Toa што жителите на Сочи масовно го нарекле „експлозија од метеори“ изгледало како ѕвездено шоу што го направи метеорскиот дожд. Распрскувачкиот метеор што го осветли небото над рускиот град Сочи и неговата околина, гледано од Земјата, било со големина на фудбалска топка и горело на 20 километри од земјата, изјави Александар Иванов, шеф на астрофизичката лабараторија на Кубанскиот универзитет. Корисниците на Интернетот шпекулираат дека метеорот се распаднал на Земјата.. Некои го оценија како звук на неидентификуван објект, додека други само го виделе сјајот. Руското Министерство за вонредни состојби ја отфрла можноста дека метеорот се распаднал во регионот, бидејќи нема конкретни докази. Од 4 до 17 декември, се очекуваше дека метеорскиот дожд „Геминид“ ќе дојде на Земјата, со кулминација меѓу 13 и 15.
сите 3 | | | веќе видена

Компанијата „Веропулос“ утре (среда) во Битола ќе го отвори четвртиот „Џамбо“ маркет во земјава. Големото отворање ќе се одбележи со спектакуларна забава за најмладите, како и со божиќна забава за целото семејство. Маркетот ќе биде отворен од осум часот, а веќе во 11 часот ќе почне забавата со жонглери, одачи на штули, мајстори за моделирање балони и уметници за боење лице, која ќе трае до 17 часот. Од 17 до 20 часот, пак, посетителите ќе можат да уживаат во божиќната забава со колачи и топол чај. Најновата инвестиција на компанијата „Веропулос“ под брендот „Jumbo“ им се приклучува на постојните три маркети во Скопје, Битола и Тетово. Со неа, „Веропулос“ континуирани продолжува да ја поддржува домашната економија преку соработката со локални добавувачи и партнери, како и со отворање нови работни места за локалното население. Компанијата „Веропулос“ стана сопственик на новата зграда во која е сместен Џамбо маркетот, што ја прави новата инвестиција вредна повеќе од 1 милион евра. Во овој маркет ќе бидат ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако на многумина можеби тоа им звучи неверојатно, но и мажите понекогаш можат да зажалат затоа што имале секс. Најчестата ситуација во која се каат затоа што се впуштиле во сексуален однос е кога ќе ја преминат границата со својата пријателка. Иако повеќето луѓе тврдат дека не постои пријателство меѓу мажите и жените, а тоа го покажале и многу истражувања, се чини дека сепак има и такви луѓе кои силно се држат до пријателството со личност од спротивниот пол. Имено, сексот со пријателка за мажите е на првото место кога станува збор за „акција“ поради која ќе зажалат следниот ден. Меѓутоа, сексуалниот терапевт Џес Брајтон вели дека чувството на вина може да се ублажи доколку се постават одредени правила, како на пример двете страни да се договорат дека тоа нема да им го споменуваат на останатите пријатели и дека нема да се вплеткаат емоции, пишува Men’ s Journal. На второ место се наоѓа сексот со поранешна девојка или сопругата на најдобриот пријател. Чувството на непријатност останува дури и ако тој пријател ...
сите 13 | | | веќе видена

Нова дилема во кошарката отвораат луѓето од НБА лигата кои сметаат дека овој спорт ќе биде поатрактивен доколку се воведе и удар од далечина кој ќе вреди 4 поени. Ова би бил револуционерен потег во спортот кој претрпел малку промени се до 1979 година кога беше воведен ударот за три поени од линијата од 7.24 метри. Овој шут стартуваше во НБА лигата а потоа се пресели и во Европа и другите дестинации. Во последно време се почесто кошаркарите шутираат и погодуваат и од многу подалеку. На некои им стана рутина да погодуваат и од 9/10 метри, а има кошеви и од другиот крај на теренот. Затоа и започна размислувањето на воведување на удар за четири поени. „Имаше разговори за воведување на шут за четири поени. Засега нема конкретен напредок околу ова прашање“, рече првиот човек на НБА лигата, Адам Силвер. Засега има многу скептици околу евентуалното воведување на шут за четири поени, но така било и пред 38 години, кога прв пат се шутираше за три поени. Ако се воведе шутот за четири поени, драстично ќе загуби на ...
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот ракометен репрезентативец Игор Карачиќ потврди дека и следната сезона останува дел од македонскиот и актуелен шампион Вардар. „Имам договор и за следната сезона и сигурно останувам. После тоа, се е во магла. Ќе видиме што ќе биде. По оваа сезона ќе имаме многу промени во играчкиот кадар. Многу ќе заминат, но очекувам и да дојдат засилувања“, изјавил Карачиќ за хрватските медиуми. Осврнувајќи се на резултатите кои „црвено-црните“ ги постигнаа во текот на целата календарска 2017 година, Карачиќ нагласува дека тоа е резултат на напорна работа. „ Вардар е зрел тими, тре е резултат на напорите во изминатите четири години. Постигнавме огромен успех за македонскиот спорт, колку се цени тоа во земјата, најдобро се гледа по тоа што државата ги одликува Македонците од екипата“, нагласува хрватскиот бек. Што се однесува до очекувањата, тој потврди дека и сезонава Вардар атакува на највисок пласман, во најмала рака пласман на завршниот „фајнал-4“ турнир. „Нема да зборувам за одбрана на титулата шампиони на ...
сите 3 | | | веќе видена

Раде Шербеџија открил дека за влакно избегнал смрт, откако го удрила струја од фен за коса и го фрлила на другиот крај од дневната соба. Славниот актер кој го подготвува новиот проект за Никола Тесла, се присети на серијата од 1977 година, во која играл голем научник. Додека се подготвувал за улогата, за малку фалело да загине токму од струја. – Актерската работа носи извесен ризик. Затоа и ги научив сите постапки и експерименти. Ќе ви звучи малку банално, но морам да раскажам. За малку ќе загинев дома и тоа од фен за коса. На крај на снимањето излегов со џиновска трансформација, а дома струхата ме фрли на тросед. Тоа беше најверојатно некоја опомена, раскажал актерот.
сите 6 | | | веќе видена

Ноќеска 45 минути по полноќ на булевар „Третта Македонска бригада“ во Скопје, пред раскрсницата со улица „Фрањо Клуз“, се случила сообраќајна незгода во која З.В. (51) од Скопје, управувајќи патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки изгубил контрола над истото и удрил во бетонски ѕид од објект. Од страна на лекар од Итна медицинска […]
сите 163 | | | веќе видена

Пo повторното актуелизирање на „Вил и Грејс“, продуцентската куќа Ен-Би-Си објави дека за сезоната 2018-2019 се планирани и нови епизоди од уште една позната серија – „Канцеларија“. Но, новата сезона ќе се снима без главната ѕвезда од американската верзија од шоуто Стив Карел. Потрагата по актерот, кој ќе го глуми новиот шеф во канцеларијата, допрва почнува. Ен-Би-Си не открива натамошни подробности за овој свој проект. Aмериканската серија „Канцеларија“ се прикажуваше во периодот од 2005 до 2013 година и се покажа како далеку поуспешен проект од претходниот британска верзија врз кој беше базирана.
сите 4 | | | веќе видена

Сектор за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Џ.Б.(39) и Р.Е.(28) од Охрид за сторено кривично дело „измама“. Во текот на септември годинава 31 годишно лице од Белгија, по претходен договор со пријавените, го префрлил автомобилот на име на второпријавениот, по што требало откако, пријавените би го продале, да му пратaт пари, но од тогаш па се до пријавувањето двајцата осомничени не го исполниле договореното, со што предизвикале материјална штета од 522.750 денари.
сите 150 | | | веќе видена

Непознат сторител извршил тешка кражба во куќа во Прилеп при што одзел евра, австралиски и американски долари, швајцарски франци и фунти, во вредност од 2.160.000 денари, како и разновиден златен накит во вредност од околу 2.200.000 денари. Сторителот, синоќа во период од 19 до 22:30 часот со употреба на погоден алат влегол во куќата сопственост на […]
сите 207 | | | веќе видена

Според информациите до кои дојдоа релевантни странски медиуми, повеќе ѕвезди се договорија да носат црни креации на црвениот тепих како симбол на протест против малтретирањето во Холивуд. Наводно, во дамите кои ќе носат само црно се вбројуваат Мерил Стрип, Ема Стоун и Џесика Частејн. Во изминатите месеци излезе на виделина дека многу холивудски моќници ја користеле својата позиција за да изнудуваат секс, да малтретираат, па дури и да силуваат. Сè започна со разоткривањето на Харви Вајнстин како сексуален манијак кој злоупотребил десетици актерки, но потоа на листата се најдоа и Кевин Спејси, Брет Ратнер и Луис Си Кеј. За кратко време, движењето #MeToo го обиколи светот. Многу жени како Лејди Гага, Елен Деџенерис, Рис Витерспун, Емили Ратајковски и Бјорк го искористија хаштагот за да споделат дека биле малтретирани. Алиса Милано ја популаризира фразата „Me Too“, која вирално се прошири низ над 80 држави во светот. „Ако сите жени кои биле сексуално малтретирани или нападнати напишат ‘и јас’ како статус, можеби ...
сите 5 | | | веќе видена

Православните христијани во Македонија го празнуваат Свети Никола Чудотворец, светецот заштитник на децата, морепловците, девојките, сиромашните, учениците, пекарите, аптекарите, трговците, патниците… Свети Никола е еден од најпочитуваните светци, a го слават и православните и католиците, но и дел од муслиманите, особено во Турција. Во Македонија и во светот има безброј цркви, манастири, икони и фрески, кои се посветени на овој светец. Многу македонски семејства вечер со богата посна трпеза на која преовладуваат рибата и посните сарми ќе го прослават празникот. Свети Никола е еден од најсаканите христијански светци. Овој светец имал многу возбудлива животна приказна, која со векови ги фасцинира христијаните. Роден во малоазискиот град Патара, пристаниште на медитеранскиот брег на денешна Турција, свети Никола живеел во 4 век, многу пред расколот помеѓу православната и католичката црква од 1054 година. Неговите богати родители Теофан и Нина, синот Никола го добиле во време на владеењето на римскиот цар ...
сите 16 | | | веќе видена

Во вторникот, јапонската влада одлучила да го засили својот против-авионски систем за решавање на растечката закана од Северна Кореја. Два американски системи ќе бидат воведени до 2023 година за да ја заштитат целата јапонска територија од воздушен напад. Два системи што треба да се постават во провинцијата Акита во североисточниот и западниот дел на земјата се во прилог на два постоечки системи на воздушна одбрана кои се во море и на копно и веќе се оперативни. Владата одлучила дека додавањето на нов слој на заштита ќе го намали товарот на одбранбените сили на земјата. Јапонската влада соопшти дека развојот на Северна Кореја нуклеарна и балистичка програма претставува "ново ниво на закана" за земјата. – Мораме од темел да ги подобриме можностите за одбрана на балистичките ракети за да ја заштитиме земјата постојано и на одржлив начин", се вели во соопштението. Ракетите кои оваа година ги активираше од страна на Северна Кореја ја прелета Јапонија со активирање на системите за предупредување и паѓање во ...
сите 140 | | | веќе видена

Граѓаните нема да плаќаат за мерачите за топлинска енергија, тврди вицепремиерот Анѓушев. Според него државата ќе најде пари за инвестицијата, преку фондови или преку буџетот и домаќинствата нема да имаат дополнителни трошоци. Ги искара експертите да не ја вознемируваат јавноста. – Ќе направиме сè тоа да не биде на товар на граѓаните. Мерачите се потребни за да биде јасно кој колку потрошил и кој колку треба да плати, односно да се заштитат граѓаните да не го плаќаат тоа што не го потрошиле. Ќе бидат вградени во сите објекти до почетокот на 2019 година кога се очекува новиот закон за енергетика да функционира со стие подзаконски акти. Сите промени во законот се исклучително во интерес на граѓаните и ако неговиот текст е добар за сите граѓани на ЕУ и е создаван во период од 50 години не гледам зошто би бил лош за македонските граѓани – рече Анѓушев. Но вицепремиерот Анѓушев минатата недела на телевизиска емисија имаше сосема друг став. Тогаш рече дека сите граѓани ќе треба да стават мерачи без разлика дали ...
сите 136 | | | веќе видена

Пред само една недела се појавија фотографии од изгледот и дизајнот на Samsung Galaxy S9+, а денеска се појавија нови слики од помалиот, Galaxy S9… На фотографиите дизајнот на Galaxy S9 изгледа речиси исто како оној на неговиот претходник. Има идентичен full-screen панел со тенки рамки од горната и долната страна. Но, најголемата промена е во скенерот за отпечатоци, кој се наоѓа на задната страна, централно, веднаш под камерата. За разлика од неговиот поголем брат, Galaxy S9+, Galaxy S9 ќе има само една, наместо две камери на задната страна. Димензиите на Galaxy S9 ќе бидат 147.6 x 68.7 x 8.4 mm. Тоа значи дека ќе биде речиси иста големина како Galaxy S8 (148.9 x 68.1 x 8.0), само малку пократок и подебел. Во внатрешноста ќе се наоѓа Snapdragon 845, придружен од 6GB RAM.
сите 32 | | | веќе видена

Познатиот пејач Енрике Иглезијас и неговата долгогодишна девојка Ана Курникова проширија вест дека нивното семејство се зголемило за два члена. Славната 36-годишна тенисерка и познатиот, шест години постар пејач Иглезијас, станаа родители. Целата бременост ја држеа во тајност, но како што пишува TMZ, овој викенд на свет дошле нивните близнаци, синот Николас и ќерката Луси. Двојката е во врска од 2011 година, кога се запознаа на снимањето на спотот за песната ’Escape‘. Својата врска секогаш ја држеа подалеку од очите на јавноста, а нивната последна заедничка фотографија е постара од една година. Затоа не чуди што бременоста цело време е строго чувана тајна. #miamiwinter #зимушказима #nofilterneeded A post shared by Anna Аня (@annakournikova) on Dec 15, 2017 at 1:38pm PST I shrunk my #dog #miami #love #dogs A post shared by Enrique Iglesias (@enriqueiglesias) on Dec 15, 2017 at 2:02pm PST
сите 21 | | | веќе видена

Кола во моментов се наоѓа во реката Вардар, во делот меѓу Камениот мост и мостот Око во центарот на Скопје. Колата е заглавена меѓу фонтаните, а екипи од Бригадата за противпожарна заштита се обидуваат да го извадат возилото од водата. Како што велат од Пожарната за САКАМДАКАЖАМ.МК во колата нема патници. „Според изјавите на очевидци колата паднала во Вардар кај ресторанот ‘Жабар’ односно кај зградата на Владата. Информациите кои ги имаме од граѓани се дека девојка ја возела колата по кејот каде е забрането движење на возила односно во делот за пешачење и рекреација. Во еден момент колата паднала во Вардар, но не се знае кога девојката го напуштила возилото. Колата сеуште е со запалени фарови“, велат од Бригадата за противпожарна заштита за порталот. Повикани се пожарникари за да интервенираат.
сите 23 | | | веќе видена

Египетските власти повторно ја отворија древната библиотека во манастирот Света Катарина, што се наоѓа во јужниот дел на Синај. Библиотеката во манастирот е на листата за светско наследство на УНЕСКО и во неа се наоѓаат околу 3.330 христијански списи на грчки, арапски, сириски, грузиски, словенски и други јазици, како и илјадници книги и свитоци, а некои од нив се од 4 век. Реновирањето на библиотеката траеше три години. Архиепископот на манастирот Дамјанос изјави дека во библиотеката се наоѓа втората по големина збирка на древни кодекси и ракописи во светот, а најголемата збирка е во библиотека во Ватикан. Манастирот Света Катерина изграден е во 6 век и е еден од најстарите православни манастири во светот и главна туристичка атракција во јужен Синај. Изграден е во подножјето на Синајска Гора, каде според верувањето, на местото каде Мојсие ги добил десетте божји заповеди. Во манастирот живее мал број монаси, кои со векови извршуваат непроменети обреди.
сите 7 | | | веќе видена

85-годишниот Душан Трајковски, кој се водеше за исчезнат, починал пред единаесет дена на Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување, по сообраќајна несреќа која се случила на втори месецов, информираат од полицијата. Од Министерството за внатрешни работи велат тој бил хоспитализиран и бил во коматозна состојба веднаш по сообраќајката, но по пет дена им подлегнал на повредите. Починатиот бил на велосипед кога во него удрило патничко моторно возило „Фиат Добло“ со скопски регистарски ознаки, управувано 61-годишен скопјанец. Сообраќајката се случила на крстосница од булевар „8-ми Септември“ со улица „Момин Поток“. Од МВР додаваат дека телото е идентификувано дури денеска.
сите 4 | | | веќе видена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека дојавата на САД за планираниот напад во Санкт Петербург помогнала да се спасат многу животи, како и дека Русија и САД треба да настојуваат на ист начин да соработуваат и во иднина. – Тоа не може да се нарече никако поинаку освен идеален пример за соработка во борбата против тероризмот. Ние треба да тежнееме кон такви стандарди, рече Песков. Американските разузнавачки агенции на време ја предупредиле Русија дека се планира голем терористички напад во Санкт Петербург, нешто што на Москва и овозможи да спречи напад во кој би можеле да загинат „голем број на луѓе“,соопшти синоќа Белата куќа, нагласувајќи го како „добар пример за соработка меѓу двете земји“. – Рускиот претседател Владимир Путин вчера му се јави на претседателот Доналд Трамп за да му се заблагодари за навременото предупредување кое американските разузнавачки служби и го пренеле на Русија, а кое се однесува на планиран голем терористички напад во Санкт Петербург, се вели во соопштението на ...
сите 60 | | | веќе видена

next