Најголемиот авион во светот – Stratolaunch – беше тестиран на пистата во Калифорнија, а видеото беше објавено на Твитер од страна на шефот на компанијата и еден од основачите на Мајкрософт Пол Ален. Авионот Stratolaunch беше изведен од Хангарот на пистата на аеродромот Мохаве и успешно ги поминаа првите тестови ", напиша Ален. На снимката е прикажано како голем двоен авион со шест мотори се спушта на пистата постепено забрзувајќи без да се излизга. Распонот на крилјата е 117 метри, должина 73 метри и тежина 230 тони. Може да носи 250 тони товар.
сите 14 | | | веќе видена

Германската компанија „Кеслер“ ќе гради фабрика во Технолошко индустриската развојна зона Скопје 1, каде ќе произведува електромотори и најавува 80 работни места. Договор за реализација на инвестицијата денеска потпишаа директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Александар Младеновски со претставници на „Кеслер“. Согласно договорот, компанијата добива на користење градежно земјиште со површина од 1,3 хектари. Според најавите од „Кеслер“, предвидена е изградба на објекти во две фази во кој ќе се врши производство на електромотори. Во рамки на инвестицијата предвидено е и воспоставување центар за заеднички и инжинерски услуги и развој на нови производи на Кеслер во Македонија. Планираат да започнат со работа кон крајот на следната година, а производството ќе биде наменето за германскиот пазар. Се планираат најмалку 80 работни места во наредните три години, машински и електро инжинери, како и друг висококвалификуван кадар. Од Кеслер информираат дека веќе имаат стапено во контакт со ...
сите 11 | | | веќе видена

Актуелниот шампион во Евролигата, истанбулски Фенербахче се врати на победите, откако на домашен терен убедливо со 82-56 ја совлада Црвена звезда со што ја прекина победничката низа на црвено-белите. Јан Весели со 15 поени беше најефикасен во победничката екипа, додека за гостите Перо Антиќ кој беше во фокусот на вниманието на овој меч постигна 6 поени Шпанското дерби меѓу Реал Мадрид и првакот на оваа земја Валенсија заврши со убедлива победа на „Кралевите“ со 91-72, а мечот го одбележа исклучувањето на талентираниот Словенец, Лука Дончиќ кој заработи две технички, но и без него и уште петмина повредени играчи Реал успеа да слави. Доминацијата на домаќините ја потврдија Панатинаикос со победата над Макаби со 89-76, односно Жалгирис кој беше подобар од Бамберг со 88-84. Денеска се играат преостанатите четири средби од 13.коло, а дербито е во Атина, каде Олимпијакос ја пречекува СЦКА Москва. Фото за вовед: Категорија: КошаркаНовинар: Игор Трпески
сите 24 | | | веќе видена

Во изминатите два дена на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце се случиле две сообраќајни незгоди, а во едната со телесни повреди се здобило петнаесетгодишно момче. Според информациите од СВР Куманово на 17 декември околу 18 часот на улицата „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка патничко моторно возило „лада нива“ со кривопаланечки регистарски ознаки, […]
сите 76 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика на Република Македонија информира дека следниот понеделник (25-ти декември 2017-та година) – првиот ден на Божиќ е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Во исто време, Министерството на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честите празникот Божиќ.
сите 65 | | | веќе видена

Оливер Драгојевиќ во почетокот на месецов го прослави својот 70-ти роденден, а неодамна се дозна и дека боледува од рак на белите дробив, но за среќа на време им се обрати на лекарите. Веднаш почнал со хемотерапија, која засега добро ја поднесува. -Лежам, гледам телевизија. Така сега изгледаат моите денови. Добро сум, одам понатаму. Морам да туркам. Ќе видиме дали сѐ ќе биде во ред после оваа тура хемотерапија. Сѐ е уште многу неизвесно и не се знае што ќе биде – изјавил тој за српскиот магазин Блиц. На прашањето дали се преплашил кога му била установена дијагнозата одговорил: -Како и сите луѓе, енергијата ми е нормална, не сум луд да се исплашам. Болеста е болест, секој пати на свој начин и се бори да истрае во своите надежи и да оди напред – рекол тој. -Не знам зошто јавноста толку ја интересира моето здравје. Имам некој живот кој е приватен и така сакам да биде, но тоа за жал веќе не е приватно, бидејќи толку многу се пишува за мојата болест. Што ли ќе кажат луѓето кои читаат дека сум болен, а толку болни ...
сите 4 | | | веќе видена

Вистинска драма се одвивала во 18 часот синоќа во Кавадарци, кога жена била нападната и ограбена во својот дом. Полицијата информира дека во полициска станица сејавила 85-годишната П.Д. и пријавила дека непознато маскирано лице, вооружено со пиштол, влегло преку незаклучената влезна врата во станот и физички ја нападнало, удирајќи ја неколку пати во пределот на […]
сите 85 | | | веќе видена

По два пропаднати бракови, актерката и продуцентка Ева Лонгорија ја пронашла својата среќа со бизнисменот Хозе Антонио “Пепе” Бастон која го запознала во 2013 година. Три години подоцна, Хозе клекнал пред својата сакана во пустина во Дубаи, а наскоро пристигнува и нивното прво дете како круна на нивната љубов. 42-годишната актерка сама ги покренала гласините на Инстаграм со фотографија на која позира во розов сатенски фустан, под која напишала: “Тој е причината поради која блескам”. Иако тие зборови би можеле да се однесуваат на фотографот или сопругот, обожавателите веднаш почнале да нагодуваат дека Ева очекува син. Како што пренесува списанието “People”, неколку часа пред објавата, извор близок до Ева ги потврдил среќните вести и открил дека убавата латино ѕвезда е веќе во четвртиот месец од бременоста. Само за потсетување, Ева беше во брак од 2002 до 2004 година со актерот Тајлер Кристофер, а во 2007 година се венчала за НБА кошаркарот Тони Паркер, од кој се разведе во 2010 година. Иако како причина таа ...
сите 14 | | | веќе видена

Забрана за доставување стока во периодот од 7:30 наутро до 18 часот од 1 декември до 31 март на потесното градско подрачје со цел намалување на загадувањето, донесе вчера Советот на град Скопје. Од Град Скопје информираат дека согласно Одлуката за организирање и дефинирање на условите, доставување на стока ќе се врши во периодот од 18 до 7:30 часот, со запирање и паркирање не подолго од 15 минути. Одлука е предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот“ од 15.12.2017 од страна на Владата на Република Македонија. Град Скопје ги информира сите засегнати страни дека Секторот за сообраќај ќе изврши усогласување на издадените одобренија – повлекување и издавање на нови одобренија во согласност со одредбите од одлуката. Одлука влегува во сила од денот на објавувањето во „Службен гласник на Град Скопје“
сите 28 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражњатовиќ во својот дом на Дедињеја прослави славата Свети Никола, а гостите ги дочека во одлично расположение, со насмевка на лицето. Кај фолк пејачката гостите уживале во богатата трпеза и одличната атмосфера кои пред се допринеле Цеца и нејзината ќерка Анастасија, кои не ја тргнале насмевката од лицето. Погледнете каква атмосфера владееше во домот на ѕвездата
сите 23 | | | веќе видена

Италијанската полиција уапси водечки член на терористичката група ИД, кој дошол во Италија да врши регрутирање и обука на други терористи. Мароканецот Набил Бенамир (39) бил подготвен да мобилизира други со цел да ја промовира идејата за Исламска држава, како и да ги обучува да прават и користат експлозив, соопшти полицијата. Во акцијата учествуваа и припадници на холандската полиција, Европол и американското Федерално истражно биро. Полицијата соопшти дека на неговиот мобилен телефон и профилите на социјалните мрежи пронашла инкриминирачки докази, вклучително и видеото на бомбаш-самоубиец и порака за престојната задача во Италија. Властите го обвинија Бенамир за меѓународен тероризам. Бенамир првпат беше уапсен во август во Џенова, бидејќи ја тепал својата бремена партнерка.
сите 17 | | | веќе видена

Уставниот суд утре ќе одлучува – дали исклучените домаќинства од парно греење и натаму ќе плаќаат паушал или оваа обврска повеќе нема да важи. Министерот за економонија открива – Регулаторната комисија за енергетика подготвува нов Правилник. Токму од овај Правилник ќе произлезат обврските за граѓаните кои не користат повеќе топлинска енергија, а сепак плаќаат за услугата. – Се ќе зависи од Правилникот. Тој веќе се подготвува во Регулаторната Комисија за енергетика и ова прашање ќе биде опфатено со новиот Правилник. , откако ќе излезе новиот закон за енергетика. Ако уставниот суд ја укине обврската, тогаш ќе се почитува тоа, изјави Крешник Бектеши, министер за економија. Се претпоставува дека над 12 илјади домаќинства исклучени од системот за снабдување со топлинска енергоија секој месец плаќаат паушал од 500 до 1.200 денари. Граѓаните ревиолтирани против ваквата одлука со години претестираат пред Устваниот суд. Во 2009 та Уствниот ја укина одредбата со која на граѓаните им се наметнуваше обврска да плаќаат ...
сите 121 | | | веќе видена

На 19.12.2017 година околу 14:20 часот на ул. „Никола Вапцаров“ во Скопје, Ц.Т. (57) од с.Ново Лагово, прилепско, вработен во приватна фирма, додека извршувал работи на кран на висина од четири метри, во моментот кога се откачила дигалката тој паднал на земја и се здобил со повреди по што веднаш бил пренесен во Ургентниот центар […]
сите 149 | | | веќе видена

Во понеделникот, на 18.12.2017 година во 20:50 часот во СВР-Битола, С.С. (47) од Битола пријавила дека истиот ден околу 16:00 часот од домот во непознат правец се оддалечила нејзината ќерка Ј.С. (22). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
сите 74 | | | веќе видена

Потребен е компромис за името и од двете држави за да го издржи тестот на времето, изјави за грчката телевизија ЕРТ, министерот за надворешни Никос Коѕиас. Поранешната југословенска Република Македонија мора да покаже култура на консензус и компромис, ниту ние, ниту тие ќе добијат сѐ- вели Коѕиас. Запрашан за изјавата на лидерот на Независни Грци, Каменос, дека нема да се согласи на име во кое е содржан зборот Македонија и дали тоа ќе се одрази на преговорите, Коѕиас одговара дека секој има право на свое мислење, но верува дека во грчкиот парламент е потребно и постои мнозинство пратеници, а не мнозинство партии за евентуалниот договор за името. – Ние сме Влада која е тука за да решава прашања. Ако начинот на кој ги решаваме е во согласност со долгорочните интереси на земјата, интересите на регионот и е во европски дух, ние тоа треба да го направиме, вели Коѕиас. Тој го повтори ставот дека е добро во 2018 година да се реши спорот за името со оглед дека, како што посочува, постојат одредени услови кои ...
сите 91 | | | веќе видена

На почетокот на 90-тите имаше една група на македонски артисти кои уживаа голема популарност кај младите. Нивните песни се пуштаа постојано на радио, телевизија и по клубовите, немаше текст на песна што публиката не го знаеше и секаде пејачите беа третирани како најголеми ѕвезди. Тинејџери трчаа по нив за автограм или пак слика во прегратка со својот музички идол. Ена Веко беше првата девојка кај нас која „пееше“ рап. Студени Нозе беа омилени на македонските тинејџерки, но и постари госпоѓи на кои симпатични им беа Лео, Фиц и Сури, момците од ова трио. Денеска сите тројца тргнаа по различни патишта, но нивните песни се уште се популарни и кај новите генерации. Дел од нив задолжително се пуштаа низ дискотеките во Македонија а најдобрите забави беа во понеделник во скопската дискотека „Хавана“. Иако ги има во голем број нашиот избор падна на следниве нумери: Нокаут – ABC Ерзана – Ноќна кралица Ристо Самарџиев – Таму кај што си Силви Бенд – Ме полудуваш Нови Дечки – Забава до бесвест Андријана Јаневска – Твоето ...
| | веќе видена

Српскиот музичар и неговата партнерка Милица Самарџија следната година вторпат ќе станат родители. Владо неодамна гостувал во една телевизиска емисија за да ги најави своите предновогодишни концерти, но ја искористил можноста и да ја сподели веста дека неговата ќерка Софија ќе добие сестра. Тој открил и дека девојчето ќе се вика Елена.
сите 2 | | | веќе видена

Очилата за сонце се многу важен моден детал за секоја жена. Во наредната година мора да признаеме дека ќе се носат супер убави модели и дека со задоволство ќе го прифатиме тој тренд, сите ние. Погледнете ги фотографиите во продолжение и уште од сега набавете си го моделот кој најмногу ви го привлекува вниманието!
сите 4 | | | веќе видена

Времена измена на сообраќај со девијации – преминување од една коловозна лента во друга ќе биде воведена од утре на магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид (Пресека – Песочан). Како што соопштија од „Македонија пат“, за воведувањето на измената веќе е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Според известувањето добиено од АД ИЛИНДЕН СТРУГА, изведувач на градежните работи, овој режим на сообраќај ќе трае до нивното завршување.
сите 98 | | | веќе видена

next