Охрид 24

Советот на општина Кочани на 17. седница донесе одлука најстарата улица во Кочани, која пред четири години беше преименувана во „ВМРО“, да си го врати старото име „Маршал Тито“. Се отвора прашањето дали на Грците ќе им смета и името на кејот Македонија во Охрид и дали ќе се враќа старото име како што е случај со улицата во Кочани.
сите 17 | | | веќе видена

Даниела Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, напиша на својот Фејсбук профил. Таа и покрај предлогот на претседателот Христијан Мицкоски, да остане да ја води Унијата на жени до крајот на мандатот, донела одлука да поднесе неотповиклива оставка на функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. „Оставката ја поднесувам поради очигледните несогласувања со политиките на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Јас не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични игри, водени од амбицијата да се нахранат неколку суети. Да имаш амбиција е позитивно, но да бидеш спремен да газиш преку живи луѓе само за да го задоволиш сопственото его и желбата за моќ е неприфатливо. Рангелова се обрати до членките на Унијата на жени, како што вели: „Моето срце и душа секогаш ќе остане со Вас, искрените и храбри членки на Унијата на жени, жени лидери со кои донесовме многу победи за партијата и со кои придонесувавме за подобро општество. Наметнавме позитивни стандарди во ...
сите 367 | | | веќе видена

Утрово околу 6:30 часот, на релацијата Пробиштип-касарна „Илинден“ се запалил автобус на АРМ. Автобусот бил полн со војници кои се превезувале до касарната „Илинден“ кога избувнал пожарот. Војниците едвај излегле од автобусот. Поради брзината на пожарот војниците немале време ни да ја земат опремата од автобусот. Извор: Курир ОХРИД 24.
сите 43 | | | веќе видена

Во 3:00 часот по полноќ завршува летното сметање на времето и почнува зимското, при што со поместување на часовникот за еден час наназад времето во 3:00 часот ќе се смета како 2:00 часот. Тоа значи дека ќе може да спиеме еден час повеќе. Преминот од летно во зимско време првпат е забележан во 1916 година во земјите на Северна Европа, а досега е воведен во околу 70 држави, главно на северната хемисфера. Во Македонија зимското и летното сметање на времето се воведени во 1996 година.
сите 19 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје се приклучува во хуманитарната мисија за собирање на средства за малата Сара. Во сабота во Зоолошка градина Скопје ќе се одржи хуманитарен настан за малата Сара Настеска од Охрид. Од 12:00-15:00 посетителите ќе имаат можност да се дружат и забавуваат со Дизни ликовите Мики и Мини Маус, а притоа и да донираат за Сара на која итно и е потребна трансплантација на коскена срж. Во Зоо Скопје веќе неколку дена е поставена и кутија за донации, па и на самиот влез граѓаните може да донираат и да бидат хумани.
сите 28 | | | веќе видена

На прославата на празникот 23 Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба, се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој рече дека ВМРО е секој Македонец. Тоа не му припаѓа како ексклузивно право на никој. Денеска Македонија се соочува со тешки предизвици. Kако дојдовме до таму овие што се на власт да одлучуваат кој ќе оди во затвор, кој ќе остане на слобода. Мицкоски им се обрати на сите оние кои ја предадоа партијата. Тој ги запраша зошто пратениците попуштија кога знаеа дека сите патриоти од 27 април се тотално невини. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени ја скршија нивната кичма и сега колку и да се трудат нема да можат да чекорат простум. „Да се обратам до оние кои паднаа и не останаа на висината на задачата. Тоа што силно ме заболе таа вечер, тоа што ве видовме со подвиткана кичма. Не издржаа ни вашите плеќи. Не издржавте, иако знаевте дека СЈО ви пакува монтирани случаи по удбашки методи. Знаевте дека сите патриоти од 27 април се невини. Со вашата крената ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Oктомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „Највозвишена цел на еден народ е да создаде своја држава. Само оние народи кои формирале своја држава ја реализирале слободата со тоа што станале самодоволни. 23 Октомври 1893 година е клучен момент во македонската револуционерна борба за остварување на таа возвишена цел. Пред точно 125 години неколкумина храбри Македонци го формираа Македонскиот револуционерен комитет кој на народот му даде надеж дека со свои сопствени сили може да биде свој на своето. Неброени македонски патриоти ги положија своите животи за остварување на овој идеал. Денес, нивниот сон за слободна и независна Македонија е реалност. Но, слободата не се освојува еднаш засекогаш, туку секој ден и постојано. Затоа, обврска на нашата генерација е да не дозволиме нашата слободна и независна држава Република Македонија да биде ...
сите 107 | | | веќе видена

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок ги исклучил од партијата потпретседателот Митко Јанчев, членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите и Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Тодоров поранешниот министер за здравство. На Централниот комитет се разгледувала можноста и за вонреден конгрес, но предлогот не бил прифатен од редовите на членовите на Централниот комитет, затоа што сите делегати му дале поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски да ја води партијата во овие тешки моменти за Република Македонија.
сите 415 | | | веќе видена

На прес -онференција за медиуми на Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ како што рече, велат ако не се бориш, веќе си загубил, решеноста да се бориш значи половина добиена битка. ВМРО-ДПМНЕ одбра борба против оваа власт, влезе во битка за Македонија, во моменти кога на власт се наоѓа неодговорна, криминална и неспособна политичка елита. „Денес се случува вистинска драма. Структури на власта, и структури кои одработуваат за оваа власт вршат жестоки уцени, закани и притисоци врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Подобра Македонија. Собранието на Република Македонија се претвори во пазар, и арена на притисоци, закани и уцени. Денес добива совршена смисла се она што се случуваше во изминатата година ипол. Во Македонија се апсат луѓе заради политички прогон, а денес се пробува да се тргува со нивната слобода. За возврат се бара поддршка на уставните измени произлезени од договорот со Грција. Се ветуваат парични награди за послушните, а доколку не се прифати, се местат сведоци, се креираат ...
сите 53 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието. За нив Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов. „Граѓаните јасно и недвосмислено кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов. Јаловата дебата која што се води во Собранието е непродуктивна и претставува кршење на волјата на граѓаните. Зоран Заев и СДСМ треба да ја послушаат волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои гласаа против договорот или апстинираа и за кои не е прифатлив договорот од Преспа. Време е Зоран Заев да си замине. Тој потроши две години од животот на граѓаните на потпишување штетни договори и на понижување на државата, додека економијата ја стави на работ и ја турна во бездна на безперспективност, со нула раст, 5.14 милијарди задолжување и зголемени трошоци за живот“ , порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 67 | | | веќе видена

Томислав Тунтев, координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата прес-конференција порача дека сегашниот парламентарен состав има единствена, историска шанса да обезбеди иднина на Македонија во ЕУ и НАТО. Над 90 отсто од граѓаните кои гласаа на референдумот на 30 септември јасно покажаа дека се за ЕУ и НАТО. Повеќе од 80% од граѓаните според сите истражувања се за ЕУ и НАТО. „Како пратеници, имаме одговорност пред граѓаните кои не избрале да ја почитуваме мнозинската волја, да го продолжиме процесот и да ги усвоиме уставните измени. Собранието треба да ги усвои измените на Уставот кои се во насока на заштита и зајакнување на нашиот македонски идентитет и кои обезбедуваат просперитетна европска иднина што ја очекуваме 27 години. Но тоа е пат што мора заедно да го изодиме и оттука, ги повикувам пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат во процесот. Алтернатива не постои, секој друг предлог за друг пат на Македонија значи туркање на нашата држава во нови изолации и кризи. Македонија припаѓа на западниот ...
сите 262 | | | веќе видена

Во интервју за порталот ДВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели ако можеле Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбира зошто не можел да се обрати како лидер на најголемата опозициска партија, додавајќи дека Договорот од Преспа го смета за мртов. „Бидете трпеливи, денес-утре ќе го слушнете забранетиот говор и сето она што сакам да и го соопштам на јавноста како моја порака. Има шанса да констатираме дека Договорот е мртов. Секое натамошно силување на овој процес само ќе произведе дополнителни тензии и поларизации во општеството, а единствен виновник за тоа е Зоран Заев кој ветуваше нешто што не може да го исполни. Како пропадна предлогот ‘Илинденска Македонија’? Ципрас рече дека нема 151 пратеник што ќе го прифати тој предлог т.е. дека нема мнозинство во грчкиот парламент. Зошто Заев не рече: ‘Немам двотретинско мнозинство, и не го прифаќам предлогот Република Северна Македонија’!?“, порачува Мицкоски. Мицкоски останува цврсто на својот став, нема промена на Уставот со цел ...
сите 49 | | | веќе видена

Актерот Тони Михајлоски се сомничи дека на 16.6. изминатата година, по информатички систем се заканил дека ќе стори дело кое е казниво со закон и гласи 5 годишна затворска казна. Заканите биле упатени во пишана форма на својот профил на една од социјалните мрежи и биле насочени кон новинар, на кој му се прети со ликвидација, по што сигурноста на новинарот е загрозена. ,,Лично би го убил Бранко Тричковски без око да му трепне“, напишал на својот ФБ профил актерот и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ. Откако денес скопското Јавно обвинителство соопшти дека против него е поднесено обвинение поради закани кон новинар се огласи и Михајлоски. „Ко што рече Ѓеро на насловна „Премиерно ќе го крка Тони Шанац”. Но, животот е тркало. Час си горе, час долу. Тоа што ме има во вашите црни тефтери за отстрел, што ги спомнуваше великиот режисер, само ми е доказ дека треба да продолжам како и до сега “, пишува Михајловски на Фејсбук.
сите 16 | | | веќе видена

Менаџментот на комплексот „Македонско село“ инфирмираше дека од утре комплексот нема повеќе да работи. „Ве информираме дека менаџментот на комплексот „Македонско село“ донесе одлука за затворање на Комплексот и истиот престанува да работи од 18.10.2018 (четврток). Ви благодариме за сите заеднички моменти, убави спомени и посети во изминатите години“, пишува на фејсбук-страницата.
сите 53 | | | веќе видена

По инфорацијата дека партијата ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство поради неприфаќањето на Преспанскиот Договор со демант излезе претседателот на ЕПП, Жозеф Дол. „Постојат јасни правила за исклучување на партијата од ЕПП: Член 9 од нашиот статут јасно наведува дека 7 партии членки од 5 различни држави мора да испратат барање до партиското претседателство за да се исклучи некоја партија. Ние секогаш ги почитуваме правилата, но сé уште не сме добиле такво барање“ , пишува на Твитер, Дол.
сите 38 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во Собранието, во текот на расправата околу уставните измени за промена на името на Република Македонија направи споредба со мажење во богата фамилија. Заев: Македонија ќе ја мажиме во богата фамилија Заев: Македонија ќе ја мажиме во богата фамилија Posted by Видео Вести on Tuesday, October 16, 2018 „Замислете ја мажите својата ќерка во богата фамилија, но имате приговор дека ќе и бил сменет идентитетот, односно ќе и било додадено уште едно име. Не е тоа промена, повторно е тоа истата ќерка… “, рече Заев.
сите 2 | | | веќе видена

Пратеничката oд СДСМ и потпретседател на Собранието, Фросина Ременски во Парламентот рече дека со Договорот е заштитен јазикот, индентитетот, границите. Таа вели дека нашиот идентитет ќе се менува, ќе бидеме граѓани на ЕУ и на светот. „Уставот е како една кошула која треба да се адаптира на телото“ , рече Ременски. Ременски вели дека и во македонското ткиво ако се запрашаме за идентитетот, едни ќе тврдат дека имаат потекло од Александар Македонски, а други вели ќе бидат пред дебата колку сме антички Македонци.
сите 8 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави фотографија од известување од одговорниот уредник на ТВ Телма, Атанас Кировски испратено до вработените во телевизијата преку кое се забранува било каков политички став, коментар или мислење на социјалните мрежи и медиуми кој не е одобрен од уредничкиот колегиум на ТВ Телма. Главниот и одговорен уредник Атанас Кировски на својот Фејсбук профил истакна дека тоа е според етички кодекс и стандарди на Би Би Си.
сите 25 | | | веќе видена

Адвокатите на обвинетите во слуачјот за 27 април судијката Добрила Кацарска ги отстрани од судницата и ги казни со по 1000 евра. Причина за исфрлањето, како што велат, е тоа дека од страна на судијката Кацарска биле обвинети дека го нарушуваат редот во судницата откако адвокатите се побуниле на лошите услови за работа во старата зграда на кривичниот суд. „Бевме принудени да пишуваме белешки на колено што говори најважниот сведок во случајот. Ова е грубо прекршување на правото на одбрана на обвинетите. Парите од казните ќе му ги подариме на судот со нив да купат нова опрема за непречено да се одвиваат рочиштата. Денеска се случи она што го претпоставувавме“ , велат адвокатите.
сите 64 | | | веќе видена

Од самите почетоци ВМРО-ДПМНЕ твдеше дека случајот 27 април е политички фабрикуван случај, без докази и без аргументи и наменет за политички притисоци. Педесетина луѓе се соочуваат со политички прогон со цел Заев да може да тргува со нинвата слобода, а за возврат да бара поддршка на Договорот со Грција за промена на името на Република Македонија, обвини генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, на денешната прес-конференција. „Ова јасно покажува дека власта не само за 27 април, туку и за други случаи против луѓе од ВМРО-ДПМНЕ води политичка хајка само за да тргува за нивната слобода. Крајно неморално и крајно неетички“ , вели тој. „Им се суди на невини луѓе, тоа не се терористи. На овие луѓе им е потребна правда, на Македонија и е потребна правда и правичност, не политички монтирани и фабрикувани случаи. Заев треба да им се извини на семејствата кои се под политички прогон, режиран токму од самиот Заев и власта. Ова мора да престане и само така може да има помирување. Правдата мора да стигне и затоа ...
сите 86 | | | веќе видена

next