Денес Франција се простува за последен пат со рокенрол легендата Џони Холидеј со специјална церемонија на парискиот булевар “Шанз-Елизе” и почесен концерт. Според прелиминарните информации на Елисејската палата, тажачката служба ќе тргне по ручек од Триумфалната капија, ќе помине по булеварот “Шанз-Елиза” до плоштадот “Конкорд”, од каде ќе се упати кон црквата “Ла Мадлен” за религиозна служба. После тоа, ќе има концерт во спомен на Холидеј, кој останува во историјата како еден од најпознатите изведувачи во Франција и симбол на француската рок музика. Се очекува поворката, предводена од претседателот на Франција Емануел Макрон и неговата сопруга Бриџит, да привлече стотици илјади обожаватели на покојната ѕвезда и да биде најголемата во 200 години. Во својот репертоар, ѕвездата има над 100 рок композиции. Неговите дискови се продаваат низ целиот свет во вкупен тираж од повеќе од 110 милиони примероци. Холидеј е исто така кавалер на Редот на Легијата на честа.
сите 2 | | | веќе видена

Непознат сторител синоќа во период од од 21 часот до 23:30 часот украл 20.000 евра ден и златен накит од куќа во скопското село Стајковци. МВР информира дека кражбата еден час по полноќ ја пријавил Н.З.(45), сопственик на куќата. Имено сторителот со употреба на погоден предмет и физичка сила ја отворил балконската врата, влегол внатре во куќата и ги пронашол и одзел наведените предмети. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 104 | | | веќе видена

Двајца возачи се тешко повредени во сообраќајната несреќа која вчера околу 20 часот се случи на магистралниот пат Ресен-Охрид, кај селото Крушје. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале „Лада“ во вевчански регистерски ознаки управувана од С.П. (39) и автомобил „Опел“ со охридски таблички управуван од 42 годишниот охриѓанец Љ.Ч. Во несреќата со тешки повреди […]
сите 77 | | | веќе видена

Samsung, светскиот лидер во напредната технологија за меморија, соопшти дека започнува со масовно производство на, првата во индустријата, 512 гигабајтна (GB) вградена Универзална Флеш Меморија… Користејќи ги најновите 64 слојни 512 гигабајтни V-NAND чипови на Самсунг, новиот 512 GBeUFS мемориски пакет овозможува неспоредлив капацитет за складирање и инзвонредни перформанси за новата генерација на паметни телефони и таблети. “Новите Samsung eUFS од 512GB овозможуваат најдобро решение за складирање за новата генерација премиум паметни телефони, со надминување на потенцијалните ограничувања во перформансите на системот кои може да се појават со употребата на micro SD картичките. Со обезбедување на стабилно снабдување на овој напреден вграден простор за складирање, Самсунг прави голем чекор напред во придонесот за навременото лансирање на новата генерација на мобилни уреди од производителите ширум целиот свет.“ – изјави Џаесу Хан (Jaesoo Han), Извршен Потпретседател на Оддел за Продажба и Маркетинг на Мемориска ...
сите 4 | | | веќе видена

На Божиќната прослава, градоначалниот на Загреб Милан Бандиќ на пријателите им соопштил непријатна вест, објавуваат хрватските медиуми. – Додека патував до тука, ми јавија дека Оливер Драгојевиќ паднал во кома. Да се молиме за неговото здравје – рекол Бандиќ. Оливер веќе неколку месеци се бори со тешка болест, а деновиве беше објавено дека поради здравствени причини, 70-годишниот пејач ги откажал сите концерти, сè до крајот на лекувањето. Откако му беше дијагностициран карцином, Оливер се повлече од јавноста иивремето го поминува со своето семејство.
сите 19 | | | веќе видена

Неколку примери за најчудните навики кои ги имале најпочитуваните уметници, писатели и иновативци во историјата: Питагора мразел грав Таткото на вегетаријанството, познатиот грчки математичар, Питагора е познат по тоа што го популаризирал животниот стил на луѓето кои избираат да не консумираат месо во нивната исхрана. Но, иако неговата исхрана зависела од зеленчук, тој навистина мразел грав. Тој не само што толку го мразел гравот, туку им забранувал на сите негови ученици и блиски да го јадат и да го допираат гравот, иако не знаеме дали оваа аверзија доаѓа поради здравствени или религиозни причини. Според една легенда, неговата смрт била последица на неговата омраза кон гравот. Тој толку го мразел гравот што кога некои насилници го нападнале, тој не можел да побегне затоа што единствениот излез му било поле посадено со грав. Лудвиг ван Бетовен секогаш имал мијалник со вода при рака Рутината на Бетовен била исто толку драматична како и неговите композиции. Тој пишувал композиции, а во меѓувреме имал чести ...
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот актер Кевин Спејси беше обвинет дека допирал и член на норвешката кралско семејство пред 10 години, пренесува “Индипендент”. Обвиненијата беа упатени од поранешниот зет на кралот на Норвешка Ари Бен, според кого актерот посегнал и го зграпчил непристојно по концертот по повод доделувањето на Нобеловите награди во Осло во 2007 година. “Ние направивме одличен разговор, седна веднаш до мене. По 5 минути тој рече: “Еј, да излеземе и да пушиме цигара”. И одеднаш неговите раце беа под масата, ме фаќаа за моите јајца “, изјави норвешката радио на локалното радио P4. Тој, исто така, рече дека се обидел деликатно да ја одбие поканата на Спејси. “Се дефинирав себеси како дарежлив човек, но тоа беше малку повеќе”, објасни Ари Бен, кој беше во брак со норвешката принцеза Марта Луиз 14 години пред да се разведат во 2016 година. “
сите 8 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во рамки на посетата на Тирана оствари средба со градоначалникот, Ерион Велијај. На средбата, како што информира Град Скопје, било разговарано за продлабочување на соработката меѓу двата збратимени града и за разменување искуства во интерес на граѓаните. – Разговаравме за продлабочување на соработката меѓу двата града и размена на искуства во однос на сличните проблеми кои ги имаат Скопје и Тирана. Сите корисни искуства и реализирани одредени проекти на Тирана може да бидат добри и корисни за граѓаните на Скопје. Верувам дека и нашите искуства од овој краток период може да бидат корисни за граѓаните на Тирана, изјавил градоначалникот Шилегов. Градоначалникот Велијај истакнал дека премиерите на Албанија и Македонија отвориле ново поглавје за соработка меѓу двете држави и додал оти таа позитивна клима треба да ја искористат и главните градови на двете држави. Шилегов учествува на дводневна регионална конференција, што се одржува во Тирана на тема „Градови без корупција на ...
сите 58 | | | веќе видена

Непознат сторител синоќа во период од од 21 часот до 23:30 часот украл 20.000 евра и златен накит од куќа во скопското село Стајковци. МВР информира дека кражбата еден час по полноќ ја пријавил Н.З.(45), сопственик на куќата. Имено сторителот со употреба на погоден предмет и физичка сила ја отворил балконската врата, влегол внатре во куќата и […]
сите 122 | | | веќе видена

– Американскиот републикански конгресмен Трент Френкс синоќа соопшти дека поднесува оставка на функцијата член на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, откако конгресната Комисија за етика започна истрага против него за „сексуално вознемирување“. Френкс првично најави дека ќе се повлече од Конгресот на крајот од јануари, но сепак реши веднаш да поднесе оставка, откако вчера неговата сопруга била пренесена в болница. Републиканскиот конгресмен од Аризона и покрај оставката тврди дека никогаш не принудувал на сексуален однос свои колешки или соработнички. Аферата со Френкс избувна откако негова поранешна соработничка го обвини дека и вршел пристисок да биде сурогат мајка на неговото дете, за што и нудел пет милиони долари. Како што јави МИА, Френкс е трет член на американскиот Конгрес кој поднесува оставка поради обвинувања за сексуално вознемирување или малтретирање, Во четвртокот оставка најави и сенаторот Ал Франкен, кој беше обвинет за „непримерно сексуално однесување“, додека пред две недели местото во ...
сите 65 | | | веќе видена

Добитничката на Оскар, Анџелина Џоли, призна дека започнала со актерската игра за да ги плати сметките на својата покојна мајка Марселин Бертран. Пред таблоидот на новинарот во Холивуд, Анџелина исто така откри дека до денес таа се чувствува непријатно кога стои пред камерата и покрај долгогодишното искуство. “Постојат многу нешта во мојата природа, кои не се совпаѓаат со тоа да бидам актер. Многу сум среќна што бев таква – исклучително голема среќничка сум – но кога мајка ми почина сфатив во колку голема мера тоа сум го правела за неа. Кога неа веќе ја немав, не се чувствував многу различно (за глумата) “, рече 42-годишната холивудска ѕвезда. “Кога почнав да играм, сметав дека тоа е добар начин да врзувам крај со крај. Сепак беше работа, а јас сакав да помогнам на мајка си со сметките. Беше креативна работа, место на кое се истражуваат различни фази од историјата, различни луѓе, различни земји од својата, различни вештини … прекрасна работа со која ќе работите додека растете и ќе станете личност “, додаде ...
сите 19 | | | веќе видена

Дваесет и едногодишниот П.Р. во 3:30 часот пријавил во полиција дека еден час претходно во угостителски објект на ул.„Димитрија Чуповски“ во Скопје додека бил во друштво со неговата другарка и неговата девојка, бил физички нападнат од страна на поголема група лица, кои го удирале со клоци, тупаници и шишиња во пределот на главата и телото. МВР информира дека откако успеал да излезе од локалот, по него излегле две од лицата кои продолжиле да го удираат со клоци и тупаници, по што оштетениот паднал на плочникот, а лицата го напуштиле местото на настанот. Се работи на целосно расчистување на случајот
сите 104 | | | веќе видена

Дваесет и едногодишниот П.Р. во 3:30 часот пријавил во полиција дека еден час претходно во угостителски објект на ул.„Димитрија Чуповски“ во Скопје додека бил во друштво со неговата другарка и неговата девојка, бил физички нападнат од страна на поголема група лица, кои го удирале со клоци, тупаници и шишиња во пределот на главата и телото. МВР информира дека […]
сите 49 | | | веќе видена

Кошаркарите на Работнички остварија победа во вечното кошаркарско дерби откако вечерва го совладаа првакот МЗТ Скопје Аеродорм на негов терен со 76:71. Ова беше последниот дуел од 8.коло од Првата лигата, а Работнички е единствената екипа со максимален учинок – осум победи. Резултат по четвртини: 17:15; 21:20; 20:19 и 13:22. Кошаркарите на МЗТ Скопје на крајот на секој од првите три периоди имаа водство, но играчите на лидерот на табелата Работнички последниот период на овој неизвесен дуел го добија со девет поени разлика што се покажа како решавачко. Најефикасен кај победникот беше Маркус Гинјард со 20 поени, додека Дамјан Стојановски реализираше 19 за МЗТ Скопје. Работнички е прв на табелата со 16 бодови, пред Блокотехна со 15. МЗТ Скопје заедно со екипите на Карпош Соколи, Гостивар и Фени Индустри имаат по 13 бодови и се на делба од третото до шестото место. Натпреварот имаше и хуманитарен карактер за помош собраните средства ќе бидат донирани за животната борба на поранешниот кошаркар на двата тима ...
сите 49 | | | веќе видена

Серијата “Големи мали лаги”, со хит актерките Никол Кидман и Рис Витерспун, ќе се врати со втора сезона следната година. Ова го објави во петокот HBO телевизискиот канал, кој ги поседува правата за емитување на продукцијата. “Повеќето од тимот ќе се вратат, преговорите се во тек”, рече HBO. Кидман и Витерспун се очекува повторно да ги заземат своите места како актерки во водечките улоги и продуценти. Единствената промена ќе биде режисерот. Според соопштението на телевизијата на негото место ќе седне Андреа Арнолд, која во 2015 година освои “Оскар” за краткометражниот филм “Осата”. Таа го смени виртуозот Жан-Марк Вали. Базирана на истоимениот бестселер на Лианг Мориарти, “Големите мали лаги” беше емитувана во 7 епизоди во форма на мини серија и не се очекуваше шоуто да продолжи натаму. Изненадувачки за сите, сепак, шоуто предизвика не само невиден спектрален интерес, туку и доби осум Еми награди.
сите 19 | | | веќе видена

Дневно помеѓу 40 и 50.000 граѓани во македонија пијат антибиотици. Загрижувачки е што повеќето овој лек го користат на своја рака и за обична настинка. Експертите предупредуваат дека прекумерната употреба на антибиотици доведува до отпорност и истата терапија нема да делува кога навистина ќе има потреба од лекување. Лани 70-тина граѓани станале резистентни најчесто на бактериите Ешерихија коли и Стафилокока Еден цел град во Македонија со средна големина е на антибиотици. Според податоците од надлежните здравствени институции секојдневно антибиотска терапија користат од 40 до 50.000 граѓани. Загрижувачки е што повеќето овие лекови ги пијат на своја рака дури и за обична настинка посебно овој период од годината. -Најголемиот број од инфекциите кои во моментот циркулираат се од вирусно потекло. Но, тоа не значи да се пијат антибиуотици, изјави доц. д-р Голубинка Бошевска, национален координатор за антимикробна резистенција. Доктор Бошевска предупредува дека прекумерната и нерационална употреба предизвикува ...
сите 5 | | | веќе видена

Ловџија го загуби животот откако вчера околу 14:30 часот е усмртен со куршум од ловечка пушка во пределот на главата. Од полицијата информираат дека вчера во близина на браната Водоча во струмичко поголема група на ловџии се упатила во лов на дивеч. Од засега неутврдени причини ловџијата Ж.И. бил погоден со куршум во пределот на […]
сите 54 | | | веќе видена

– Заменикот на генералниот секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман на средби со претставници на Северна Кореја го пренесе желбата на Светската организација за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров, соопштија денеска Властите во Пјонгјанг. Во соопштението се посочува дека Фелтман за време на посетата на Северна Кореја „признал дека меѓународните санкции имаат негативно влијание врз хуманитарната состојба“ во земјата. – Организацијата на обединетите нации изрази загриженост поради состојбата на Корејскиот Полуостров и изрази желба да работи на намалување на тензиите во согласност со Повелбата на ОН, која ги гарантира меѓународниот мир и безбедност, се нагласува во сооштението. Како што пренесува МИА, Фелтман е највисок претставник на ОН што ја посети Северна Кореја во последниве пет години.
сите 142 | | | веќе видена

Супермоделот Бела Хадид и пејачот Викенд задржале контакт и може да ја обноват својата врска. Според двајцата од нив, тие се уште се заљубени и наскоро можат повторно да се заедно. Нашиот неделен извор откри дека тие комуницираат телефонски и редовно си пишуваат. “Нему навистина му недостига Бела. Таа е среќна со развојот на нештата, и тој. Двајцата сè уште се заљубени “, рече тој. Абел Тесфаје, кое е вистинското име на Викенд, и Бела се сретнуваат за прв пат во април 2015 година, а еден месец подоцна се официјално двојка. Сепак, нивната романса заврши во декември истата година. Според познавачите, двата се пријатели и имаат топли чувства еден за друг, но поради нивните напнати планови, многу е тешко да се обединат. По неговата пауза, Викенд имаше речиси една година врска со неговата колешка, Селена Гомез, со која таа се раздели во октомври. Бела Адид имаше краткотрајна романса со раперот Дрејк.
сите 7 | | | веќе видена

next