Поради скандалите со сексуално вознемирување што периодов го следеа Кевин Спејси, режисерот на „All The Money In The World”, Ридли Скот реши да „го исфрли“ актерот, односно да пресними вкупно 22 сцени од филмот. – Јас сум како светлината. Секогаш ги знам наредните два чекора. Просто е… Ако знаеш што правиш, нема да ти требаат 19 обиди (за една сцена), изјави Скот. Во последната верзија од филмот, на само шест недели пред премиерата Спејси е заменет со Кристофер Пламер. Тој пак, за таа улога доби номинација за Златен глобус за најдоба споредна улога. Критичарите се задоволни од овој потег. Томас Ротман го оценува новиот режисерско-актерски тандем, како „двајца ветерани што растураат на сцената“. – Смената беше фантастична. Изведбата на Спејси беше постудена, додека пак, Кристофер има огромен шарм – насмевка и сјај во очите што го прават овој студено логичен лик дури и поморничав, додава режисерот. „All The Money In The World” својата премиера ќе ја има в понеделник, на 25 декември.
сите 3 | | | веќе видена

Младата пејачка Милица Тодоровиќ направи пауза од неколку месеци кога се во прашање јавните настапи и појавувања, само за малку да се одмори од работата која е исклучително стресна. Таа во меѓувреме и се здебели, но вели дека нема вистина во гласните дека поради тоа се повлекла од сцената. -Во последно време толку работев и немав воопшто време за себе. Јадев нездраво еднаш или двапати во денот, лошо и нередовно спиев. Од друга страна, длабоко верувам дека депресијата и незадоволството ист така имаат многу влијание. Оваа работа е стресна и често не можеш да останеш рамнодушен на разните ситуации на кои наидуваш. Многу е веројатно дека благата депресија влијаеше на спонтаното таложење на килограми, иако главната причина беше нередовниот живот и нездравата исхрана, рече Милица за Стори и додаде дека е многу чувствителна и дека плаче за секоја ситница. -Многу сум чувствителна. Можам за заплачам поради секоја ситница. Баналнтие работи умеат да ме извадат од такт, но јас тоа секогаш го врзувам за тоа што сум од ...
сите 5 | | | веќе видена

Два случаи на граѓани нападнати од кучиња во Скопје се регистрирани од полицијата во текот на вчерашниот ден. Во Полициска станица Центар, С.С. (54) од Скопје, вчера пријавила дека претходниот ден околу 14.30 часот на ул. Јужен Булевар била нападната од куче скитник, кое ја каснало во пределот на левата надколеница. На 21.12.2017 година околу 17.40 часот на ул. Тиранска, С.Ѓ. (49) од Скопје пријавил дека бил нападнат од куче од расата шарпланинец, при што бил изгризан по телото, поточно стомакот, нозете и раката. По нападот С.Ѓ. добил медицинска помош во Ургентен центар-Скопје.
сите 54 | | | веќе видена

Кејти Пери објави спот за песната “Hey Hey Hey” во кој буквално станува без глава.Пејачката во спотот се претвора во кукла од 18 век, носи балски фустан, перика и порцеланска шминка. Меѓутоа, Кејти Антоанет мечтае да стане витез кој јаде колачиња и не мора да оди на состаноци со контиња. Кога ќе собере храброст да се бори за себе, и ја отсекуваат главата.
сите 2 | | | веќе видена

Уште две пријави во Скопје поради каснување од кучиња. Вчера во Полициска станица Центар, 54- годишната С.С од Скопје, пријавила дека претходниот ден околу 14 часот и 30 минути на улица Јужен Булевар била нападната од куче скитник, кое ја каснало во пределот на левата надколеница. Тоа било првиот случај а вториот исто така се случил вчера но нешто подоцна., околу 17 часот и 40 минути на улица Тиранска 49- годишниот С.Ѓ од Скопје пријавил дека бил нападнат од куче од расата шарпланинец, при што бил изгризан по телото, поточно стомакот, нозете и раката. По нападот С.Ѓ добил медицинска помош во Ургентен центар-Скопје.
сите 56 | | | веќе видена

Пристигнале резултатите од обдукцијата – Дејан Тодоровиќ (3), синот на познатиот актер Жика Тодоровиќ, починал од синдромот „ненадејна смрт“. Малиот Дејан починал во домот, најверојатно во сон. Пристигнала и’ екипа на Брза помош но во 19:45 часот можеле само да констатираат смрт. И самата мајка се обидела да го реанимира, а лекарите велат дека не би успеале да го оживеат ниту да станувало збор за возрасен човек. Неутешната мајка, Ана, едвај собрала сили да раскаже што се случило: „Вчера беше сосема обичен ден. Бевме на лекар бидејќи Дејан беше болен, пиеше антибиотици. Го носевме на контрола. Си легна околу пет, малку да поспие. Заспа и после два и пол часа се обидов да го разбудам но беше вронат во постелнината, а усните му беа сини. Се уплашив и вриснав. Се обидов да го разбудам, но неуспешно“ рекла мајкта и додала дека Жика повикал брза помош. Синдромот на ненадејна смрт е појава на смрт кај дете кое претходно било здраво, без клиничка слика или симптоми на некоја болест. Постојат два ентитети: синдром на ...
сите 28 | | | веќе видена

Шведскиот хотел со име “28th Icehotel” е посебен по тоа што е направен од мраз и изгледа како ледено кралство. Хотелот е отворен овој месец во Лапонија, а на гостите им нуди преноќиште во соби и апартмани целосно изградени од мраз. Цел хотел е украсен со уникатни дела од локални уметници. Сепак, на гостите нема да им студи во ледениот хотел, бидејќи на располагање имаат многу топли прекривки и облека, за престојот да им биде што покомфорен. Секоја соба и апартман имаат уникатен изглед, а погледот на околината прекриена со снег е навистина неверојатен. Во секоја соба има импресивни скулптури. Хотелот се наоѓа на 200 километри северно од Арктичкиот круг, а се гради секоја година кога ќе замрзне реката Торне. “Метеријалот” е всушност мразот од таа река, а за изградба на хотелот потребни се 1.000 тони мраз. Температурата во собите и апартманите е константна и изнесува минус 5 Целзиусови степени. Хотелот нуди богата програма на зимски активности, меѓу кои и возење со санки. Хотелите направени од мраз станале ...
сите 7 | | | веќе видена

Многу колеги на Жика се огласија и упатија зборови на поддршка на колегата и неговата сопруга Ана, а тагата не можеше да ја скрие ниту пејачката Јелена Карлеуша. Таа на актерот му упати куса но силна порака. -Многу ме потресе веста за смртта на тригодишниот син на Жика Тодоровиќ… Издржи Жико… – напиша таа на свјот Твитер налог.
сите 34 | | | веќе видена

Судот во Прилеп одреди притвор за две лица, осомничени за разбојништво во два одвоени случаи во градот. – СВР Битола, заедно со надворешната канцеларија за криминалистички работи од Прилеп до прилепското Основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против 48-годишен жител на Кичево со иницијали С.Г. и против 27-годишна прилепчанка со иницијали Н.А. за сторени кривични дела разбојништво во два одвоени случаи во Прилеп, соопшти портпаролот на СВР Битола Лефтерија Миленкоска на денешната прес конференција во прилепската полиција. Прилепкиот Основен суд на двајцата осомничени им одредил притвор, на кичевчанецот со иницијали С.Г. во траење од 30 дена, а на прилепчанката со иницијали Н.А. и е одреден домашен притвор. Според Миленкоска, во првиот случај на 20 октимври оваа година, околу 3.30 часот, осомничениот кичевчанец С.Г. со уште едно непознато лице извршил разбојништво во куќа на улицата „Борка Талески“ во Прилеп и украле злато и златен накит во вредност од околу 150.000 денари. – Двајцата насилно ја ...
сите 36 | | | веќе видена

Во ноември стана јасно дека Џенифер Лоренс раскинала со Дарен Аронофски. Двојката одлучи да ја прекине својата романтична врски во октомври, но тие го задржаа своето пријателство. Имаше дури и гласини дека Бред Пит многу ја сака Лоренс, но сега Џенифер и Дарен премногу често се појавуваат пред публиката, а нивните обожаватели се надеваат дека повторно ќе бидат среќен пар. Пред неколку дена тие беа забележани заедно во Њујорк. Актерката беше облечена во фармерки и сив капут, држејќи куче во рака. Режисерот беше во темна облека со шамија. Поранешната двојка дури беше многу насмеана. Според Е! двајцата имаат исклучително силно пријателство “. Официјално, тие не се пар, туку само пријатели. Тие не престануваат да комуницираат еден со друг и често своето слободно време го поминувааѕ заедно “, рече изворот. Романот помеѓу 48-годишниот Арон и 27-годишната Џенифер започна за време на снимањето на Мама„, каде што Аронофски беше режисер, а Лоренс ја одигра водечката улога. Вљубените, долго време не ја објавија својата ...
сите 13 | | | веќе видена

Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Соња Николовска, позната по аферата ,,ТАТ‘‘, повторно во затвор за измама за 600 илјади евра Категорија: МакедонијаНовинар: Методија Куновски
сите 9 | | | веќе видена

На петти декември 1917 година е формирана првата служба за безбедност во Русија под називот ЧЕКА, која со оперативна работа позна на 20 декември истата година. Секако дека и пред тоа руските владетели имале свои шпиони и агенти во повеќето европски земји, но не постоела формално таква служба.За прв шеф на службата е поставен Феликс Едмундович Џержински. На чело на службата остана до 1926 година и спроведе две реформи кои резултираа и со промена на називот на службата во ГПУ 1922 и ОГПУ 1923 година. Службата потоа често ги менуваше имињата, па беше НКВД и НКГБ дури и по два пати. Сепак најпознатиот назив го добива во 1954 година за време на Иван Александрович Серов. Тогаш е формирана познатата КГБ (Комитет на државна безбедност) кој трае до 1991 година и познатата криза во СССР кога по наредба на раководството на земјата генералот Вадим Бакатин ја распушта КГБ порд сомнение дека нивните ресурски се користени во неуспешен преврат. Доаѓа до распад на Советскиот Сојуз, цепкање на државата на повеќе мали, ...
сите 4 | | | веќе видена

Триста лица со хендикеп годинава биле вработени преку проекти и преку активните мерки од оперативниот план согласно Законот за вработување на инвалидни лица, од кои 230 лица со користење средства од Посебниот фонд, а 70 лица преку проектите од активните мерки за вработување. Најчесто во текстилната и печатарската индустрија се вработуваат лица со хендикеп. Ова денеска го истакна в.д. директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Билјана Јовановска, која учествуваше на конференцијата на тема „Центар за вработување лица со хендикеп“ како основа за поддршка на лицата со хендикеп и компаниите. Таа посочи дека намерата на Агенцијата за вработување е да продолжи со сите чинители во процесот на изнаоѓање начини и решенија на вклучување на лицата со попреченост во сите обуки, стекнување вештини, презентирање на активните мерки и проекти за вработување со цел да се намали бројот на невработени и тие да бидат вклучени во пазарот на труд. Оперативниот директор на Стопанската комора на Македонија, ...
сите 8 | | | веќе видена

Српскиот кошаркар актуелен член на шампионот во Евролигата, истанбулски Фенербахче, Никола Калиниќ претрпе нова повреда на скочниот зглоб. Калиниќ на синоќешниот меч во Тел Авив кој Фенербахче го загуби од Макаби, предвреме, уште во првото полувреме, го напушти теренот и замина во соблекувалната, по што не се врати во игра. Засега не е позната тежината на повредата и дали и колку српскиот репрезентативец ќе отсуствува од терените. Инаку, Калиниќ на терените се врати пред два дена, откако имаше повеќемесечна пауза поради повреда уште пред Европскиот шампионат, кој го пропушти, а неговата селекција го заврши со освојување на сребрениот медал.
сите 7 | | | веќе видена

Дара Бубамара се распаѓа, нејзиното лице е полно со кратери, кои се веројатно последици од неуспешен третман со ботокс. Дека Радојка Аџиќ има проблеми со лицето, се виде на снимањето на нејзиниот нов спот. Иако имаше тешка сценска шминка која требаше да и ги покрие сите недостатоци, во зависност од положбата при снимањето се откриваа и нерамнините на нејзиното лице. Така во еден момент можеа да се видат кратери околу брадата и усните, а присутните коментираа дека нејзиниот изглед е последица н неуспешен третман со ботокс. Како да тоа само по себе не е доволно, Дара се одлучи за дискутабилен стајлинг, кој мааните на нејзиното тело ги изнесе во прв план, наместо да ги скрие. Аџиќ на снимањето на спотот се појави во леопард хеланки и горен дел од костим за капење со истата шара. На хеланките стави појас, чија единствена функција беше да ги потенцира наслагите на стомакот на Дара да се прелеваат. Комбинацијата од деведесеттите пејачката ја пополни со златни ланци околу вратот, и престени на сите прсти, а поради ...
сите 9 | | | веќе видена

Вечната војна помеѓу интернет-безбедносните компании и сајбер-криминалците не престанува. А колку некои од нив се навистина подготвени да одат далеку ќе дознаете од листата на најбизарните методи на хакирање во светот. 1. Уреди скриени во пецива Некои сензори или шпионски уреди се толку мали што можат да се стават во разни мали пецива. Уредот „PITA“, е доволно мал за да се вметне во пециво. Неговата задача е да го регистрира електромагнетното зрачење што лаптопите го емитуваат при енкрипција на податоците. Овие податоци може да се декриптираат подоцна. 2. Сензори за движење на паметниот телефон Ако уредот се стави доволно блиску до компјутерот, сензорите за движење ќе го препознае притискањето на прстите на копчињата на тастатурата и ќе го открие она што го пишувате. На овој начин, хакерите можат да го следат она што го пишувате, односно да ги украдат вашите зачувани лозинки. 3. Паметни машини за кафе Се што треба да направат хакерите е да се поврзеат со мрежата преку автоматите за кафе, бидејќи овие уреди ...
сите 11 | | | веќе видена

Кетрин Хајгл го прослави првиот роденден на својот син, враќајќи се на неговото раѓање. Таа ова го го стори со емоционална порака, откривајќи колку таа се плашела на денот кога дојде. “Во 9 часот изутрина пред една година, ја направив оваа слика за да се потсетам на тоа колку бев неверојатно бремена пред да заминам во болница за 12-часовниот царски рез. Џошуа Џуниор седеше повеќе од еден месец, а сé уште не мрдна ниту еден сантиметар – една недела пред терминот, па се решив за царски рез. Бев неверојатно нервозна и малку исплашен тој ден, минатата година. Никогаш порано не бев во болница, ниту пак имав операција, и не знаев што да очекувам. Кадарот е пред да одам на операција. Се обидував да издржам и да се смирам. Ми дадоа морфиум и ме отвориа. Мојот лекар се обидуваше да го извади, бидејќи навистина беше заглавен и не беше подготвен да замине. Кога конечно се извади во 12:33, тој не дишеше, а лекарите работеа брзо за да му дадат кислород и да ги активираат неговите мали бели дробови. Моето момче беше со ...
сите 11 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 22-годишниот Ф.Н., 36-годишниот Ѓ.К. и 43-годишниот Ѓ.Т., сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дело „насилство“. Имено, на 23.09.2017 година околу 00:45 часот, додека оштетениот се наоаѓал во кафе бар на улица „Македонија“, го прашал првопријавениот (келнер) за претходно случен настан во објектот, по што тој започнал да го навредува со погрдни зборови. По кратко време, откако оштетениот го напуштил локалот, на улица „Македонија“, бил пречекан од пријавените кои го фатиле за раце и истите почнале да го влечат и физички го нападнале. Како што информира полицијата, оштетениот изгубил свест, паднал на земја, а пријавените продолжеле да го удират со клоци во пределот на телото.
сите 86 | | | веќе видена

next