Поттикната од раскошот на невестинските носии што ја красел жената македонка низ векови наназад, создадов колекција за современата жена. Колекцијата е наменета за жена, девојка, која ја носи нераскинливата врска со минатото, која е апсолутно присутна овде и сега со проекција за својата иднина, инспирираа мотиви од Очи од Зобан (елек), опрегач Јумаклија и мотиви од делови од Саја. Колекцијата содржи нежни и младешки парчиња, секое од нив инспирирано од македонските народни носии и облеки. Доколку погледнете одблиску, ќе забележите инспирација на пантолони од машки пантолони, крој на тоалета инспириран од народен невестински елек, и секако самите дизајни на материјалите. Гореспоменатите делови од носии ме инспирираа да создадам современи дизајни во разиграни бои кои одговараат на духот на колекцијата. Дизајните се печатени на природна свила и се изработени од нашите соработници во Италија. Секој модел е надополнет сo рачно изработен накит од срма, бисери, монисти и цветови. Фотосесијата е направена во ...
сите 3 | | | веќе видена

Жељко Јоксимовиќ и Јелана пред неколку години купија пентхаус во елитниот дел од Белград, каде живеат со синот Косата и близначките Срна и Ана. Нивниот стан е полс со луксуз, а Жељко и неговата сопруга Јована воделе сметка за секој детаљ. Во домот преовладува главно белата боја. Посебно место зазема белиот клавир, а она што може да се забележи се многуте семејни фотографии од децата на Жељко – ќерката Мина и синот Коста. -Јована изрази желба на горниот кат да има спални соби, а на долниот да биде дневниот престој, кујната и трпезаријата. Откако такво нешто речиси и не може да се најде, најверојатно ќе мора да го адаптираат станбениот простор пред да се вселат, открива извор.
сите 15 | | | веќе видена

Неодобрен кредит било причина за жестока расправија, помеѓу клиент и банкарка од експозитура во Скопје. Инцидентот се случил завчера во 14,50 часот во експозитура во населбата Карпош кога обезбедувањето во објектот морало да интервенира и да повика патрола. Во експозитурата, клиентот почнал недолично да се однесува и расправа со банкарката која му соопштила дека барањето за кредит не му било одобрено. Лут поради одлуката на банката, тој почнал да вика и да се расправа и со обезбедувањто, по што било побарано да интеревнира и патрола. Клиентот потоа ја напуштил банката, заканувајќи им се на вработените дека повторно ќе се врати да го реши проблемот.
сите 5 | | | веќе видена

Ѕвездата од “Очајни домаќинки” Ева Лонгорија го крие своето тело во последно време додека ужива во убав семеен живот со сопругот – медиумскиот магнат Хозе Бастон. Се покажа дека актерката сепак го очекувала своето прво дете, објави ТМЗ. Бебето ќе биде прво за 42-годишната актерка која нема деца од нејзините претходни бракови. Лонгорија беше во брак со актерот Тајлер Кристофер и кошаркарот Тони Паркер. 49-годишниот Хозе “Пепе” Бастон има три деца од бившата сопруга, мексиканската актерка Наталија Есперон – 22-годишна ќерка Наталија и 14-годишните близнаци Маријана и Хозе. Третото дете на поранешната двојка, Себастијан, почина кратко по неговото раѓање во 2003 година. Бебето ќе биде момченце и се очекува во пролетта 2018 година. Лонгорија и Бастон се венчаа во Мексико во 2016 година по три годишна врска.
сите 5 | | | веќе видена

Непознат маж од Скопје во неколку наврати во неговиот стан извршил полов напад врз 12-годишно девојче. Мајката на девојчето синоќа во полиција пријавила дека во периодот од 10 до 21 декември додека нејзината ќерка одела и се враќала од училиште, непознатиот во повеќе наврати го викал девојчето во неговиот стан и го допирал по телото. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.
сите 80 | | | веќе видена

При превртување на ферибот што патувал од пристаништето Реал, кое се наоѓа 70 километри источно од филипинскиот главен гард Манила, до островот Полило, загинаа четири лица, седуммина се водат како исчезнати, а 240 се спасени, меѓу кои има и повредени. Несреќата се случила поради бурата и обилни дождови. На фериботот се наоѓале 251 лице. Крајбрежната стража наведе дека, фериботот со тежина од 206 тони, не бил претоварен, бидејќи имал капацитет за 286 лица, како и дека нема детални информации како се случила несреќата. Спасувачката акција, во која учествуваат чамци на крајбрежната стража и воени хеликоптери, ја попречуваат лошото време и високите бранови.
сите 50 | | | веќе видена

Гевгеличани несакаат рудници на нивна територија. Преку мирен протест тие денеска уште еднаш го повторија ставот дека се против изградбата на било какви рудници. Регираат до министерството за економија кое и покрај големиот број на активности против рудниците побара мислењето од општината за издавање нова концесија за детални геолошки истражувања за минреални суровини на планината Кожув. За ваквото барање општинскиот совет на Гевгелија денеска се изјасни негативно, а истото вчера го стори и советот на општина Кавадарци, одлука која беше поздравена од граѓанските активисти. -Општините од Југоистокот се обединуваат против рудниците на смртта во нашата татковина. Денес општините од Југоистокот праќаат јасна, гласна, силна и обединета порака до владата на Република Македонија дека рудници на смртта не и требаат на нашата татковина, вели Златко Трајков од „Спас за нас“. Граѓанската иницијатива „Спас за нас“ најавија дека нивните активности против изградбата на рудници ќе продолжат и апелираа до владата да го ...
сите 7 | | | веќе видена

На улиците во Лос Анџелес се појави постер со сликата на Мерил Стрип, која стои до Харви Вајнстајн. Постерот е црно-бел, а очите на повеќекратна добитничка на “Оскар” се скриени и има натпис “Таа знаеше”, соопштува The Hollywood Reporter. Иако Стрип изјави дека е против насилството во Холивуд, многумина ја обвинија дека ги прикрила злосторствата на Винштајн. Такви постери беа дистрибуирани во близина на нејзиниот дом, недалеку од студиото 20 век Фокс. Сè уште не е јасно кој е автор на постерите. Претходно, 69-годишната актерка изјави дека не знаела за активностите на скандалозниот продуцент. “Јас не намерно молчев. Не знаев. Не одобрувам силување. Јас навистина не знаев. ” Не тоа мислење беше актерката Роуз МекГоуан, која исто така ја обвини Мерил Стрип за хипокризија.
сите 5 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Бегемот“ од денеска до 24 декември во „Кино Култура“ ќе го организира фестивалот АртАреа – Културна артерија на градот. – АртАреа е време-место за поврзување на различните уметности: книжевност, филм, театар, музика, поетски перформанс, архитектура, фотографија, анимација, ракотворство… Вљубениците во еден или неколку од овие изразни медиуми ќе бидат во можност бесплатно да посетат бројни настани од различни културни контексти. Во текот на трите фестивалски дена ќе бидат претставени внимателно одбрани плодови на десетици културотворци, соопшти „Бегемот“.
сите 8 | | | веќе видена

Apple призна дека вештачки ги успорува iPhone уредите со постари батерии, дури и оние телефони кои се стари околу само една година… Apple ја даде изјавата на интересен начин, велејќи дека ваквата "функција" ги "израмнува лошите перформанси", што едноставно кажано значи дека го успорува процесорот за да ја зачува батеријата. Компанијата ваквата "функција" ја чуваше во тајност речиси цела година, но откако се појавија голем број шпекулации на Reddit во последните неколку дена, конечно мораше да даде одговор за проблемот и што го предизвикува. Старите батерии неможат да се полнат со иста брзина како новите и доколку батеријата е ниска или телефон се користи на ниски температури, неможат да ја пренесат моќта и уредот едноставно се исклучува. Кога имате уред со процесор кој бара многу моќ, старата батерија неможе да ја пренесе таа моќ и ги предизвикува неочекуваните исклучувања. Што е уште полошо, ова покажува дека iPhone уредите, и покрај нивната висока препродажна вредност и долгодишна поддршка на update-ти на ...
сите 35 | | | веќе видена

Тригодишниот син на познатиот актер Срѓан Жика Тодоровиќ (52) Дејан, ненадејно почина завчера вечерта во Белград од се уште не утврдени причини. Според медиумите, синот на Срѓан имал проблем со респираторните органи. Итната помош била повикана завчера околу 18.30 часот во домот на Тодоровиќ и се обидувала да го реанимира детето но тоа веќе било мртво. Жика и Ана се венчаа во 2004 година, а пред тоа се забавуваа шест години. Се венчаа на Цетиње во нејзината семејна куќа во кругот на најблиските пријатели, а во 2014 година добија син на кого Ана му го дае името Дејан. Кремацијата на малиот Дејан ќе се изврши во сабота во 16 часот.
сите 46 | | | веќе видена

Фотографот Рикардо Стакерт направил серија неверојатни фотографии, кои даваат редок увид во животот на бразилското племе. Рикардо со снимањето почнал во 2015-тата година, и со бразилското племе минал неколку месеци за да собере фотографии за својата книга за бразилските племиња. Подводните фотографии ги направил кога Индијанец од племето Камаиура нуркал под водопад. “Фотографиите го прикажуваат традиционалниот начин на живот на овие луѓе кои живеат во хармонија со природата”, рекол Рикардо. Рикардо 29 години професионално се занимава со фотографија, а бразилските племиња ги фотографира уште од 1996-тата година, кога прв пат го посетил племето Јаномани. “Целта ми е да покажам како тие живеат денес, и како преживуваат во модерното општество. Живеат во совршена хармонија со природата, и докажуваат дека уште е можно да се преживее во некои области”, истакнува авторот. Домородните племиња меѓу првите ја населиле територијата на Јужна Америка, и претставуваат важен дел од локалната култура. “Тие се војници кои се ...
| | веќе видена

Во пресрет на Новогодишните празници, еуфоријата се повеќе се чувствува на накитените плоштади со светкави елки и лампиони, украсените дуќани… Понудите на агенциите за дочекот на најлудата ноќ ги има во изобилство, дестинации и аранжмани за сечиј вкус. Плановите за дочекот, новата гардероба, празничната трпеза се само дел од магијата на празникот, информира Фокус. Со цел да ви доловиме дел од претпразничното расположение и како планираат да ја дочекаат Новата и испратат старата година, разговаравме со дел од нашите актуелни политичари. Но, наместо да слушнеме приказни за свечен дочек, во елитниот амбиент на некој хотел или пак зимски туристички центар, нашите политичари оваа година решиле да ја прослават дома, скромно, да ги облечат топлите џемпери со апликации со еленот Рудолф и Дедо Мраз, да ги навлечат удобните домашни влечки и да се дружат со најблиските пред телевизор, со руска салата и кифлички. Познатите ски центри од регионот не се место каде некој од нив планирал да слави, и годинава речиси сите ...
сите 87 | | | веќе видена

Христијан Мицковски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, е единствен кандидат за наследник на Никола Груевски кој поднесе неотповиклива оставка од лидерското место во партијата. За нов лидер на партијата биле поднсени две кандидатури, но прифатена е само кандидатурата на Мицкоски, бидејќи другата не била валидна. Втората кандидатура не била прифатена, бидејќи, како што наведуваат од партијата, била поднесена без потписи. Името на вториот кандидат не се соопштува. Конгресот за избор на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ треба да се одржи денеска и утре во Валандово. Претходно, Мицкоски на својот Фејсбук профил ја објави својата кандидатура за претседател на партијата. – Ова за мене лично е една од најсериозните одлуки во животот, целосно разбирајќи ја тежината, честа, но и одговорноста да се води партијата која е вградена во кодот на македонецот и македонската држава и која ќе остане еден од главните темели на нашата татковина, објави Мицкоски на Фејсбук. ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа Централен комитет, но засега нема ...
сите 285 | | | веќе видена

Сириски курдски фракции планираат да учествуваат во руските мировни разговори за Сирија во градот Сочи на Црното Море. Ова го изјавија нивни претставници. Конгресот за мир во Сирија, првично предвиден за 18 ноември, беше одложен, а денеска Кремљ соопшти дека не е закажан нов датум. – Ако поканата биде обновена, ќе одиме во Сочи, како и на секоја друга средба, која ја засега сириската криза, во својство на претставници на народната волја, изјави Сианук Депо, претставник на главната курдска партија во Сирија, Демократскиот сојуз на Курдистан. – Се уште сме поканети. Ако договорената рамка за конгресот издржи, ќе присуствуваме, изјави Бадран Џија Курд, висок курдски функционер. Тоа ќе биде првото учество на главните курдски фракции во Сирија во мирни преговори. Иако во моментов контролираат најмалку една четвртина од територијата на земјата, тие досега се оставени надвор од меѓународните преговори согласно желбата на Турција.
сите 5 | | | веќе видена

Продолжуваат протесите и на граѓаните кои се исклучени од системот со централно греење а и натаму плаќаат сметки. Нивната иницијатива вчера беше по втор пат одбиена од Уставниот суд кој пресече дека тие мора да плаќаат за услугата која не ја добиваат. Претстевникот на овие граѓани, Марјан Ненов во изјава за Сител вели дека не се изненадени од одлуката на судот. „Ја држиме за збор и новата влада околу ветувањата за тоа исклучените од мрежата да не плаќаат никанов надоместок. Сомнително е и тоа што од министертсвото за екомонија не бевме повикани на расправата и законот за енрегтика беше доцна објавен на нивната страна. Имаме чувство дека некој сака нешто набрзина да протне без да бидеме вклучени. Ние продолжуваме со протести секоја сабота се додека не биде речен нашиот долгогодишен проблем“, вели Ненов.
сите 52 | | | веќе видена

Извонреден меч се одигра ноќеска во Хјустон каде кошаркарите на ЛА Лејкерс извојуваа победа од 122-116 и ја прекинаа серијата од 15 победи на „ракетите“. Иако играше во поразената екипа доминираше Харден со 51 поен додека кај Лејкерси се истакнаа Кајл Кузма со 38 поени, додека Кори Бруер додаде 21 поен.
сите 80 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во знак на поддршка на притворените патриоти за настаните од 27 април, денеска со почеток од 18:30 часот пред Спортската сала „Јане Сандански“ организираше протестен конвој од автомобили, кој се движеше од Спортска сала Јане Сандански и заврши пред Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Протест на ВМРО-ДПМНЕ Категорија: Македонија
сите 9 | | | веќе видена

Во вакви ситуации ретко кој ќе реагира, бидејќи така е подобро за сопствена сигурност. Многумина само зборуваат што ќе направат, но ога ќе дојдат до дадена ситуација, не реагираат така. Воовој случај бабата делувала целосно поинаку. Потребно е да поседувате многу храброст да спречите нешто што ќе има катастрофален исход, особено во денешно време кога насилството владее. Но, оваа баба не се премислувала многу кога одлучила да им застане на патот на овие разбојници во Нортамптон, Англија. Погледнете:
сите 4 | | | веќе видена

next