Дваесет и четиригодишно момче почина откако во него попладнево беше пукано од возило во движење на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје. Полицијата потврди дека инцидентот се случил околу 17:40 часот. Момчето е пренесено во Ургентиот центар без знаци на живот, потврдија од Клиниката за трауматологија, ортопетски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ). Директорот на ТОАРИЛУЦ, Илир Хасани за МИА изјави дека е извршена 45-минутна реанимација, но безуспешно. На местото на настанот увид вршеа полициски службеници и се преземаат мерки за расчистување на случајот.
сите 129 | | | веќе видена

Дваесет и четиригодишно момче почина откако во него попладнево беше пукано од возило во движење на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје. Полицијата потврди дека инцидентот се случил околу 17:40 часот. Момчето е пренесено во Ургентиот центар без знаци на живот, потврдија од Клиниката за трауматологија, ортопетски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ). […]
сите 143 | | | веќе видена

Актерката Хедер Норт чии глас беше позајмен за оживување на хероината од анимираниот филм “Scooby-Doo” Дафне Блејк, починала минатиот месец, објави TMZ. Според изданието актерката починала во својот дом во Лос Анџелес по долготрајна болест. Хедер го напуштила овој свет на возраст од 71 година. Иако Норт учествувала во различни телевизиски проекти, таа беше најпозната по гласот на Дафне од анимираната серија “Scooby Doo. Актерката го позајмуваше гласот на црвенокосата детективка од 1970 до 1997 година.
сите 4 | | | веќе видена

Познатата пејачка Едита и нејзината сестра Инди, доживеале голема трагедија, прерано го загубиле својот брат. Братот на Едита, Семир починал пред 12 години, на своја 21- годишна возраст од последица на Даунов синдром. Тогаш Едита имала само 11 години. – Инди била нешто постара и била целосно вклучена во негата на нејзиниот брат и неговото чување, била посвесна од Едита дека ќе дојде ден кога ќе мора да се поздрави со него. За рализка од неа, Едита била тинејџерка и смртта на Семир ја погоди како гром од ведро небо. Со денови не зборуваше, гледаше во една точка и сите мислеа дека таа последица од шокот долго ќе трае. Биле во право, за ова случување повеќе ни збор не кажува, рекла пред неколку години пријателка блиска до нивното семејство. Ни нејзината сестра Инди не можела лесно да го поднесе тој губиток поффотово што таа заедно се нејзината мајка се грижела за братот кој не можел ни да се движи и не можел да јаде.
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ повторно одржа протест против притворањето на нивните пратеници. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира гранични премини Категорија: МакедонијаНовинар: Бранислав Јаневски
сите 49 | | | веќе видена

Европската комисија денеска му предложи на Европскиот совет да отпочне постапка против Полска според членот 7 од Лисабонскиот договор, што би довело да доведе до одземање на правото на глас на Полска во институциите ЕУ. Ова е првпат ЕУ да отпочне ваква процедура против држава членка. – Со тешко срце го активиравме членот 7. Но, немавме друг избор, имајќи ги предвид фактите. Немавме друга можност. Ова не се прави поради Полска, туку за целата ЕУ, изјави потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс, кој го водеше процесот против Полска. Тимерманс сепак изрази надеж дека Брисел и Варшава ќе може да ги продолжат и интензивираат разговорите околу спорните прашања. Во својата првична реакција на решението на Еврокомисијата, претставник на полската Влада изјави дека одлуката е политички мотивирана. Европската комисија ја обвинува Полска дека ги прекршила правилата на ЕУ за владеење на правото, откако полскиот Парламент донесе закони за правосудни реформи. За ЕУ беше спорна и одлуката на мнозинството на ...
сите 32 | | | веќе видена

Се повеќе текстилни компании од земјава се охрабруваат кон – производството да го заменат со готов производ, да креираат сопствен бренд кој освен тука, би го пласирале и на надворешниот пазар. За тоа бараат поддршка од државата која би обезбедила, како што велат, субвенции за нови технологии и современи капацитети, но и од турските стопанственици зашто имаат долгогодишно искуство и голем број партнери во трети земји. Ова беше истакнато на денешниот македонско-турски бизнис форум што го организираа Стопанската комора на Македонија Турција (МАТТО) и Асоцијацијата на извозници од Денизли. – Не би се согласил дека состојбата во македонската текстилна индустрија е толку лоша зашто ниту еден што отворил погон, не го затворил, независно дали работи лон или сопствен бренд. Во секој случај, мора да се насочиме кон создавање сопствено производство. Добро би било државата да помогне за инвестиции во технологија и осовременување на капацитетите, изјави Александар Цоник од „А – цони“, фирма која преку 30 години е ...
сите 19 | | | веќе видена

Српската пејачка Гоца Божиновска ја прослави славата Свети Н икола пред камерите со Огенен Амиџиќ и открила дека 2017 година била лоша за неа. Како што вели, сака да ја заборави оваа година бидејќи многу работи се случиле. Пејачката се надева дека наредната година ќе биде подобра. – Сакам да ја заборавам оваа година. Толку лоши работи ми се случија од месец мај па наваму. Толку лоши случувања имав, да не се повторат. Фала му на Бога, сите сме здрави и живи. Тоа се некои проблеми кои нон -стоп ме пратеа, рекла фолкерката.
сите 4 | | | веќе видена

Apple ја празнува новогодишната сезона, па затоа подготви и неколку подароци за нивните корисници, со кои тие можат да го претворат телефонот во снежна кугла.. Активирањето е лесно и само треба да ги следите упатствата напишани подолу. За да ја активирате оваа опција, отидете во Apple Store во вашиот телефон (не App Store, туку Apple Store, каде што можете да купувате iPhone-и и компјутери) и во полето за пребарување впишете „Let It Snow“. Кога ќе го направите тоа, ќе почне да паѓа снег низ вашиот екран. Снегот ќе почне да паѓа од врвот на екранот, но ако го затресете телефонот, снежната бура ќе почне да се движи наоколу. Оваа опција работи само доколку е отворена апликацијата Apple Store, но затоа снегот ќе паѓа цело време додека разгледувате наоколу. Извор: kajgana.com
сите 37 | | | веќе видена

Вчера во 16:30 часот во казино на ул. „Филип Втори Македонски“ С.В. (30) и М.Р. (33), двете од Скопје, вработени во казиното, пријавиле дека истиот ден во 15:45 часот физички биле нападнати од непознато лице. Напаѓачот почнал да ја удира С.В. со боксови по главата, по што М.Р. дотрчала да и помогне. Во тој момент […]
сите 3 | | | веќе видена

Американската актерка Ева Лонгорија, позната по улогата во серијата „Очајни домаќинки“, очекува дете од сопругот, мексиканскиот медиумски магнат Хозе „Пепе“ Бастон, соопштија светските медиуми. Според ABC News, актерката е во четвртиот месец од бременоста и очекува момче. Ова бебе е прво за 42-годишната Лонгорија, која од претходни бракови нема деца. Во минатото, таа беше во брак со актерот Тајлер Кристофер и кошаркарот Тони Паркер. 49-годишниот Хозе „Пепе“ Бастон има три деца од поранешната сопруга, мексиканската актерка Наталија Есперон – 22-годишна ќерка Наталија и 14-годишните близнаци Маријана и Хозе. Третиот близнак на поранешната двојка, Себастијан, умира набрзо по раѓањето во 2003 година. Веста дека Ева Лонгорија и Хозе „Пепе“ Бастон очекуваат дете, беше потврдена од нивни претставници. Лонгорија и Бастон официјално стапија во брак во Мексико во 2016 година и тоа по тригодишна врска.
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во рамки на посетата на Албанија, денеска се сретна со албанскиот претседател Илир Мета. Од Кабинетот на собранискиот претседател соопштија дека средбата се одвивала во пријатна атмосфера, што е знак на одличните билатерални односи меѓу двете соседски земји кои немаат меѓу себе отворени прашања и тоа била заедничка констатација на задоволство на двете страни. Двајцата соговорници биле едногласни во однос на продолжувањето на ваквите односи на високо ниво и во иднина, со тоа што тие ќе се зајакнат и продлабочат меѓу законодавната, извршната и судската власт во земјите, на што Мета додал дека таквата соработка треба да ги вклучи меѓуграничната соработка, соработката на ниво на општини, како и економската соработка во целина. Мета истакнал дека Република Албанија која е членка на НАТО, е силен поддржувач на Република Македонија за полноправно членство во оваа безбедносна структура, при што се согласил дека приоритетна задача за Република ...
сите 33 | | | веќе видена

Вики Миљковиќ на естрадната сцена во Србија е повеќе од 20 години. За тоа време понуди многу песни, но нејзината животна приказна е помалку несекојдневна и посебна. Од девојче од Ниш, кое е родено во 1974 година, стана професионална пејачка. Во Приштина завршува музичка академија, а пресудниот момент во нејзината кариера се случува кон почетокот на 90-тите. Подоцна го запознава Драган Ташковиќ и со него започнува врска. Родителите не биле за нивната љубов, бидејќи Вики претходно имаше еден брак. Сепак, се венчаат и добиваат син кој го носи името Андреја. Уживаше во родителството и кариерата, но во 2015 година почнува вистински пекол за неа како мајка. Син и сериозно се разболува. – Андреј неколку дена имаше температура која не можевме да му ја намалиме. Бевме на лекар, направија анализи и тоа траеше неколку дена. Кога се заврши и помислив дека е готово, ме разбуди неговиот плач и тоа што не му функционираа нозете. Тоа беше страшно, доби матичен спазам и тоа поради вирус, раскажува Вики. Сепак, син и се ...
сите 2 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против И.Р. (28) и З.Ф. (31), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело – „тешка кражба“. Лицето З.Ф. бил на издржување казна затвор во Казнено поправниот дом Идризово, а делото го извршил кога имал право на дневен […]
сите 149 | | | веќе видена

Во рамки на второто издание на настанот ALL YOU NEED IS LOVE, во петок во ВИП Арената „Борис Трајковски“ предновогодишниот концерт ќе одржи една од најуспешните светски атракции групата Џипси Кингс. Како прегрупи на концертот ќе настапат македонските групи Баклава и Чалгија Саунд Систем. Во Скопје ќе допатува актуелната формација на бендот, предводена од Пако и Микаел Балиардо, а ќе ги исполнат нивните најпознати хитови. Џипси Кингс станаа планетарно познати со мешање на традиционалниот фламенко стил со поп и латино ритам. Македонската публика, како што беше истакнато на денешната прес-конференција на Авалон продукција, ќе ужива во најголемите хитови како Volare, Bamboleo, Baila me и уште многу други хитови. Групата во изминатите три децении кариера имаше неколку светски турнеи и продадоа над 25 милиони албуми. Во 2014 година Џипси Кингс ја добија наградата Греми и тоа за најдобар албум „Savor flamenco“. На прес-конференција вокалистките на Баклава, Елена Христова и на Чалгија Саунд Систем, Добрила Грашеска, ...
сите 8 | | | веќе видена

Исклучените ќе продолжат да плаќаат паушал за парно греење. Уставниот суд по втор пат ја одби иницијативата оние кои не користат градско парно да не плаќаат никаков надоместо. Такви се околу 12 илјади домаќинства во Макеоднија. Иако не се греат на парно плаќаат паушален износ во зависност од големината на станот. Оние пак кои го користат парното ако одлучат да стават мерачи тоа нема да им ја зголеми цената на топлинска енергија, уверуваат од БЕГ. Но за да ја вратата инвестицијата за уредните ќе треба да штедат 30 отсто од топлинската енергија. Ова е пресметано со моменталната цена на гасот и нафтата на светските берзи. Поставувањето на мерачите нема да биде задолжително, велат од компанијата. Домачинствата сами ќе одлучуваат дали ќе ги вграда или не. Освен новите згради таму инвеститорот ќе има обврска да постави мерачи на радијаторите. Од компанијата велат дека оние кои имаат поставено калориметри тспеале да заштедат во сметките. Според статистиката на БЕГ трошокот за поставување на овие уреди чини по 300 ...
сите 79 | | | веќе видена

Цеца Ражњатовиќ и нејзиното семејство ја прославија домаѓната слава Свети Никола, а верните фанови пристигнале пред сите пред кужата да ја дочекаат својата миленичка. Во прашање се децата Ивана, Михајло,и Вук кои од 15 часот стоеле пред куќата на пејачката, чекајќи таа да излезе и да и дадат скромен подарок. Кога Цеца слушнала дека децата ја чекаат на ладното време го испратила обезбедувањето да ги внесе внатре за дасе згреат. Потоа ги поздравила, ги изгушкала, и ги предале подароците на пејачката и заминаледома. – Кога слушнав дека се пред куќата, јас обезбедив да бидат барем во топло додека не излезам пред медиумите. Бидејќи по некогаш не сум во прилика да ги испочитувам нивните желби но навистина с трудам 99 посто да биде така, рекла Цеца
сите 18 | | | веќе видена

next