ПНВ Публикации ја објави книгата „Збороигри“ од Славе Ѓорѓо Димоски која содржи триесетина песнички брзозборки. Поделени се во четири циклуси: „Мали игри“, „Азбучни игри“, „Откачени игри“ и „Народни игри“ и се наменети за деца од три до девет години. Книгата изобилува со тематски илустрации кои се дело на Јулијана Величковска. Од издавачката куќа велат дека ова е прва книга од новата едиција „Бадем“, во чии рамки ќе се издаваат наслови наменети за деца и млади.
сите 6 | | | веќе видена

Околу 4.500 руски државјани заминале во странство за да се борат на страната на терористите. Ова го изјави Александар Бортников, директор на Руската Федерална Служба за безбедност (ФСБ), во интервју за весникот „Росискаја газета". – Околу 4.500 Руси заминале во странство за да се борат на страната на терористите, рече Бортников. Руските безбедносни служби зборуваа за околу 2900 руски џихадисти досега, од кои повеќето се од нестабилните муслимански републики на Кавказ. За нив се укажува дека се борат со страната на терористите во Ирак и во Сирија. Според Бортников, повеќе од 9.500 лица се осудени во Русија во изминатите пет години за тероризам или екстремизам.
сите 9 | | | веќе видена

Новиот закон за енергетика ќе помогне да се зголеми бројот на вработувања на професинонален кадар во енерегетскиот сектор, изјави првиот човек на ЕВН Македонија Штефан Петер на отворањето на новaта училница на ЕВН во училиштето Михајло Пупин каде учениците ќе можат да се стекнат со знаење и со пракса за нивната идна професија. Ваквиот начин на поврзување на училиштата со компаниите е од голема важност и модел кои треба да го користат и другите фирми затоа што на овој начин учлениците по зваршувањето имаат загарантирано вработување. Според Петер образованието и иднината на децата се поважни од тоа дали ќе има или не евтина струја. Основна забелешка за предлог законот за енергетика според него е тоа што тој сеуште е во фаза на изработка. Предлог законот за енрегтика предвидува сегашниот моделот на евтина струја кој се воведе во октомрви годинава да важи до крајот на 2018. Потоа секое домаќинство ќе може да избира која фирма ќе го снабдува со струја, а снабдувачите нема да бидат обврзан евтина струја да понуди ...
сите 64 | | | веќе видена

Србија и Македонија се пријателски земји кои треба и понатаму да ја унапредуваат билатералната и регионалната соработка, особено во областа на сообраќајот, инфраструктурата и реформата на унапредувањето на деловното опкружување што е важно за зголемување на инвестициите и за подобар живот за граѓаните, констатирано е на денешната средба на вицепремиерката и министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ и македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко. Како што соопштија од српската Влада, на средбата Јовановска Типко и честитала на Михајловиќ на успешно спроведените реформи во градежништвото и на решението Белград да биде седиште на Транспортната заедница на Западниот Балкан што е важно потикнување за развојот на регионалната соработка на полето на инфраструктурата. Вицепремиерката Михајловиќ укажала дека напредувањето на „Дуинг бизнис листата“ на Србија многу и значело искуството на Македонија во воведувањето на е-дозволите, како и на реформата на катастарот, за што, ...
сите 2 | | | веќе видена

Топ моделот на Victoria’s Secret, Алесандра Амброзио, се врати дома и се релаксира по големата модна ревија во Шангај. Папараци ја фатија убавицата додека се опушташе со пријателите во Флорианополис во јужниот дел на Бразил. Алесандра ја покажа совршената форма и тело на плажа, што дополнително се потенцира со црвени костим за капење во два дела. Според неодамнешните гласини, 2017 можеби е последната во која Амброзио оди како ангел во ревијата на Викторија Сикрет. Таа е една од ветераните на брендот и стана нејзин најпрепознатливо и симболично лице. Таа е амбасадор на Пинк линијата од 2000 година, а нејзината кариера за Викторија Сикрет започна во 2004 година.
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска присуствуваа на работен ручек во однос на евроатланските процеси на Македонија и Балканот со странски експерти кои се дел од Balkans in Europe policy advisory group (BIEPAG), Хедвиг Морвај, директор на Европскиот фонд за Балканот и Флоријан Бибер директор на Центарот за југоисточни европски студии на Универзитетот во Грац. На средбата, како што се наведува во соопштението од Владата, присуствуваа и домашни експерти, поранешните амбасадори и универзитетски професори Блерим Река и Ѓорѓи Спасов. – Заеднички беше оценето дека Република Македонија има направено значаен исчекор во спроведување на демократските реформи и во забрзувањето на евро-атланските интеграции и беше заклучено дека од исклучителна важност е да продолжат реформите и Македонија да има јасни перспективи и напредок во однос на членството на земјата во ЕУ и НАТО во 2018 година, стои во соопштението. Експертите потенцирале дека тоа е исклучително важно за зајакнување на ...
сите 3 | | | веќе видена

Генералното собрание на ОН задутре ќе одржи итна седница по барање на арапските и муслиманските земји поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Палестинскиот претставник во ОН Ријад Мансур изјави дека Генералното собрание ќе гласа за предлог-резолуција, со која се бара одлуката на Трамп да биде повлечена. На таа резолуција, во Советот за безбедност, вчера САД ставија вето. Другите 14 земји во Советот ја поддржаа резолуцијата поднесена од Египет. Во неа не се споменуваат конкретно САД или Трамп, туку се изразува „длабоко жалење за неодамна донесената одлука за статусот на Ерусалим". Мансур изрази надеж дека Генералното собрание ќе гласа за резолуцијата. Овој тип на гласање нема обврзувачки карактер, но има политичка тежина. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека ќе ја поднесе резолуцијата со која се повикува САД да ја повлече својата одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. – Сега со Божјата волја, ние ќе ...
сите 155 | | | веќе видена

Со новиот Закон за енергетика, Македонија има шанса да фати приклучок со развиените земји и да го зголеми придонесот на обновливите извори на енергија во вкупното производството на електрична енергија. Покрај несудените хидроцентрали Чебрен и Галиште, акцент треба да се стави и на локации во Мариово ка де сеуште не е издадена ниту една концесија. Нова шанса за инвестирање во зелена енергија, гледаат и претпријатијата чија дополнителна дејност е производството на струја од обновливи извори. Според пресметки на експертите, во Македонија искористени се само 25 проценти од хидропотенцијалот со кој располага земјата. До 2020 година, согласно директивите на ЕУ, државата има обврска 21 отсто од енергијата да ја добива од обновливи извори на енергија. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Македонија не ги користи обновливите извори за добивање струја Категорија: БизнисНовинар: Методија Куновски
сите 5 | | | веќе видена

Светски познатиот актер и музичар Џаред Лето на својот Твитер профил го повика бугарскиот премиер Бојко Борисов да го заштити Националниот парк Пирин. – Бојко Борисов, Ве молам, заштитете го Националниот парк Пирин од прекумерната сеча заради профит и од скијачката инфраструктура. Спасете го Пирин. Нашето наследство е под закана. Преземете нешто веднаш!, напиша тој. И Фондацијата на Леонардо Ди Каприо испрати слична порака за заувување на „со векови старите шуми“ во тој Национален парк во Бугарија.
сите 4 | | | веќе видена

Samsung претстави нова верзија на Galaxy Note 8 со неколку промени и мнооогу висока цена… Новата верзија на Note 8 доаѓа со неколку нови позадини и маски и може да биде ваша за "само" 1800 долари, цена со која може да купите два iPhone X уреди. Другата промена од обичната верзија е во меморијата, која кај специјалната верзија е од 256GB. Како мало потсетување, обичната верзија на Note 8 чини околу 900 долари.
сите 31 | | | веќе видена

Иако модната индустрија е во криза, се уште има имиња на модни магнати кои се уште се нао листите на најбогатите личности на планетата. Тешки времиња настапија за модната индустрија во изминатата 2017 година. Во денови кога Armani ги намали модните линии на 3, а името како Lanvin се прашува како да се задржи на површината, изданието за мода Fashion United направи листа наа најбогатите луѓе во модниот бизнис. Можеби погодувате кои се принцовите? Тука, за следната година, се сопственикот на Inditex Аманија Ортега Гано е на врвот позиција. Сопственикот на еден од најпопуларните модни брендови Зара, Бершка и Масимо Дути има богатство од 71 милијарда долари, пишува Ел. Освен дека е најбогатиот моден магнат во моментов, Ортега влегува и во рангирањето на Forbs за најбогатите луѓе на планетата. По Амансио, во првата петорка спаѓаат имињата на претседателот на LVMH Бернар Арно, кој поседува 41,5 милијарди долари, следени од семејство Бренникмајер (сопственици на германската синџир C & A), шефот на Hermès Бертран ...
сите 2 | | | веќе видена

Едно лице е приведено во инцидент што се случил на граничниот премин Табановце за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА кажа само дека во инцидентот е приведено едно лице затоа што нападнало полициски службеник. Дел од медиумите јавуваат дека дошло до буткање меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и полицијата и дека еден од демонстрантите е повреден, а еден приведен. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека станува збор за уште една злоупотреба на институциите во политички цели и обид насилно да се спречат протестите против политичкиот прогон од страна на хунтата на Зоран Заев, кој изминатиов период незаконски притвораше уметници, режисери, оперски пејачи, пратеници и.т.н прогласувајќи ги без аргументи за терористи. ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска од 17 до 18 часот ќе го блокира граничиот премин Табановце кај Куманово. Партијата вечерва одржа протест и во Скопје пред Министерството за правда. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Еден приведен по инцидентот меѓу членови на ВМРО-ДПМНЕ и ...
сите 111 | | | веќе видена

Во пресрет на Новогодишните празници нашата поп-ѕвезда Каролина Гочева ја објави песната „Ѕвона“ – нов сингл од претстојниот албум, кој треба да излезе кон средината на февруари 2018-та година. Музиката и аранжманот се на Никола Мицевски, текстот е на Весна Малинова, додека спотот е во режија на Огнен Шапковски – Мелем Продукција. – Се надевам дека ќе уживате во нашава топла приказна, прва од новиот албум што за Вас со огромна љубов го подготвуваме, вели Каролина. Видеото за новиот сингл „Ѕвона“ е објавен на официјалниот YouTube канал на Каролина. (Линк до видеото https://www.youtube.com/watch?v=3yI_WqJJrnM).
сите 20 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражнатовиќ денеска ја слави семејната слава Свети Никола, по српски традиционални обичаи, во друштво на пријателите и семејството. Пејачката блесна и со насмевка ги дочекуваше своите драги гости. Семејството Ражнатовиќ е во одлично расположение, а како што вели Цеца, ним овој ден од утро им е весел. Анастасија стигна пред гостите, додека Вељко како вистински домаќин цело време беше присутен и надгледуваше што се е подготвено. Традиционално, кај нив денот е мирен, а гостите вечерва почнаа да пристигаат. Меѓу нив можеа да се видат бројни колеги од естрадата, политичари, актери и други драги луѓе. Меѓу првите гости пристигна Драган Марковиќ Палма во друштво на сопругата. По него стигна и долгогодишната пријателка на Цеца, фризерката Светлана Бубања Буцка со преубав букет во рацете. Вечерва во семејството Ражнатовиќ стигна и свештеник. Набрзо потоа стигна и пејачката Слаѓа Алегро со сопругот која моментално е во петиот месец од бременоста. Стигна и големиот пријател на Цеца, актерот Милан Калиниќ ...
сите 26 | | | веќе видена

Ријана официјално е именувана како една од највлијателните ѕвезди во модата, бидејќи нејзините обожаватели купуваат тоалети што таа ги рекламира. Пејачката ги објави своите збирки на Пума и Диор, а нејзиниот личен бренд Фенти ужива исклучителен успех. Излегува дека, покрај влијателна личност во модата, Ријана исто така има и козметички тенденции. Пејачката дебитира и со вакви производи и таа е исклучително успешна. Веднаш пред празниците, Ријана, исто така, ја претстави новата линија на кармини од својот бренд, тематски наречена “Mattemoiselle”. Колекцијата содржи 14 различни нијанси кои се движат од зелена, темно сина до розова. Цената на секој од нив е 18 долари, а линијата се истакнува со невообичаени и забавни нијанси како Clapback, Spanked и One of Boyz. Се разбира, рекламното лице на новите производи е самата Ријана, која поставува нови трендови за сезонски кармини.
сите 3 | | | веќе видена

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски им ги врачи наградите на учениците, кои имаа најдобри раскази на конкурсот што за сите основни училишта го распиша општина Прилеп на тема „Хуманоста – темел во меѓучовечките односи“, а по повод чествувањето на патронот на градот, „Свети Никола“. Ерика Јованоска од прилепското основно училиште „Кире Гаврилоски-Јане“ ја доби првата награда за расказ, второто место го поделија учениците Иван Танески и Борис Ночески од основните училишта „Кочо Рацин“ и „Кире Гаврилоски-Јане“, а третото место ѝ припадна на ученичката Матеа Стојаноска училиштето „Рампо Левката“. – Благодарна сум зошто учествував на ваков натпревар, со пишување се занимавам уште од мала. Но, поинтензивно кога почна да ми предава наставничката Сузана Николоска која освен што ми е ментор заедно имаме добиено многу награди“,рече првонаградената Ерика Јованоска при денешното врачу7вање на наградите. Градоначалникот Јованоски на сите ученици им подари книги и дипломи. Од буџетот на општина Прилеп, наменет за ...
сите 2 | | | веќе видена

Автобус со странски туристи се преврте денеска на автопатот кој води кон остатоците од градба на Маите во источниот дел од Мексико, при што загинаа најмалку 12 лица, соопштија мексиканските власти. Меѓу повредените има најмалку седум државјани на САД и два од Шведска, соопштија властите од мексиканската сојузна држава Кинтана Ро. Мексиканските власти се уште не ја утврдија потеклото на лицата кои загинаа во несреќата. Сообраќајната несреќа се случила кога автобусот бил на пат кон локалитетот Чакчобен, околу 175 км. јужно од градот Тулум, соопштија официјалните лица. Во тек е истрага за причината за несреќата.
сите 93 | | | веќе видена

Малите и средни претпријатија се тие кои придонесуваат за побрз економски раст, а истовремено вработуваат и најголем дел од популацијата. Затоа државата ќе продолжи да ги поддржува. Оваа година беа поддржани 89 претпријатија, 23 занаетчии и 30 прокети. Денеска беа избрани најдобрите претприемачи. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Избрани најдобрите претприемачи за 2017 година Категорија: Бизнис
сите 21 | | | веќе видена

Доскорешниот селектор на репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 18 години, Ѓорѓи Кочов, од денеска е нов помошник тренер во стручниот штаб на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром. Еден од најталентираните стручњаци кај нас потпиша двеипол годишен договор со шесткратниот првак и во иднина ќе работи како прв асистент на предводникот од клупата, Жарко Лукајиќ. Кочов доаѓа од таборот на Вардар, каде што одработи еднаипол сезона како предводник на овој тим, мани во Првата, а сезонава и во Втората лига. Претходно, освои куп златни медали со јуниорскиот и младинскиот состав на Вардар, поради што во 2016 година беше прогласен за најдобар тренер во Македонија во младинска конкуренција. Новиот помошник на Лукајиќ зад себе има и солидна играчка кариера и тоа настапувајќи за матичниот Работнички како и за Вардар 2000, МЗТ Скопје Аеродром и за Вардар Апаве каде што се пензионира на крајот од сезоната 2015/2016.
сите 48 | | | веќе видена

Вообичаено на крајот на календарската година спортските клубови и федерациите ги сумираат постигнатите резултати, а со тоа ги промовираат и најдобрите спортисти. Таков е случајот и со Сојузот на спортови на Скопје, кој утре на свеченост ќе ги прогласи најдобрите во главниот град, а на кои ќе доминираат членовите на ракометниот клуб Вардар. Капитенот на европскиот шампион Вардар, Стојанче Стоилов ќе го понесе признанието за најдобар спортист во сениорска конкуренција, додека неговиот тим кој покрај европската титула, 2017тата година ги освои и шампионските трофеи во регионалната СЕХА лига и разбирливо беше најдобар во домашното македонско првенство, ќе бидат прогласени за најдобра екипа за 2017 година. Тренерот на црвено-црните, Раул Гонзалес е најдобар тренер, а најдобар странски спортист е голманот на Вардар, Арпад Штербик. Доминацијата на вардаровото спортско семејство ќе ка заокружат ракометарките кој играа во големото финале на Лигата на шампиони. За најдобар млад спортист признанието ќе го понесе ...
сите 66 | | | веќе видена

next