Две момчиња се повредени во возило на паркинг во Скопје, откако непознати лица ги отвориле вратите на возилото и физички ги нападнале. Случајот вчера во полиција во Ѓорче Петров го пријавил А.М. (22), кој посочил дека дента околу 13:30 часот додека бил во возило на паркинг простор на улицата „Есперанто“ заедно со неговиот 16-годишен другар се доближила […]
сите 76 | | | веќе видена

Неделата на модата во Милано оваа година ни донесе еден особено емотивен момент – церемонија на Versace. По повод 20-годишнината од смртта на Џани Версаче неговата сестра, Донатела Версаче, ги отвори архивите и го оживее духот на дизајнерот и во негова чест се живееше на модната писта. Освен иконските дизајнерски производи, уште еден момент се разбуди спомените на славното минато на модата. Супермоделите на 90-тите години се собраа за да не вратат кон оние златни денови во кои убавиците беа вистинските рок ѕвезди. Сега, тематски, модната куќа ја претставува рекламната кампања на која повторно го гледаме амблемот на индустријата. Пролет-лето 2018 доаѓа со Кристи Тарлингтон, Жизел Бундхен, Наоми Кембел, Наталија Водјанова, Ракел Цимерман, Бриџит Кос, Кара Тејлор, Џиџи Адид, Грејс Елизабет, Ирина шејк, Каја Гербер и други застанаа пред објективот на Стивен Мејзл за да ни претстават дрските принтови и златото како главен моден акцент. Можете да ги видите првите слики од рекламната кампања во нашата галерија:
сите 6 | | | веќе видена

Колата што Пожарната бригада уште ја вади од Вардар е на актерката Весна Петрушевска. Петрушевска за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека не знае како се нашло нејзиното возило во Вардар бидејќи таа кога одела на проба во МНТ ја паркирала колата под мостот и влегла во театарот. -Уште сум во шок, не знам што се случило. Бидејќи немаше место на паркингот, се паркирав под мосотот, каде постојано сите колеги ги оставаме колите. Јас сум шофер од 17 години, уредно ја изгасив колата ја заклучив и појдов на проба. Можно е да се работи за обид за кражба. Нема шанси колата сама да тргнала и да падне во Вардар“ вели Петрушевска. Од Министерството за внатрешни работи велат дека кај нив е пријавено дека кола плови во Вардар и дека според досегашните сознанија нема патници во неа. Се работи на отстранување на возилото од реката, велат од МВР.
сите 26 | | | веќе видена

Секој љубител на Џастин Бибер веќе може да го има дома, единствениот услов е да биде возрасен. Кинескиот интернет маркетинг сајт AliExpress нуди секс кукла, копија од канадскиот пејач. Неговото машко достоинство може да варира во зависност од желбата на клиентот, пишува британскиот таблоид “Сан”. Благодарение на неговата флексибилност и еластичност, куклата може да понуди различни позиции. Силиконската кукла е висока 160 сантиметри и може да се купи за околу 1.000 фунти. И покрај високата цена, сексот се троши како топол леб. Според рекламата на производителот, производот е направен од најмодерниот термопластичен материјал на еластомери и е опремен со метален скелет.
сите 3 | | | веќе видена

Политичките партии во Македонија ја користат религијата како адут за време на изборите, покажува истражувањето на ИПИС, Конрад Аденауер и Религија.мк.. На прашањето, Дали сметата дека политичките партии ја користат или не ја користат религијата во своите предизборни кампањи, 54,4 проценти од испитаниците одговориле дека партиите повеќе или помалку ја користат религијата за влијание врз гласачите, додека 30 отсто од анкетирание сметаат дека генерално, религијата малку или воопшто не се користи во предизборните кампањи.. И покрај ваквите резултати, анкетата покажува дека за граѓаните употребата на религијата во политички цели, не влијае врз нивната одлука за кого ќе го дадат својот глас.. Близу 7 проценти од испитаните одговориле дека спомнување на религијата и верските симобили во предизборна кампања им влијаело на одлуката за тоа кого ќе заокружат на гласачкото ливче.. Високи 73 проценти пак одговориле дека тоа воопшто не им влијаело врз изборот кој го направиле на денот на гласањето.. Според истражувањето ...
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска би требало да ја претстави новата национална безбедносна стратегија, во која се очекува да ги прогласи Русија и Кина за држави-ривали на САД. Во објавените извадоци од предложената стратегија пишува дека Русија и Кина се ангажираат да ја направат економијата помалку слободна, ги јакнат своите вооружени сили и капацитетите за контрола на текот на информациите, за да вршат репресија врз своите граѓани. Двете држави ќе бидат означени и како „ревизионистички сили“ кои работат на поткопување на американската безбедност и просперитет. Стратегијата, првпат по подолго време, нема да ги вброи климатските промени како безбедносна закана. Трамп презема мерки за да ги запре активностите започнати од страна на неговиот претходник Барак Обама за ограничувањето на климатските промени. Во новата стратегија ќе биде предвидено дека САД ќе работат на обезбедување на својата енергетска сигурност и економскиот развој, со заштита на животната средина.
сите 63 | | | веќе видена

Граѓаните кои се приклучени на системот за централно греење нема да мора сами да набавуваат мерачи за топлинска енергија за радијаторите и за тоа да треба да одвојат сопствени средства, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Тоа е дезинформација која не знам од кои причини се шири. Мерачи ќе има и ќе се најдат финасиски средства да бидат платени, а да не бидат на товар на граѓаните. Нивната набавката ќе биде регулирана со подзаконски акти, а граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци, изјави Анѓушев во одговор на новинарско прашање по отворањето на „Националната работилница за градење капацитети и подигнување на свеста за искористување на можностите за соработка со Зелениот климатски фонд“. Тој посочи дека има различни начини како да се набават, преку фондови да се обезбедат средства за воведување на калориметри во домаќинствата или да помогне државата. Во преговори се, како што кажа, со повеќе институции меѓу кои и со Хабитат и Зелениот климатски фонд. – Ќе направиме се тоа да ...
сите 141 | | | веќе видена

Според резултатите од истражување спроведено од шведски научници, од статусите на Facebook можат да се открие дали некој има психопатски карактеристики.. Многу научници досега го проучуваа однесувањето на корисниците на Facebook, нивните профили и статуси, а меѓу последните истражувања се оние спроведени од научници од два универзитети во Шведска. Истражувањето било наречено „Мрачната страна на Facebook“, а во него биле опфатени повеќе од 300 корисници на најпопуларната социјална мрежа на интернет. Испитаниците првин морале да поминат низ психолошки тест, а потоа научниците ги проучувале нивните статуси. Резултатите покажале дека личностите со психопатски карактеристики најчесто објавувале негативни статуси, а некои биле поврзани со порнографија. Тие пронашле поврзаност меѓу одредени негативни зборови, фрази и теми кои имаат тенденција да укажуваат на однесување карактеристично на психопатите. Научниците биле изненадени што преку истражувањето можеле да ги препознаат само проблематичните и негативните ...
сите 4 | | | веќе видена

Кумановецот П.Ј. (61) доби кривична пријава откако со бензил ги полеал и запалил влезните врати од куќата на соседот и неговото возило. Тој, како што соопшти МВР, на 10 ноември годинава околу 21 часот на улицата „Ѓорче Петров“, откако претходно земал два литри бензин, отишол во куќата на неговиот сосед Т.К. со кого претходно имал […]
сите 7 | | | веќе видена

Учесник на шпанскиот квиз „Ahora Caigo“ веројатно додека одговараше на прашањата не мислеше дека одговорот на прашањето можеше да го најде на својата маица. Прашањето на кое требаше да одговори беше: „Што е Стив Роџерс во филмот „Одмаздници“? Доктор, господин или капетан. Алберто одговори дека Роџерс во филмот бил доктор во моментот кога водителот сфаќа дека на маицата на натпреварувачот пишува „Капетан Америка“. „Ги носиме тие маици, а не ни знаеме што носиме“, прокоментира водителот. Големо внимание натпреварувачот привлече не само со погрешниот одговор, туку и што реши девојката да ја запроси на квизот, додека таа го гледаше од дома.
сите 9 | | | веќе видена

Поранешни функционери, инженери, засегнати граѓани ги образложија студиозно своите идеи и предлози како да се намали загадувањето во главниот град. Дел од препораките на 40 тината граѓани кои се одзваа на повикот од градоначалникот беа во Скопје конечно да се направи трамвај, да се обезбеди гас но и да запрат градежните активности. Граѓаните бараат построги казни за големите загадуваат и редовни контроли на инспекциските служби и во текот на ноќта. – Независно инспекциско тело DA врши надзор и во трета смена, скалдиштата за дрва да бидат покриени за да не се мокри дрвото, забрана за работа на најголемите печки од ноември до февруари, селекција на отпадот особено за иверици и пвц , редовно миење на улиците. Меѓу нив имаше и иновативни со конкретен план па дури и предлози како да се соберат потребните средства за инвестиција. Улични светилки кои апсорбираат ЦО2, на сите колективни станбени објекти да се наложи инсталација за соларна енергија, да се сместат сите трговски субјекти во еден и да се ограничи ...
сите 65 | | | веќе видена

Српскиот пејач Стеван Анѓелковиќ победи синоќа во финелето од четвртата сезона на хуманитарното шоу „Твоето лице звучи познато“. Со одличната имитација на Елвис Присли Стеван ја освои главната награда од 25.000 евра која оди во хуманитарни цели, односно пејачот ваучерот ќе го донира во Детското одделение на Клиниката за Онкологија во Србија. Во финалето покрај Стеван за наградата се бореа и Едита, Тијана, Леон и Драгана. Тијана во финалето заврши втора сo 26 гласови помалку од Стеван, трета беше Едита, четврта Драгана и петти Леон. Шоуто го отворија Мира, Беи Дол и Бане со фантастичните ренесансни костими како Army of Lovers со нумерата Crucified. Натпреварувачкиот дел го отвори Тијана како Фреди Меркјури со емотивната песна "Who wants to live forever" и "Show must go on" ја оживеа енергијата на Фреди на сцена. Тијана го избра токму овој настап зошто растела со неговата музија и тој и е омилен пејач на сите времиња. -Секоја чест навистина. Ти благодарам за 4 месеци дружење и се што направи. Фреди Меркјури не ...
сите 5 | | | веќе видена

Вељко Ражнатовиќ, синот на Светлана Цеца Ражнатовиќ многу пати покажа дека го наследил талентот од мајка си и дека пеењето и нему добро му оди. Кога тој ќе го земе микрофонот , ја крева атмосферата до вжештување. Неговата сестра Анастасија се пофали на Инстаграм со видео од ноќна забава кога Вељко го зеде микрофонот во раце и го запеа хитот „Пукни зоро“.
сите 35 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против битолчанката која со туѓа картичка која претходно ја нашла си плаќала сопствени сметки за струја. Д.К. (38) од Битола на 1 јуни 2017 година неовластено употребила платежна картичка сопственост на В.Ш. (41) од Битола. Таа преку интернет ги внела податоците од картичката, која претходно ја нашла, и извршила плаќање на повеќе […]
сите 282 | | | веќе видена

Цела бина на фестивалот на електронска музика во Бразил се урна и го усмрти ди-џејот, а три лица се здобија со повреди. На интернет е објавена видео-снимка од моментот во кој бината се урива и паѓа врз Калеб Фреитас (30) на фестивалот „Атмосфера“. Околу 5.000 луѓе го посетиле фестивалот, во недела попладне, а метеоролозите порано предупредија за силни налети на ветрот. Фестивалот објави официјална изјава во која велат дека најважна им е безбедноста на публиката и учесниците и ќе се обидат да откријат што точно се случило.
сите 4 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска почна судењето за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара која почина пред две години чекајќи Фондот да и одобри средства за операција во странство, на 1 јуни годинава пред Министерството за здравство со гасен пиштол пукаше во Тодоров, кој не беше повреден. Стојановски се товари за „обид за убиство“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Судот му определи притвор на Стојановски, поради постоење опасност од бегство и опасност од извршување на истото кривично дело. Адвокатката на Стојановски, Павлина Зефиќ на почетокот на судењето побара да биде изземена судијката Софија Лаличиќ, бидејќи ја има во прислушуваните разговори што ги објави СДСМ.
сите 14 | | | веќе видена

Нападот на припадниците на Исламска држава врз разузнавачкиот тренинг центар во западниот дел на Кабул заврши со ликвидација на двајцата напаѓачи, соопшти авганистанската полиција. Нападот траеше околу 4,5 часа, а повредени се двајца полицајци. Претходно, џихадистичката група Исламска држава презеде одговорност за денешниот напад. врз разузнавачкиот тренинг центар во Кабул. – Двајца бомбаши самоубици го нападнаа разузнавачкиот тренинг центар во Кабул, јави агенцијата на ИД, Амак.
сите 35 | | | веќе видена

Француски компании се заинтересирани за инвестиции и за работа на проекти во железничкиот сектор во Македонија, но и во останатите најавени инфраструктурни активности. Можностите за соработка ги разгледуваат денеска средба претставници на 12 компании од Франција со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој ги презентира плановите на Владата во патната и железничката инфраструктура. – Повеќе француски компании имаат изразено интерес за учество особено во македонската железница, и да инвестираат, но и да учествуваат на различни нивоа, бидејќи на сите ни е јасно дека железницата навистина е голем предизвик. Треба да се гледа подолгорочната цел, а тоа е заштита на животната средина. Железничкиот сообраќај загадува многу помалку, изјави францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, кој ја организираше средбата што се одржува во Француската резиденција во Скопје. Во Македонија, оцени Тимоние, не само што на политички план е свртена нова страница, туку е најдена нова динамика на економски план. ...
сите 6 | | | веќе видена

Еден од најинтересните дуели ноќеска во НБА лигата го одиграа Торонто и Сакраменто на кој канаѓаните ја оправдаа улогата на фаворит и славеа со 109-93. Најефикасен во домашниот тим беше Демар Дерозен со 21 поен и пет додавања го предводеше Торонто до 20. победа во сезоната. Кајл Лаури уфрли 16. поени, плус 7.асистенции и 5 скока, а „двоен" беше Јонас Валанчунас со 13. ооени и 16 скокови. Србинот Богдан Богдановиќ имаше одлично издание кое го заокружи со 18. поени, пет асистенции и три скока, а исто толкав број на поени за Кингс (скор 9/20) имаше и Гарет Темпл.
сите 83 | | | веќе видена

Ракометарките на Холандија го освоија бронзениот медал на Светското првенство што се одржува во Германија. Во „малото финале“ односно дуелот за третото место одигран попладнево, холандските ракометарки ја совладаа селекцијата на Шведска со 24:21. Најголемиот дел од работата Холанѓанките ја завршија во првиот дел кој го добија со шест гола разлика (14:8), па во второто полувреме рутинирано ја сочуваа предноста. Лоис Абинг со 8 голови беше најефикасната во победничката селекција на Холандија, за која ова е втор медал на Мундијалите по среброто освоено пред две години во Данска, а воедно и трет медал во низа на големите натпреварувања, бидејќи и лани на Европскиот шампионат во Шведска, селекцијата на Холандија освои сребро. Кој пак ќе го освои златото ќе дознаеме вечерва по финалниот меч меѓу актуелниот светски и европски шампион Норвешка и селекцијата на Франција, дуел чиј почеток е закажан за 17 часот и 30 минути. Фото за вовед: Видео: sport_rak_zeni_2_tonski.mp4Категорија: РакометНовинар: Игор Трпески
сите 6 | | | веќе видена

next