од 17 часот до 19 часот се изврши регистрација на делегати. Во 19 часот започна Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателката на Комисијата за верификација на мандатите на делегатите на 16 вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Светлана Јакимовска истакна дека на конгресот присутни се 411 од 544 делегати. -Со ова констатирам дека е исполнет условот да работи Конгресот согласно статутот, истакна Јакимовска. По ова беше усвоен Деловникот за работа на 16 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, а беше и избрано работното претседателство кое продолжи со работа на Конгресот согласно дневниот ред. Претседател на работното претседателство е Коце Трајановски, а членови се Емил Димитриев, Ане Лашкоска, Елизабета Канческа-Милевска, Владимир Нелоски, Светлана Колариќ, Даниела Рангелова, Дијана Таранталовска, Александар Николоски, Алим Билали и Марио Цветковски. Кандидатот за нов ...
сите 240 | | | веќе видена

Три лица се повреднеи, кога возило се преврте на булеварот Александар Македонски во близина на хотелот Континентал. Од полицијата сеуште не соопштуваат детали за несреќата. Најверојатна причина, според очевидците е неприлагодената брзина. Повредените се префрлени на скопските клиники.
сите 9 | | | веќе видена

next