Во Њујорк почна вонредната седница на Генералното собрание на ОН, посветена на американската одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел, која се одржува по барање на некои арапски земји и држави со главно муслиманско население. На седницата повторно ќе се гласа за предлог-резолуцијата на ОН за повлекување на одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп. САД во понеделникот ставија вето на таквата резолуција, а денешното гласање нема да биде обврзувачко, но сепак ќе има политичка тежина. Амбасадорката на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека добила наредба од Трамп да следи кои држави ќе гласаат против САД, предупредувајќи дека ќе „ги запишува имињата“. Трамп вчера истакна дека САД ќе ја укинат финансиската помош за земјите кои гласале за резолуцијата на ОН.
сите 111 | | | веќе видена

Државата ќе ги продава градежните парцели по 70 денари за квадрат. Цената ќе важи само за оние инвеститори кои сакаат да докупат државно земјиште за да изградат ученички, студентски и старски домови како и домови за деца без родители и незгрижени лица или пак , веќе имаат социјални објекти а им треба поголем простор. Со мерката се опфатени 58 општини .Надлежните појаснуваат дека изборот е направен според интересот на инвеститорите но и потребата да се заживеат некои од општините. -Одлуката за намалување на цената е дел од нашите реформски цели со кои сакаме да го стимулираме градежниот сектор. Истовремено ова е значајна социјална мерка со која ќе се овозможи згрижување и подобрување на условитре за домување и престој, изјави министерот за транспорт и врски, Сугарески. Додаде дека со оваа мерка исто така ќе се стимулира приватниот сектор, ќе се привлечат нови инвеститори, а ќе придонесе и за локален економски раст и порамномерен развој во државата. Сугарески потенцира дека цената важи само за дооформување на ...
сите 12 | | | веќе видена

Две кандидатури биле поднесени за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, но прифатена е само кандидатурата на генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски, бидејќи другата не била валидна, потврдија од ВМРО-ДПМНЕ. Втората кандидатура не била прифатена, бидејќи, како што наведуваат од партијата, била поднесена без потписи. Името на вториот кандидат не се соопштува. Конгресот за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Мицковски единствен кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ Категорија: МакедонијаНовинар: Александар Спасовски
сите 286 | | | веќе видена

Иако претставувањето на Galaxy S9 и S9+ ќе биде за неколку месеци, веќе знаеме многу информации за уредите. Покрај шпекулациите за дизајнот и перформансите, сега ги добивме и бенчмарк резултатите за S9 Plus со Snapdragon 845… Бидејќи Snapdragon 845 е најмоќниот процесор на Qualcomm досега, перформансите на Galaxy S9 и S9+ најверојатно ќе бидат супериорни на било кој Samsung телефон, а можеби и на сите Android уреди, без разлика на компанијата од која доаѓаат. Како што може да видите на фотографијата, Galaxy S9+ на single-core тестирањата постигна резултат од 2422, а на multi-core резултат од 8351. Досега, ниеден Samsung телефон на Geekbench страната нема постигнато single-core резултат повисок од 2000, а на multi-core тестирањата највисокиот резултат е 6500.
сите 19 | | | веќе видена

Сообраќајот на магистралниот пат А2, Куманово-Крива Паланка-Граничен премин Деве Баир е нормализиран во 19 часот и 45 минути, откако по сообраќајна незгода која се случи кај Осички мост на обиколницата кај Крива Паланка околу 17 часот и 35 минути беше пренасочен. Во сообраќајната несреќа, според податоците од МВР, повредено е едно лице, со иницијали С.В, родено 1943 година. Повредениот се уште се наоѓа во Здравствен дом Крива Паланка, каде бил пренесен со возило на итна медицинска помош, а од МВР посочија дека не станува збор за повреди од животозагрозувачки карактер. Во незгодата учествувале товарно моторно возило со бугарски регистарски ознаки и патничко моторно возило марка хјундаи, со кумановски регистарски таблички. Увид на екипите на МВР е завршен.
сите 10 | | | веќе видена

Заврши гласањето на вонредните парламентарни избори во Каталонија, а според првите излезни анкети, партиите кои заговараат независност на регионот најверојатно ќе извојуваат победа. Сепаратистичките партии ќе освојат меѓу 67 и 71 место во Парламентот со 135 столчиња, покажува анкетата објавена во весникот „Вангардија“. Првите официјални прелиминарни резултати се очекуваат после 21 часот според средноевропско време, а конечните после полноќ.
сите 124 | | | веќе видена

Преку законски измени ќе се раздвижува пазарот на капитал. Сите чинители од финансискиот сектор во иднина еднаш квартално ќе дебатираат за предзвиците со кои се соочуваат со цел да доаѓаат до решенија кои ќе придонесат за поголема стабилност на пазарот. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Со законски измени ќе се раздвижува пазарот на капитал Категорија: Бизнис
сите 8 | | | веќе видена

Првата сезонска пресметка на минатогодишните финалисти во НБА лигата, Голден Стејт и Кливленд најверојатно ќе мине без првата ѕвездата на „Воините“ Стеф Кари. Кари, поради повреда веќе извесно време е надвор од терените, а според последните најави тој нема да биде подготвен за големото дерби. Повредата на скочниот зглоб не е наивна, па од лекарскиот тим на Голден Стејт очекуваат дека на Кари ќе му е потребен најмалку уште еднонеделен одмор, по што и дефинитивно ќе може да се даде прогноза за неговото враќање. Тоа со значи, дека Кари нема да биде во тимот на шампионот за дербито против вицепрвакот Кливленд, Според традицијата изминатите години, финалистите од претходната сезона играат на Божиќ (понеделник, 25 декември). И без Кари кој ги пропушти последните пет средби „Воините“ забележаа победи
сите 30 | | | веќе видена

Осумдесет и двегодишниот А.Г. од пехчевското село Умлена го загуби животот во големиот пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информацијата од СВР Штип пожарот бил пријавен во 21:20 часот, а локализиран во 00:30 часот. – Со пожарот прво бил зафатен горниот кат од куќата, по што се проширил и ја […]
сите 55 | | | веќе видена

Некогаш светската лавица со завидни форми Ким Кардашиан ги освои срцата на сите обожаватели, кога се појави гола на списанијата, но и на Инстаграм. Секако тоа не е единствениот случај кога ѕвездите без комплекси го изложуваат своето тело пред јавноста, на тој начин привлекувајќи го целото внимание кон себе. Ајде да се потсетиме на славните ѕвезди кои го покажа тоа голо тело и кои оваа година блеска. Ким Кардашиан Емили Ратајковски Мел Би Деми Роуз Ариел Уинтр Ким Кардашиан Обри O’Деј Ким Кардашиан Мерилин Хју Џиџи Хадид Амбр Роуз Коко Остин Инес Елен Ким Кардашиан Лејди Гага Кеша Риана Ники Минаж Mајли Сајрус
сите 2 | | | веќе видена

Српската полиција кај Владичин Хан заплени околу 80 килограми марихуана, скриена во камион со македонски регистарски таблички. Притоа, е уапсен 69-годишен македонски државјанин, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи. Во резервоарот и други празни места од камионот имало 131 пакет марихуана, со вкупна тежина од околу 80 килограми. Против возчаот И.И. ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење сомнение за извршено кривично дело „неовластено производство и ставање во промет на опојни дроги“. – Марихуаната е откриена во рамки на зголемените активности за откривање криминални групи кои се занимаваат со шверц на наркотици, како и за пресекување илегални канали, се наведува во соопштението.
сите 17 | | | веќе видена

Шеесет и шест годишен скопјанец вчера напладне бил пронајден починат во својот дом, на улицата Жеглање. Починатиот бил пронајден од пријател, кој дошол да провери зошто не му одговарал на телефонските повици. МВР информира дека смртта ја констатирал лекар од итна медицинска помош, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на […]
сите 82 | | | веќе видена

Принцот Хари и неговата американска свршеница, Меган Маркл, ги споделија своите први официјални фотографии, објавија Ројтерс и Асошиетед прес. Со нив тие сакаат да ја одбележат својата венчавка. Кадрите се снимени од фотографот Алекси Љубомирски. Тој ги снимил во Фрогмор хаус во близина на замокот Виндзор во западен Лондон, каде што двојката ќе се земе на 19-ти мај следната година. Љубомирски е познат по своите слики на принцезата Дијана. „Не можам да престанам да се смеам кога ги гледам сликите што ги направивме. Тие се толку среќни заедно “, вели фотографот. Едниот е портрет во црно-бело, кој вљубените веднаш го прифатиле. На другиот кадар, двајцата седат и се држат за раце. На двете фотографии може да се видат како Маркл го носи вереничкиот прстен. Принцот Хари, кој е петти на листата на наследници на британскиот трон, и актерката Меган Маркл, ѕвездата на серијата „Костимари“, ја објавија својата венчавка минатиот месец.
сите 65 | | | веќе видена

Актерот Срѓан Жика Тодоровиќ откако го организираше погребот на синот единец Дејан, се врати во семејниот дом за да биде покрај неутешната сопруга Ана. Видно скршен од болка, во еден момент излезе на прозорецот, каде помина неколку минути, замислено гледајќи во далечината и телефонирајќи. Погребот на малиот Дејан (3) ќе се одржа во сабота во 16 часот. Синот на Жика ќе биде кремиран. Да потсетиме, синот на актерот Срѓан Жика Тодоровиќ почина во средата навечер во 19.45 часот во семејниот дом на Врачар. Дејан Тодоровиќ (3) почина од синдромот на ненадејна смрт, покажаа резултатите од обдукцијата.
сите 52 | | | веќе видена

Приведени се три лица осомничени за вчерашното убиство на момче во Чаир, информираше денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Работиме интензивно со групата на СВР Скопје и Обвинителството. Најдено е возилото „застава југо“ од кое е извршено убиството, како и 20 чаури и четири зрна, два мобилни телефона. Се разговара и со роднините, пријателите и луѓето кои биле во контакт со убиениот, истакна Спасовски при посетата на полицискиот центар за обука во Идризово. Според него, се очекува во текот на истрагата да се дознаат мотивите на извршителот и да се обезбедат докази во однос на извршителот. Министерот посочи дека овие настани не можат да се превенираат ниту со присуство на полицајците на улиците. Нивна работа, нагласи Спасовски, е да бидат експедитивни, а не селективни и да пристапуваат кон сите случаи ефикасно за нивното откривање. Уште еднаш повтори дека полицијата работи на откривање и приведување на извршителите на убиствата кои се случија во изминатиот месец. Потсети дека се знае кој е ...
сите 22 | | | веќе видена

Рускиот Парламент денеска гласаше за продолжување на закупот на поморската база во Сирија за уште 49 години, откако рускиот претседател Владимир Путин најави делумно повлекување на руските трупи од земјата. Државната Дума гласаше за ратификување на договорот со Сирија, поднесен од Путин, со кој Русија ќе ги задржи своите воени бродови во медитеранската база во Тартус уште 49 години. Тој договор, исто така, и овозможува на Русија да ги задржи таму 11-те бродови истовремено, вклучувајќи ги и нуклеарните бродови. Русија оперира и во воздухопловната база во крајбрежниот регион на Сирија, кој е упориште на сирискиот претседател Башар ал Асад од почетокот на конфликтот во март 2011 година. Путин пред извесно време наложи делумно повлекување од Сирија, но рече дека Русија ќе го задржи таму своето воено присуство.
сите 20 | | | веќе видена

next