Охрид 24

Според писмото на Јустинијана (Јанка) Каневчева од Охрид, тајна љубовница, односно тајна вереница на Гоце Делчев, убиството на нејзиниот Гоце „медиумски“ се подготвувало цела година однапред. Имено, загрижената учителка Јанка на 8 февруари 1902 година пишува писмо, кое следниот ден го испраќа до редакцијата на софискиот весник „Дело“, барајќи да се демантираат гласините за наводното убиство на Делчев. Во тоа кратко и досега непознато писмо, Охриѓанката Јанка Каневчева, жената која Гоце неизмерно ја сакал, пишува: Почитуван редакторе; Ви испраќам во поштенски марки претплата за три месеци на Вашиот весник „Дело“. Ве молам, ако е возможно, да објавите еден демант на распространетите лажни гласови дека господинот Гоце Делчев бил убиен. Ако е можно тоа да се објави веднаш и весникот да ми се испрати на адреса: Пловдив, Петар Мутавчиев, учител. Докажете, ве молам, дека е жив и здрав, иако мнозина веруваат дека господинот Гоце Делчев е убиен. Докажете им дека е жив! Ако не сакате, тогаш не ми испраќајте на ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонија денеска одбележува 115 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер. Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите, е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија. По убиството, неговите посмртни останки првин се чувале во Баница, до 1917 година, кога биле пренесени во Ксанти, а потоа во Софија. До 1923 година, ковчежето со коските се чувало во домот на Михаил Чаков. Останките на Делчев на 11 октомври 1946 година биле пренесени во црквата „Свети Спас“ во Скопје.
сите 17 | | | веќе видена

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека Власта започнала сама да се плетка во сопствената криминална мрежа. Од позициите кои ги застапуваа пред некој ден дека немаат ништо фирмите на Заев со ископ и превоз на јаглен, вчера ретерираа и дојдоа до ставот дека сепак имаат механизација но дека истата наводно ја продале. „Премиерот Заев не негираше дека во минатото компанијата на неговиот брат „Тотал Инжинеринг“ располагала со механизација за ископ и превоз на јаглен“ , изјави Ѓорѓиевски. Ѓеорѓиевски изјави дека вистински прашања на кои јавноста заслужува одговор биле следните: Ако „Тотал Инжинеринг“ продала опрема за ископ и превоз на јаглен, кому ја продала? Дали продажбата е извршена на компанијата „СВ – Инвест“ за која постои сомнеж дека камиони со налепници на оваа фирма, а кои се во сопственост на братот на Зоран Заев, Вице Заев вршат превоз на јаглен? Нема исто така одговор на прашањето, што бараат струмички регистерски таблици, на битолска фирма „СВ – Инвест“ чиј сопственик е со ...
сите 97 | | | веќе видена

Драган Данев, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека иницијативата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за намалување на акцизата за 3 денари била одбиена од собраниското мнозинство. „Граѓаните на Република Македонија денеска по којзнае кој пат беа сведоци дека пратениците на владеачкото мнозинство на чело со СДСМ уште еднаш ги ставија во преден план партиските и личните интереси наспроти интересите на граѓаните на Република Македонија. Иницијативата на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за намалување на акцизата за 3 денари, односно враќање на акацизата за дизел горивото во првобитна состојба како пред 1.1.2018 година, со што треба да се растеретат трошоците за индустријата, стопанстовто и за сите граѓани, беше одбиена од собраниското мнозинство. Кога власта беше опозиција ветуваше живот, а само една година откако се на власт дојде живот, но како што велат граѓаните дојде доста поскап живот“ , вели Данев. Данев како што изјави, апелираат до пратениците ...
сите 23 | | | веќе видена

Во своето видео-обраќање Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ најпрво го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот, посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците а потоа рече дека тажна е сликата со работничките права во државата и работниците заслужуваат подобро. „Секој од вас, кој со труд и вистинска посветеност, чесност и макотрпна работа обезбедува егзистенција за себе и своето семејство го има моето највисоко и најдлабоко почитување. Во оваа прилика ќе ми дозволите да ги споменам и илјадниците кои бараат работа што исто така е подеднаков проблем и треба да биде грижа на оваа држава. Унапредувањето на правата на работниците е константен процес во кој клучна улога има владата на една земја. Денес состојбата со работничките права во државава е загрижувачка“ , рече Мицкоски. Според Мицкоски има сериозни информации за непочитување на минималната плата. Недоволно платениот труд исто така преставува проблем кој ги засега работниците. Наспроти ветувањата за зголемување, ...
сите 31 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) по повод 1 Мај одржа протестен марш и до Владата достави декларацијата со барањата на синдикалците. „Промена на Законот за работни односи, кои вистински ќе ги штитат правата на работници, регрес за годишен одмор за сите работници и подобар општ колективен договор и за приватниот и за јавниот сектор. Да запре мобингот на работните места“ , побараа од Синдикатот. Конфедерацијата на синдикалните организации протестираше против големите глоби што извршителите им ги наплаќаат на граѓаните.
сите 32 | | | веќе видена

„Неуката е 1000 % поскапа(на) уката“ и „Образуваме деца за туѓи бели дворови“ се транспарентите што можеа да се забележат на денешниот Првомајски протест што го организира Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ). „Македонските новинари и медиумски работници се платени под државниот просек, не се инвестира во работната сила, а менаџерите воопшто немаат проблем да говорат за медиумите само како за бизнис, заборавајќи ја нивната општествена улога и одговорност“ , стои во повикот на ССНМ. Кон протестниот марш на ССНМ се придружија и Синдикатот на македонската дипломатска служба, како и Независниот академски синдикат и Синдикатот на културата на РМ.
сите 22 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение денеска потенцира дека Зоран Заев е единствен премиер во Европа, против кого се води постапка за земање мито. Заев е фатен флагрантно како бара поткуп. „Поголем доказ од снимката на која се гледа Заев, како дрско бара 200.000 евра мито нема. Јавноста го слушна Заев како без срамно кажува дека земањето мито за легализација на земјиште е пракса во Струмица, и дека многу луѓе за да легализираат требале да платат. Заев прави пародија од судот и правосудните органи, со години го влече процесот против него. Првин му се закануваше на судот, а сега од позиција на власт, рочиштата против него се закажуваат со временска дистанца од по месец дена“ , истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велад дека правната држава и владеењето на правото се уриваат токму од Зорана Заев, човекот на врвот на криминалниот картел кој ја зароби државата, и ја претвори во сервисен центар на фирмите на картелот. „Заев и криминалниот картел кој го води, го префрлија криминогениот начин на работа, од Струмица, во ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев по денешното рочиште за „Поткуп“ изјави дека ја почитува одлуката на Апелациониот суд јавноста да биде исклучена од гледањето на видео снимката набавена со ПИ-мерки за случајот и образложението дека со тоа би се прекршил законот. Според него, со снимката се докажува дека случајот бил монтиран и дополни дека очекува ослободителна пресуда. „Имавме прилика да ги видиме снимките и со нив се докажува дека има намерни два прекини на снимките, а кои биле направени со зла намера да се оцрни моето име. Кога се зборува за парите, се зборува за железо, за цемент, за тули, комплетно за организација за црквата. Мене ми е драго што судот овие комплетни докази ќе ги има предвид и убеден сум дека предметот веќе ќе финишира“, рече Заев. Заев е обвинет дека како градоначалник на Струмица побарал поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Сачевалиев.
сите 58 | | | веќе видена

Денеска се одбележуваат 115 години од подвигот на Гемиџиите, познати и како Солунските атентатори кои извршија низа бомбашки напади во 1903-та во Солун. Со бомбашките акции, под слоганот „Се арчиме себе си за Македонија“, младите интелектуалци кои се нарекуваа Гемиџии имаа цел да го свртат вниманието на Европа за неподносливите услови во кои живее македонскиот народ под Отоманската империја. Во акциите од 28 до 30 април во 1903. година во воздух биле кренати бродот „Гвадилкивир“, Отоманската банка, Електричната централа, а бил направен обид во воздух да се крене и Централната пошта во Солун и да се минира железничката пруга Солун – Деде Агач. Повеќето од гемиџиите биле интелектуалци на возраст од 18 до 22 години. Тоа се Јордан Поп Јорданов, раководител на Кружокот, Димитар Мечев, Константин Кирков, Илија Трчков, Владимир Пингов, Георги Богданов, Милан Арсов сите од Велес и Павел Шатев од Кратово и Марко Бошњаков од Охрид. Нивните имиња се запишани со златни букви во историјата за борбата на македонскиот ...
| | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во своето видео-0браќање обвини дека камионите на Вице Заев, братот на Зоран Заев, возат за РЕК Битола. „Криминалот и корупцијата сериозно го гушат нашето општество. И додека во општеството се наметнуваат теми кои внесуваат етнички поделби, се одвлекува вниманието кон теми од минатото без да се гледа иднината, теми кои служат за колективна хипноза, во реалноста се случуваат сериозни случаи кои отвораат сомнеж за сторен криминал“ , рече Мицкоски. Според Мицкоски, Македонија се бори со криминален канцер кој го труе општеството и чии пипци навлегуваат во секоја пора. А, изворот на тој канцер стига до највисоките структури на власта. Денеска, како што рече Мицкоски, презентира случај каде има индиции и сомнеж за постоење на криминал во кој се вмешани компании на луѓе од врвот на власта. Тоа било случај каде треба да се вклучи и да ги провери сите аспекти Јавното Обвинителство на Република Македонија. „Обвинителството треба да провери дали е точно дека компанијата ...
сите 102 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервјуто за Радио Слободна Европа (РСЕ) најави промена на Уставот и референдум за името со влезот на Македонија во ЕУ. Ваквите ставови на Заев се целосно спротивни со неговите претходни тврдења дека промена на Уставот не е потребен, а секое евентуално решение ќе биде ставено на референдум за граѓаните да се изјаснат. „Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија“ , рече Заев во интервјуто за РСЕ. Наспроти ова, Заев многу пати досега во јавноста тврдеше дека промената на Уставот не е неопходна, односно во спорот со Грција нема потреба од менување на Уставот. „Не гледам потреба за промена на Уставот“ , изјави Заев во февруари годинава. „Барањето за ...
сите 220 | | | веќе видена

ОХРИД СОС во својот статус на Фесбук профилот обвини за скандалозна неспособност за извршување работни задачи на Министерство за внатрешни работи и Министерството за надворешни работи непосредно пред научната конференција на Society of Wetland Scientists за блатни еко-системи во Охрид каде што се очекуваат околу 50 научници од целиот свет. „Вчера околу 20 часот на Меѓународниот аеродром Скопје беше експресно депортиран научник со колумбиски пасош кој само што пристигна со авион од Цирих, а живее и работи во Швајцарија. Причината за итната депортација е што госпоѓата немала виза за Република Македонија. Залудно и таа и нејзиниот сопруг, исто така научник, им објаснувале на неспособните припадници на МВР / МНР дека таа го исполнува третиот услов за дозволен влез во Република Македонија објавен на интернет страницата на МНР. На оваа страница јасно пишува дека тие што имаат шенген виза со повеќе влезови НЕ ТРЕБА да имаат и македонска виза за да влезат во Република Македонија“ , пишува во статусот. Според нив ...
сите 29 | | | веќе видена

Денеска се навршуваат 17 години од заседата кај Вејце. Масакрот на патот меѓу Селце и Вејце на Попова Шапка, беше еден од најкрвавите и најбрутални настани од конфликтот во 2001 година. Масакрот во 2001 го извршија припадници на ОНА, во период кога сите воени дејства беа прекинати. Комбинирана патрола од 16 припадници на безбедносните сили, осуммина од единицата „волци“ и осуммина од посебната единица на СВР Битола, тргнала на задача од касарната во Тетово во четири возила. Откако патролата навлегла во тесна, непрегледна кривина од три страни била нападната од терористи. Се пукало од золји, снајпери, бомби, рачни минофрлачи, пиштоли и друго автоматско оружје. По вооружениот напад, кој траел дваесеттина минути, врз мртвите тела бил извршен грозоморен масакр, а тројца живи биле запалени. Роднините со години бараат одговорност за злосторството. Во масакрот во Вејце загинаа бранителите Роберт Петковски од Бунарџик, Скопје, Бобан Трајковски од Куманово, Игор Костески од Скопје, Миле Јаневски од Македонска ...
сите 26 | | | веќе видена

На својот Фејсбук профил професорката Тања Каракамишева објави статус во кој го напиша забранетиот говор во Собрание. Како што вели Каракамишева само што се враттила од Националниот совет за евроинтеграции таа била шокирана од сите. Доминантното чувство и било дека сите говорници се Норвежани, или Данци во најмала рака, дека всушност таа не била во Македонското собрание, туку во Собрание на Обединетото кралство, на пример, и дека во таа замислена земја во која живеат говорниците течее мед и млеко. „Шокантноста ми е поголема и поради фактот што според говорниците Македонија е рај на земјата и дека еве една година сите ние живееме во ОВОЗЕМСКИ А МОЖЕБИ И РАЈСКИ УБАВИНИ само што тоа НИЕ, ОБИЧНИВЕ СМРТНИЦИ не сме го знаеле, ама среќа наша има кој да не просветли! Бидејќи не верувам дека еден збор ќе биде пренесен на медиумите, ВИ ГО ДАВАМ НА УВИД мојот говор за вистината! НИТУ ЕДЕН МЕДИУМ нема да има храброст да го објави мојот говор! Во слободново и демократско општество МЕСТО ЗА КРИТИКИ НЕМА! Сите треба да ...
сите 25 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ веднаш по прес-конференцијата на Зоран Заев излезе со реакција околу настаните од 27 април минатат година. „Една година после 27-ми април, ситуацијата е следна. СДСМ и ДУИ профитираа, а државата и граѓаните губат секојдневно. Животот дојде само за криминалниот картел во власта. Се краде на ангро, а ниту еден граѓанин не живее подобро“ , стои во рекацијата. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека отварање на нови работни места и нови странски инвестиции нема. На државен трошок се врабоуваат синови, ќерки, сопрузи и други блиски и далечни роднини на функционерите од власта. Растот на БДП за минатата година беше бетониран на нула, за разлика од сите земји во регионов и Европа, кои ја искористија поволната економска клима. Задолжувањето го проби плафонот, а капитални инвестии нема ни за лек. „СДСМ и ДУИ ја окупираа владата и институциите, но правда за семејствата на егзекутираните момчиња кај Смилковско езеро нема. Просечната плата наместо да биде 30.000 денари, оди надолу. Нема 100.000 денари за ...
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше свое обраќање по повод настаните од 27 април минатата година во македонскиот парламент. „Еве не, на овој ден, точно една година после бруталните и насилнички настани овде во Собранието на Република Македонија, стоиме гордо исправени во домот на граѓаните и во служба на граѓаните на нашата земја – Македонија. Не е тешко да се сетиме на тој ден, кога во попладневните и вечерните часови граѓаните беа шокирани од насилството кое се случи во оваа сала“ , рече Заев. Како што рече Заев, таа вечер Домот на граѓаните во кој се соочуваат аргументите, беше узупиран од насилството. Наместо да ги отворат вратите за правната држава, за владеењето на правото, за новото време кое носи реформи и за легалните институции, тие ги отворија вратите на насилството, ги отворија вратите на пеколот. „Почитувани сограѓани, во зрела демократија насилството никогаш не може да биде одговор. Да се вложиме сите во слободата и во животот, за омразата и насилството ...
сите 23 | | | веќе видена

Проблемот со паркирани возила онаму каде што тоа не е дозволено е дел од маките со кои секојдневно се соочуваат сите учесници во сообраќајот, но и проблем кој го создаваат самите учесници во сообраќајот. Блокирани тротоари, приоди, патеки… оневозможено безбедно движење на пешаците и на велосипедистите, на лицата во инвалидски колички, на лицата со оштетен вид, на мајките со деца – е секојдневна слика. Токму затоа, РСБСП со потсетување до возачите за најважните одредби од ЗБСП, односно со потсетување каде и на кои места е строго забрането возачот да го запре или да го паркира возилото: 1. На обележан пешачки премин, на премин на велосипедска патека преку коловозот и на оддалеченост помала од десет метри од тие премини. 2. На велосипедска патека, односно лента. 3. На крстосница и на оддалеченост помала од десет метри од најблискиот раб на напречниот коловоз т.е на оддалеченост помала од 10 метри од почетокот на крстосницата. 4. На тротоар, односно пешачка патека, ако тоа не е изречно регулирано со сообраќаен ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на телевизијата 21 вели дека Владата ја лаже јавноста за висината на државниот долг кој, според него, е драстично поголем. „Ја лажат јавноста за реалната состојба на долгот, и за тоа имав обраќање пред неколку дена. Таа утка е за некаде околу 85 милиони евра за јавниот долг и некаде околу 60-тина милиони евра за државниот долг“ , појаснува Мицкоски. Вели дека намалени се капиталните инвестиции и оти се наоѓаат на ниво од 7,43 проценти, потенцирајќи дека тие се за три пати помали од лани. „Притоа, буџетскиот дефицит е идентичен како за тој период минатата година. Во меѓувреме, 500 милиони евра е земена државна обврзница и нето задолжувањето е некаде околу 100-тина милиони евра на домашниот пазар. Да, имаат вратено главница – странско задолжување, нешто домашно, но генерално нето задолжувањето е огромно“ , појаснува Мицкоски. Вели дека во делот на растот на Бруто домашниот производ Македонија се наоѓа на дното во Европа, ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на емисијата Клик Плус на ТВ 21 изјави дека тоа што можел сега да го каже е дека на дневна основа се сретнуваат десетици луѓе кои му приоѓаат на улица, дел од нив се претставуваат со име и презиме, со што лесно може да се констатира дека тие луѓе не се од македонска етничка припадност туку дека се од друга етничка припадност. „Сите без исклучок имаат заеднички именител дека потешко никогаш не се живееле во државава“ , изјави Мицкоски. Тој потенцираше дека истите луѓе велат дека минатата година ова време живеле многу поубаво отколку оваа година. Додава дека со било кој дуќанџија да се седне и да се разговара без разлика дали е во бурекџилница, берберница, бакалница или маалска продавница истото го потврдуваат. „Но тоа и не е така тешко да се забележи. Видете ги бројките. Бројките велат дека во првиот квартал од оваа година во прометот во земјава ДДВ кое го собрало УЈП е за 8 милиони евра помало од првиот квартал минатата година кога имавме ...
сите 80 | | | веќе видена

next