Хејли Хаселхоф, ќерката на познатиот актер од “Спасувачите на плажата” Дејвид Хаселхоф, позираше во сатенска долна облека. Сликите на 25-годишната убавица, која е популарна како “плус сајз” модел уште од 14-годишна возраст, се направени во соба на познат лондонски хотел и сега ги украсуваат страниците на списанието “Слинк”. Хејли изгледа одлично во црна, розова секси облека, надополнета со провокативен бела градник и гаќички, кои просто ги мамат очите на сите мажи. Моделот вели дека е важно да се објавуваат материјали, чија цел е да култивира самодовербата и да се прифатат физичките пропорции онакви какви што природата им ги дала на луѓето. Самата таа за весникот вели дека е вљубена во својата форма и апелира до сите да се чувствуваат прекрасно во нивното тело. “Ние жените треба да ги сакаме нашите тела и сè што тоа ни го дава”, додава Хејли, која е ќерка на 54-годишната актерка Памела Бах.
сите 4 | | | веќе видена

„Филхармонија за Шпато“ е насловен вечерашниот концерт на Македонската филхармонија, посветен на Драган Ѓаконовски-Шпато по повод 30 години од неговата смрт (1931-1987). Шпато е композитор, диригент и музички аранжер кој се смета за зачетник на македонската забавна музика. Диригент на вечерашниот концерт е Џеси Милинер од Германија, композитор, аранжер и пијанист, кој е задолжен и за оркестрациите на дел од композициите. Заедно со оркестарот на Македонската филхармонија, на сцена ќе има и бенд во состав: Мартин Ѓаконовски – контрабас, Гордан Спасовски – пијано, Левин Ѓаконовски – тапани и Франческа Рајтер – виолина, а ќе учествуваат и Џон Илија Апелгрен – вокал и Кирил Кузмановски – саксофон. Ќе бидат изведени меѓу најубавите композиции на Шпато, како „Далечен крај“, „Те носам во себе“, „Глас од далечината“, „Без повраток“, „Дојди есен“, „Молчи една долина“, „Убава со како музика“, „Зар вистина е крај“, „За нас почнува живот“… – Зад себе остави вистинско звучно богатство чија убавина, автентичност и ...
сите 7 | | | веќе видена

Северна Кореја ги отфрли обвинувањата од страна на САД дека стои зад глобалниот хакерски напад што се случи во мај годинава. – Како што истакнавме повеќе пати досега, ние немаме ништо со тие хакерски напади и немаме потреба да одговараме на сите одделни апсурдни тврдења на САД, изјави портпарол на Министерството за надворешни работи на Северна Кореја за државната новинска агенција. Во хакерскиот напад беше употребена програма која бараше од сопствениците на инфицираните компјутери да платат надомест од неколку стотици долари во биткоин валутата, а во спротивно сите зачувани податоци на компјутерот ќе бидат избришани. Над 300.000 компјутери беа инфицирани од вирусот кој привремено го онеспособи и компјутерскиот систем на британското јавно здравство
сите 118 | | | веќе видена

Македонската асоцијација на рударството при Стопанската комора на Македонија денеска ќе расправа за актуелните состојби во овој сектор. На седницата, што ќе се одржи во Стопанската комора на Македонија, се очекува да присуствуваат и претставнции од министерствата за економија и за животна средина и од невладиниот сектор.
сите 12 | | | веќе видена

Tаа прекрасна љубовна симфонија која сте ја „компонирале“ со саканата личност, одеднаш престанува да свири. Се чини дека до вчера гласот на вашата сродна душа звучел како песна, а денеска ја губи убавината. Кога сте заедно, не се чувствувате како во екстаза, а времето не е исполнето со смеа и мали радости… Очигледно, фазата за идеализација завршила, а фикцијата и хормоните кои влијаеле на способноста на расудување, повеќе не делуваат. Се чувствувате како да сте се симнале од облаци во суровата реалност. Како да се снајдете и да го пребродите „отрезнувањето“ и емотивното нездоволство, бидејќи љубовта уште постои? Зошто одеднаш му пречат и нејзините работи оставени насекаде во бањата и станот, а нејзе и пречи начинот на кој тој се движи, облекува, разговара? Колку и да е болно тоа дека поминува фазата на заљубеност, францускиот психолог, Елоди Сенгал, тврди дека отрезнувањето, замерките и караниците можат да го разбудат односот и да ги зближат партнерите, доколку имаат искрени емоции. Ние не сме две половини ...
сите 5 | | | веќе видена

Две лица биле полесно повредени во две од вкупно седум сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје, а во пет незгоди била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Дваесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, шест возачи не […]
сите 87 | | | веќе видена

Лејди Гага потпиша милионски договор за настапи во казино во Лас Вегас. Пејачката ќе има постојано шоу во една од големите казина во градот. Нејзиниот настап ќе чини 1 милион долари за една ноќ и 74 милиони во наредните две години, објавија американските медиуми. Постојано шоу во американскиот главен град на коцката обично имаат само најголеми ѕвезди во шоу-бизнисот. Ваквите претстави беа резервирани за Френк Синатра, Елвис Присли и Лиза Миннели. Последниве години, тие беа наменети за Џенифер Лопез и Бритни Спирс.
сите 9 | | | веќе видена

Facebook додаде нова функција со која ќе им помогне на корисниците да бидат известени кога ќе се појават во туѓа фотографија… Новата функција ќе ве известува преку нотификации кога ќе се појавите во нечија слика, без да бидат тагнати. На овој начин, Facebook се обедува да ја зголеми безбедноста и да ве извести доколку некој сака да користи ваша слика за својот профил. Facebook ви дава три опции во ваква ситуација -може да се тагнете на сликата, да ја оставите нетагната или пак да ја контактирате личноста која ја постирала. Функцијата може да ја исклучите и уклучите кога сакате.
сите 13 | | | веќе видена

Патувачкиот театар „Поклони се и падни“, кој работи во КУД „Дримкол" од Вевчани, вечер од 18 часот во Домот на културата во Вевчани премиерно ќе ја изведе мултимедијалната претстава „Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз“ од Виктор Иго, во режија на Ѓорѓи Ризески. Претставата е наменета за деца и младинци и е спој на видеоанимации, звук и актерска игра на Душко Кукоски кој го толкува ликот на писателот Виктор Иго и ја води публиката низ приказната. – Претставата праќа моќна, едукативна порака за вечната борба помеѓу доброто и злото, со надеж дека доброто секогаш ќе надвладее, соопшти КУД „Дримкол“, кое оваа година одбележа 70 години организиран фолклор во Вевчани.
сите 38 | | | веќе видена

На регионалниот пат Охрид- Свети Наум помеѓу авто-кампот „Елешец“ и село Пештани, вчера во 08:10 часот се случила сообраќајна незгода во која Л.Ц. (38) од с.Пештани, управувајки патничко возило „Даеву Нексија“ со охридски регистерски таблици изгубила контрола над возилото и со истото удрила во дрво. Во незгодата, Л.Ц. се здобила со тешки телесни повреди и […]
сите 14 | | | веќе видена

Илија Димовски вечерва пред одржувањето на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека не планира да се кандидира за претседател на партијата дури и да се одложи конгресот. – Не планирам да поднесам кандидатура дури и да се одложи конгресот затоа што мојот став не е базиран на персонални прашања. Мојот став е базиран на концептуални прашања. Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ мора да смогне сили да покаже поголема зрелост од СДСМ. Мора да покаже концепт којшто ќе значи широка транспаретност, голема демократија, отвореност…. изјави Димовски. Според Антонио Милошоски, кој е еден од потписниците на отвореното писмо, на партијата и е потребен кредибилен конгрес за легитимен избор на претседател. – Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ без разлика кој и да биде, не треба да ја има хипотеката на претседател марионета. Затоа сметаме дека сите можни недостатоци и сомненија треба да се отстранат пред да се одржи конгрес на кој поширокото членство би дало еден суверен избор, изјави Милошоски пред седницата на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во ...
сите 489 | | | веќе видена

Во Германија е покрената петиција со која од трговскиот интернет-гигант Амазон се бара прекин на продажбата на минијатурни фигури на војници на Вермахтот. – Тие фигури претставуваат еден од најнехуманите режими во светската историја и со играњето со нив децата ги прифаќаат тие униформи и оружје како нешто најнормално што претставува недозволено влијание врз деца, се вели во петицијата од граѓани. На страниците на платформата Амазон или Ибеј може да се пронајдат минијатурни фигури што се викаат Heinz или Wolfgang облечени во униформи на Вермахтот. Дел од нив имаат и обележја на озлогласените Ес-Ес единици. Слична иницијатива е покрената и во Франција.
сите 6 | | | веќе видена

Владата да обезбеди поволна бизнис клима и да престане да се меша во бизнисите. Само така ќе се забрза растот на економијата која засега нема клучен мотор за придвижување,смета академикот Таки Фити. Според него неопходно е да има квалитет во јавните набавки и да се реализираат јавните инвестиции. Блокираните градежни работи на автопатите мора да продолжат, а многу значаен проект е и гасификацијата која треба да се реализира. – Најголем проблем во бизнис климата беше досегашното големото инволвирање на политиката од бизнисот. Да престане практиката на делење на бизнисите на ваши и наши. Тоа е прва работа која ја расипува бизнис климата, рече Фити, потренцирајќи дека јавните набавки мора да ги добиваат квалитетни фирми со перформанси. Со констатациите на академиците се согласи и вицепремиерот Анѓушев . И според него состојбите во економијата не се најдобри, а излезот од ваквата состојба го гледа во формирањето на фирми кои се извозно ориентирани. Според академикот Таки Фити годинава економијата нема да оставри ...
сите 8 | | | веќе видена

Кошаркарите на Блокотехна го продолжуваат својот успешен настап во деби сезоната од регионалната Балканска лига (БИБЛ). Гевгелискиот тим забележа нова убедлива победа откако вечерва во дуел од 8.коло на гостувањето славеше убедлива победа над албанска Тирана со 92-67 по четвртини (19-26; 10-27; 13-22; 25-17). Уште по прата четвртина која Блокотехна го доби со 26:19, а особено по комплетирањето на првото полувреме кое гевгелиската екипа го заврши со 24 поени предност (53:29, беше јасно дека избраниците на тренерот Марјан Илиевски ќе остварат нова победа. Во вториот дел само рутинирано ја одржуваа предноста, па на крајот славеа со конечни 92-67. Американецот, Бенџамин со 18 и Србиот, Мијатовиќ со 15 поени беа најефикасни кај македонскиот претставник, за кој Главчев и Дујковиќ реализираа по 11 поени. Со оваа победа, вкупно шеста и само еден пораз, тимот на Блокотехна е лидер на табелата во БИБЛ лигата, во која следниот меч ќе го игра на 17 јануари следната година и тоа на гости против Башкими
сите 38 | | | веќе видена

Едно лице е застрелано доцна попладнево со огнено оружје на улицата „Џон Кенеди“ во Чаир, поточно на автобуска постојка, Како што пренесува Алмакос, најпрво се слушале истрели од калашников, а потоа било пронајдено тело на момче на возраст меѓу 20 и 30 години. Очевидци за Алмакос изјавиле дека напаѓачите пукале од возило „Југо“ во движење. […]
сите 94 | | | веќе видена

Британскиот пејач Ед Ширан ќе ја пее насловната тема во следниот филм за тајниот агент Џејмс Бонд. Во едно скорешно интервју тој изјавил дека има готова Бонд-песна веќе три години. Пред него насловни песни за „Бонд“ пееја Дуран Дуран, Мадона, Грејс Џонс, Тина Тарнер, Алиша Киз, Шерил Кроу, Том Џонс… Песната на Сем Смит Writing’s on the Wall освои „Оскар“ за најдобра песна, а Skyfall на Адел освои и „Златен глобус“ и „Оскар“. Ширан веќе работел на насловни песни за големи филмски проекти, ја сними насловната песна за филмот „Хобит“. Новиот филм за Џемјс Бонд ќе биде 25. во серијалот, а насловната улога и овој пат ќе ја игра Даниел Крег. Премиерата на филмот е закажана за 8 ноември 2019 година.
сите 4 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека дежурен јавен обвинител заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото каде денеска околу 18 часот беше застрелано 24-годишно момче. – Пукањето се случило во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица „Џон Кенеди“ спроти средното училиште „Цветан Димов“ во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија меѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24-годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Сторителот се дал во бегство, информираат од Основното јавно обвинителство. По наредба на јавен обвинител се подигаат траги од лице место кои ќе бидат предмет на обработка. Издадена е и наредба за обдукција на починатото лице. Основното јавно обвинителство Скопје работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана, стои во ...
сите 94 | | | веќе видена

next