Економијата најслаба годинава. Според Народната банка од последните пет години во 2017 македонското стопанство генерирало наслаби резултати. Централана банка останува на првичната проекција, годинава да се заокружи со раст на економијата од скромни 0,5 отсто. Инвестициите се во негатива, инвеститорите не се сигурни да се впуштат во нови вложувања, поради што паѓа и кредитирањето на коорпоративниот сектор. Главната причина за ваквата состојба од Народна банка ја гледаат во политичката криза. Подобрување на состојбата се очекува следната година. Богов очекува раст на каматите на кредитите во 2019 година. Во првото тричесечје македонската економија не оствари раст, во второто влезе во минус од 1,8 проценти. Во третиот квартал регистриран е скромен раст на БДП од 0,2 проценти. За владата ваквиот податок влева оптимизам дека економијата излегува од стагнација и очекуваат подобри резултати следниот квартал. Бизнисмените пак се соменвата дека економијата за толку краток период ќе закрепне. Следната година ...
сите 23 | | | веќе видена

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром,попладнево гостува во Белград кај Партизан во меч од 12.коло на регионалната АБА лига. Во ситуација во која двете екипи се во лоша резултатска низа, а со нови тренери на клупите, шансите за победа и се подеднакви, особено ако се земе и в предвид победата на МЗТ во првиот дуел одигран на стартот на сезоната во Скопје. „Немавме среќа да победиме против Морнар, но покажавме голема желба и позитивна енергија кои ако ги повториме во Белград сигурно ќе дојдеме до можност да го изненадиме противникот. Партизан е тим кој секога мора да се респектира, но кој има слаби точки кои ќе пробаме да ги искористиме. Добро трениравме деновиве и ако се држиме до планот во соблекувална верувам дека ќе одиграме добар натпревар“, изјави Дарко Соколов. И новиот тренер на аеродромци, Жељко Лукајиќ смета дека црно-белите не се несовладливи. „Против Партизан треба да покажеме голема желба за надигрување, како и дел од енергијата која беше очигледна на неодамнешниот дуел со Морнар, а која ...
сите 39 | | | веќе видена

Ново признание за ракометното семејство на Вардар кое триумфираше на стариот континент откако бекот на црвено-црните Вуко Борозан беше прогласен за најдобар спортист на Црна Гора во изборото на Олимпискиот комитет. Свеченото доделување на признанието за Борозан ќе се случи в четврток во Подгорица. Борозан не беше на листата на кандидати на ЦГОК но по денешната седница на која присуствувале првите луѓе на сите спортски федерации на Црна Гора Борозан го добил заслужено признанието како единствен спортист од оваа земја кој освоил трофеј во ЛШ оваа година, СЕХА лигата и се пласира со својата репрезентација на ЕП во Хрватска.
сите 83 | | | веќе видена

“The Last Jedi”, осмиот филм во филмскиот серијал “Star Wars” заработи 450 милиони долари во првиот викенд на прикажување, пишува “CNN”. Податокот од 220 милиони долари се однесува исклучиво на САД, а тоа значи дека “The Last Jedi” е вториот најпрофитабилен филм во историјата на САД. Рекордот сè уште го држи “Star Wars: The Force Awakens” од 2015 година. Во САД, заработката во текот на викендот се пресметува од петок до недела. Од друга страна, филмот во остатокот од светот заработи 450 милиони долари, но треба да се има предвид дека прикажувањето надвор од рамките на САД започна минатата среда. Интересен е фактот што филмот сè уште не започнал да се прикажува во Кина, каде премиерата е закажана за 5-ти јануари. Филмот засега доби одлични оценки и критики. “The Last Jedi” е во режија на Рајан Џонсон, а тој го потпишува и сценариото. Улогите ги толкуваат Марк Хамил, Кери Фишер, Адам Драјвер, Дејзи Ридли, Џон Бојега, Оскар Исак, Енди Серкис и други.
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со блокирањето на неколку крстосници низ Скопје во знак на револт поради политичкиот прогон кој го води власта предводена од СДСМ, а најавија и блокади на гранични премини, на автопати, магистрални патишта низ цела Македонија. -Како што веќе знаете известена е јавноста дека ќе има, кој што ќе траат се до ослободувањето на лицата кои што се неправедно затворени во врска со настаните од 27 април. Воедно сакаме да укажеме дека сме многу загрижени бидејќи состојбата на еден од притворените според нашите неофицијални информации е многу влошена, затоа што тој штрајкува со глад повеќе од 12 дена, велат од партијата.
сите 144 | | | веќе видена

Моделот Каја Гербер може да се пофали со успех на подиумот и со нови возбудувања во животот. Таа се сретнува со 17-годишниот британски модел, Фентон Меркел, син на британската актерка Патси Палмер, Contactmusic. 16-годишната ќерка на супермоделот Синди Крафорд и нејзиниот сопруг Ренди Гербер неодамна почнала љубовна романса со Фентон, чија мајка Патси се прослави со улогата во Сапунската опера “Истендерс”. “Нивната врска е во сосема рана фаза, но двајцата работат заедно и изгледаат многу среќни”, изјави извор, цитиран од весникот Сан “. Патси Палмер напушти “Истендeрс” во 2014 година и се пресели во Лос Анџелес, заедно со нејзиниот сопруг Ричард Меркел и нивните 4 деца. Таа се спријатели со Синди, а Фентoн и 16-годишната сестра Емилија склучија договори со агенцијата за модели “Драгoнфлаj”. “Фентон и Каја веќе некое време се дружат околу блиските врски меѓу нивните мајки, но во последниве неколку месеци нивното пријателство прерасна во нешто поголемо”, рече изворот. – Исто така е важно што и двајцата се ...
сите 2 | | | веќе видена

Жолт Нисан кој паднал во реката Вардар вечерва ги мобилизараше полицијата и пожарникарите во Скопје. Повеќе од еден час се обидуваа да го извлечат возилото од реката кое според информации на полицијата прв пат било забележано во 16 часот и 45 минути наспроти Македонскиот народен театар. Според пријавата на граѓанин кој информирал за случајот, возилото било со вклучени трепкачи. Автомобилот Нисан со скопски регистрации е на актерката Весна Петрушевска. Таа во телефонски разговор за Сител изјави дека со возилото пристигнала пред МНТ пред 16ч30 минути и тврди дека прописно паркирала на рамна површина, излегла и го заклучила автомобилот. Петрушевска се сомнева дека е можно да се работи за неуспешн обид за кражба на автомобилот бидејќи тој во реката бил забележан со вклучени трепкачи. По извлекувањето на автомобилот, полицијата правеше увид и нејзината истрага треба да открие како возилото се нашло во Вардар. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Џип падна во водите на Вардар во центарот на Скопје – ...
сите 25 | | | веќе видена

Суд во Белгија реши да го одложи почетокот на судењето против исламистот Салах Абдеслам, кој е обвинет како еден од организаторите на терористичките напади во Париз во 2015 година. Следното рочиште на судењето треба да се одржи на 5 февруари. Абдеслам, француски државјанин со мароканско потекло, беше уапсен во март 2016 година во белгискиот главен град Брисел, од каде што раководел со својата исламистичка ќелија. Пред да биде уапсен, Абдеслам неколку дена се криеше од полицијата во станови во населбата Моленбек во Брисел, а во престрелка при апсењето беше убиен еден од неговите следбеници. Неколку дена по апсењето, припадниците на неговата исламистичка ќелија извршија серија напади во Брисел врз аеродромот и метро станицата.
| | веќе видена

Струмица доби модерна прочистителна станица. Се работи за проект вреден околу 6,5 милиони евра чија реализација ќе значи конечно решавање на деценискиот проблем со отпадните води во општината. За премиерот Зоран кој присуствуваше на означувањето на почетокот на работата на станицата имплементирањето на нови технологии кои истовремено ќе овозможат заштита на животната средина и правилно искористување на ресурсите се основа за долгорочен економски развој и на локално и на национално ниво. Тој потенцираше дека овој проект меѓу другото струмичкиот регион како најголем производител на раноградинарски производи ќе го стави на мапата на квалитетно и здраво еколошко земјоделско производство. ,, Општина Струмица од секогаш беше лидер во спроведувањето на модерни, нови технологии и решенија. За таков тип на проекти се залагав и ги спроведував додека бев градоначалник и особено ми е драго што тој тренд продолжува во мојата Струмица. По тој прогресивен пат денеска и Македонија чекори напред. Владара на Република ...
сите 4 | | | веќе видена

Xiaomi претстави специјална верзија од Xiaomi Mi A1, која доаѓа во нова боја… Она што ја прави новата верзија интересна е црвената варијанта во која доаѓа. Покрај неа, спецификациите се исти. Моделот доаѓа со 5.5 инчен LCD дисплеј и резолуција од 1080 x 1920 пиксели. Во внатрешноста, се наоѓа Snapdragon 625 процесор, придружен од 4GB RAM и 64GB меморија. На задната страна се наоѓаат две камери од 12 мегапиксели, а селфи камерата е од 5 мегапиксели. Работи на батерија од 3080mAh. Покрај новата, црвена, боја, Xiaomi Mi A1 е достапен во црна, златна и розева варијанта. Неговата цена е 228 долари.
сите 22 | | | веќе видена

Моделот Kaја Гербер може да се пофали со успех на подиумот и со нови возбудувања во животот. Таа се среќава со 17-годишниот британски модел Фентон Меркел, син на британската актерка Патси Палмер, соопшти Контактмјузик. 16-годишната ќерка на супермоделот Синди Крафорд и нејзиниот сопруг Ренди Гербер неодамна го почнала љубовниот роман со Фентон, чија мајка Патси се прослави со улогата во Сапунската опера “Ијстендрс”. “Нивната врска е во многу рана фаза, но тие се заедно и изгледаат многу среќни”, изворот е цитиран од The Sun. Патси Палмер ja напушти “Иjстендрс” во 2014 година и се пресели во Лос Анџелес, заедно со нејзиниот сопруг Ричард Меркел и нивните 4 деца. Таа се спријатели со Синди, а Фентoн и 16-годишната сестра Емилија склучија договори со агенцијата за модели “Драгoнфлаj”. “Фентoн и Каја некое време беа пријатели i покрај блиските односи меѓу нивните мајки, но во последните неколку месеци нивното пријателство прерасна во нешто поголемо – појасни изворот. – Исто така е важно што и двајцата се ...
сите 3 | | | веќе видена

Бетани Лин Стивенс е пронајдена мртва два дена откако последен пат била видена како оди надвор да ги шета своите питбули во шума во близина на нејзината куќа. Кога што извести полицијата, милениците бесни стоеле покрај телото на својата сопственичка кога била пронајдена. Девојката била унаказена од гризнувања на лицето и вратот. Нејзиното тело го пронашол таткото Џон кој тргнал во потрага по неа во шумата каде 22 годишната Бетани ги шетала кучињата. На полицијата и требале повеќе од еден час да го совлада кучето. На крајот питбулите биле успиени со седативи, а најверојатно ќе бидат еитанизирани. -Жртвата имала повреди на рацете што покажува дека се бранела. Питбулите се силни и големи кучиња кои често се одгледуваат за борба. Се чини дека смртоносниот угриз бил во вратот, затоа што ја бутнале и ја изгризале додека била без свест, вели Џејмс Егњу, локалниот шериф од Вирџинија каде што се случила трагедија. Од лицето и се земени повеќе од 60 докази, а секаде по телото имало делови од нејзината облека и многу ...
сите 13 | | | веќе видена

Дали некогаш сте посакале да ги запамтите деталите за настаните или одреден ден од минатото, но тоа, дури и по многу напор, не успеавте? Тоа за овој човек не е проблем. Неговото име е Џои Дегранис и е човек чие сеќавање може да се каже дека е апсолутно совршено. Нему сеќавањата постојано му се навраќаат. Дегранис прв пат сознал за својата дарба, кога неговите родители станале свесни за неговото совршено сеќавање. Сепак, тој никогаш не ја сметал неговата ментална способност како премногу значајна, повеќе размислувал за тоа како нешто со што можел да ги импресионира пријателите и девојките на забавите, пишува Independent. Но се се променило кога, во својата 26-та година, го гледал шоуто “60 минути” со високо супериорна автобиографска меморија (HSAM). Дегранис забележал дека има многу сличности помеѓу него и луѓето за кои се зборувало во шоуто, по што тој одлучил да се истражи подетално и се поврзал со лекар кој го проучувал овој синдром, Џејмс Мекгрегор, невробиолог на Универзитетот во Калифорнија. Mекго бил ...
| | веќе видена

Две лица биле потешко повредени во една од вкупно 43 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 22 незгоди биле полесно повредени 29 лица, а во 20 била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Деведесет и седум возачи се […]
сите 84 | | | веќе видена

Секоја обожавателка на Џастин Бибер веќе може да го има дома, единствениот услов е да биде возрасна. Кинескиот интернет маркетинг сајт AliExpress нуди секс кукла, која е копија на канадскиот пејач. Неговото машко достоинство може да варира во зависност од желбите на клиентката, пишува британскиот таблоид The Sun. Благодарение на неговата флексибилност и еластичност, куклата може да стои во различни позиции. Силиконската кукла е висока 160 сантиметри и може да се купи за околу 1.000 фунти. И покрај високата цена, секс куклата се троши како топол леб. Според рекламата на производителот, производот е направен од најмодерниот термопластичен материјал на еластомери и е опремен со метален скелет.
сите 2 | | | веќе видена

Метеоролозите прогнозираат дека утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, ќе има и повремено провејување на снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, долж Повардарието повремено ќе се засилува. Потоа следува период на суво и студено време со ниски утрински и дневни температури.
сите 360 | | | веќе видена

Првата група африкански бегалци опфатени со новата програма за директно населување на најранливи лица во Европа, пристигна во Франција. Претствник на француското Министерството за внатрешни работи соопшти дека 19 Суданци, меѓу кои и 11 деца, се доведени од камп во Чад. Тие ќе бидат сместени во манастир во источна Франција. Утре во Франција треба да пристигне и втора група од 25 бегалци од Нигер. Програмата беше усвоена во август на самит во Париз на кој учествуваа Чад, Нигер и Либија и четири европски земји, на кој беше гарантирано дека избраните бегалци нема да одат преку опасниот пат кој води нив Средоземното Море во обид да дојдат нелегално до Европа. Франција вети дека ќе прифати 3.000 бегалци од Нигер и Чад за две години, додека 10.000 бегалци ќе се населат во други европски земји.
сите 11 | | | веќе видена

Државата да ги субвенционира лифотвите во зградите. Од комората за домување велат дека одржувањето, поправката или замената на лифотвите во зградите е скапа работа, чини по неколку илјади евра, а станарите тие пари ги немаат. Од комората имаат забелешки и на нелојалната конкуренција. Велат дека има фирми кои ги злоупотребувалае парите од резервните фондови во згрдаите. Тие пари смееле да се користат само со дозвола на станарите, а во неколку случаи за нив одлучувала само фирмата која управува со зградата. Министерот за транспорт вели дека зарди овие и ред други злупотреби неколку фимите веќе останале без лиценците за работа. Во наредниот период се најавуваат засилени конторли на фирмите кои управуваат со зградите со цел да се елиоминираат злупотребите со парите на стараните. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Удржавата да го плаќа одржувањето на лифтовите, чија поправка достигнива и до 40 илјади евра Категорија: БизнисНовинар: Наташа Хаџиспиркоска Стефанова
сите 16 | | | веќе видена

Дресовите на НБА тимот Лос Анџелес Лејкерс со број „8 и 24„ кои ги носеше Коби Брајант ќе бидат повлечени во чест на легендарниот кошаркар. На натпреварот меѓу ЛА Лејкерс и шампионот Голден Стејт, на свечена церемонија ќе бидат повлечени двата дреса „8 и 24“ со кои Коби Брајант целата своја кариера настапуваше за „езерџиите“, со кои освои пет шампионски трофеи. Три од петте титули Коби ги освои носејќи го дресот со број „8“ во периодот 1997 до 2006 година. http://nba.cdn.turner.com/nba/big/video/2017/12/16/818d7b78-e814-48f4-82… „24-ката“ Коби со Лејкерси освоија два трофеи, а истиот го носеше девет сезони во периодот од 2006 до 2015 година. „Црната мамба“ ќе стане десетиот играч чиј дрес ќе биде „пензиониран“ од Лејкерс, но воедно е првиот играч во историјата со два повлечени дреса кога е во прашање еден клуб. http://nba.cdn.turner.com/nba/big/video/2017/12/16/53f0df42-840f-4de1-b1… Коби официјално ја заврши својата играчка рариера на импресивен начин, кога во прошталниот дуел во „Стејплс Центарот“ постигна ...
сите 21 | | | веќе видена

Од денеска стартува планот на подготовки на нашите најдобри ракометари за ЕП во Хрватска. На тренингот се појавија само 4-ца ракометари поради обврските на останатите репрезентативци. Како што изјави директорот на репрезентацијата Милчо Чакаревски програмата на селекторот Раул Гонзалез предвидува ракометарите да имаат само 2-3 дена слободни и да се приклучуваат еден по еден на подготовките кои официјално ќе стартуваат на 25. декември. Малата група ја предводеше искусниот Стојанче Стоилов:„Групата е многу незгодна, многу тешка со Германија, Словенија и Црна Гора како ривали во првата фаза. Имаше реакции дека групата е меѓу полесните, но не е така. Европските првенства се посилни од ракометните Мундијали, а се надевам дека ќе го минеме првиот круг. Потоа следи вистинска борба. Ќе видиме. Имаме и сили и квалитет да играме со сите три ривали. Важно е да се подготвиме добро и без притисок да заминеме за Хрватска. Добро е што имаме континуитет со настапи на европски и светски првенства, но сега екипата е помлада. ...
сите 85 | | | веќе видена

next