Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, оствари средба со шведскиот амбасадор во Македонија Матс Арне Стафансон. Вицепремиерот ги презентираше мерките од Планот за економски раст и потенцираше дека со мерките, Владата овозможува поддршка подеднакво за странски и домашни компании, притоа ги покани шведските компании да инвестираат во Македонија, соопшти Кабинетот на вицепремиерот. – Охрабрувачки е што симулациите кои се направени покажуваат дека со новата економска програма ќе им биде обезбедена уште подобра поддршка на странските компании кои ќе инвестираат во Македонија, а притоа директно ќе се влијае на создавање на одржлив и побрз економски раст на македонската економија, се наведува во соопштението. Двајцата се согласиле дека мерките се значајни за поттик на економијата, како и за тоа дека за економски раст потребно е да биде обезбедно владеење на правото и стабилна политичка состојба.
сите 85 | | | веќе видена

Риалити ѕвездата одлучи да го смени животот од корен, па за почеток ги симна сите тетоважи кои ги имаше по телото. Јелена Круниќ им се обрати на фановите на социјалните мрежи, а глетката која ја видоа ги шокираше сите. Таа објави фотографија без тетоважите кои го покриваа целото нејзино тело, дури и на лицето и вратот. „И конечно…Ги симнав сите тетоважи…Доста ми е од јавниот живот и социјалните мрежи, од утре ме гледате само во новото издание, и тоа како професорка по англиски јазик и книжевност! Се враќам на вистинскиот пат“, напиша таа. И додека многумина проверуваа дали навистина тоа го направила, таа на крајот призна дека само ставила пудра врз себе, по повод едно снимање. „Хам знам дека многумина помислија дека така лесно ќе се разделам од своите тетоважи, ама гадно се лажете“, напиша Јелена подоцна.
сите 4 | | | веќе видена

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од с. Елевци, општина Центар Жупа, поради постоење основано сомнение дека уценувал малолетничка со компромитирачки фотографии. МВР соопшти дека во текот на октомври минатата година, пријавениот набавил еротски фотографии од малолетничка со која порано бил во љубовна врска, а потоа се обидел да ја уценува барајќи […]
сите 127 | | | веќе видена

Додека Ким и Кание го очекуваат раѓањето на своето трето дете, кое мора да заплаче во јануари следната година, медиумите преку океанот продолжуваат да тврдат дека постои сериозна криза во нивниот брачен однос. Дури стигнуваат подалеку – Кардашиан била подготвена да го напушти мажот и требало да поднесе барање за развод по раѓањето на нивната ќерка. „На Ким и е многу тешко со Кание, особено по неговиот психички пад во ноември 2016 година, кога влезе во психијатриска болница. Неговото расположение се менува постојано и Ким се потешко го поднесува сето тоа “, велат анонимни извори. Освен тоа, Кардашиан се грижи за двете нејзини деца, Норт и Сент, а исто така е загрижена и за претстојното бебе, за кое Кание воопшто не и помага. Се разбира, љубителите на двојката се уверени дека сето ова е уште една гласина, особено бидејќи двојката досега ја „разведуваа“ многу пати.
сите 10 | | | веќе видена

Поединечни спецификации на паметниот телефон Nokia 9 кој допрво треба да се појави на пазарот, се објавени во документите на FCC агенциите. Судејќи според откриените информации, финската технолошка компанија креирала квалитетен и убав мобилен.. Смартфонот има 5.5 инчен OLED дисплеј произведен од LG, додека Nokia 8 користеше IPS LCD дисплеј. Nokia 9 ќе има чип Snapdragon 835 и батерија од 3.250 mAh. Новиот телефон на финската компанија има две задни камери, една од 12 мегапиксели и друга од 13 мегапиксели. Предната камера има пет мегапиксели. Се уште не е познато колкава е RAM меморијата на телефонот, а Nokia 9 ќе биде достапна во две верзии, со интерна меморија од 64 и 128 гигабајти. Се претпоставува дека телефонот ќе работи на Android 8.0 Oreo оперативен систем. Nokia 9 би требало да има приклучок за слушалки од 3.5 милиметри. Од порано беше соопштено дека стаклото на овој телефон ќе биде многу поквалитетно од она на Galaxy уредите. Исто така ќе биде отпорен на прашина и водоотпорен до еден метар вода. ...
сите 13 | | | веќе видена

По повод официјалното започнување на проектот за унапредување на дигиталната писменост во Република Македонија – Национален MOS (Microsoft Office Specialist) натпревар, кој оваа година се организира по трет пат, денеска се одржа прес-конференција во салата на Советот на Град Скопје. На конференцијата за медиуми се обратија градоначалникот Петре Шилегов, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, директорот на Certiadria, Марко Серафимовски и директорката на Семос Едукација, Валентина Тасева. – Градот Скопје е официјален партнер на Certiadria и Microsoft Македонија во организацијата и спроведувањето на еден многу значаен проект за унапредување на дигиталната писменост. Станува збор за Националниот MOS (Microsoft Office Specialist) натпревар. За таа цел, Градот Скопје во соработка со средните училишта набавува лиценци кои содржат МОС испити. Со тоа им овозможуваме на учениците бесплатно полагање на испитите и стекнување со меѓународно признат МОС сертификат – истакна ...
сите 18 | | | веќе видена

Полицијата го пронашла автомобилот од кој вчера непознат напаѓач го застрела 24-годишниот Бурим Идризи. Неофицијално автомобилот бил пронајден во Чаир. 24-годишно момче синоќа им подлегна на повредите откако било пукано во него од возило во движење, на улицата Џон Кенеди во Скопје. Момчето беше пренесено во Ургентниот центар без знаци на живот, а врз него […]
сите 35 | | | веќе видена

Кога од „Холивуд рипортер“ го прашале Том Хенкс дали би го прикажал својот нов филм „Пост“ во Белата куќа ако претседателот Доналд Трамп го побара тоа, актерот одговорил дека веројатно нема да се согласи. – Веројатно би гласал против. Ова е моментот кога, на некој начин, нашите лични избори ќе треба да ги одразуваат нашите лични мислења. Мора да почнеме да гласаме уште пред да бидат изборите. Затоа, јас веројатно би гласал против – изјавил оскаровецот. Хенкс во „Пост“ го глуми главниот уредник на „Вашингтон пост“, Бен Бредли. Во филмот е прикажана борбата на весникот во 1971 година околу тоа дали да се објават Документите од Пентагон – доверливи материјали кои ја откриваа вистината за статусот на американската влада во Виетнамската војна.
сите 3 | | | веќе видена

Наместо протест, ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе организира протестен конвој од автомобили кој ќе се движи по скопските улици.. Движењето на возилата ќе почне кај спортската сала Јане Сандански а колоната ќе се движи кон Железничката станица, пред зградата на Црвениот крст и Рекорд, по што ќе продолжи по булеварите Св. Климент Охридски и Партизанска, улицата Рузвелтова, булеварот Илинден, во Влада а крајна цел на конвојот автомобили е Кривичниот суд.. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека на овој начин сакаат да дадат поддршка на обвинетите од собраниските настани на 27 април.. Партијата денеска реагираше и на условите во кои престојуваат притворените, обвинуваат за нехуман третман на затворските службеници и несоодветна здравствена заштита.. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Опозицијата реагира на условите во притвор Категорија: Македонија
сите 210 | | | веќе видена

Мексиканската полиција пронајде шест тела обесени на три различни надвозници во две општини во близина на мексиканското туристичко одморалиште Лос Кобос на полуостровот Баха Калифорнија (Долна Калифорнија). Мексиканските власти во средата објавија дека нашле шест тела како висат од три надвозници во североисточната мексиканска држава. Државниот обвинител изјави дека се пронајдени тела на шест мажи и дека се очекуваат резултатите од аутопсијата. Покрај телата на двајца од мажите е пронајдена пишана порака чија содржина не е откриена, а се верува дека извршителите се поврзани со локалните банди. Властите не дадоа детали за тоа што им се случило на мажите, но наркобандите често јавно ги обесуваат телата на своите убиени жртви за да ги заплашат своите ривали, вели Гардијан. Вкупно 409 лица се убиени во оваа област од јануари до октомври годинава, што е над двојно повеќе убиства од минатата година. Бројот на убиствата е зголемен поради сè поголемиот организиран криминал. Мексиканските наркобанди се борат околу ...
сите 11 | | | веќе видена

Под мотото „Сите сме дел од истата туристичка приказна“ денеска во Скопје ќе се одржи Втората македонска туристичка берза што ја организира Националната асоцијација за дојдовен туризам. Втората македонска туристичка берза треба да овозможи директен контакт со агенциите кои работат со дојдовен туризам во Македонија, а на настанот се очекува да учествуваат претставници на хотелите, рестораните, винариите, туристички и планиниски водичи и превозници.
сите 17 | | | веќе видена

Екипата на Олимпијакос го доби дерби дуелот од 13.коло во кошаркарската Евролига против ЦСКА Москва. На средбата одиграна вечерва во Атина, кошаркарите на Олимпијакос ја совладаа екипата на ЦСКА со 88-66. Со оваа победа Олимпијакос се израмни со московска ЦСКА на врвот на табелата. Сега двата има имаат по десет победи и два порази. На останатите дуели: Армани Милано – Басконија 92-85 и Барселона – Уникаха 83-90, Химки – Анадолу Ефес со 68-68. Веќе денеска и утре ќе се играат натпреварите од 14-тото коло, а двојките се: 19:00 Црвена ѕвезда – Панатинаикос 20:00 Бамберг – Реал Мадрид 20:05 Макаби – Фенербахче 20:45 Валенсија – Жалгирис Фото за вовед: Категорија: КошаркаНовинар: Игор Трпески
сите 31 | | | веќе видена

Според информациите на црногорскиот ракометен портал, „Handball.me“, ракометарот на Вардар, Вук Борозан доживеал сообраќајна незгодна и излетал од замрзнатиот пат, управувајќи го својот автомобил. Борозан е надвор од животна опасност, имал полесни повреди на телото, но се стекнал со повреда на мускулот на задната ложа на десната нога и неофицијално мора да мирува два-три месеци. Повеќе информации се очекуваат деновиве, кога ќе биде извршена магнетна резонанца на повредената нога. Црна Гора, чиј главен адут е Борозан, се наоѓа во група со македонската репрезентација, Словенија и Германија во група во Загреб. Левиот бек на Вардар и првата ѕвезда на Црна Гора доживеал сообраќајна несреќа во близина на Цетиње, кога неговиот автомобил излетал од замрзнатиот пат.
сите 20 | | | веќе видена

Четириесетгодишниот стружанец Н.М доби кривична пријава за „противправно лишување од слобода“ и „одземање на моторно возило“ откако минатиот месец претепал едно лице, го врзал со јаже и му го украл возилото. Пријавениот на 24 ноември годинава во Струга во возило, после вербална расправија со М.И.(28) од Струга, што прераснала во физичка пресметка, го прободел М.И. со нож во […]
сите 161 | | | веќе видена

Тригодишниот син на познатиот српски актер Срѓан Тодоровиќ почина изненадно во среда вечер. Весникот „Блиц“ пренесува дека информацијата е потврдена од најблискиот круг на семејството. Официјални информации за причината на смртта се уште нема. Жика со сопругата Ана го доби синот Дејан во 2014 година по десет години брак.
сите 74 | | | веќе видена

Фондацијата „Никола Кљусев“ денеска ќе ги додели наградите од проектот Творам за Македонија, за литературни творби на ученици од основните и средните училишта на темата „Домот во срцето мое“. Проектот се одржува по шести пат, со поддршка од Министерството за култура, а во него учествуваат сите основни и средни училишта во државата. Секоја година учениците испраќаат литературни творби (проза или поезија) на зададена тема. Оваа година темата беше „Домот, во срцето мое“. Со оглед на тоа што во изминатите шест години три ученички се истакнаа со своите творби и веќе трипати по ред се наградувани на различни теми, фондацијата одлучила годинава да ги одликува со специјална награда Истакнат млад творец. Наградените од основните училишта добиваат стипендии за четиригодишно школување во приватното средно училиште САБА, а наградените од средните училишта добиваат ваучери за посетување на курсеви (информатички, бизнис…) во организација на САБА.
сите 5 | | | веќе видена

Вчера во 19:10 часот во Скопје од стан на улицата „Џон Кенеди“ од тераса од третиот кат, паднал Ф.Ш.(34), и истиот со возило на итна медицинска помош бил однесен во Ургентен центар Скопје. Таму му се констатирани тешки телесни повреди (масивно нагмечување на градниот кош и белодробните крила) и истиот е задржан на понатамошно лекување.
сите 73 | | | веќе видена

next