Министерството за внатрешни работи информира за вооружениот напад попладнево во скопски Чаир. -Денеска околу 17.40 часот на ул. „Џон Кенеди“ во Скопје од возило во движење пукано е во лицето Б.И. (24). Повредениот Б.И. веднаш е пренесен во болница, а полициски службеници се на лице место и преземаат мерки и активности за расчистување на случајот, […]
сите 96 | | | веќе видена

Порнографијата се има драстично сменето во изминативе 50 години. Сè и сешто дојде и помина како тренд, но порнографијата како таква никогаш не стана помалку популарна. Нелегално и опасно Порно индустријата има поминато низ многу промени. Во 70-тите била нелегална, така што снимање, дистрибуирање и купување на порно видеа било забрането и казниво. Поранешната порно ѕвезда, активистка и авторка на книгата „The Explorer’s Guide to Planet Orgasm“ Ени Спринкл снимала порно филмови од 1974 до 1986 година. „Да ве фатеа како снимате порно, сигурно ќе ве уапселе. Немаше да добиете обвинение, ама ќе ве малтретираа со бирократија“, вели таа. Тоа се сменило во 1973 година кога Врховниот суд на САД вовел нови стандарди за експлицитните сцени на државно ниво. Законот подразбирал дека снимањето на вакви сцени мора да биде меѓу четири ѕида, а актерите и продуцентите конечно можеле да здивнат. Порно актерките често биле проститутки Во 70-тите често се случувало актерките од порно филмовите исто така да работеле и на улица ...
сите 3 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест пред истражниот затвор во Шуто Оризари поради притворот на пратеници и уметници за настаните во македонското Собрание од 27 април. На протестот се обрати лидерот во оставка Никола Груевски, кој рече дека ги поддржува лицата кои се, како што посочи, неправедно притворени заради тоа што се патриоти и изразувале патриотски чувства. – Преку вас и преку многу други чекори, очигледно е дека се сака да се скрши и ослабне ВМРО-ДПМНЕ, а преку тоа се сака да се ослабне и духот на Македонецот и патриотскиот дух на секој еден кој ја сака Македонија таква каква што е, со целото срце и душа, рече Груевски. Освен во Скопје попладнето протести се одржаа и во некои градови низ државата.
сите 22 | | | веќе видена

Европската комисија, со активирање на членот 7 од Лисабонсиот договор против Полска поради реформи во правосудството, сериозно го нарушува суверенитетот на таа земја и Унгарија ќе стави вето на таквата одлука, изјави денеска унгарскиот вицепремиер Солт Семјен. Тој оцени дека е неправедно Комисијата да не преземе ништо кога некои европски држави членки ги кршат европските договори, а покренуваат „политички мотивирани постапки“ против полската Влада. – Тоа е типичен пример на двојни стандарди. Она што го прави Европската комисија е спротивно на европските вредности. Полско-унгарското пријателство не обврзува да се спротивставиме на потегот на Комисијата на сите форуми, истакна Семјен. На прашањето дали тоа значи дека Унгарија ќе стави вето на одлуката на ЕК, Семјен одговори потврдно.
сите 22 | | | веќе видена

По повод 70 години опстојување на македонскиот пазар, компанијата Макпетрол, покрај бројните награди за своите корисници, годинава ја заокружи и со доделување автомобил. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Компанијата Макпетрол го заокружи 70 годишниот јубилеј со доделување лаптопи и автомобил Категорија: Бизнис
сите 5 | | | веќе видена

Најдобар начин да имате подобри и побрзи перформанси на вашиот стар iPhone е со… нова батерија. iPhone корисниците откриле дека менувањето на старите батерии ги враќало перформансите во нормала. Geekbench ги потврди ваквите тврдења. Geekbench ги сподели резултатите од тестирањата на 3 верзии на iOS системот. Откако голем број од iPhone 6s корисниците почнаа да се жалат дека нивните уреди се исклучувале, иако батериите им биле полни, Apple се обиде да го реши проблемот со замена на батериите. Но, и покрај замената, проблемот продолжил се додека Apple не го претстави својот нов оперативен систем. На фотографиите може да забележите дека со iOS 10.2.0, резулатот е речиси еднаков, околу 2,500. На втората слика, со iOS 10.2.1, резултатот постојано се менува, иако главно е околу 2,500, кај голем број од уредите е помал. Потоа, со iOS 11.2.0 проблемот станува уште поголем и се повеќe iPhone 6s уреди имаа полоши перформанси. iPhone 7 уредите се чинеше дека го немаа проблемот, се до претставувањето на iOS 11. Еве ги ...
сите 26 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека дежурен јавен обвинител заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото каде денеска околу 18 часот беше застрелано 24-годишно момче. – Пукањето се случило во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица „Џон Кенеди“ спроти средното училиште „Цветан Димов“ […]
сите 101 | | | веќе видена

Пет години ќе мине во затвор порно ѕвездата Хло Хамонд, вака одлучи судот во Лондон. Причината е затоа што во март 2017 година за време на сообраќајна несреќа актерката и го одгризала увото на својата соперничка Џули Холовеј. Хамонд можела да добие и далеку поголема казна, но се покајала и соработувала си истражните органи поради што казната и била намалена. Таквите инциденти не се невообичаени. Така на пример, во август 2016 година 19-годишната Ема Вили добива 4-годишна ефективна пресуда. Причината е дека таа била пијана и исто така го гризнала за увото полицаецот, кој се обидувал да ја уапси.
сите 8 | | | веќе видена

Момчето убиено во непосредна близина на својот дом во Чаир со калашников од југо во движење е 24 годишниот Бурим Идризи, јавуваат албанските медиуми. Убиството се случи на улицата „Џон Кенеди“, на автобуската постојка во близина на средното училиште „Цветан Димов“. -Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото на настанот каде што денеска околу 18 часот е застрелано едно лице, соопштуваат од обвинителството . Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија помеѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24-годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Сторителот се дал во бегство. По наредба на јавен обвинител се подигаат траги од лице место кои ќе бидат предмет на обработка. Издадена е и наредба за обдукција на починатото лице. Основното јавно обвинителство Скопје работи на утврдување на фактите во кривично-правниот ...
сите 101 | | | веќе видена

Пејачката Дара Бубамара конечно е исполнета во љубовта и задоволна со својот емотивен статус. Таа ужива со своето момче, кошаркарот Душко Буниќ и не крие дека е многу вљубена. Во медиумите веќе некое време се шушка дека фолк ѕведата планира да се всели во луксузен стан на Дедиње, но таа тврди дека живее во шума во куќичка од 20 квадрати. -Задоволна сум, среќна и вљубена… Зошто сега да зборувам за тоа? Знаеш каде живеам? Живеам во станче од 20 квадрати, во шума и среќна сум со момчето. Ете! Може ли така? Нека биде мала куќичка од 20 квадрати, имам животни, во шума сме и среќни сме, рече Дара за емисијата „Премиера“. Изгледа дека пејачката само се пошегува и сакаше да порача дека љубовта е доволна за среќа.
сите 9 | | | веќе видена

Бела Хадид веќе е дел од супер моделите на светската сцена, а дефилираше и на последното шоу на Victoria’s Secret во Шангај. На почетокот на кариерата, таа беше сестра на Џиџи Хадид, но нејзината ѕвезда не сјае помалку од гламурозната сестра Џиџи. Бела Хадид веќе ги покрива сите престижни модни списанија. Во 2014 година, таа потпиша договор со агенцијата за модели IMG, а во септември истата година беше нејзиното деби на Њујоршката модна недела. Таа потоа учествуваше во колекцијата „Есен-зима“ на Балман. Работеше за брендови како Том Форд, Томи Хилфигер, Џереми Скот и Марк Џејкобс. Во декември 2015 година, Бела дебитираше и за рекламната кампања на Шанел. Сепак, не е сè во нејзиниот живот како во бајките. Пред три години имаше судир со властите – беше уапсена за возење во пијана состојба и доби шестмесечна условна казна. Нејзината дозвола и беше одземена на една година. Моделот е познат и по ретката насмевка. И дури кога доживува критики таа е ладна. „Луѓето мислат дека сум ладна. Ми кажуваат дека од мене ...
сите 12 | | | веќе видена

По веста која ја потресе јавноста за двајцата близнаци Тео и Тони, едни од првите кои се јавија за помош се Панчо и Андреј од дуото ДНК. И Панчо и Андреј се познати по тоа што речиси секогаш се први да помогнат кога најмногу треба. Панчо на својот профил објави и заедничка фотографија. A post shared by Dj Shorty P aka Pancho (@djshortypofficial) on Dec 20, 2017 at 10:00am PST Да се надеваме дека ваквиот гест на познатите пејачи ќе ги поттикне и останатите се со цел близнаците да имаат детство какво што заслужува секое дете.
сите 15 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи информира дека вечерва во во 19.10 часот е пријавено дека на ул. Џон Кенеди бр.1 во Скопје пред зградата лежел маж, кој според пријавеното паднал од третиот кат на зградата. Утврдено е дека станува збор за Ф.Ш. (34), кој живее во стан на третиот кат во оваа зграда. -Тој со возило на Итна медицинска помош е однесен во Ургентен центар, а на лице место се излезени полициски службеници кои преземаат мерки и активности за расчистување на случајот, информираат од МВР.
сите 106 | | | веќе видена

Морска желка е спасена откако американската Крајбрежна стража ја пронајде како плови заплеткана меѓу врзани пакети кокаин. Посадата на чамецот на Крајбрежната стража желката ја пронајде во источен Пацифик на 19 ноември, а снимката е сега објавена. Желката била врзана со јаже на кое биле врзаните пакетите кокаин. Крајбрежната стража го пресекла јажето и ја ослободила желката, а подоцна е утврдено дека се работи за 800 кг. кокаин А класа, вреден 53 милиони долари. Ова откритие е забележано во текот на 68-дневното патролирање на огранокот на Американските вооружени сили во источен Пацифик долж брегот на Централна Америка, чија цел е спречување на криумчарењето на дрога. До крајот на операцијата наречена Операција Мартиљо се пронајдени 6.755 кг кокаин, а уапсени се 24 лица.
сите 23 | | | веќе видена

Со спектакуларна забава за најмладите и со божиќна забава за целото семејство, Веро го означи почетокот со работа на Џамбо маркетот во Битола. Со најновата инвестиција вредна околу еден милион евра, компанијата продолжува да ја поддржува домашната економија преку соработката со локални добавувачи и партнери, како и со отворање нови работни места за локалното население. Во новиот маркет во Битола вработени се нови 36 лица, со што вкупната бројка на вработени во „Веропулос“ во земјава достигна 1.050 лица. Менаџментот на „Веропулос“ најавува интензивната ескпанзија во земјава и во 2018 година. Планирано е отворање на нов Веро маркет во скопската општина Карпош, како и големo реновирање и проширување на Веро маркетот во скопската населба Тафталиџе. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Верополус Џамбо го отвори 4 маркет во Македонија Категорија: БизнисНовинар: Методија Куновски
сите 7 | | | веќе видена

Спортските редакции во медиумите, тренерите, судиите и клубовите во Република Македонија ги дадоа своите гласови и ги избраа најдобрите во кошарката за изминатата 2017 година. На свечената церемонија ќе им бидат доделени и благодарници на спонзорите кои и оваа година беа поддржувачи на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) како и на Специјалната Олимпијада на Македонија која продолжува да промовира развој на кошарката кај лицата со попреченост. Ќе бидат прогласени и најдобрите во тренерската и судиската фела. Листа на добитници на признанија: Најдобар кошаркар: Перо Антиќ (Фенербахче/ Црвена Звезда) Најдобра кошаркарка: Јелена Антиќ (Лулеа/ Висла Кенпак) Најдобра машка екипа (сениори): МЗТ Скопје Аеродром Најдобра женска екипа (сениорки): Бадел 1862 Најдобра машка екипа (младински): Вардар Најдобра женска екипа (младински): Бадел 1862 Тренер на женска екипа (младински): Анета Глигорова (Бадел 1862) Тренер на машка екипа (младински): Денис Дервишевиќ (Феникс 2010) Тренер на женска екипа (сениорки): Бранко ...
сите 61 | | | веќе видена

Од детски сензации до нивните проблеми, како пораснале? Многу деца се способни да го достигнат својот врв на славата уште како бебиња. Холивуд метеорски ги истрела кон врвот, а потоа следеа милиони на банкарски сметки и премногу очекувања за нивната идна кариера. Сепак, бајката не е секогаш има среќен крај, односно тие не успеаја да се носат со товарот на славата и парите. Затоа следеше центрифугата, поврзана со алкохол, дрога и неселективни љубовни работи. Исто така, постојат ѕвезди кои претрпеле голем број не успеси по доживеаната слава, но сега се враќаат на врвот-како Кристина Агилера. На почетокот на нејзината кариера, девојчето со ангелски глас беше пример за сите тинејџерки. Имаше хитови, но по сето тоа – Кристина помина низ две бремености и тежок развод. По нив, суптилната русокоса која сите ја знаевме стана голема и „падната“ жена. Се разбира, ова не им се допадна на многумина, и оние што ја мразеа зборуваа дење и ноќе. Сепак, тие не успеаја да ја уништат нејзината кариера, а сега Агилера повторно е ...
сите 2 | | | веќе видена

next