Охрид 24

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, од Бигорскиот манастир со апел до верниците. Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, ...
сите 11 | | | веќе видена

Лука Кржалоски, претседателот на Унијата на млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ во посета на повеќедетни семејства пред најголемиот христијански празник Велигден. ...
сите 13 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во емисијата „Алфаскоп“ на ТВ Алфа нагласи дека имаме постојано задолжувања, непродуктивни трошења, а немаме ...
сите 169 | | | веќе видена

Лидерот на словенечката Демократска партија и поранешен премиер на Словенија, Јанез Јанша на Твитер ја искоментира посетата на словенечкиот премиер Миро Церар ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани во врска со вчерашната престрелка во Мала Речица, реагираше на својот Фејсбук профил во однос на ДУИ ...
сите 156 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, постави директно прашање до Бујар Османи. „Сакам ...
сите 91 | | | веќе видена

Вооружена пресметка на две групи вечерва во тетовска Мала Речица резултираше со една жртва и неколку повредени. Едно лице загинало во престрелката што денес по ...
сите 240 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, бидејќи, како што кажа, ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија, пренесува СДК. Борисов упати ваква порака на заедничката прес-конференција со македонскиот колега Зоран Заев по заедничката владина седница на двете влади во Струмица. „Историјата ни е илјадагодишна, може секој да спори и да тврди кој е постар. Историчарите треба да се занимаваат со тоа. Ние со колегата Заев сакаме да решаваме практични прашања. Вие сте млади луѓе, не се замарајте, радувајте се на животот. Ниту ние ќе дојдеме да живееме тука, ниту вие кај нас. Можеме само да си го направиме живтото поубав“, кажа Борисов. Македонскиот премиер Зоран Заев истакна дека на седницата било разговарано за продлабочување на економската, како и на соработката во областа на енергетиката и на инфраструктурата, прекуграничната соработка. Тој рече дека се разговарало и за изградба ...
сите 95 | | | веќе видена

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, призна дека Велика Британија повеќе не е меѓу петте водечки глобални економии претставувајќи го во парламентот извештајот за мрачниот буџет, пренесува „Раша тудеј“. „Британија е шеста најголема економија во светот“, истакна Хамонд за време на своето обраќање во парламентот. Последните бројки објавени од ММФ откриваат дека Франција ја надминува Британија во годишното рангирање на глобалните економии. Рејтингот се базира на прогнозите за БДП, а како што соопшти ММФ, Франција првпат од 2013 година ја надминала Британија. САД, Кина и Јапонија се рангирани на првите три места според рејтингот на ММФ за 2017 година, со Германија и Франција на четвртата и петтата позиција. Индија ја следи Британија, која сега е број шест. Велика Британија може да падне подолу бидејќи Индија се очекува да биде на врвот и да ги надмине и Велика Британија и Франција во 2019 година. Намалувањето на Велика Британија, наводно, беше предизвикано од забавување на трошоците на потрошувачката, ...
сите 10 | | | веќе видена

Граѓаните од Охрид веќе трет месец се оставени сами на себе. Компјутерскиот томограф во охридската болница не функционира, а од Министерството за здравство се молчат. Томографот во охридската болница служеше за дијагностицирање на мозочни крвавења и итни предоперациони иследувања, кој го користеа и жителите од Струга, Дебар, Демир Хисар и Ресен, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Како што наведуваат оттаму, СДС ги оставил граѓаните буквално на цедило, над 150.000 жители од Охρид и регионот приморани се да одат на преглед во Скопје или, како што нагласуваат од партијата, во приватни клиники каде што еден преглед се движи од 3.500 до 8.000 денари. „Згора на ова скоро цел месец Зоран Заев нема назначено министер за здравство што дополнително укажува на тоа дека оваа влада не води грижа за здравјето на граѓаните. Граѓаните на сопствена кожа ја почувствуваа расипничката и погубна политика која ја спроведува СДС и Заев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат дека во време κога ВМРО-ДПМНЕ била на власт во 2012 година бил изграден ...
сите 41 | | | веќе видена

Градоначалникот на Охрид д-р Јован Стојаноски, деновиве учествуваше на свеченостите по повод одбележувањето на ослободувањето на црногорските градови Котор и Будва од фашистичкиот окупатор. Во рамките на посетата, градоначалникот Стојаноски имаше официјални средби со градоначалникот на Котор, Владимир Јокиќ и градоначалникот на Будва, Драган Краповиќ, на кои се разговараше за унапредување на меѓусебната соработка. Соработката се темели на потпишаните документи за збратимување со Будва и протоколот за соработка со Котор.
сите 5 | | | веќе видена

Градоначалникот д-р Јован Стојаноски, формира стручна комисија која треба да ги разгледа пристигнатите кандидатури, да изврши рангирање и да му достави предлог за доделување на наградата „Патрон на градот- Св.Климент Охридски“. Стручната комисија која ќе одлучува за најпрестижната општинска награда е составена од членовите: Живка Ангелоска – претседател, Елеонора Куноска, д-р Павле Митрески, Нина Момироска, Славко Упевче, Владо Жура и Симон Илиески.
сите 19 | | | веќе видена

Под мотото „Сите сме нивни деца“ Црвен крст Охрид ја одбележува Неделата на грижа за стари лица. Целта е подигање на јавната свест за потребата од зголемена интеграција на старите лица во сите сфери на општесгвениот живот, како и потребата за обезбедување на грижа и помош за старите лица. Активностите започнаа на 20.11.2017 година со едукативно предавање на тема „Деменција“ кое за членовите на здружението на пензионери од Охрид и Дебрца го одржа д-р Маја Смическа, спец. невролог. Во текот на Неделата на грижа за стари лица волонтерите на Црвен крст Охрид од Програмата за грижа за стари лица на Црвен крст Охрид ќе делат едукативни материјали, а ќе ги посетат и старите, осамени лица, во своите домови, кои се корисниците на Програмата за грижа за стари лица. Активностите ќе финишираат во деновите на викендот каде тимови на Црвен крст Охрид од социјално-хуманитарната и здравствено-превентивната дејност, помогнати со членови од здржението „Мозочен удар“ за борба против мозочен удар, ќе посетат стари лица во ...
сите 6 | | | веќе видена

На младата Марина Јовановска, родена 1993 година ѝ е потребна нашата помош. Пред неколку месеци, на Марина ѝ беше дијагностицирана ретка дијагноза на очите (degeneration of macula and posterior pole), која што може да доведе до целосно губење на видот. Оваа медицинска состојба го напаѓа видот и пополека доведува до слепило доколку не се третира на време. Состојбата на едното око кај Марина веќе е доста влошена со над 95 % оштетеност, со можност да се прошири и на другото око. Според наодите дадени од специјалисти, за жал лекување на оваа дијагноза нема во Македонија, па затоа интервенциите мора да се вршат во странство. Марина веќе еднаш со помош на хуманите луѓе беше на третмани во Берлин, кои се покажаа како доста успешни, но мора да се продолжат во континуитет. Потребни се средства за вториот третман и второ лечење во Германија и мора брзо да се реагира. Да ѝ помогнеме на Марина да го зачува својот вид и да не дозволиме болеста да се прошири. Да собереме 10 000 евра, за младата девојка што побрзо да ...
сите 27 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 29-годишен жител на охридското село Лескоец. Него, одредена му е мерка притвор во траење до 30 дена. „При претрес, извршен во неговиот дом на осми овој месец, пронајдени се 16 куршуми наменети за испукување од автоматско оружје со калибар 7,62 милиметри и 1 куршум наменет за оружја со полуавтоматско и автоматско испукување со калибар 7,9 милиметри. Сега притворениот, куршумите ги чувал на различни места, а полициските службеници ги пронашле во фиоки но и во саксии поставени на светларникот од скалите во семејниот дом“, информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Пронајдените предмети се одземени и предадени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.
сите 44 | | | веќе видена

Фестивалот „Охридско лето“ жали за големата загуба, смртта на светската оперска легенда Дмитри Хворостовски, кој ќе остане запишан во фестивалската историја како еден од најголемите ѕвезди кои настапиле на сцената од „Охридско лето“. Големите личности секогаш имале посебно место на сцената на „Охридско лето“. Вечно ќе му бидеме благодарни на овој музички гениј, кој на отворањето на „Охридското лето“ во 2013 година, одржа спектакуларен концерт во Античкиот театар. Воодушеви со неговата скромност и харизма. Без посени специјални барања, освен во неговата соба да нема цвеќиња со интензивен мирис. „Македонската публика е многу топла и пријателска. Бев многу среќен што пеев на оваа сцена, возбуден од целата убавина што ме опкружува. Сигурно пак ќе дојдам со моето семејство“, изјави Хворостовски по концертот во Охрид каде пристигна заедно со синот Максим. Уживаше во секој миг додека престојуваше во градот. Воодушевен од прекрасниот поглед на езерото рече дека глетката е доволна за да се чуствува како во рајот. „Не ...
сите 17 | | | веќе видена

Хашкиот трибунал го осуди Ратко Младиќ, поранешниот генерал и воен командант на Војската Република Српска, на доживотен затвор поради геноцидот во Сребреница, злосторства против човештвото и кршење на законите и обичаите на војување во Босна и Херцеговина, пренесува ТВ Н1. Судскиот совет утврдил дека Младиќ е виновен по десет точки од обвинението: за учество во геноцидот во Сребреница, прогон, истребување, убиство, депортација на населението, присилно преместување на населението, тероризирање на населението, противправни напади на цивилите и земање заложници. Младиќ е ослободен по една точка од обвинението, а тоа е за геноцид во шест општини во БиХ. За олеснителна околност, судот го зел добронамерното постапување со жртвите, карактерот на Младиќ, намалените ментални способности и поодминатиот животен век.
сите 259 | | | веќе видена

Во хотелот „Нова Ривиера“ во Охрид, утре точно напладне ќе се одржи јавна расправа за нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022. Јавната расправа е дел од проектот „Дебати на тема Национална стратегија за култура 2018-2022“ на ЈАДРО Асоцијацијата на независната културна сцена, кој се реализира во соработка со .Министерството за култура. Во Охрид расправата ќе ја отвори претставник од Министерството за култура, по што ќе следи претставување на унапредената верзија на нацрт – стратегијата, како и општа расправа за системската поставеност, главните аномалии, за сегашната поставеност на системот на културни установи и за тоа дали е потребна нова инфраструктура и институции. „Целта на овие дебати што се реализираат со локална поддршка од граѓанскиот сектор и од локалната самоуправа е децентрализација на расправата за стратегијата во културата за наредниот 5 годишен период, со што во дебатата се вклучуваат сите чинители во културата, од независната сцена и од институциите“, велат од Министерството за ...
сите 14 | | | веќе видена

Од НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид, информираат дека нивниот книжен фонд е збогатен со неколку дела. Станува збор за следните наслови: „Смрт на Нил” – Агата Кристи, „Скротени” – Ема Чејс, „Ема” – Џејн Остин, „Вљубени жени” – Д. Х. Лоренс, „Пат за рајот” – Драги Михајловски, „Сенките на сонот” – Јован Дамјановски, „Спомени” – Крсто Гермов-Шакир, „Љубов на плоштадот” – Владимир Левчев и „Резби на времето” – Драган Попоски-Стојни.
сите 10 | | | веќе видена

next