Охрид 24

Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во петок, со почеток од 19 часот, ќе се организира изложба за животот на Ана Франк. Изложбата претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светска војна. Изложбата е отворена во Македонија во рамки на проектот „Хисторија, Историја, Повјест – Лекции за сегашноста“, а организатори се Младински образовен форум и Куќата на Ана Франк од Амстердам. Во изложбата има и панели кои се креирани посебно за македонскиот контекст во периодот по Втората светска војна до денес, а изработени од домашните експерти Мишо Докмановиќ и Бесник Емини. Она што ја прави оваа изложба поинаква е што водичи за посетителите се млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк. До сега, изложбата беше поставена во Скопје, Битола, Прилеп, Неготино, Струмица, Кавадарци, Тетово, Велес, Куманово, Крива Паланка и Струга.
сите 20 | | | веќе видена

Теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид, претстојниот викенд ќе учествува на меѓународен теквондо итф „А Класа“ турнир„Бугарија Опен 2017“ во Благоевград, Бугарија, кој претставува најсилен турнир од ваков тип во Европа. Под водство на Марјанчо Лазаревски, натпреварувачите на теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид , ќе ги одмерат силите во спаринг-борби поединечно и екипно, каде ќе настапат со две екипи: кадети 10-14 год и јуниори 14-15 год. „Веруваме дека и овој пат нашите натпреварувачи ќе не престават во најубаво издание и ќе не направат да се чувствуваме горди“, вели тренерот Лазаревски, кој упатува благодарност до нивниот генерален спонзор ПН Метал, кој и овој пат е најзаслужен за нивното учество на овој престижен турнир.
сите 5 | | | веќе видена

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога беше укината Охридската Археископија. „За таа цел го охрабруваме светиот синод на МПЦ да продолжи да разговара со сите православни цркви, особено со оние кој вистински сакаат да помогнат во признавањето на МПЦ, а тоа во моментов е Бугарската Православна Црква. Нашиот апел до двете православни и сестрински цркви и до нивните великодостојници е да го искористат овај историски момент и да си подадат рака и со тоа ќе покажат зрелост и мудрост, а истовремено ќе придонесат кон приближување и помирување и на другите православни цркви во регионов“, велат од партијата. Оттаму посочуваат дека не можат да ги разберат напорите на поединци и одредени медиуми кој со сите сили работат овај историски договор да не успее. „Уште еднаш го повикуваме владиката Повардарски Агатангел, ...
сите 345 | | | веќе видена

Моите размислувања на оваа тема се добро познати во јавноста и во повеќе наврати директно и темелно ги имам образложено и на претходните синодски седници, но и непосредно во неофицијалните разговори со своите браќа архиереи, со своето свештенство и со своите духовни чеда, вели во своето јавно обраќање митрополитот Повардарски г. Агатангел во врска со барањето на МПЦ – ОА до БПЦ. „Барањето до БПЦ за признавање на автокефалноста на МПЦ – ОА сметам дека е само уште едно продолжение, една додадена страница од неодамнешниот договор за добрососедство кој го потпишаа македонската и бугарската влада. Овој договор во својата суштина наликува на повоен договор помеѓу победник и поразен. Сé уште не можам да разберам зошто ние без ниту една причина ја прифативме улогата на поразена страна. Веројатно, некоја следна генерација ќе даде одговор на ова прашање. Во ниту една точка од Договорот за добрососедство не е заштитен ниту македонскиот народ, ниту македонските национални интереси и затоа сметам дека ова ќе има ...
сите 341 | | | веќе видена

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата на психоактивни супстанци во Република Македонија, која ја изработи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Македонија, пренесува Мета. Презентирајќи ја студијата, директорот на ИЈЗ, Шабан Мемети, нагласи дека загрижува и фактот што дури половината од учениците на возраст од 15 и 16 години барем еднаш или двапати пробале марихуана. Студијата го опфатила населението на возраст меѓу 15 и 64 години и е утвдено дека 46 отсто од нив се активни пушачи, а потесно, во групата од 15 до 34 години, 40 отсто пушат. Во поглед на алкохолот, дури 76,9 отсто од луѓето на возраст од 25 до 34 години некогаш консумирале алкохол, а во изминатата година и во изминатиот месец највисок е процентот на консумирање алкохол кај младите на возраст од 15 до 24 години, односно 68,5 отсто. Четири или повеќепати седмично алкохол ...
сите 33 | | | веќе видена

Република Македонија и Република Србија имаат многу заеднички интереси како што се евроинтеграциите, најавени се повеќе иницијативи што ќе ја продлабочат соработката и пријателството меѓу двете соседни земји. Премиерот Заев во рамките на официјалната посета на Србија, денеска се сретна и со претседателот на државата, Александар Вучиќ. На средбата, како што соопшти владината прес- служба, било истакнато традиционално доброто пријателство и соработка меѓу двете земји, како исклучителен потенцијал за продлабочување на овие релации, пред кои претстојат извонредни можности за повеќе нови иницијативи во повеќе области, со меѓусебна почит во однос на сопствените стратешки интереси. Од особен интерес е соработката и на безбедносните прашања, економската и социјална благосостојба на граѓаните на двете земји, како и регионалните иницијативи за кои и од Република Македонија и од Република Србија има особено голем интерес. Отворени се многу проекти за соработка за време на оваа средба за кои ќе следуваат конкретни ...
сите 77 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против О.С.(53) од Охрид, М.П.(59) од Скопје и С.П.(58) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство, постапување и промет со опасни материи или штетни организми, семенски или саден материјал. На 21 март кај село Трапчин, Кичево, при преглед на лица и возило фиат линеа, во кое што биле второ и третопријавениот, биле пронајдени 57 пластични шишиња со жива со чистота над 99 отсто, а со тежина од 9,8 килограми. Опасната материја, по претходен договор со првопријавениот, требало да ја транспортираат од Скопје до Охрид. Шишињата со жива, првопријавениот, од 2012 година до 21 март, ги чувал во изнајмен стан во Скопје.
сите 47 | | | веќе видена

Бродот „Мис Стон“ кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој се излеа помала количина нафта, е извлечен од вода и наредните денови ќе биде дислоциран од ова место, информираат од охридската локална самоуправа. „Екипи на јавното претпријатие „Нискоградба“ со пумпи ја отстрани водата од внатрешниста на бродот, кој потоа со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од Хидробиолошкиот завод. Се очекува во наредните денови бродот да се дислоцира од каналот“, велат од Општина Охрид. Во текот на вчерашниот ден, екипа од Капетанијата и пристаништа од Охрид, со специјални абразивни средства, успеја да ја неутрализира најголемата количина излеана нафта.
сите 12 | | | веќе видена

Состојбата со квалитетот на водата од градскиот водовод во Струга е нормализирана, соопштија од Центарот за јавно здравје Охрид. Оттаму појаснуваат дека вредноста на матноста е во граници на пропишаната и законски дозволена. „Состојбата со квалитетот на водата од градскиот водовод во Струга по однос на параметарот матност е нормализирана, односно последните три последователни мерења на 6 мерни места во Струга и околината покажуваат дека вредноста на матноста е во граници на пропишаната и законски дозволена. Во тек е комплетна микробиолоска и хемиска анализа на сите параметри во водата, по што, соодветниот наод/резултат ке биде доставен до инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, за натамошно постапување“, се вели во соопштението на Центарот за јавно здравје Охрид.
сите 7 | | | веќе видена

Светскиот ден на детето кој го организира УНИЦЕФ, вчера беше одбележан и во ОУ „Григор Прличев“. На овој ден учениците го креваат гласот за правата на детето во знак на солидарност со најобесправените и најранливите деца во светот. Во училиштето „Григор Прличев“ во Охрид се организираше забавен ден со сериозна порака. Учениците „превзедоа“ видни улоги за да фрлат светлина врз најгорливите предизвици со кои се соочува нивната генерација, под мотото „Децата ги превземаат училиштата“. Сите ученици беа поучени со Конвенцијата за правата на децата, додека во одредени одделенија повеќе часови беа отстапени токму на учениците, се со цел, успешно да ја реализираат нивната замисла за подобар детски свет.
сите 22 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишен жител на охридското село Лешани. „Пријавениот, во периодот 26/27 октомври оваа година, подметнал пожар на патничко моторно возило марка „Рено-4“ сопственост на жител од селото Оровник. Тој, со течност го полил задниот дел од возилото кое било паркирано во дворот од семејната куќа на оштетениот и го запалил“, информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. По запалувањето на возилото и предизвикувањето општоопасно дејствие, пријавениот веднаш избегал од местото на настанот.
сите 65 | | | веќе видена

Со исцрпни пумпи на ЈП „Нискоградба“ денеска се црпеше водата од потонатиот брод „Мис Стон“ во каналот Студенчишта, кој потоа беше дислоциран од каналот. Портпаролот на локалната самоуправа, Томе Џамтоски соопшти дека за понатамошната судбина на бродот ќе има соодветна процедура со сопственикот и сите надлежни служби кои треба да решаваат. Џамтоски вели дека немањето на соодветен паркинг простор за пловните објекти во Охрид претставува стара рана за локалната власт. „Не само бродовите, туку и кајчињата се паркираат во каналот. Тоа е една стара рана на локалната самоуправа, односно на Министерството за транспорт и врски и Капетанијата за немање на соодветен простор за паркирање на пловните објекти. Ние во повеќе наврати за било која акција која сме ја спроведувале на овој простор, сме апелирале до сопствениците да ги дислоцираат пловните објекти“, рече Џамтоски. Тој е убеден дека во понатамошниот период ќе се изнајде решение, а ставот на Општина Охрид е дека треба да се најде системско решение за сите пловни ...
сите 39 | | | веќе видена

Почнувајќи од април оваа година, охридската јавност е вознемирена од незаконските градежни работи кои, под превезот на проектот за реставрација и конзервација се вршат на Али пашината џамија на влезот од охридската чаршија. Како што знаете, објектот е значајно културно наследство, сопственост на Република Македонија, а корисник е Исламската верска заедница. Ова пред медиумите денеска го истакна Михаил Трендафилов – Нанче, претседател на здружението на граѓани „Совест“. Тој истакна дека во повеќе наврати се обратиле до сите институции инволвирани во овој случај и досега за жал, не добиле издржан одговор за текот на постапката во реализацијата на проектот. „Од сите дописи и преписки со Заводот за заштита на спомениците и Музеј Охрид, Министерството за култура и Управата за заштита на културното наследство, Министерството за транспорт и врски и Градежниот инспекторат, јасно е само едно – префрлање на одговорноста од една на друга институција и не преземање на конкретни чекори за запирање на нелегалните ...
сите 31 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишен охриѓанец. „Тој, без одобрение за градба издаден од надлежен орган, на две катастараски парцели на улицата „Радојца Новичиќ“ во Охрид, изградил семејна куќа. Како инвеститор на градбата, тоа го направил спротивно на законот за градба, по што од страна на градежен инспектор извршен е инспекциски надзор. Притоа, со записник било потврдено дека се работи за бесправно изграден објект“ , информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.
сите 15 | | | веќе видена

Охридската локална самоуправа денес иницираше акција за чистење на делот кај охридската болница. Екипи на ЈП „Охридски комуналец“ утрово спроведоа акција за чистење на делот кај охридската болница. Овој дел од градот, подолг период наназад претставуваше непријатна слика, но и потенцијална опасност по здравјето на граѓаните..
сите 16 | | | веќе видена

Во петок, на 24 ноември 2017 година, кој преку „барата“ е познат како „Црн петко“ ќе се одигра четвртата епизода на мегапопуларната театарска импровизација „Импровокација“. Картите за шоуто во продажба ќе бидат пуштени денеска точно на пладне, во музичката продавница Зизи Топ. Цената изнесува 150 денари во претпродажба и 200 денари на денот на шоуто. Исто така, карти може да се резервираат и на телефонскиот број 075 283 066 од 11.00-15.00 часот.
сите 3 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, а врнежи од слаб снег во раните утрински часови се бележат на Попова Шапка, Стража и во Маврово. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП Македонија патсе постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
сите 54 | | | веќе видена

Бродот „Мис Стоун“, кој вчера потона во каналот Студенчишта, по што од него се излеа нафта и предизвика еколошки инцидент, денеска ќе биде изваден од езерото. Откако претставниците на локалната самоуправа, надлежниот државен инспектор за животна средина од Охрид и капетанот на Капетанијата на самото место утврдиле дека е излеана одредена количина нафта, се донела одлука бродот да се извади. Излеаната нафта била третирана со специјални средства за разградување, за да се спречи поголемо загадување на животната средина. Рибарите рекле дека бродот бил добар кога си заминале, а кога дошле следното утро нафтата била излеана, што говори дека инцидентот се случил преку вечерта.
сите 74 | | | веќе видена

Во каналот на Билјанини Извори пред еден час потона бродот „Мис Стон” кој беше тука вкотвен со години. Од пловилото се разлеа нафта по целиот канал, а може да се види и на вливот на каналот во езерото. Бродот „Мис Стон” во каналот е вкотвен со години. За него долго време никој не се грижеше. Најверојанто поради дотрајаност на пловилото водата навлезе во него и тоа се наведна на една страна и натаму полека тоне. „Веднаш по дојавата за излеаното гориво од бродот ние се оргaнизиравме,обезбедивме пумпи со кои ќе ја извадиме целата количина на горивото од каналот. Нашите екипи се на самото место на настанот и интензивно работаат на остранувањето на горивот” ,вели капетанот на Капетанијата во Охрид Горан Устијаноски, кој прв стигна во каналот за да ја санира состојбата. Ова не е прво потонување на брод во каналот. Пред неколку години тука пропадна хидрокрилниот брод на „Силекс”, но тој немаше мотор и во него немаше гориво. Инаку, од Капетанијата на пристаништата информираа дека во координација со охридската ...
сите 85 | | | веќе видена

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека и денешните контролни анализи на водата за пиење од градската водоводна мрежа во Струга, по однос на параметарот резидуален хлор (дезинфекционо средство) и матност, покажуваат дека водата од градскиот водовод содржи доволно количество на дезинфекционо средство, но матноста се уште е над законски дозволената и пропишана вредност. Ова значи дека водата од градскиот водовод во Струга се уште не е здравствено безбедна за пиење. Состојбата постојано се следи и јавноста ќе биде известена кога квалитетот на водата ќе се нормализира, велат од Центарот за јавно здравје Охрид.
сите 25 | | | веќе видена

next