Република неофицијално дознава дека вечерва му се слишило на пратеникот Крсто Мукоски, кој е во притвор во затворот во Шутка од 5 декември. По интервенцијата на затворскиот лекар, со возило на Брзата помош бил пренесен на скопските клиники на контрола, но набрзо бил вратен во затворот во Шутка. Мукоски е во притвор во затворот во Шуто Оризари откако Судот на петти декември му изрече мерка притвор за инволвираност во насилствата во собранието судот изрече. Тој штрајкува со глад. Притворените од 27 април се сместени во супстандардни услови. Ќелии полни со мувла, прозорци од 80-тите од минатиот век кои не функционираат и само 2 часа парно во текот на 24 часа и тоа по еден час наутро и еден навечер, иако надвор има минусни температури. Премрзнати и под психолошки притисок се притворените од 27 април меѓу кои и оперскиот пејач Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски, режисерот Борис Дамовски, архитектот Богдан Илиевски, поранесниот прв човек на МВР Митко Чавков, пратениците Сашо Василевски, Крсто Муковски и ...
сите 30 | | | веќе видена

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што вечерва се случи во Скопје. При несреќата возило се преврте на булеварот Александар Македонски во близина на хотелот Континентал. Од полицијата сеуште не соопштуваат детали за несреќата. Најверојатна причина, според очевидците е неприлагодената брзина. Повредените се префрлени на скопските клиники.
сите 10 | | | веќе видена

Кога не знаете што да облечете, се двоумите и стоите со отворена уста пред гардероберот има еден трик кој многу ќе ви помогне. Наједноставна гардероба, во една боја и вие ќе изгледате дотерано, привлечно и впечатливо. Најважното од се е да додадете штосни чевли. Затоа ви препорачуваме да имате барем еден пар уникатни, впечатливи и не секојдневни високи потпетици. Тие и наједноставниот аутфит ќе направат да изгледа гламурозен и ќе мамите погледи од секаде. На црна едноставна гардероба, на пантолони и кошула додадете еден пар уникатни чевли и ќе добиете вистински моден бум!
сите 2 | | | веќе видена

Прославувајќи го илјадитиот број, некогашната ревија „Екран“ првпат организирала јавен пречек на Новата 1990 година на скопскиот плоштад, со 30.000 посетители на 6 степени под нулата. Новата 1990 година била повод редакцијата на некогашната ревија „Екран“ да го организира првиот пречек на централниот плоштад.„Екран“ го славел илјадитиот број и сакал тој јубилеј да го сподели со читателите. Како што се присетува Тимчо Апостолов, долгогодишен главен уредник на „Екран“, веднаш се соочиле со проблеми. Апостолов и неговите соработници отишле во тогашното градско Собрание со идеја за прослава на Новата година на плоштадот, како што тоа го прават парижаните, лондонците, берлинците… Тогашниот претседател на Собранието (градоначалниците ги добивме по 1996 г.) им рекле дека идејата им е за пофалба, дека е убава, ама тие биле на мислење дека народот има поинаков менталитет, дека повеќе сака да слави Нова година во домашна атмосфера, дека не сака да се собира на плоштади. А ако „екрановци“ толку запнале, нека ...
сите 14 | | | веќе видена

Не станува збор за регулирање, туку најмногу за регистрирање и нотификација. Сметаме дека е невозможно да се спроведе регулирање на овој вид медиуми, вели директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) Зоран Трајчевски. – Ние како Агенција имаме нарачано истражување во однос на овие нови медиуми за тоа каква е состојбата споредено со другите држави. Требаше да го плати Агенцијата преку јавна набавка меѓутоа добивме одобрение од Советот на Европа и тие ќе го спроведат во еден краток разумен период, можеби до крајот на првото тромесечје од идната година и тогаш ќе имаме објективно, непристрасно мислење од експерти коишто ќе ни понудат не решение, туку ќе ни дадат слика каква е состојбата на ова поле во другите држави, рече Трајчевски на четвртиот и последен јавен состанок за 2017 година на Агенцијата. Додаде дека се дискутира подолго време за ова прашање, има различни ставови, но има,како што истакна, и минимум прашања за кои постои консензус, а тоа е дека за порталите не е потребна ...
сите 17 | | | веќе видена

Алијансата на Албанците нема да го добие Министерството за здравство бидејќи предлозите за министри се веќе испратени во Собрание, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во Ноќно студио на Телма. Со тоа тој потврди дека не отстапува од одлуката нов министер за здравство да биде неврохирургот Венко Филипче. Тој нагласи дека здравството на почеток припаднало на оваа партија заради Арбен Таравари, но него веќе го нема. „На никого не му следува по паритет здравството туку се оди на квалитет, изборот с е прави за индивидуа, не за партија. Непријатно ми е заради Села бидејќи тој беше рамо до рамо со мене во Собрание и заради тоа толку време траеја овие преговори, но не најдовме заедничко решение. Се надевам понатаму ќе градиме соработка и не само со Алијансата, туку и со будното око на опозицијата“, изјави премиерот Заев. За црната кампања и обвинувањата кон Венко Филипче во јавноста, Заев рече дека нема предрасуди и му дава можност како на човек во кој верува дека има визија за реформи. „ Знаеме кога бил советник на ...
сите 308 | | | веќе видена

Хрватската пејачка Северина призна дека во 2018 година би сакала да роди уште едно дете. Во интервју за хрватското издание на магазинот „Стори“ таа зборувала за празничните традиции во нејзинот дом, се присетила на божикните и новогодишните празници кога била дете, но ја открила и најголемата желба за следната година. „Би сакала да родам уште едно дете и да го прошириме семејството. Ова е желба и на Игор“, рекла Северина во интервјуто. Северина сака бебе was last modified: December 22nd, 2017 by Andrijana Jovanovska
сите 9 | | | веќе видена

Жељко Јоксимовиќ вчера во „Сава центар“ одржа уште еден во низата успешни концерти со име „Два света“. Во прашање е неговиот трет концерт, а поради големиот интерес, Жељко го чека и четврти, кој ќе се одржи на 28 декември на истото место и во исто време. „Среќен сум поради тоа што луѓето доаѓаат во толкав број на нешто што не е толку комерцијално и драго ми е што повеќето луѓе на овој свет се група што сака нешто убаво“, изјави Жељко пред да излезе на бината. „Секој концерт сам по себе си има своја специфичност. На 28 декември ќе ставиме точка на оваа програма, а в година ќе направиме нешто сосема поинакво“, открива Жељко. Со оглед на тоа дека има огромен интерес, закажан е и четврти концерт, а Жељко открива дека на самата завршница ќе ја израдува публиката со многу подароци. „Имаме и Дедо Мраз, имаме доста подароци. Драго ми е што успеавме тоа да го организираме и бев среќен кога слушнав дека многу мои фанови, луѓе, ќе дојдат да ме слушаат“, истакнува Жељко. Малиот Коста, синот на Жељко, не беше на ...
сите 6 | | | веќе видена

Оваа сезона целото внимание е насочено кон бисерите. Апсолутен моден хит се парчињата гардероба, чевлите и чантите кои се декорирани со бели бисери, мали и големи. Бисерите имаат моќ и наједноставните и секојденвните модели да ги претворат во супер впечатливи и привлечни. Затоа доколку имате на ум да се подновите за празниците со нова чанта или пар чевли сторете го тоа што поскоро, и не заборавајте дека задолжително е да бидат декорирани со бисери. Изгледајте нежно и романтично во секој чекор! Чизми декорирани со бисери за секоја пригода Чанти декорирани со бисери за секоја пригода
сите 9 | | | веќе видена

Жељко и Јована Јоксимовиќ пред неколку години купија пентхаус во елитниот дел на Белград, каде што живеат со синот Коста и близначките Срна и Ана. Во текот на долгогодишната кариера, Жељко имаше голем број на концерти и албуми, а кога ќе се врати од настап и после напорниот ден мирот го наоѓа во семејниот дом во Белград. Неговиот стан зрачи со луксуз, Жељко и неговата сопруга Јована се погрижија за секој детал. Се е направено според најновите трендови за внатрешен изглед, а во домот преовладува белата боја. Посебно место завзема белото пијано, а она што може да се забележи е дека има многу семејни фотографии на децата на Жељко – ќерката Мина и синот Коста. Погледнете ги фотографиите од луксузниот стан:
сите 8 | | | веќе видена

Едно повредено лице е пренесено во ГОБ „Св. Наум Охридски“ по сообраќајна несреќа која се случила на булеварот „Александар Македонски“, информираат од МВР за Курир. Според првичните информации со кои располага полицијата, автомобил „Ауди“ со скопски регистерски ознаки, се превртел на кров по удар, најверојатно во банкината. Повеќе детали не се познати.
сите 15 | | | веќе видена

Популарната пејачка Лепа Брена, која секогаш ја гледаме насмеана и среќна, за еден српски весник откри дека боледува од тежок облик на клаустрофобија. –Не е лесно да се избориш со клаустрофобија. Ме фаќа паника кога сум во мал простор, како што се лифтови во кои секогаш влегуваат повеќе луѓе од дозволеното. Имам проблем бидејќи се чувствувам притиснато. Најстрашно е што добивам напади на паника и кога некој ќе ме стисне и ќе ме прегрне од љубов. Јас не можам да го контролирам тоа, иако би сакала да можев. Во тие мигови не можам да сфатам дека некој ме гушка бидејќи ме сака, клаустрофобијата преовладува, открива Брена. -Еднаш толку многу се исплашив во авион и добив напад на паника што ни самата не можам да си објаснам како дојде до тоа. Кога стјуардесата ја затвори вратата, почувствував дека целото летало почнува да се стеснува од страните. Имав чувство како да ме стега некаков оклоп, срцето почна да ми чука ненормално брзо, ме фати паника, особено поради фактот што никој друг не можеше да ми помогне. Тој ...
сите 10 | | | веќе видена

– Обезбедени се пари за исплата на ноемвриската плата во МЖ Транспорт ад Скопје, откако на седницата на Владата вечерва се прифатени одлуките за заем на железничкото претпријатие од ЕЛЕМ и МЕПСО. Според соопштението од владината прес-служба, на седницата Владата ја прифатила одлуката од УО на АД за производство на електрична енергија Електрани на Македонија во државна сопственост, со која се одобрува барањето за заем доставено од Македонски железници Транспорт АД Скопје. На седницата министрите во Владата ја прифатиле и одлуката на УО на АД МЕПСО Скопје во државна сопственост, со која е одобрено барањето за заем од Македонски железници Транспорт АД Скопје. – Со овие две одлуки, одобрени од страна на Владата на РМ, за Македонски железници Транспорт АД Скопје, се обезбедени финансиски средства за исплата на ноемвриската плата на ова акционерско друштво, се вели во соопштението
сите 39 | | | веќе видена

Сузана Гавазова објави фотографија на Инстаграм од која сите мажи останаа без здив. Таа за време на фестивалот „ Роса се фотографираше со својата колешка Елена Велевска која исто така изгледаше секси. Оваа фотографија собра многу лајкови и позитивни коментари. Погледнете…
сите 9 | | | веќе видена

Огнен Амиџиќ често објавува фотографии од своите стопала на социјалните мрежи, но сега отиде чекор понапред. Тој ги стави стопалата во вода полна со ситни рибчиња кои го грицкаат. – Масажа, напиша Огнен, а под фотографијата имаше многу духовити коментари, A post shared by Ognjen Amidzic (@ognjenamidzic) on Dec 22, 2017 at 3:18am PST
сите 5 | | | веќе видена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 54-годишна докторка од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела “злоупотреба на службена положба и овластување“ и три кривични дела “несовесно лекување болни од страна на лекар“. Како што информираат од МВР, во 2017 година, пријавената, гинеколог акушер за прием и породување на родилки, на родилките и членовите на нивни семејства им продавала ампули за полесно породување. При тоа им наплаќала износи во готово, без да им издаде сметка за извршеното плаќање. На тој начин пријавената се стекнала со материјална корист од 19.300 денари.
сите 78 | | | веќе видена

Мал земјотрес со интензитет од 2,6 степени според Рихтеровата скала околу 18:30 часот се почуствува во главниот град. Според информациите на специјализираните интернет страници епицентарот на земјотресот е 12 киломентри од Скопје во близина на приградската населба Идризово. Епицентарот на потресот бил на длабочина од пет километри.
сите 59 | | | веќе видена

Најмалку 18 лица загинаа денеска, а повеќе од 50 се водат како исчезнати во поплави и лизгање на земјиштето, предизвикани од тропската бура Тембин која го погоди јужниот дел на Филипините, јави ДПА. Над 15.000 луѓе се евакуирани поради бурата, која ја зафати јужната област Минданао со брзина на ветрови од 90 километри на час, а на почетокот од денов достигнуваа и до 125 километри на час. Во градот Тубод, во провинцијата Ланао дел Норте, едно земјоделско село е погодено од поплави и лизгање на земјиштето, при што се зафатени 100 куќи. Во невремето загинаа најмалку 11 лица, соопштија локалните власти. – Повеќе од 50 жители се водат како исчезнати во селото, изјави Рој Сикуја, шеф на провинциската агенција за помош при катастрофи. Во соседната провинција Ланао дел Сур, седум лица загинаа при поплави во три градови, додека четворица се водат како исчезнати. Минатата недела над 50 луѓе загинаа при лизгање на земјиштето и поплави, предизвикани од тропската бура Каи-Так, која ги погоди централните делови на ...
сите 45 | | | веќе видена

– Собранието на Република Македонија во рамки на 26. седница попладнево со 62 гласа „за“ ниту еден против и воздржан го донесе Буџетот за 2018 година во кој вкупните приходи се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП, односно бележи намалување во однос на минатата година за 0,2 процентни поени. Стапката на инфлација се очекува да биде на ниво од 1,7 отсто. Во 2018 година не се планираат поголеми даночни промени. Планирано е зголемување на акцизата на нафтата за три денари. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, Буџетот на Република Македонија за 2018 година е најдобра рефлексија на ангажманот на новата Влада за постигнување на клучните цели и приоритети на општеството повисоки стапки на раст на економијата, зголемување на продуктивното вработување, подигнување на животниот стандард на населението, владеење на правото, постигнување на повисоко ниво на социјална правда и интензивирање ...
сите 46 | | | веќе видена

next